Jump to content

Nanny McPhee (2005)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν με επηρέασε η συζήτηση στο τόπικ της Νίενορ για τις Disney ταινίες, το οποίο βρίσκεται εδώ: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=5201 , αλλά απόψε που πήγα στο videoclub να πάρω κάτι να δω, έπεσε το μάτι μου πάνω στη Nanny McPhee.

Ήθελα να τη δω αυτή την ταινία αλλά δεν την πρόλαβα στον κινηματογράφο. Έτσι τη νοίκιασα και την είδα πριν λίγο.

Είναι από τις ταινίες που ή τις λατρεύεις ή τις μισείς. Εγώ τη λάτρεψα πάντως. Θυμίζει ελαφρά, πολύ ελαφρά τη Μαίρη Πόππινς, αλλά κάθε άλλο παρά Μαίρη Πόππινς είναι η νταντά ΜακΦή, η γεμάτη κρεατοελιές και ένα ιδιαίτερα προεξέχον δόντι, η οποία δεν τραγουδά φυσικά.

 

Ο χαρακτήρας της παράδοξης αυτής νταντάς, και η ίδια σαν πλάσμα, έχει μια πολύ μυστήρια πλευρά, κάτι που θα παρατηρήσει κανείς μόνο αν δει την ταινία. Τα φανταστικά αυτά στοιχεία με έκαναν να αναρωτηθώ πολύ για τι είδους ον είναι αυτή η αλλόκοτη γυναίκα που ποτέ δεν υψώνει τον τόνο της φωνής της και συνήθως απαντά με ένα: Χμ.

Ο τρόπος που "δουλεύει" όπως λεει η ίδια είναι: "Όσο με χρειάζεστε, κι ας μη με θέλετε, θα είμαι εδώ. Όταν αρχίσετε να με θέλετε αλλά δε με χρειάζεστε, τότε θα φύγω". Ένα από τα παιδιά της απαντά: ¨Ποτέ δε θα σε θέλουμε!" Kαι η Νάννυ ΜακΦή απαντά ήρεμα: "Τότε δεν θα φύγω ποτέ."

 

Η ταινία απευθύνεται βέβαια σε παιδιά, αλλά είναι καλογυρισμένη με καλές ηθοποιίες, πολύ καλό σενάριο και φωτογραφία. Δεν είναι για όλους βέβαια. Πρέπει κανείς να έχει ένα κάποιο "μαγικό μυαλό" για να πιάσει και κάποιες βαθύτερες διαστάσεις της. Ή να είναι παιδί που οι διαστάσεις αυτές είναι πιο δεδομένες από ότι στους μεγάλους.

Πραγματικά αγάπησα το χαρακτήρα αυτό, τον τόσο περίεργο, για τον οποίο λίγα λέγονται πραγματικά στην ταινία.

 

Είναι βέβαια βασισμένη σε κάποια παλαιά παδικά βιβλία με τη Nurse Matilda της βραβευμένης συγγραφέως Christianna Brand που είναι επίσης γνωστή για τα αστυνομικά μυθιστορήματά της. Η συγγραφέας βάσισε τα βιβλία αυτά σε ιστορίες που της έλεγε ο παπούς της για μια περίεργη νταντά, οι οποίες επίσης βασίζονταν σε ιστορίες που εκείνος είχε ακούσει κάπου στο πρώτο μισό του 19ου αιώνα.

 

Το σενάριο της ταινίας είναι γραμμένο από την Emma Thompson που ενσαρκώνει και τη Nanny McPhee. Δείτε την όσοι αγαπάτε τέτοιες μαγικές ταινίες. Θα σας αρέσει. :)

 

Υ.Γ. Εμφανώς με επηρέασε αρκετά η ταινία οπότε λέω να μετονομαστώ σε Dainny McPhee και να εφαρμόσω μερικές μεθόδους της νταντάς αυτής. Χμ. :rofl2:post-59-1161608590_thumb.jpg

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να λειτουργήσει Dain. Εδώ παραείμαστε μωρά για να μας κάνει καλά οποιδαήποτε Νατντά. Πάντως η ταινία είναι στα υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία όντως αξίζει. Μάλιστα λέω να πάρω και τη μεταφορά της ταινίας σε βιβλίο. Τώρα για τα υπόλοιπα, ίδωμεν. Χμ. :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, καλά που είσαι admin και όχι mod, γιατί σε θέλουμε, αλλά τα fora αποσκοπούν στο να μη χρειάζονται τους mods. ;)

 

Μοιάζει πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, ήδη από τα trailer που είχα δει επί της οθόνης - θα το τσεκάρω άμεσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει πολλά να πει αν το ψάξει κανείς. Μάλιστα σήμερα που την είδα με δυο στενές φίλες μου πιάσαμε κουβέντα για το τι είναι η Νάννυ ΜακΦη από μια κάπως μυστικιστική άποψη και καταλήξαμε σε ενδιαφέροντα συμπεράσματα.

