Jump to content

Οι εμμονές μας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Είναι κοινή παραδοχή πως ο κάθε καλλιτέχνης έχει κάποιες εμμονές, κάποιους κοινούς τόπους στους οποίους επιστρέφει κάθε φορά, κάποια στοιχεία που υπάρχουν στα περισσότερα έργα του.

Εσείς, ως καλλιτέχνες (θεωρείτε - δε θεωρείτε τους εαυτόυς σας τέτοιους) τί εμμονές ανιχνεύετε στα έργα σας;

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier

Έχω μανία-εμμονή να εκφράζω την απογοήτευση μου για τον κόσμο.... :yinyang:

 

Σπάνια γράφω κάτι χαρούμενο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχω και χαρούμενα γεγονότα στη ζωή μου....ρε παιδιά....λέτε να έχω κατάθλιψηηηη....???? :fish2: :fish2:

Link to comment
Share on other sites

To φως, ο ήλιος, το σκοτάδι, οι σκιές, τα φτερά, τα κοχύλια, η θάλασσα γενικά [όλα τα θαλάσσια θέματα], η μουσική, ο πόνος, τα παιδικά μου χρόνια, ο θάνατος [κι η αθανασία], ο έρωτας, η σχέση μεταξύ των δυο τελευταίων, η φύση του ανθρώπου, τα καυτά υγρά, ο πνιγμός, οι μεγάλοι καλλιτέχνες του παρελθόντος, η ομορφιά [ανθρώπινη ή μη, χειροπιαστή ή μη], η απόρριψη, η δύναμη, το χάσιμο του ελέγχου, ο Θεός...

 

Αυτές είναι θεματικές εμμονές. Έχω και μορφολογικές εμμονές: την παρήχηση, το γράμμα λάμδα, την... παρήχηση του λάμδα, τις ξένες γλώσσες [αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά/ισπανικά], τις επαναλήψεις, τις λεκτικές αναλογίες, το σχήμα κύκλου και τον στριφνό ρυθμό.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

To φως, ο ήλιος, το σκοτάδι, οι σκιές, τα φτερά, τα κοχύλια, η θάλασσα γενικά [όλα τα θαλάσσια θέματα], η μουσική, ο πόνος, τα παιδικά μου χρόνια, ο θάνατος [κι η αθανασία], ο έρωτας, η σχέση μεταξύ των δυο τελευταίων, η φύση του ανθρώπου, τα καυτά υγρά, ο πνιγμός, οι μεγάλοι καλλιτέχνες του παρελθόντος, η ομορφιά [ανθρώπινη ή μη, χειροπιαστή ή μη], η απόρριψη, η δύναμη, το χάσιμο του ελέγχου, ο Θεός...

 

Αυτές είναι θεματικές εμμονές. Έχω και μορφολογικές εμμονές: την παρήχηση, το γράμμα λάμδα, την... παρήχηση του λάμδα, τις ξένες γλώσσες [αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά/ισπανικά], τις επαναλήψεις, τις λεκτικές αναλογίες, το σχήμα κύκλου και τον στριφνό ρυθμό.

 

 

 

Μόνο αυτά; :bleh:

 

 

 

Εγώ έχω εμμονή με τις "ρεαλιστικές" ιστορίες, δηλαδή μισώ τα happy ends, επειδή τα βρίσκω απολύτως ψεύτικα. Έχω εμμονή με την "κάθαρση" των χαρακτήρων μου και με τα γλυκόπικρα τελειώματα. Επίσης μια πρίπου εμμονή που έχω είναι με τα φιλοσοφικο/ηθικά ερωτήματα στις ιστορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία βασική εμμονή έχω, παρόμοια με του Carl Sagan. Την επαφή του ανθρώπου με ένα σύμπαν που θεωρώ τεράστιο και ολοζώντανο και ό,τι αυτό μπορεί να επιφέρει στο Γήινο πολιτισμό και την ανθρώπινη ηθική, φιλοσοφία, συνείδηση κλπ.

