Jump to content

Πρώην: Προτάσεις για τα καλύτερα βιβλία ΕΦ


Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να προτείνετε βιβλία που έχουν ήδη μπει στη λίστα. Σκοπός της πρότασης είναι να δούμε αν υπάρχουν αρκετοί για να αξιολογήσουν ένα συγκεκριμένο βιβλίο. Και επιπλέον, ότι αυτός / αυτή που προτείνει ένα βιβλίο το θεωρεί αρκετά αξιόλογο ώστε να αξιολογηθεί. Σκεφτείτε: Όταν κάποια στιγμή με το καλό (αμήν!) το foundation έχει 20-30 αξιολογήσεις, θα το προτείνουμε ακόμα να μπει στη λίστα;;

 

Αντίθετα, σας προτείνω να αφιερώσετε όλη σας την ενέργεια στις αξιολογήσεις των βιβλίων που βρίσκονται στον αρχικό πίνακα της trillian. Για τον τρόπο αξιολόγησης, συμβουλευτείτε παλιότερα ποστ σε γειτονικό thread...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    6

  • Mort13

    6

  • trillian

    11

  • nikosal

    29

Top Posters In This Topic

4 νέες προτάσεις

  • Γουέλς Ο πόλεμος των κόσμων
  • Γουέλς Η μηχανή που ταξίδευε στο χρόνο
  • Μπράνερ, Οι Δραματουργοί του Γιαν
  • Δημήτρης Φύσσας Πλατεία Λένιν, πρώην Συντάγματος

Το τελευταίο το τέλειωσα πριν λίγες μέρες. Πολύ ενδιαφέρον μυθιστόρημα εναλλακτικής ιστορίας που εκτυλίσσεται σε μια μεταπολεμική Ελλάδα η οποία ανήκει στο ανατολικό μπλοκ. Σας προτείνω να το διαβάσετε, ιδιαίτερα αν σας ενδιαφέρει λίγο και η πολιτική

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω λοιπόν τη λίστα μου με βιβλία που θεωρώ πως πρέπει να αξιολογηθούν

Ringworld (Larry Niven)

The cat who walks through walls - Robert Heinlein

I Robot - I. Asimov

Ο πόλεμος των κόσμων. H. G. Wells

Brave new world - Aldus Huxley

Neuromancer - William Gibson

Βαβελ-17 - Delany

 

Να πω επίσης πως το commonwealth saga του peter hamilton είναι το ίδιο πράγμα με αυτό που λέει ο Koyan, Pandora's Star + Judas Unchained (έτσι για να μην γίνει καμιά παρεξηγηση).

Οι ειδήσεις των 11 μπήκαν εκ παραδρομής στην προηγούμενη λίστα μου και συμφωνώ πως δεν είναι ΕΦ

Edited by Sitronella
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μερικες διευκρινήσεις :

 

Το Rngworld είναι σειρά έτσι; Οσοι το προτίνατε, το προτίνατε ως σειρά ή ως το πρώτο βιβλιο της σειράς;

 

Η ίδια απορία ισχύει και για το Hthchhiker's guide to the galaxy.

 

Επίσης, όσοι προτείνατε "Foundation series" εννοείτε τα 3 πρώτα ή όλη τη σειρά; (η οποια αν θυμάμαι καλά φτάνει τα 6;).

 

Διευκρινίστε αν είναι, και αναλόγως αλλάζουμε και τη λίστα αν χρειαστεί :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εννοουσα την αρχικη τριλογια του Foundation βασικα.Αλλα και ολα τα βιβλια της σειρας,παρα το γεγονος οτι θεωρουνται καπως κατωτερα των πρωτων...τον ιδιο βαθμο θα τους εβαζα.Οποτε παρ'το και ως μεσο ορο-οπως βολευει.

Για το Ντιουν σου εστειλα για τα 4 πρωτα αφου αυτα εχω διαβασει.

Επισης,

The Forever War - Joe Haldeman

 

Αν μετρανε και μεγαλα διηγηματα-νουβελλες

Flowers for Algernon - Daniel Keyes

Home is the Hangman - Roger Zelazny

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ θα πω ακόμα μια φορά την πρότασή μου σχετικά, και όπως νομίζετε κάνουμε.

