Jump to content

Άγγελοι


RaspK
 Share

Recommended Posts

ΠΡΏΤΟΝ: Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την τοποθέτηση του θέματος στον παρόντα χώρο συζήτησης, οπότε μη φάω ξύλο, εντάξει; :unsure:

 

 

 

Μου κάνει εντύπωση το πόσο έχουν αλλάξει οι απεικονήσεις των αγγέλων ανά τους αιώνες: ενώ υποτίθεται ότι δεν έχουν φύλο, στην Ανατολική Αυτοκρατορία της Ρώμης (Βυζάντιο όπως αλλιώς το έχω συναντήσει) και την Αναγέννηση παρουσιάζονται ως άρρενες, ίσως επειδή η απόδοση του θείου στοιχείου στα άτομα θυλικού γένους θα ήταν κάτι το αναπότρεπτο για τους Εβραίους (να αναφέρουμε ότι το στοιχείο -ηλ [όπως λέμε Μυριήλ, Γαβριήλ, Μιχαήλ, Ραφαήλ, Εμμανουήλ, Ιεζεκιήλ, κ.ά.] είναι θεοφόρο, σηματοδοτεί δηλαδή το θείο ή τη θεία επιφώτιση), αφού οι γυναίκες δεν ήταν πρακτικά άνθρωποι (δεν πρόκειται περί ρατσιστικής δήλωσης, γι' αυτό μη με παρεξηγήσετε). Έπειτα, στη σημερινή εποχή, θα έλεγε κανείς ότι ανατράπηκε η κατάσταση, αφού οι άγγελοι παρουσιάζονται με γυναικεία χαρακτηριστικά, ίσως ώντας επηρεασμένοι οι καλλιτέχνες από τα ουρί και άλλα μυθολογικά όμοια στοιχεία (η αρετές στην αρχαία Ελλάδα είχαν γυναικεία χαρακτηριστικά αρκετά συχνά).

 

Έχετε κάποια πληροφορία ή άποψη επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα άνοιξες RaspK FOG. Kαι δεν είναι καθόλου άσχετος ο χώρος που επέλεξες μια που αφορά την απεικόνηση των αγγέλων στην τέχνη.

 

Αν και οι περισσότερες θρησκείες που έχουν "αγγελικές" μορφές, αγγελιαφόρους του θεού δηλαδή, δεν αποδίδουν φύλο, αυτό κατά τη γνώμη μου, δεν αποδεικνεύει πως οι άγγελοι είναι άφυλοι αλλά πως μη έχοντας γενητικά όργανα δεν υπόκεινται στις "προσταγές" της σάρκας, κάτι δηλαδή ανάρμοστο για ουράνια όντα.

 

Οι άγγελοι όμως παρουσιάζονται πολύ συχνά σαν καθαρά αρσενικά όντα, στη συμπεριφορά και το ταμπεραμέντο τουλάχιστον, σε μεγάλο μέρος της ανά τους αιώνες τέχνης. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως και τα ονόματά τους στη Βίβλο είναι αρσενικά.

 

Αργότερα στην Αναγέννηση και μετά οι Αγγελοι παρουσιάζονται πιό άφυλοι με χαρακτηριστικά σχεδόν παιδικά (ένδειξη αθωότητας ίσως) ενώ τα γνωστά μας "αγγελάκια" έχουν τις ρίζες τους στους Ερωτιδείς της δικής μας μυθολογίας.

 

Ποτέ δεν έχω ακούσει για "Αγγελίνες". Να έχουν παρασταθεί δηλαδή οι άγγελοι με θηλυκή, η τουλάχιστον, τείνουσα προς θηλυκή "φύση". δεν ξέρω κατά πόσο τα ουρί μπορεί να είναι άγγελοι μια που η δουλειά τους δεν είναι και ιδιαίτερα πνευματική.

 

Στην τέχνη του 20ου αιώνα όμως και ακόμα περισσότερο στην τέχνη της μυθοπλασίας αλλά και στα κόμικς οι θηλυκοί άγγελοι είναι κάτι συνηθισμένο. Χωρίς να είναι ακριβώς γυναίκες, ενσαρκώνουν χαρακτηριστικά που θεωρούνται "γυναικεία", όπως την πτήση στο κενό, την πνευματικότητα, τη φυγή από την πεζή λογική και άλλα.