Αλλά θα ήταν spoiler να σας πω οτιδήποτε. Πρέπει να δείτε πρώτα την ταινία και μετά τα συζητάμε.

 

Αλήθεια....."όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"....ποιος σας είπε πως σκόπευα να εφαρμόσω τις μεθόδους της τρομερής αυτής νταντάς στο φόρουμ? Θα μπορούσα κάλλιστα να αναφέρομαι στους μαθητές μου. Χμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Dain, σε πιστέψαμε.

Πάντως κι εγώ είδα μια ενδιαφέρουσα ταινία που με ενέπνευσε ως προς το μοντιλίκι: Στην αμερικάνικη εκδοχή της λεγόταν Hatchett murders :p

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα δεν με ενέπνευσε γι'αυτό γιατί δεν έχω μαγικές ικανότητες σε αντίθεση με τη Νάννυ ΜακΦη.

Όσο για ταινία που να με ενέπνεε για Modιλίκι μάλλον προς Terminator θα πήγαινα και όχι σε νταντάδες.

 

Με ενέπνευσε όμως για κάποιες ιστορίες που είχα κάποτε ξεκινήσει να γράφω, για κάποια βαθύτερα πράγματα σχετικά με μεταμορφώσεις της συνείδησης και τις συνέπειες που έχουν, και άλλα αλλόκοτα και ωραία μυστικιστικά. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου άρεσε η Nanny McPhee, κια όντως οι ηθοποιΐες ήταν εκπληκτικές.

 

Όσο για το modιλίκι μερικές φορές Lightsaber χρειάζεται... με αρκετή δόση dark side.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σπίτι μου μετά από τη θέαση της ταινίας σαν επιδόρπιο σ' ένα τέλειο γεύμα (ήταν πολύ ευχάριστη βραδιά γενικά, ταινίες, παρέα, κουβέντα, όλα ^_^), και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα, μα πάρα πολύ. Μου φαίνεται ότι θα το ψειρίσω να βρω τα βιβλία άμεσα, αλλά έχω μείνει κάγκελο - εν αντιθέσει με πολύ κόσμο, μ' αρέσει οι μικρές μου υποψίες για το τι θα συμβεί στη συνέχεια να επιβεβαιώνονται, και η ταινία βριθούσε από στιγμές που σε αφήνει στην απορία για το τι θα συμβεί, αλλά η μαντεψιές που έκανα βγήκαν σωστές και το έργο το απόλαυσα διπλά γι' αυτό, νοιώθοντας πως κάπου το καταλάβαινα, είχα την όποια επαφή μαζί του. ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Thompson Not Returning For "Potter"

By Garth Franklin

Wednesday, November 12th 2008 6:32am

 

Emma Thompson will not be returning as Professor Sybil Trelawney for "Harry Potter and the Deathly Hallows" says MTV News.

 

The actress has opted instead to make a sequel to "Nanny McPhee", the 2005 family fantasy movie which she wrote and produced.

 

Why turn down Potter? "The Harry Potters are great big franchises that are something I'm not emotionally attached to or necessarily particularly creatively attached to. That's more like doing a turn, whereas the Nanny McPhees are something I've written. The art is in those films, they're very handmade, they're something that's very close to me. Those are the ones I really care about."

 

As for the new McPhee film, entitled "Nanny McPhee and The Big Bang", the story is set one hundred years later during wartime and follows two families of evacuees - one from the country, the other from the city.

 

"This time, the lone parent is the mother. That's what it's about: The big war, and a war between these two sets of extremely different children...It's not a sequel, actually, it's a new story. The only thing that is the same is Nanny McPhee" says Thompson.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Δε μου κάνει κέφι να δω μια τέτοια ταινία.

Απλά θα πω ότι αισθητικά είναι ολοφάνερα ανώτερη της Μαίρη Πόπινς.

Η Πόπινς ήταν η επιτομή της καλοσύνης, της αγνότητας και της ομορφιάς και πολεμούσε κακούς Ναζί προς το τέλος.