 

Πώς στην ευχή είναι δυνατόν να βαθμολογήσουμε 6 βιβλία με ένα ενιαίο βαθμό, όταν πχ. τα 3 πρώτα foundation γράφηκαν το 1950 και είχαν άλλο ύφος, άλλη μορφή, άλλο περιεχόμενο, ενώ πχ. τα forward και prelude to foundation τριάντα χρόνια μετά και είναι όχι μόνο κατώτερα αλλά και εντελώς - εντελώς διαφορετικά ως γραφή; Το ίδιο νομίζω ισχύει σε ένα βαθμό και με το dune (του οποίου πάντως δεν έχω διαβάσει όλα τα μέρη). Συμφωνήσαμε ότι στόχος της λίστας ανάμεσα σε άλλα (όπως πχ. να κάνουμε το κέφι μας, να συζητήσουμε μεταξύ μας για τα καλύτερα και λιγότερα καλά βιβλία κλπ.) είναι επίσης να βοηθηθούμε όλοι (τόσο εμείς, όσο και οι νέοι στο χώρο της εφ αναγνώστες) ώστε να διαλέξουμε καλά βιβλία να διαβάσουμε. Πώς το πετυχαίνουμε αυτό όταν αξιολογούμε με τον ίδιο ενιαίο βαθμό βιβλία που απέχουν μεταξύ τους δραματικά; Ακόμα: Τελευταία υπάρχει έντονη τάση συγγραφής σειρών με 5 ακόμα και 10 μέρη. Και αυτά λοιπόν να τα δούμε με ενιαίο βαθμό; Μα πώς θα κρίνουμε πότε ο συγγραφέας έχει κέφια και πότε το παρακάνει, γράφει από υποχρέωση προς τον εκδότη και το συμβόλαιο και καλύτερα να σταματούσε ένα τόμο πριν; Και ένας τελευταίος λόγος: Αν αξιολογούμε τις σειρές ενιαία, δεν πρέπει να διαβάσουμε όλη τη σειρά για να το κάνουμε; Μα τότε εγώ πχ. δεν μπορώ να αξιολογήσω τα δύο πρώτα dune!

 

Καταλήγω: Προτείνω οι σειρές να αξιολογούνται χωριστά, ιδιαίτερα αν έχουν μεταξύ τους έστω και μικρή απόσταση (χρονική, ύφους, περιεχομένου, γραφής, εν γένει ποιότητας). Σε όλες τις ξένες λίστες εξάλλου τα μέρη σειρών αξιολογούνται χωριστά. Κάπως το έχουν σκεφτεί και αυτοί. Σε τελευταία ανάλυση, με την αξιολόγηση των μερών μπορείς αν θες να πας ανάποδα και να βγάλεις συμπέρασμα για όλη τη σειρά. Το αντίστροφο ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι υπηρξε παρεξηγηση.

Η πρωτη τριλογια Foundation θεωρειται γενικως ως εννιαιο εργο.Και συχνα βαθμολογειται-πλασαρεται-προτεινεται ετσι.Αρα θα παρει 1 βαθμο.

Τα βιβλια της σειρας Ντιουν ειναι πιο αυτοτελη.Μπορεις να διαβασεις το πρωτο μονο και τελειωσες.Η το δευτερο μονο.Εγω συγκεκριμενα αρχισα απο το δευτερο.Οποτε θα πρεπει να βαθμολογηθουν μεμονωμενα-κι ετσι εκανα.Αυτο δεν ειπαμε ρε παιδια?Απλα διαβασα μονο τα 4.4 βιβλια,4 βαθμοι.

