Jump to content

Να φτιάξουμε μια λίστα των καλύτερων βιβλίων ΕΦ


Recommended Posts

Καλό είναι, τουλάχιστον στην αρχή, να προσπαθήσουμε να υπάρχει μια κάποια ισορροπία μεταξύ συγγραφέων, εποχών κλπ. Βέβαια αυτό εξαρτάται κυρίως από το τι έχουμε διαβάσει και δεν φταίει κανείς που έχουμε διαβάσει τα πάντα από Αsimov, Clarke, LeGuin κλπ αλλά ας προσπαθήσουμε η λίστα να είναι όσο πιο αντιπροσωπευτική γίνεται, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να προτείνουμε κάποιον συγγραφέα που έχουμε διαβάσει λίγο ή που δεν μας αρέσει απαραίτητα το έργο του αλλά θεωρείται σημαντικός για την ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω πολυ για το 1984, απλά επειδή εγώ δε μπορώ να το δω ως ΕΦ, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να μπει - ή ότι δεν είναι for that matter. Άλλωστε είπαμε ήδη ότι η λιστα αντανακλά τις αποψεις μας, οποτε και τον Άρχοντα να μου βαζατε ως Εφ, αν το προτεινατε όλοι θα εμπαινε - κι ας γελαγε μετα το συμπαν μαζι μας :p.

 

Για τις συλλογές ειναι ένα θέμα...υποθέτω μπορουμε να τις προτεινουμε, ανάλογα με το συνολικό αποτέλεσμα...Αν μια συλλογή σας έκανε τόση εντυπωση ως σύνολο, γιατι να μη μπει;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει σαφής οικουμενικά αποδεκτός ορισμός για το τι είναι επιστημονική φαντασία, εγώ προτείνω να αφήσουμε τα όρια όσο πιο ανοικτά γίνεται... κι αν θέλεις κάποιος ας πει και ότι το LotR είναι ΕΦ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αρκετά σαφής έννοια του είδους αυτού της λογοτεχνείας, αλλά ξεφεύγουμε του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

"Ειναι ειναι"!

 

Και ο ΑτΔ,ειναι μια εναλλακτικη ιστορια της 9ης χιλιετιας πχ αρα-ως εναλλακτικη ιστορια-ειναι ΕΦ! ;)

ΟΚ,σοβαρα τωρα.

Στις σειρες μπορουμε να σπαζουμε ισως τα βιβλια.Αλλες λιστες που εχω δει εχουν τις σειρες ακεραιες,κι αλλες σπασμενες.Προτιμω τη μεση λυση:

"τριλογιες" απου γινεται(πχ Foundation),ναι στον χωρισμο "αυτοτελων" βιβλιων,οχι στο χωρισμο "μερων" ενος βιβλιου.Πχ αν κανουμε αργοτερα για φαντασυ,δεν θα ηθελα να δω 1.The fellowship of the ring 2. A clash of kings 3. Memories of ice ...κοκ!

Αν ειναι να βαλουμε και νουβελες τελικα,εχω κανα δυο κατα νου(Flowers for Algernon,Home is the hangman).

Παρεπιπτοντως,η κατηγορια του 1984 θεωρειται η "δυστοπιες" ή "πολιτικη φαντασια".Οπως το παρει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις σειρές, η ορθότερη λύση που υπάρχει, γενικά, είναι να κρίνεται πρώτα στο σύνολό της η σειρά και μετά, στην κριτική της σειράς, να κρίνονται και τα επί μέρους βιβλία. Εδώ απορρίπτουμε, όπως λες, το διαχωρισμό των βιβλίων σε τόμους για λόγους συνοχής.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά μπορώ να μπαίνω στο νετ μόνο απο τη δουλεια, οποτε δεν έχω πάντα το χρόνο να μπω, δυστυχως. Λοιπον:

 

Ενα θέμα είναι το πόσες προτάσεις πρέπει να έχει ένα βιβλιο για να μπει στη λίστα. Είχαμε πει 3. Θελετε να το αυξήσουμε; Να το μειώσουμε παντως θα έλεγα όχι.