Αν αυτό δεν ήταν στυγνή αμερικάνικη κωλο-προπαγάνδα, ντυμένη όμορφα σε μια παιδική ταινία για να μεγαλώσει αμερικανόπουλα σύμφωνα με τα ψέματα του αμερικάνικου ονείρου, κι εγώ δε ξέρω τι ήταν.

Έτσι είναι άλλωστε οι πραγματικές νταντάδες. Άσχημες.

Οι όμορφες παντρεύονται κανέναν 60χρονο μεγιστάνα και γράφουν κανονικά τα από 10 διαφορετικές γυναίκες κακομαθημένα του παιδιά.

Άλλωστε, πιστεύω ότι η εικόνα της όμορφης νταντάς έχει γίνει πλέον συνόνυμο με την τηλεοπτική κωμωδία Νταντά Αμέσου Δράσεως.

Δε θα πουλούσε καμία ταινία με παρόμοια εικόνα όμορφης νταντάς πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου κάνει κέφι να δω μια τέτοια ταινία.

Απλά θα πω ότι αισθητικά είναι ολοφάνερα ανώτερη της Μαίρη Πόπινς.

Η Πόπινς ήταν η επιτομή της καλοσύνης, της αγνότητας και της ομορφιάς και πολεμούσε κακούς Ναζί προς το τέλος. Αν αυτό δεν ήταν στυγνή αμερικάνικη κωλο-προπαγάνδα

 

Σοκ!! Ο roriconfan...τέτοιες απόψεις;!!!

 

Αλλά έχει και ένα δίκιο. Άκου εκεί οι αμερικανοί με την κωλο-προπαγάνδα τους κατά των...σνιφ...παρεξηγημένων ναζί!

 

Πάντως, η σκηνή εκείνη που η Μαίρη Πόπινς τραγουδάει το "The Hills Are Alive With The Sound Of Music" είναι κορυφαία. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Δε μου κάνει κέφι να δω μια τέτοια ταινία.

Απλά θα πω ότι αισθητικά είναι ολοφάνερα ανώτερη της Μαίρη Πόπινς.

Η Πόπινς ήταν η επιτομή της καλοσύνης, της αγνότητας και της ομορφιάς και πολεμούσε κακούς Ναζί προς το τέλος.

Αν αυτό δεν ήταν στυγνή αμερικάνικη κωλο-προπαγάνδα, ντυμένη όμορφα σε μια παιδική ταινία για να μεγαλώσει αμερικανόπουλα σύμφωνα με τα ψέματα του αμερικάνικου ονείρου, κι εγώ δε ξέρω τι ήταν.

Έτσι είναι άλλωστε οι πραγματικές νταντάδες. Άσχημες.

Οι όμορφες παντρεύονται κανέναν 60χρονο μεγιστάνα και γράφουν κανονικά τα από 10 διαφορετικές γυναίκες κακομαθημένα του παιδιά.

Άλλωστε, πιστεύω ότι η εικόνα της όμορφης νταντάς έχει γίνει πλέον συνόνυμο με την τηλεοπτική κωμωδία Νταντά Αμέσου Δράσεως.

Δε θα πουλούσε καμία ταινία με παρόμοια εικόνα όμορφης νταντάς πλέον.

 

1. Η Μαίρη Πόππινς δεν πολεμούσε κανέναν ναζί! Η υπόθεση της ταινίας διαδραματίζεται πριν και τον 1ο Παγκόσμιο Πόλεμο.

 

2. Τα βιβλία της Pamela Lyndon Travers στα οποία βασίζεται η ταινία Mary Poppins είναι συμβολικότατα μια που η συγγραφέας ήταν μαθήτρια του Carl Jung (στα οποία σημειωτέον η Mary Poppins είναι πολύ πιο "στρίγγλα" από εκείνη της ταινίας και εντελώς "μεταφυσικός" χαρακτήρας).

 

3. H Maria την οποία ενσάρκωνε η Julie Andrews στην ταινία Η Μελωδία της Ευτυχίας, δεν πολεμούσε κανέναν ναζί. Ήταν καλόγρια πριν γίνει νταντά και διέφυγε μόνο από τους Ναζί στην Αυστρία.

 

4. Η Nanny McPhee δεν έχει καμμία σχέση ούτε σαν προσωπικότητα, ούτε σαν ταινία με τη Mary Poppins πέρα από μια εντελώς επιδερμική ομοιότητα πως είναι επίσης "μαγική" νταντά.