 

Εδώ βέβαια υπάρχει και ένα ακόμα ερώτημα. Η "ψυχή" που ξεφεύγει από τα δεσμά της συχνά αναπαριστάται σαν μια νέα γυναίκα με φτερά. Δεν είναι ακριβώς άγγελος όμως. Ισως είναι η κατάκτηση της "αγγελικότητας" από τον θνητό άνθρωπο. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό βέβαια.

 

Η ανθρώπινη μορφή με φτερά θα μπορούσε γενικότερα να δείχνει ένα πιό εξελιγμένο στάδιο της εξέλιξης του ανθρώπου και την ελευθερία και την "εκ των άνωθεν" απόψη που θα έχει τότε ο άνθρωπος, οπότε και οι καλλιτέχνες και συγγραφείς αναπαρέστησαν την μη-υλική αγγελική μορφή με πιό κατανοητούς όρους. Εναν άνθρωπο με τα φτερά περιστεριού (ένα σύμβολο της αθωότητας και αγνότητας) που πετά ψηλά ελέυθερος από τα δεσμά της γης.

 

Οπως έτσι παρουσιάστηκε και ο Θεός σαν τον γέρο πατριάρχη με τη μακριά λευκή γενειάδα. Με όρους κατανοητούς και......ακίνδυνους.

 

Ολα τα παραπάνω βέβαια στην Δυτική κυρίως τέχνη (οι Μουσουλμάνοι δεν προσωποποιούν ποτέ το Θεό στην τέχνη. Η παρουσίασή του με ανθρώπινη μορφή απαγορεύεται).

 

Στην Απω Ανατολή αλλά και στην Αφρική και την Ωκεανία, τα αγγελικά όντα, τα εξ ουρανού προερχόμενα, μπορεί να είναι αρσενικά, θηλυκά, ουδέτερα η μη-ανθρώπινα και δεν υπάρχει διαφοροποίησή τους από τα υπόλοιπα μετα-φυσικά όντα που μοιράζονται τη φύση με τον άνθρωπο.

 

Αυτά από μένα. Γνώμες οι υπόλοιποι???

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν υπήρχαν θηλυκοί άγγελοι δε μου φαίνεται και τόσο παράδοξο. Εξάλου, μιλάμε για μια πατριαρχική, ανδροκρατούμενη κοινωνία που, αναμενόμενα, γέννησε μια πατριαρχική, ανδροκρατούμενη θρησκεία. Επομένως. λογικό είναι ο θεός να είναι αρσενικός και οι μαχητές/αγγελιαφόροι του αρσενικοί επίσης.

 

Ωστόσο, καθώς τα χρονιά περνάνε, βλέπουμε ο Χριστιανισμός να θέλει να διώξει από πάνω του το σεξιστικό του ύφος, έτσι οι άγγελοι παίρνουν πιο "ουδέτερες", άφυλες μορφές. Αθώα προσωπάκια, παιδικά, τα οποία μας θυμίζουν περισσότερο αρσενικά, και νομίζω υπάρχει λόγος γι'αυτό: Δε θέλουν να υπάρχει κανένα σημάδι σεξουαλικότητας επάνω τους. Αν οι μορφές ήταν γυναικείες, όπως και να το κάνουμε, θα έχουν, θέλοντας και μη, κάποια σημάδια σεξουαλικότητας: στήθος, καμπύλες. Έτσι, οι τωρινοί άγγελοι έχουν μια πιο αρσενική αλλά αθώα μορφή.