Τωρα οσον αφορα τη σειρα Foundation,εχω διαβασει και τα υπολοιπα,αλλα στη λιστα ηταν μονο η πρωτη τριλογια.Τωρα,προσωπικα, λεω οτι σε περιπτωση που κληθω να βαθμολογησω και τα υπολοιπα ο βαθμος μου δεν θα διαφερει και πολυ.Επειδη τα ψιλομπουρδουκλωσε ο Ισαακ και απογοητευτηκαν οι οπαδοι του και οι κριτικοι πρεπει ντε και καλα να βαλω αριστα στα παλια και να χαντακωσω τα τελευταια?Την αποψη μας δεν λεμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερο να αξιολογείται έτσι κι αλλιώς κάθε βιβλίο μιας σειράς ξεχωριστά κι αν κάποιος έχει διαβάσει όλη τη σειρά να ρίχνει και μια αξιολόγηση για την σειρά as a whole;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αν αξιολογειται καθε βιβλιο χωριστα θα προκυπτει κι ενας μεσος ορος για το συνολο.

Αντε,ας βαζουμε σε ολα τα βιβλια λοιπον,κι αμα ειναι σειρα μπορουμε να λεμε το βαθμο-μεσο ορο της σειρας και κατοπιν αναλυτικα για καθε μερος τη βαθμολογια(και τα review αργοτερα).

Παντως για τη "Γαλαξιακη αυτοκρατορια"(:Ρ) πρεπει να ψαξω τα υπολοιπα βιβλια...Κραπ...

 

Εντιτ:Δυσλεξια!Γουατ δε φακ?

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Robert Heinlein - Stranger in a Strange Land

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο που θα ήθελα να ξαναδιαβάσω. Απλώς πρέπει να το παραγγείλω μιας και δεν το έχω πιά (από τα δανεικά και αγύριστα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και εμενα αυτο δεν μου πολυ αρεσε θα το προτεινω κι εγω να μπει στη λιστα,ειναι must!

 

Stranger in a strange land - Robert Heinlein.

 

Childhood's end - Arthur C.Clarke

 

The Martian Timeslip - Phillip K.Dick

 

Neuromancer - William Gibson

Link to comment
Share on other sites

Ο. Σ. Καρντ, το παιχνίδι του Έντερ

Όπως είπα αλλού με απογοήτευσε, αλλά ότι πρέπει να αξιολογηθεί, πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός έχει διαβάσει το ΜΑΝΕΚΕΝ του Σάκη Μαυρέλη? Νομίζω καλό βιβλίο για να μπει στη λίστα (και ελληνικό!). Επίσης άσχετο αλλά έχει κανείς το 2ο τόμο της χρονολογικής ανθολογίας Ε.Φ. του Εξάντα? Από τα δανεικά και αγύριστα εδώ και χρόνια. Θα ήθελα πολύ να το ξαναέχω έστω και σαν φωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

Τα τρία τελευταία από αυτά που έχουν μία αξιολόγηση ποια είναι; Προφανώς θα είναι απο κάποια σειρα που δεν έχω διαβασει....

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Είναι η τριλογία της αυγής του Χάμιλτον, το πρώτο μάλιστα είδα ότι αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε στα ελληνικά σε μετάφραση Χριστόδουλου Λιθαρή. Αυτά τα πάμε χώρια γιατί ικανοποιούνται δύο από τα τέσσερα σχετικά κριτήρια: α) είναι πολύ μεγάλα β) έχουν διαφοροποίηση στην ποιότητα

οκ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τους Σαντορινιούς! Να έρχεσαι τακτικότερα στο φόρουμ παιδί μου!

 

Χρονολογική έχω αυτήν που σου λείπει. Αλλά πού να την κάθεσαι να βγάζεις φωτοτυπίες; Κάποια στιγμή θα τις επανεκδώσει ο Εξάντας...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, μια ερωτησούλα: H πλημμύρα του Μπάλαρντ και το Drowned world του Μπάλαρντ είναι το ίδιο και το αυτο;

 

Επισης, να προτείνω κι εγώ το 2010, Οδύσσεια 2 του Κλαρκ. Και επειδή ο Ασίμωφ ποτε δεν είναι αρκετός (και ειναι και ανεξάντλητος :p) oρίστε λιγος ακόμα:

Foundation's edge

Foundation and earth

Prelude to Foundation

Forward the Foundation (Ναι, εμένα μου άρεσαν όλα :p)

Stars like dust

Nemesis

Robots and empire

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ένα και το αυτό.

