Jump to content

Harry Potter....DEAD?


Oberon
 Share

Recommended Posts

Διαβάστε το παρακάτω που μόλις είδα στα νέα του Yahoo! Δεν ήξερα πως ο Stephen King και ο John Irving ήταν φίλοι του Χάρρυ Πόττερ.

 

Don't kill Harry Potter, authors urge Rowling

 

Αν το λινκ δεν λειτουργήσει έχω σώσει το κείμενο για όσους ενδιαφέρονται για την τύχη του Χαρούλη.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το παρακάτω που μόλις είδα στα νέα του Yahoo! Δεν ήξερα πως ο Stephen King και ο John Irving ήταν φίλοι του Χάρρυ Πόττερ.

 

Don't kill Harry Potter, authors urge Rowling

 

Αν το λινκ δεν λειτουργήσει έχω σώσει το κείμενο για όσους ενδιαφέρονται για την τύχη του Χαρούλη.

Εκ των πραγμάτων για να τελειώσει η ιστορία του HP πρέπει να γίνει κάτι που θα την τελειώνει. Μια μάλλον δραστική λύση είναι να "σκοτωθεί" (και μην ανησυχείτε, σε 20 χρόνια όλο και κάποιο ξόρκι "ανάστασης" θα έχει ανακαλυφθεί).

 

Από την άλλη η καλύτερη λύση (που έχω ακούσει) είναι να χάσει τη "μαγεία" του και να αποσυρθεί από τον κόσμο των μάγων...

 

(Αφήστε που έτσι ή αλλιώς σε 20 χρόνια μπορεί να προκύψει και απόγονος!)

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανό είναι να πεθάνει ο Χαρούλης... και να σου πω την αλήθεια, περιμένω να πεθάνει και η αγαπημένη μου χαρακτήρας, το κολλημένο κοριτσάκι... Και μάλιστα μάλλον θα πεθάνει πρώτη. Θα δούμε πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Την Τζίνι. Βλέπεις θα του επιτεθεί μέσω αυτών που αγαπάει, και ο Ρον και Ερμιόνη μάλλον θα την σκαπουλάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα τον "καθαρίσει" η Ρόουλινγκ το Χάρυ, για καθαρά εμπορικούς λόγους. Όταν ξέρεις οτι ο πρωταγωνιστής στο 7ο βιβλίο πεθαίνει, και όταν είσαι στην ηλικία του μέσου πιθανού αναγνώστη του Πόττερ, μάλλον θα ξενερώσεις πολύ με την όλη σειρά πριν καν τη διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

μπα, δεν νομίζω να πιστεύουν πολύ ότι θα πεθάνει

είναι και εκείνη η περίεργη προφητία γαμτ, που λέει όσο υπάρχει ο ένας, ο άλλος δεν μπορεί να υπάρξει... Τεσπα, εγώ περιμένω να κλοτσίση τον κουβά (kick the bucket).

Link to comment
Share on other sites

H πιθανά, να αφήσει το τέλος ασαφές ώστε να αναρωτιέται σύμπασα η Χαρυποττερο-fandom "kicked or didn't kick?" ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα διαφωνήσω μαζί σου, Μηνά, αλλά θα περιμένουμε να δούμε (και δεν παίζει να ξανακαθήσω για κάμποσες μέρες σε PC, το θέλω το μεδούλι μου).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω ότι θα πεθάνει ο Χαρούλης.

Μάλλον στο σημείο που είναι να μονομαχήσουν οι μάγοι, θα μπει στη μέση ο χοντρούλης που επίσης ταιριάζει στο προφίλ της προφητείας (Littlebottom λέγεται?) και θα αυτοθυσιαστεί.

 

Ο Χαρούλης θα ζήσει αλλά θα έχει πολλές τύψεις. Μπορεί επίσης να τραυματιστεί βαριά και να αποκτήσει κι άλλο σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα τον "καθαρίσει" η Ρόουλινγκ το Χάρυ, για καθαρά εμπορικούς λόγους. Όταν ξέρεις οτι ο πρωταγωνιστής στο 7ο βιβλίο πεθαίνει, και όταν είσαι στην ηλικία του μέσου πιθανού αναγνώστη του Πόττερ, μάλλον θα ξενερώσεις πολύ με την όλη σειρά πριν καν τη διαβάσεις.

 

Δε νομίζω ότι η Rowling λειτουργεί έτσι. Έχει αποδείξει άλλωστε ότι δε διστάζει να σκοτώσει αγαπημένους χαρακτήρες (ας μην πω ποιους) ώστε να εξυπηρετήσει την ιστορία της. Και νομίζω όλοι έχουμε διαβάσει βιβλία ή έχουμε δει ταινίες που απ'την αρχή ξέρεις ότι ο πρωταγονιστής είναι ήδη νεκρός.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Εροβιάνα αλλά όχι τον χαρακτήρα στον οποίο στηρίζεται όλη η σειρά. Είναι διαφορετικός ο πρωταγωνιστής μια σειράς βιβλίων.