 

Βέβαια, σε μυθιστορήματα, κόμικ, κτλ έχουν αγγέλους και των δύο φύλων, αφού εκεί όλα εξαρτώνται από τον καλλιτέχνη, όχι από μια επίσημη πολιτική της Εκκλησίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

oi aggeloi thewrhtika den exoun filo se kammia thruskeia to oti apeikonizontai me thulhko h arseniko tropo einai apla giati anthrwpoi ftiaxoun tis apeikoniseis kai pote den mporoun na kanoun kati pera apo thn idia tous thn fush.kathws oi anthrwpoi einai thulhkoi kai arsenikoi mono auta ta perithwria uparxoun! pantws kata thn kabalah (mustikistikh thruskeia twn ebraiwn) uparxei mia ekdoxh opou oi aggeloi mallon htan arsenikoi (toulaxiston ekeinoi tou 13 tagmatos tou ewsforou) pou "epesan" giati opws leei hrthan se seksoualikh epafh me anthrwpines gunaikes apo auth thn anierh enwsh dhmiourghthkan ta bampires (einai h istoria pou parousiazetai sthn seira twn bilbiwn kai pou exei en merh guristei kai se tainies sunenteuksh me ena brukolaka kai akasha) oso gia to genos ths lekshs den nomizw pws exei idiaiterh shmasia px h leksh agaph einai genous thulhkou shmainei pws einai pronomio mono twn gunaikwn? pantws sthn biblo enw parousiazontai aggeloi kai ta onomata tous den uparxei anafora sto fulo tous kai isws tha eprepe na thewrhsoume en telei pws den exei kammia shmasia to genos mias lekshs h h apeikonish kapoiwn pragmatwn giati ola einai upokeimenika o theos gia tous maurous einai mauros gia tou leukous leukos ktl to idio isxuei gia o,ti oi anthrwpoi apofasizoun na pistepsoun h aporipsoun akoma! to fernoun sta dika tous metra kai stathma gia na to katanohsoun an tha htan xrhsimo na thimountai pws tipota apo oti sullaboun san idea den tha ekfrasei mia theia fush

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Xμμ, το ερώτημα ήταν βέβαια το πως απεικονίζονται οι άγγελοι και όχι ακριβώς αυτή καθαυτή η φύση τους. Πάντως δίνεις κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες και απόψεις Laas7.

 

Aν διαφωνώ σε κάτι είναι σε αυτό που λες ότι ο θεός για τους μαύρους είναι μαύρος, για τους λευκούς, λευκός κλπ. Ισως κάποτε ήταν έτσι αλλά δεν νομίζω πιά. Νομίζω πως οι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα να αντιλαμβάνονται την πνευματικότητα χωρίς υποχρεωτικά να κλείνουν σε κουτάκια σεξιστικά η φυλετικά. Δεν λέω ότι το κάνουν! Αλλά ότι έχουν την δυνατότητα.

 

Αυτό το βλέπει κανείς και στην τέχνη που τα τελευταία χρόνια παρουσιάζονται οι άγγελοι σαν ενεργειακές οντότητες, μη-ανθρώπινες και φυσικά άφυλες.

 

Επίσης, καλωσήρθες!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

euxaristw dain gia to welcome!

h topothethsh mou den htan ratistikh gia to thema maurwn kai leukwn htan ena paradeigma auto pou prospathousa na pw einai pws o kathenas blepei ton theo h thn htruskeia me ton diko tou tropo(ousiastika o kathenas mesa tou exei mia airesh mia diaforetikh proswpikh thruskeia) kata thn idia logikh oi gunaikes theloun gia theo gunaika kai oi andres andra giati auto einai pio konta sthn fush tous alla o theos den einai tipota apo osa oi anthrwpoi mporoun na skeftoun opws oi diaforoi politismoi dhmiourgousan theothtes kai thruskeies analoga tous koinwnikous kai olous tous allous nomous tous

shmera uparxei mia genikh eleutheria sthn skepsh kai sthn antilhpsh twn pragmatwn (gi auto kai antilambanomaste me allo tropo tous aggelous as poume)mia genikh katanohsh ennoiwn pou paliotera mono oi arxaioi ellhnes eixan mporesei na ekfrasoun px zwh eleutheria dhmokratia ktl akoma kai shmera omws ola einai upokeimenika h zwh(den uparxei akribhs oros) h eleutheria pou exoume(h apoluth eleutheria einai asudosia) h dhmokratia(h swstoterh dhmokratia uphrkse mono sthn arxaia athina kata ton xruso aiwna oxi omws kai h apoluth-h apoluth isothta mporei na isxuei se koinwnies entomwn!px murmhgkia ) kai telos kati pou skefthka molis twra isws oi aggeloi mporoun na pairnoun thn morfh pou oi idioi epithumoun analoga an niwthoun perissotero arsenikoi h thulhkoi giati apolutws kaneis den einai oute kai ekeinoi bebaia! oloi mesa tous exoun duo pleures thulhkh kai arsenikh pleura sunhparxoun kai analogws ekfrazontai

einai thema optikhs gwnias apla pote den tha doume olh thn sfaira alla panta ena tmhma ths