 

Α! Και μια μικρούλα εμμονή. Τα σέξυ εξωγήινα κορίτσια με φουτουριστικά κοστούμια. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα με τα μαύρα μαλλιά και τα πράσινα μάτια που είναι λίγο μάγισσα ή τουλάχιστον Σαββατογεννημένη, Πανσεληνοκαταραμένη, ... κάτι :p

Τα παιδιά, κατά προτίμηση τα κοριτσάκια γιατί τα χειρίζομαι καλύτερα.

Η μαγεία γενικά, όχι απαραίτητα ένα ξόρκι, όμως εκείνο το κάτι μαγικό που μπορεί να υπάρχει και στον υπαρκτό κόσμο που όμως θα το γράψω έτσι ώστε να "δείχνει" μαγεμένο.

Γάτες, υπάρχουν σε όλες μου τις ιστορίες που μ'αρέσουν, κολλάνε δεν κολλάνε με την υπόθεση, αρκετές φορές μόνο για να προσθέσουν ατμόσφαιρα.

Τα μούσια, αυτό είναι προσωπικό, αλλά ένας χαρακτήρας με άγρια πυκνά μούσια είναι πάντα ένας κάλος χαρακτήρας και υπάρχει σχεδόν παντού.

Η λέξη "φουρκίζομαι" (αυτό είναι μάλλον φετίχ κι όχι εμμονή :p )

Αυτά τα λίγα... και μια καταραμένη μανία να σας πω για όλη την προηγούμενη ζωή του ήρωα, έως μέχρι και το τι του αρέσει να τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...δεν ξερω αλλα θα προσπαθησω να σκεφτω.

Ειναι ο ερωτας για την ξενη προφανως.Βεβαια,μερικες φορες μπορει να ειναι και για συγγενη... ;)

Καποια σημαντικη καταστροφη γινεται.Μπορει να καταστραφει το συμπαν ενιοτε.

Α,και σχεδον παντα συνδεω αυτο που γραφω με ορισμενους συγγραφεις η βιβλια.Οχι επιρροες βασικα,αφου συχνα δεν εχω διαβασει καν τα βιβλια,αλλα νιωθω οτι κανω κατι παρομοιο και αυτη η ψευδαισθηση αντιγραφης με κανει να νιωθω περιεργα.

Αυτα μου ερχονται τωρα.Μηπως να λενε οι αλλοι τι πιστευουν για τις εμμονες μας;Συγκεκριμενα Νιχιλιο σου εχω πει για καποια εμμονη σου στο μουσουνου.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή με ενέπνευσε για το τόπικ. Αλλά προσπαθώ να σκεφτώ αρκετές για να γράψω.

Τεσπα, έχουμε σίγουρα το "σεξ και θάνατος πάνε χέρι χέρι" που μου ανέφερε ο Heiron.

Έπειτα έχουμε στην καλύτερη ιδιοτελείς και στην χειρότερη σαδιστές θεούς που υπακούουν όμως σε κάποιους νόμους.

Έχουμε χαρακτήρες που είναι πανούργοι.

Έχουμε τέλη-εκπλήξεις.

Πιθανότατα έχουμε κι άλλα, αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...
On 9/25/2006 at 2:41 AM, Nihilio said:

Είναι κοινή παραδοχή πως ο κάθε καλλιτέχνης έχει κάποιες εμμονές, κάποιους κοινούς τόπους στους οποίους επιστρέφει κάθε φορά, κάποια στοιχεία που υπάρχουν στα περισσότερα έργα του.

Εσείς, ως καλλιτέχνες (θεωρείτε - δε θεωρείτε τους εαυτόυς σας τέτοιους) τί εμμονές ανιχνεύετε στα έργα σας;

 Έχω την τάση να φέρνω τους χαρακτήρες μου σε καταστάσεις τέτοιες που να βγάζουν το αληθινό τους πρόσωπο και να αποκαλύπτουν τις προθέσεις τους, δε θα έλεγα πως είναι και εμμονή, αλλά σίγουρα ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..