 

Επισης, για τις σειρες. Ειπαμε με το Διονυση - ο οποιος ξέχασε να το ποστάρει (poke poke :p) - το εξης: Aς προτεινετε όπως θέλετε τις σειρες, κι ας τις βαθμολογήσετε όπως θέλετε. Αν κάποιος θέλει να τις βαθμολογήσει ξεχωριστά, τότε στο τέλος θα μαζέψουμε τις επιμερους βαθμολογίες, θα προσθέσουμε τη βαθμολογία όσων βαθμολόγησαν ως ενιαίο έργο, και θα βγει ο μέσος όρος (και υποθέτω κάπου θα παρουσιάσουμε και την ανάλυση)

 

Και ένα τελευταίο...Οκ, το 1984 μπορει κ να ειναι ΕΦ, αλλά οι Ειδήσεις των 11; Δε θα επιμείνω, απλά είπα να το αναφέρω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ εδώ να πω ξανά (κι ας μην το λαβετε υπόψη) πως δε συμφωνώ με το να βαθμολογούνται οι σειρές ενιαία.

Εάν είναι ένα βιβλίο χωρισμένο σε τόμους, δηλαδή δεν διαβάζεται το ν.2 αν δεν έχεις διαβάσει το ν.1, βεβαίως πρέπει να το δούμε ως ενιαίο έργο (πχ την τριλογία του κόσμου του Πούλμαν που είναι βέβαια φάνταζυ ή το Nights Dawn Trilogy). Αλλά έργα όπως το Dune, δεν γίνεται να τα βαθμολογήσω ως ενιάιο έργο. Το Dune είναι αριστουργηματικό, αλλά από εκεί και πέρα, εμένα τουλάχιστον, με κούρασε. Δεν μπορεί να πάρει η μπάλα και το πρώτο.

Ξέρω είναι λίγο λεπτή η διαχωριστική γραμμή.

Τέλος πάντων.

3 προτάσεις μου φαίνονται καλές. Υπάρχουν πολλά αριστουργηματικά βιβλία που όμως επειδή δεν είναι πολύ γνωστά στην ελλάδα δεν θα έχει διαβάσει πολύς κόσμος. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσουν να τα γνωρίσουν και οι άλλοι.

Όπως έγραψα και αλλού συμφωνώ για τις ειδήσεις των 11. Μπήκαν εκ παραδρομής (έβαλα όλα τα άλλα του Σπίνραντ που έχω, μπήκαν και αυτές - που είναι εκπληκτικό βιβλίο)

Λεπτό ζήτημα αποτελούν και τα διηγήματα και οι συλλογές διηγημάτων. Δεν βλέπω να έχει παρθεί κάποια συγκεκριμένη απόφαση. Πραγματικά κάποια διηγήματα όπως το "δεν έχω στόμα και θέλω να ουρλιάξω" είναι καταπληκτικά. Αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι μπαίνει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η τριλογία του Hamilton για μένα παίρνει 5 στα 6 και 3 στα 4 για πλοκή και τρόπο γραφής. Όσον αφορά την Le Guin, θα έλεγα ή ότι έχει ατυχήσει στην ελληνική μετάφραση ή γενικώς δεν είναι πολύ καλή στη γραφή 9το ίδιο ισχύει και για την Doris Lessing που όπως είδα δεν την βάλατε στη λίστα). Έτσι η Le Guin για μένα παίρνει 1 ή 2 σε γραφή και σίγουρα 4 για την ανάπτυξη των χαρακτήρων. Ο Jack Burrows και η Αιωνιότητα από τα καλύτερα βιβλία και με 'μήνυμα' - για μένα σημαντικό για την sf - πάλι όμως το διάβασα στα ελληνική και λέω 5 στα 6 για πλοκή και χαρακτήρες και 2 στα 4 για γραφή. Με την ίδια έννοια - sf πιο πολιτικοποιημένη- προτείνω τον China Mieville και το Perdido Street Station