Link to comment
Share on other sites

topothethsh mou den htan ratistikh gia to thema maurwn kai leukwn

Ναι, το ξέρω πως δεν ήταν. Εξ άλλου και γω είπα "φυλετική", όχι "ρατσιστική".

 

ousiastika o kathenas mesa tou exei mia airesh mia diaforetikh proswpikh thruskeia

Συμφωνώ και επαυξάνω!

 

kata thn idia logikh oi gunaikes theloun gia theo gunaika kai oi andres andra giati auto einai pio konta sthn fush tous

Ετσι όμως ταυτίζεις τη "φύση" μας με το φύλο μας. Με αυτή τη λογική μιά γυναίκα δεν μπορεί να δεχτεί έναν άντρα θεό, ένας άντρας δεν μπορεί να δεχτεί μια γυναίκα θεό (προτιμώ να λεω "Ο Θεός, Η Θεός" παρά ο θεός, η θεά) και οι δυο δεν μπορούν να δεχτούν ένα Θείο Πρόσωπο άφυλο.

 

sws oi aggeloi mporoun na pairnoun thn morfh pou oi idioi epithumoun analoga an niwthoun perissotero arsenikoi h thulhkoi

Και σε αυτό συμφωνώ. Εξ άλλου "αγγελικές" οντότητες υπάρχουν σε πολλές θρησκείες πέρα από τις 3 μεγάλες μονοθειστικές, και σε αυτές τα αγγελικά όντα είναι αρσενικά, θηλυκά, άφυλα, μη-ανθρώπινα, ζωικά κλπ κλπ κλπ.

 

apla pote den tha doume olh thn sfaira alla panta ena tmhma ths

Και αν ποτέ τη δούμε ολόκληρη τη σφαίρα φίλη Laas ϊσως ανακαλύψουμε πως και η σφαίρα δεν είναι παρά ένα τμήμα ενός άλλου "σχήματος" πέρα από την ανθρώπινη αντίληψη εκείνης της εποχής.

 

Dain

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Καλά Βάρδε, με έστειλες αδιάβαστο. Βέβαια θα μου πάρει ποοοοοοοοολύ χρόνο να το τσεκάρω όλο αλλά είναι απίστευτο site. Ευχαριστώωωωω :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βαρδούκο, μου λες ημερομηνία γενεθλίων ΤώΡΑ!!!

 

:cool2:

 

Βέβαια... κάποια πραγματάκια στη σέλιδα με πείραξαν (όπως ότι ο τύπος πήρε εικόνες από το Deities & Demigods και άλλα βιβλία των Μάγων του Κόστους και τις άλλαξε για να ταιριάζουν καλύτερα με αυτό που ήθελε ν' αποδώσει).

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα ωραίο βιβλίο σχετικά με την τέχνη και τους Άγγελους. Το έχει αγοράσει η αδερφή μου και ονομάζεται "ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ". Υπάρχει στου Παπασωτηρίου:

 

Αγγελοι στην Τέχνη

 

Και από το Amazon UK στην αγγλική σε δύο εκδόσεις:

1. Angels in Art

2. Angels in Art

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για δείτε και αυτή την ιστοσελίδα, για τους άγγελους του Magic the Gathering. Έχει πολλές ζωγραφιές και πληροφορίες :D

 

Δείτε αυτή την Serra Angel... Καταπληκτική!!! :worshippy:

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Αγγελάκια του Magic έχω δει σχεδόν όλα... Για ρίξε μια ματιά στην Platinum Angel!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να κρατάμε τη συζήτηση IN TOPIC και να μην κάνουμε spam.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση - διόρθωση:

 

Δεν είχα βάλει την σελίδα, παρά μόνο την διεύθυνση της ζωγραφιάς που μου άρεσε :doh: Το διόρθωσα αυτό, δείτε και την υπόλοιπη σελίδα αν δεν την έχετε ήδη δεί ;)

 

Για ρίξε μια ματιά στην Platinum Angel!

