Jump to content

Πρώην: Προτάσεις για τα καλύτερα βιβλία ΕΦ


Recommended Posts

'Dreamships' -- Melissa Scott

 

'Permutation City' -- Greg Egan

 

'The Infinity Link' -- Jeffrey A. Carver

 

'The Time Ships' -- Stephen Baxter

 

'The Final Planet' -- Andrew M. Greenley

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    6

  • Mort13

    6

  • trillian

    11

  • nikosal

    29

Top Posters In This Topic

Χμμ... Φιλότεχνε, θα ήθελες να μας πεις δυο λόγια για τα βιβλία που προτείνεις; Τα περισσότερα δεν τα έχω καν ακούσει... Και θα ήθελα να ξέρω τι το ενδιαφέρον έχουν. Καλύτερα μια γνώμη εδώ παρά από τους... πελάτες του amazon

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Φιλότεχνε, θα ήθελες να μας πεις δυο λόγια για τα βιβλία που προτείνεις; Τα περισσότερα δεν τα έχω καν ακούσει... Και θα ήθελα να ξέρω τι το ενδιαφέρον έχουν. Καλύτερα μια γνώμη εδώ παρά από τους... πελάτες του amazon

 

 

 

 

 

'Dreamships' -- Melissa Scott: Το μυθιστόρημα γράφτηκε το 1992 και είναι το δεύτερό της. Η γνώμη μου είναι ότι πλησιάζει τους παλιούς της ΕΦ κατά πολύ κυρίως στις χαρακτηρολογίες (συνυφαίνει την επιστήμη με τον ανθρωπισμό) και στην εμπλουτισμένη εξιστόρηση, δηλ., στην αληθοφανή ανάπτυξη της πλοκής με πολύ λεπτομέρεια, απτή γραφικότητα και μέσα σε μια αχλύς συνεχούς αλά και δικαιολογημένης έντασης. Αφορά το ζήτημα της ΤΝ (Τεχνητής Νοημοσύνης) και τις αμφίρροπες τάσεις πάνω σ'αυτό το επίμαχο στην εποχή μας θέμα. Μερικά σχόλια από πιο ιδικούς από μένα:

 

"This is classic, oldstyle science fiction, with lots of sense-of-wonder and good storytelling." -- Locus

 

"Such noteworthy novels as 'When Harlie Was One', 'The Moon Is A Harsh Mistress', and 'Colossus' come to mind … a very different take on the same theme, and seems destined to become just as memorable an addition to the field." -- Science Fiction Chronicle

 

και πέντε άλλες καλές κριτικές. Πήρε και το 'John W. Campbell Award for Best New Writer'.

 

'Permutation City' -- Greg Egan: Mυθιστόρημα του 1995 από Harper Prism. ΤΝ (Τεχνητή Νοημοσύνη) στην αποθέωση της, όπου οι άνθρωποι ζουν αιώνια αρκεί να κωδικοποιηθούν σε ένα πρόγραμμα εικονικής πραγματικότητας, αλά που κάτι πάει στραβά και δεν μπορούν να ανακτήσουν τον προηγούμενο, τον σάρκα-και-οστά, εαυτόν τους όταν το θελήσουν. Σχόλια: "Hot new writer Greg Egan is on his way with considerable velocity!" -- Gardner Dozois, Editor, Isaac Asimov's Science Fiction Magazine.

 

'The Infinity Link' -- Jeffrey A. Carver: Βγήκε το 1984. Μάλλον πρώτο μυθιστόρημά του και φιλόδοξη προσπάθεια και, κατ' εμε, πετυχημένη. Θέμα, ξανά, Τεχνητή Νοημοσύνη αλλά αυτήν τη φορά με πολύ αφοσίωση στον ανθρώπινο πόνο, κυρίως της πρωταγωνίστριας, και σε αγώνα που αποτέλεσμα έχει την υπέρμετρη ευτυχία, αλά δικαιολογημένως -- από Σταχτοπούτα μια ασήμαντη κοπέλα γίνεται Πριγκίπισσα του διαστήματος. Σχόλια: "A big, rich novel that has something for everyone -- political intrigue, scientific discovery, murder and romance" -- Joan D.Vinge, author of The Snow Queen.

 

'The Time Ships' -- Stephen Baxter: Γνωστός. 1995. Συνεχίζει από εκεί που ο Wells τελειώνει … και συνεχίζει, συνεχίζει, συνεχίζει διηνεκώς και αενάως έως τα έσχατα του χώρου και του χρόνου. Από τους λίγους που έχω διαβάσει που υποστηρίζουν το 'Εν Ων Εστί', δηλ., Ένα άπειρο και άχρονο Σύμπαν. Η δεοντολογία του μυθιστορήματος στηρίζεται πάνω στην καινοτομία της κβαντοφυσικής. Ένα επίσης ποιητικό θάλεγα έργο. Σχόλια: "A stunning talent!" -- Locus, κ.α.

 

'The Final Planet' -- Andrew M. Greeley: 1987. Άγνωστος. Έγραψε δύο ακόμη βιβλία, 'The Cardinal Sin' και το 'God Game'. Πλούσιο σε ιρλανδικό ιδίωμα και έξυπνο χιούμορ μυθιστόρημα. Μου αρέσουν οι Κέλτες, έχουν πολλά χαρακτηριστικά όμοια με τα δικά μας: γλεντζέδες, φωνακλάδες και έξω καρδιά. Τίποτε το ιδιαίτερο γιαυτό το βιβλίο … εκτός τη ζεστασιά της αφήγησής του -- πολύ ανθρώπινο και χαρισματικά συνταυτιστικό. Σχόλια: "Το έγραψε άνθρωπος για ανθρώπους" -- Φιλότεχνος.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά πολύ χρήσιμα, νομίζω κάτι θα τσιμπήσω από τα βιβλιοπωλεία.

Πάντως για τον Μπάξτερ να πω ότι διάβασα το time' eye, πρώτος τόμος μιας σειράς που κυκλοφόρησε πριν 2-3 χρόνια και απογοητεύτηκα. Μια συνάντηση Μεγαλέξαντρου, Τζέγκις Χαν και Κίπλινγκ, που μου φάνηκε δίχως νόημα και δίχως φαντασία. Μετριότατο. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

The Darfsteller - Walter Miller (Η παράσταση)

 

O Tauntaun13 πρότεινε το παραπάνω βιβλίο και μια μικρή περίληψη στη wiki μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, κανείς που να μπορεί να προσθέσει δυο λόγια; Taun, έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά εννοείς, ως "παράσταση";

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από τις εκδόσεις Alien.

 

http://www.biblionet.gr/srh/showbook.asp?bookid=66757

 

Eίναι μια χαριτωμένη και ενδιαφέρουσα παραλλαγή του γνωστού μοτίβου Άνθρωπος εναντίον Μηχανής, με φόντο όχι την Επιστήμη ή τον Πόλεμο αλλά την Τέχνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως θα διαβάσετε στο τόπικ "αξιολόγηση καλύτερων βιβλίων εφ", για λόγους λειτουργικότητας κλείνουμε το παρόν τόπικ και ενοποιούμε προτάσεις για βιβλία καθώς και αξιολογήσεις σε εκείνο (δηλαδή στο "αξιολόγηση..."). Ουσιαστικά αυτό δεν σημαίνει οποιαδήποτε αλλαγή στον τρόπο που δουλεύει η λίστα, απλά γίνεται ενοποίηση των δύο τόπικ για διευκόλυνση των χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..