Sadorinius

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο επόμενο διήμερο προγραμματίζω να στείλω (πάντα, ως πρόταση για συζήτηση) ένα συγκεντρωτικό μήνυμα για τους κανόνες του παιχνιδιού, όπως έχουν συμφωνηθεί ως τώρα και ορισμένες ακόμα (1-2) διευκρινίσεις για ζητήματα που δεν έχουν ξεκαθαρίσει και τα θεωρώ λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Ας βαθμολογησουμε τοτε το Ντιουν(ως σειρα αυτοτελων βιβλιων) χωριστα και το Foundation...χμ...μαλλον να κρατησουμε την τριλογια ως εννιαια και να βαθμολογησουμε τα αλλα χωριστα?

Η LeGuin εχει μια χαρα γραφη πιστευω.αν και οντως δεν ειναι για 4/4 εγω μου φαινεται τις εχω βαλει σε 2 βιβλια 3/4.Ισως να τις εβαζα 2,5...θα δω,μεχρι να στειλω τους βαθμους.Την εχω διαβασει και στα αγγλικα και στα ελληνικα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μην δημοσιοποιούμε τι και πώς αξιολογούμε. Λιγάκι μπορεί να επηρεάσουμε ο ένας τον άλλο έτσι και επιπλέον δεν έχει και νόημα. Θα είχε, αν συνοδεύαμε την αξιολόγηση με ένα αιτιολογικό κειμενάκι των 100 - 150 λέξεων (πράγμα που σας προτρέπω να κάνετε. Εγώ το διασκεδάζω στα δικά μου).

 

Άκυρο το πρώτο μέρος αυτού του μηνύματος (βλ. faq)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Στην καινούργια αξιολόγηση, στα Τρόμου, θα έλεγα πως πρέπει να καθορίσουμε με κάποιον τρόπο το τι θα γίνει με τα διηγήματα. Πάρα πολύ μεγάλο μέρος είναι συλλογές. Επιπλέον υπάρχουν συλλογές ενώς συγγραφέα κι άλλες με πολλούς μαζεμένους. Δεν έχω κάτι να προτείνω, συγγνώμη για αυτό, απλά πιστεύω πως θα έπρεπε να βρούμε μια άκρη γιατί ήδη τα Βιβλία του αίματος είναι μέσα στη λίστα που θα δημιουργηθεί. (και σειρά και συλλογή :p )

 

edit: Επιπλέον, εγώ θα βάλω Πόε. Ανάθεμα πως θα μιλάμε για τις ίδιες συλλογές καν.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Συλλογές ενός συγγραφέα είναι δεκτές, αρκεί να έχουν εκδοθεί ως συλλογές.

Σειρές δεν υπάρχουν πολλές και συνήθως απλά έχουμε... αυτοτελεις συνέχειες αντί για ν-λογίες, άρα καλό είναι να βάζουμε τα βιβλία ξεχωριστά, εκτός κι αν αποτελούν θεματική ενότητα (όπως πχ τα βιβλία του αίματος, αλλά όχι πχ τα Μανιτού)

 

Ίσως πρέπει να κάνουμε και λίστα με διηγήματα πέρα από λίστα με βιβλία.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου πως έτσι θα μειώσουμε το χάος, όμως έχουν εκδοθεί πραγματικά καλές συλλογές με πολύ κόσμο μέσα, μαζεμένες εξαιρετικά όμορφα και με θεματική. Θα τις αγνοήσουμε τελείως? Δεν είναι κρίμα?

 

Παρόλο που θα προτιμούσα να προτίναμε έστω κάποιες από αυτές, αν αποφασιστεί πως θα τις αγνοήσουμε, ή πως τέλοσπάντων θα προταθούν αλλού, πέτα έξω την τελευταία που έχω βάλει γιατί είναι ακριβώς αυτό: σειρά και συλλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..