 

Ναι, την είδα! Πολύ ωραία! Αλλά αυτή που διάλεξα μου αρέσει πιο πολύ ;)

 

Δείτε και αυτά:

 

angel tokens

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

LOL, molis brika oti enan aggelo ton lene "Metatron". Siga min ton lene kai Megatron, opws sta transformers... Pantws ayto to "Metatron" kathe allo para ebraiko onoma mou thimizei:P

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Μέτατρον είναι όντως όνομα αγγέλου και μάλιστα πάρα, πάρα πολύ "υψηλού". Το όνομα αν και είναι Εβραικό, έχω διαβάζει πως προέρχεται απο το Ελληνικό "Μετά Θρόνον".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
oi aggeloi thewrhtika den exoun filo se kammia thruskeia to oti apeikonizontai me thulhko h arseniko tropo einai apla giati anthrwpoi ftiaxoun tis apeikoniseis kai pote den mporoun na kanoun kati pera apo thn idia tous thn fush.kathws oi anthrwpoi einai thulhkoi kai arsenikoi mono auta ta perithwria uparxoun! pantws kata thn kabalah (mustikistikh thruskeia twn ebraiwn) uparxei mia ekdoxh opou oi aggeloi mallon htan arsenikoi (toulaxiston ekeinoi tou 13 tagmatos tou ewsforou) pou "epesan" giati opws leei hrthan se seksoualikh epafh me anthrwpines gunaikes apo auth thn anierh enwsh dhmiourghthkan ta bampires (einai h istoria pou parousiazetai sthn seira twn bilbiwn kai pou exei en merh guristei kai se tainies sunenteuksh me ena brukolaka kai akasha)

 

καταρχήν να χαιρετήσω τους εδώ φίλους που παρακολουθώ εδώ και λίγο σχετικά καιρό και έχω εντυπωσιαστεί με την θεματολογία του φόρουμ και την κουβέντα που γίνεται με τόσο ευγενικό και επικοδομητικό διάλογο.

αν και ασχολούμαι με την τέχνη, πολύ γενικά και πολύ ερασιτεχνικά και βρίσκομαι απλά σε προσπάθεια έκφρασης με διαφορετικούς τρόπους και οι γνώσεις για την τέχνη εμπειρικές, θα ήθελα να επισημάνω την χαρά μου να μπορώ να σας διαβάζω και να βλέπω να λύνονται κάποιες απορίες μου ή ακόμα να με βγάζουν ασπροπρόσωπη σε κάποια ερωτηματικά μου!

Για το παρόν θέμα δεν έχω να πω πολλά εκτός του ότι θα ήθελα να συμφωνήσω με τον φίλο πως οι άγγελοι είναι/ήταν άφυλοι και η προσέγγιση αυτής της ιδιότητας του φύλου γίνεται καθαρά από την σκοπιά του καλλιτέχνη και τί θέλει να επιτύχει!

όμως θα ήθελα να διορθώσω, καθαρά για εγγυκλοπαιδικούς λόγους και αν θυμάμαι καλά, από την ένωση των αγγέλων με τους ανθρώπους δημιουργήθηκαν τα Νέφιλιμ και όχι βαμπίρ!

να παραπέμπψω όσους ενδιαφέρονται σε μία - δύο σελίδες για τα παιδιά αυτής της ένωσης!

 

http://www.pantheon.org/articles/n/nephilim.html

http://www.ldolphin.org/nephilim.html

 

επίσης, έχει γραφτεί ένα πολύ μικρό βιβλιαράκι, σχεδόν στο μέγεθος περιοδικού ή παιδικού παραμυθιού, εικονογραφημένο, αναφερόμενο με αρκετά λυρικό τρόπο στον έρωτα των γυναικών αυτών, οι οποίες αποκαλούνται μάγισσες, με τους αγγέλους! Δυστυχώς μου διαφεύγει ο τίτλος, το έχω όμως στο σπίτι, όταν πάω θα ρίξω μία ματιά για να σας τον πω, την επόμενη φορά!