Και ένα μυστικό: Την πλημμύρα την είχα διαβάσει -θυμάμαι- στο στρατό!! :horse:

Link to comment
Share on other sites

1984, Τζορτζ Όργουελ

 

επηρέασε άπειρο κόσμο, ιδέες, κινήματα και εξακολουθεί να διαβάζεται όπως όταν κυκλοφόρησε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τους Σαντορινιούς! Να έρχεσαι τακτικότερα στο φόρουμ παιδί μου!

 

Χρονολογική έχω αυτήν που σου λείπει. Αλλά πού να την κάθεσαι να βγάζεις φωτοτυπίες; Κάποια στιγμή θα τις επανεκδώσει ο Εξάντας...

 

Θα προσπαθώ, αλήθεια. Το θέλω σε φωτοτυπία, σε παρακαλώ. Μία φορά που είχα επικοινωνήσει με τον Εξάντα μου είπαν ότι δεν σκέφτονταν για επανέκδοση - και η αλήθεια είναι ότι τώρα πια είναι πολύ παλιά. Αλλά υπέροχη

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... και τώρα παιδί μου που έκλεισε ο Daidadi πού θα σε βρω να στο εγχειρήσω; Μήπως θα κεράσεις εσπρέσο στο Άμβυξ;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τη βγάλω με έναν εσπρέσσο δεν με πειράζει καθόλου. Φεύγω ταξίδι αυτή τη εβδομάδα (Πέμπτη) γυρνώ 3 του Νοέμβρη. Συναντιόμαστε εκείνη τη Κυριακή για καφέ κλπ? (εννοώ βιβλίο)

Τέλος πάντων, προτείνω τα εξής

 

Σάκης Μαυρέλης "Μανεκέν" - Σκοτεινό, σαδιστικό αλλά καθηλωτικό (και με τις απαραίτητες προεκτάσεις που μου αρέσουν)

 

Κρυστάλλινος κόσμος, Μπάλαρντ

 

Ημέρα των τριφίδων, Γουίνταμ

 

Λαβύρινθος θανάτου, Ντικ

 

Πλατεία Λένιν, πρώην Συντάγματος, Φύσσας

 

Tau Zero, Άντερσον

 

Timescape, Μπένφορντ

 

PS Ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν ξέρω να χρησιμοποιώ καλά το forum. Πώς πρέπει να δίνω τις απαντήσεις μόυ ή κάποιο σχόλιο?

 

 

 

 

 

Επίσης σε ποιά φάση έχει φτάσει η λίστα? Ποιά βιβλία αξιολογούνται τώρα? Έχω μπερδευτεί κάπως

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Sadorinius καλωσήρθες κι απο μένα :)

Τις προτάσεις για τα βιβλια τις γράφεις εδώ με ποστ, όπως πολύ καλά έκανες :).

Οι αξιολογήσεις μπαίνουν εδώ

 

Και η λιστα όπως διαμορφώνεται είναι εδώ.

 

Για απορίες, δες το faq :)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Sad,

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Επισκέπτεσαι κάθε τόπικ που σε ενδιαφέρει και ποστάρεις με add reply το μήνυμα που θες να διαβάσουν όλοι. Με pm στέλνεις προσωπικό μήνυμα σε κάποιον -θα το δει μόνο αυτός εννοείται. Εκείνη την περίφημη Κυριακή με ένα εσπρέσο θα σου εξηγήσω τα υπόλοιπα (τέτοια φθήνεια!!).

 

Στο τόπικ με τίτλο pinned: Λίστα καλύτερων βιβλίων ΕΦ! θα δεις τα βιβλία που έχουν αξιολογηθεί ως τώρα. Κάθε μέλος είναι ελεύθερο να αξιολογήσει τα βιβλία που έχουν προταθεί, αλλά όπως θα διαπιστώσεις (αναμενόμενο άλλωστε) το πράγμα πάει αργά. Για άλλες απορίες σου διάβασε λίγο πιο κάτω το σχετικό faq.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..