Σε συγκεκριμένα βιβλία ή ταινίες έχει συμβεί αυτό που λες, αλλά μην ξεχνάς πως το Χάρυ Πόττερ τον διαβάζουν σε ένα μεγάλο βαθμό παιδιά. Και δε πιστεύω πως θα λειτουργήσει θετικά ο θάνατος του Χάρυ σε τίποτα, ακόμα και εμπορικά.

Το αν κάποιος θάνατος εξυπηρετεί την ιστορία ή τις πωλήσεις είναι ένα μεγάλο και μάλλον άσχετο θέμα. Εξ άλλου, σε κάθε βιβλίο, βγαίνει πάντα "τυχαία αλλα επιμελέστατα" η φήμη οτι "κάποιος θα πεθάνει". ΟΚ, ως εδώ. Αλλά όταν μιλάμε για το τελευταίο βιβλίο και για τον "στήλο" της σειράς, τότε αλλάζουν τα πράγματα γιατί οτι συμβεί στο 7ο βιβλίο θα "στιγματίσει" όλη τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πιστεύω ότι θα πεθάνει στο βιβλίο ο Harry. Στην τελική, μια φήμη ή ακόμα και η όλη διάθεση δεν αποδεικνύει ότι υπάρχει μια κάποια αγωνία/απορία/επιθυμία γι' αυτόν το θάνατο;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Φυσικά υπάρχει. Πάντα η φήμη οτι κάποιος πρωταγωνιστής μπορεί να πεθάνει είναι σαν λάδι στη φωτιά για τους απανταχού fans. Αλλά τι εννοείς "επιθυμία", Rasp?

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μόνο ένα όνομα, και όσοι το πιάσουν τό 'πιασαν: Drizzt do'Urden. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς. Fans και anti-fans και Purists κλπ κλπ κλπ.

Αν και δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ο Drizzt δεν είναι "γραμμικός" χαρακτήρας, ούτε ανήκει στην ίδια κατηγορία-κατηγορίες με το Χάρυ. Noμίζω πως θα καταλάβεις τι εννοώ. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Βλέπω πως το εννοείς, αλλά ξέρεις τι εννοώ: δεν έχει σημασία αν υπάρχει πράγματι λόγος να πεθάνει ένας χαρακτήρας βάσει της πλοκής. Ο Harisson Ford πίστευε, λέγεται, ότι ο Han Solo έπρεπε να πεθάνει στο The Empire Strikes Back.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον Σόλο, είναι δύσκολο να υποθεί. Μπορεί και να έπρεπε, αυτό είναι συζητήσημο. Για τον Ντριζντ δεν μιλάω καν. Κάποιος να του ρίξει την πυρινηκη να τελίώνουμε πια! Για τον Χαρούλη, νομίζω ότι πρέπει να τον σκοτώσει, ή να μην το δείξει καθόλου, γιατί, μιας και η Ροουλινγκ δεν είναι Weis και Hickman, το επόμενο βιβλίο θα ονομάζεται "Ο Χάρυ Πότερ και ατελείωτο μπουκάλι!"

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που η Ρόουλινγκ δεν είναι Weiss και Hickman. Τη θεωρώ καλύτερη συγγραφέα από κάποιες απόψεις. Και έγραψε/γράφει μόνο εφτά βιβλία με το Χάρυ. Όχι 107 και πεθαμό δεν έχει. :bleh: :lol:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Dain, you officialy have a death wish. πρόσεχε εκεί στα σκοτεινά σοκάκια της Αθήνας, μπορεί να σε πετύχει κανένας φανατικός των δύο... Και τότε θα σε δέσει και θα σε βάλει να δείς όλα τα επισόδια της λάμψης! Απο το πρώτο!

Link to comment
Share on other sites

Δε μασάω και δεν δικαιολογούμαι ποτέ για τις απόψεις μου ειδικά σε φανατικούς. :tease: Καλύτερα να μη σου πω τη γνώμη μου για τους φανατικούς (δεν εννοώ τους fans γενικά, αλλά τους Χ φανατικούς ποζεράδες άσχετους ειδικά). Tώρα τα περί deathwish τα αφήνω ασχολίαστα. :irvine: Tη Λάμψη δεν τη βλέπω που να μου κάνουν ΤΙ βασανιστήρια! Άντε γεια μας! :beerchug:

 

Και για να μη σας ανεβάσω την πίεση από τώρα: Δεν θεωρώ κακούς συγγραφείς την Weis και το Hickman αν αυτό το συμπέρασμα έβγαλες. Mάλιστα η σειρά Star of the Guardians την οποία διάβασα - γιατί ο πρωταγωνιστής λέγεται Dion όπως και γω - μου είχε αρέσει πολύ.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..