 

Επίσης να επισημάνω πως Ακάσα λέγεται το πέμπτο στοιχείο, δηλαδή το αιθερικό, τα υπόλοιπα τέσσερα είναι τα γνωστά σε όλους μας Γη, Νερό, Αέρας, Φωτιά, κρατώ όμως τις επιφυλάξεις μου, ίσως φίλε μου θέλεις να πεις κάτι άλλο αναφερόμενος σε αυτό!!

 

http://www.myhoroscope.gr/archive/index.php/t-293.html

 

επίσης, να πληροφορήσω πως ο Μέτατρον είναι όντως άγγελος και από τους πιο ισχυρούς, διαβάστε:

Μέτατρον - Υπήρξε ο θνητός Ένοχ και λέγεται ότι έχει 72 τίτλους. Πανίσχυρος Άγγελος που συχνά αναφέρεται ως ανώτερος ακόμα και των Αρχαγγέλων

 

ρίξτε μία ματιά για ιδέες, ένα ευρετήριο όλων των χορωδιών, των αγγέλων και των ιδιοτήτων τους

 

http://www.geocities.com/artofwise/Aggels.html

 

πραγματικά ο μυστικισμός η θεοσοφία η αστρολογία και γενικότερα ο εσωτερισμός είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία της τέχνης και επειρέασε πολλούς καλλιτέχνες, έστω κάνοντας λίγες δουλειές χρησιμοποιώντας σύμβολα, όπως ο Νταλί για παράδειγμα:

 

http://www.spiritone.com/~filipas/Masquera...views/dali.html

 

dali2.JPG

 

ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα όλους!!!!

Edited by Miya
Link to comment
Share on other sites

Δράττωντας την ευκαιρία, να πω πως υπήρξε μια παραπλάνηση, ας πούμε, του αρχικού μοτίβου: για όσους δεν το γνωρίζουν, οι αρχικές παραστάσεις των αγγέλων στα ιερά κείμενα των Ιουδαίων ήθελαν τους αγγέλους να έχουν φύλο· είναι τα ύστερα κείμενα των θρησκειών (3η Οικουμενική, νομίζω, Σύνοδος για το Χριστιανισμό, κάτι ανάλογο για των Ιουδαϊσμό) που άλλαξε αυτό (στους μεν έγιναν άφυλοι, ενώ οι δε έχουν αποφασίσει ότι είναι μόνο άρρενες και ανέγγιχτοι/άτρωτοι του ασθενούς φύλου).

 

Αυτό αποτελεί ένα μέρος από την όλη «εξυγείανση» που υπόκεινται οι θρησκείες για τη μετάδοση μιας πιο ραφιναρισμένης εικόνας, θέμα που υπό άλλες συνθήκες θα συζητούσα εις βάθος, αλλά το αφήνω για προφανείς λόγους, αφού κάτι τέτοιο θ' αντίβαινε τους κανόνες του forum.

Link to comment
Share on other sites

...Μου κάνει εντύπωση το πόσο έχουν αλλάξει οι απεικονήσεις των αγγέλων ανά τους αιώνες: ενώ υποτίθεται ότι δεν έχουν φύλο, στην Ανατολική Αυτοκρατορία της Ρώμης (Βυζάντιο όπως αλλιώς το έχω συναντήσει) και την Αναγέννηση παρουσιάζονται ως άρρενες, ίσως επειδή η απόδοση του θείου στοιχείου στα άτομα θυλικού γένους θα ήταν κάτι το αναπότρεπτο για τους Εβραίους (να αναφέρουμε ότι το στοιχείο -ηλ [όπως λέμε Μυριήλ, Γαβριήλ, Μιχαήλ, Ραφαήλ, Εμμανουήλ, Ιεζεκιήλ, κ.ά.] είναι θεοφόρο, σηματοδοτεί δηλαδή το θείο ή τη θεία επιφώτιση), αφού οι γυναίκες δεν ήταν πρακτικά άνθρωποι (δεν πρόκειται περί ρατσιστικής δήλωσης, γι' αυτό μη με παρεξηγήσετε). Έπειτα, στη σημερινή εποχή, θα έλεγε κανείς ότι ανατράπηκε η κατάσταση, αφού οι άγγελοι παρουσιάζονται με γυναικεία χαρακτηριστικά, ίσως ώντας επηρεασμένοι οι καλλιτέχνες από τα ουρί και άλλα μυθολογικά όμοια στοιχεία (η αρετές στην αρχαία Ελλάδα είχαν γυναικεία χαρακτηριστικά αρκετά συχνά)....
Οι άγγελοι αν και δεν απουσιάζουν από άλλες παραδόσεις είναι περισσότερο ιουδαϊκό-χριστιανικό θέμα.

 

Έτσι άλλο η θεολογική διάσταση κι άλλο η καλλιτεχνική.

 

Στη θεολογική, υπάρχει πλήθος αγγελικών όντων. Πολλοί δεν είναι ανθρωπόμορφοι. Μερικά είδη έχουν φτερά. Όταν μοιάζουν με ανθρώπους, αρχικά (Παλαιά Διαθήκη), αναπαρίστανται ως άνδρες (χωρίς φτερά). Μόνο σε μια περίπτωση έχουν γυναικεία μορφή και μάλιστα με φτερά (νομίζω στο βιβλίο του προφήτη Ζαχαρία, δεν είμαι σίγουρος). Στην Καινή Διαθήκη συμβαίνει το ίδιο.

 

Στην θρησκευτική τέχνη τώρα - ίσως με Ζωροαστρικές επιρροές, άρχισε η αναπαράσταση ανθρωπόμορφων αγγέλων με φτερά και έπειτα στην Αναγεννησιακή Ευρώπη με γυναικείες μορφές.Καμιά από αυτές τις αναπαραστάσεις δεν θεωρείται "θεολογικά" ορθή εκτός από αυτή του απλού άντρα.

Link to comment
Share on other sites

Miya καλώς ήρθες στο φόρουμ. Έβαλες κάποια εξαιρετικά ενδιαφέροντα λίνκς μια που το θέμα των αγγέλων - τόσο στην τέχνη όσο και στη θεολογία - με ενδιαφέρει πολύ.

Άγγελοι υπάρχουν σε πολλούς λαούς, αν όχι σε όλους, μερικές φορές με φύλο, άλλοτε πάλι άφυλοι.

Ακόμα και στην Ιουδαιοχριστιανική θρησκεία οι άγγελοι δεν αναφέρονταν πάντα με το ίδιο όνομα. Μερικές φορές αναφέρονταν σαν "γεμάτοι πνεύμα" άρα αρσενικοί, ή σαν ¨γεμάτοι συναίσθημα" άρα θηλυκοί, σύμφωνα με τα γνωστά πρότυπα.

Πάντως αναρωτιέμαι το εξής....Αν οι άγγελοι της Παλαιάς Διαθήκης που στη φυσική τους μορφή είναι άφυλα πνευματικά όντα μπορούν να ενσαρκωθούν ως άντρες, τι θα τους εμπόδιζε να ενσαρκωθούν ως γυναίκες? Τίποτα νομίζω, πέρα από τις προκαταλήψεις των ανθρώπων για το γυναικείο φύλο και την πνευματικότητά του.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Miya καλώς ήρθες στο φόρουμ. Έβαλες κάποια εξαιρετικά ενδιαφέροντα λίνκς μια που το θέμα των αγγέλων - τόσο στην τέχνη όσο και στη θεολογία - με ενδιαφέρει πολύ.

Άγγελοι υπάρχουν σε πολλούς λαούς, αν όχι σε όλους, μερικές φορές με φύλο, άλλοτε πάλι άφυλοι.

Ακόμα και στην Ιουδαιοχριστιανική θρησκεία οι άγγελοι δεν αναφέρονταν πάντα με το ίδιο όνομα. Μερικές φορές αναφέρονταν σαν "γεμάτοι πνεύμα" άρα αρσενικοί, ή σαν ¨γεμάτοι συναίσθημα" άρα θηλυκοί, σύμφωνα με τα γνωστά πρότυπα.

Πάντως αναρωτιέμαι το εξής....Αν οι άγγελοι της Παλαιάς Διαθήκης που στη φυσική τους μορφή είναι άφυλα πνευματικά όντα μπορούν να ενσαρκωθούν ως άντρες, τι θα τους εμπόδιζε να ενσαρκωθούν ως γυναίκες? Τίποτα νομίζω, πέρα από τις προκαταλήψεις των ανθρώπων για το γυναικείο φύλο και την πνευματικότητά του.

 

Ευχαριστώ καταρχάς, καλώς σας βρήκα και εγω.. χαιρομαι που βοηθησα

οσο για την Ιουδαιοχριστιανικη θρησκεια.. προκειται για πατριαρχικη θρησκεια οποτε λογικη η ενσαρκωση τους στο ανδρικο φυλο και οχι στο γυναικειο! οπως ειναι γνωστο η Ευα ηταν αυτη που εδωσε το μηλο ;-)

Να πω πως για την 3 συνοδο (νομιζω και εγω) πως εχουν γραφτει διάφορα, μεχρι και πως μεχρι τοτε η μετανσαρκωση ηταν συνηφασμένη με την θρησκεία και πως τοτε καταργήθηκε! αλλα δεν ειναι του παροντος!

 

ο τιτλος τελικα που ειχα υποσχεθει ειναι : ο τελευταιος αποστατης, της Τζενης Μαστορακη απο Ελευθεροτυπια 8η εκδοση, δεν ξερω πως αλλιως θα μπορουσε να βρεθει.... ειναι μικρο αλλα πολυ ομορφο...

Edited by Miya
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... κάτι θέλω να πω και εγώ, αλλά δεν ξέρω τί άκριβως...

 

Θα πω απλά ότι οι άγγελοι ως ωντότητες δεν έχουν φύλο, με τον ίδιο τρόπο που και η ψυχή του ανθρώπου δεν έχει φύλο. Είναι ενεργειακές ωντότητες, δεν έχουν καν ανθρωπόμορφη μορφή. Απλά, η συνείδηση του ανθρώπου δυσκολεύεται να το δεχθεί και για αυτό την διευκολύνει να τους προσδήδει μιά πιο ανθρώπηνη μορφή. Αν βλέπατε ξαφνικά μια κόκκινη φλόγα να σας μιλάει, λ.χ., θα ήταν πιο εύκολο να προσδήδατε σε αυτην την ενέργεια/αρχάγγελο (Μιχαήλ by the way) μια ανθρώπηνη μορφή (έστω και αόριστη) η οποία "μιλάει" μέσω αυτής της εικόνας παρά να δεχόσασταν αυτήν την ύπαρξη ως κάτι το αόριστο. Κάτι ανάλογο με τις νεράιδες και τα ξωτικά. Δεν έχουν μορφή, η αναπαράστασή του όμως (τόσο στον καμβά όσο και στο μυαλό μας) απαιτεί την προσωποποίησή τους.

 

Δεν ξέρω πώς μου ήρθε. Έτσι, ήθελα να πω και εγώ κάτι. :)

 

Αυτάααα...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Deodonus, αν οι άγγελοι υπάρχουν (και προσωπικά νομίζω πως υπάρχουν) τότε σίγουρα δεν έχουν ανθρώπινη μορφή. Ίσως γι'αυτό σε κάθε εποχή - και λαό - η εξωτερική εμφάνιση των αγγέλων ήταν ανάλογη με το είδος και το επίπεδο στο οποίο βρισκόταν και βρίσκεται η ανθρώπινη συνείδηση.

Σήμερα π.χ. οι πιο New Age ζωγράφοι τους παρουσιάζουν συχνά σαν ενεργειακές μορφές, ενεργειακά σύνολα που θυμίζουν λίγο μαθηματικές εικόνες, fractals ίσως, ή και πιο αφηρημένες μη-ανθρώπινες μορφές που εκφράζουν όμως τις ιδιότητές τους. Και μάλλον είναι και πιο κοντά στην "αληθινή" τους μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..