 

5. Στη Nanny McPhee δεν υπάρχει κανένας μεγιστάνας (εκτός από μια μισότρελη πλούσια θεία που ενσαρκώνει τέλεια η Angela Lansbury). O "μπαμπάς" είναι χήρος και δουλεύει σε γραφείο κηδειών όπου μακιγιάρει πτώματα.

 

Μήπως να ασχολείσαι μόνο με άνιμε που έχεις δει και όχι με ταινίες που εμφανώς δεν έχεις δει ή μπερδεύεις τις μελιτζάνες με τα σύκα επειδή έχουν μπλαβί χρώμα και τα δύο? Λέω τώρα...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ρε παιδιά, στο τέλος της ταινίας η Πόπινς τι στρατό πολεμούσε;

 

edit: Θυμάμαι ότι της είχανε πάρει το μαγικό της βιβλίο και ότι σαν κατάφερε να το πάρει πίσω, ζωντάνεψε έναν στρατό από μεσαιωνικές πανοπλοίες σε ένα κάστρο και πολέμισε Ναζί. Λάθος ταινία θυμάμαι;

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στο τέλος της ταινίας η Πόπινς τι στρατό πολεμούσε;

 

Σε ποια παράλληλη πραγματικότητα;!

 

Κανέναν στρατό. Έχεις παραισθήσεις ή είσαι πολύ μπερδεμένος; Δεν υπάρχει πόλεμος, δεν υπάρχει στρατός, ούτε φαντάρος για δείγμα!

 

Όσο για την ίδια, ούτε πιστόλι κρατούσε, ούτε καράτε ήξερε. Σιρόπια έδινε στα κρυολογημένα της παιδάκια και τα πήγαινε βόλτα στο πάρκο.

 

:tease: :dazzled: :crazy: :rudolph: :loughbounce:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στο τέλος της ταινίας η Πόπινς τι στρατό πολεμούσε;

 

edit: Θυμάμαι ότι της είχανε πάρει το μαγικό της βιβλίο και ότι σαν κατάφερε να το πάρει πίσω, ζωντάνεψε έναν στρατό από μεσαιωνικές πανοπλοίες σε ένα κάστρο και πολέμισε Ναζί. Λάθος ταινία θυμάμαι;

 

Τελείως διαφορετική ταινία θυμάσαι. Εσύ μιλάς για το Bedknobs and Broomsticks με την Angela Lansbury.

 

Bedknobs and Broomsticks

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στο τέλος της ταινίας η Πόπινς τι στρατό πολεμούσε;;

 

Τους τουρμποκαπιταλες-κωλογερους-τραπεζιτες-αφεντικα του μπαμπα της οικογενειας (χειροτερους οχι μονο απο ναζι αλλα κι απο την Γιακουζα!)

Link to comment
Share on other sites

Τους τουρμποκαπιταλες-κωλογερους-τραπεζιτες-αφεντικα του μπαμπα της οικογενειας (χειροτερους οχι μονο απο ναζι αλλα κι απο την Γιακουζα!)

 

Στην πραγματικότητα δεν "πολεμάει" κανέναν. Ούτε αυτούς καν, αν και κατανοώ τι εννοείς. Δείχνει μόνο κάποιες δυνατότητες στους άλλους, στρέφοντάς τους προς μια πορεία που θα τους κάνει καλύτερους σαν ανθρώπους. Πάντως, μην τη βγάλουμε και μπολσεβίκο τώρα τη Μαίρη Ποππινς. :atongue2:

 

Αντίθετα η Nanny McPhee είναι πολύ πιο απόλυτη αλλά και - εμφανέστατα - πιο προσωπικά "δωσμένη" στο σκοπό της.

 

 

Επίσης, παιδιά, αφού το τόπικ είναι για τη Nanny McPhee και όχι για τη Μαίρη Πόππινς αν θέλετε ανοίγουμε δικό της τόπικ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περιμένω και την δεύτερη ταινία της Nanny McPhee. Κρίμα βέβαια που συνέπεσε η ταινία με το καινούργιο Harry Potter, και δεν θα μπορέσουμε να απολαύσουμε την καταπληκτική Emma Thompson και σαν Trelawney.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η Emma Thompson είναι από τις καλύτερες ηθοποιούς που υπάρχουν. Και πραγματικά χαίρομαι που διαλέγει ρόλους που τις αρέσουν και όχι επειδή η ταινία είναι blockbuster ή επειδή θα πληρωθεί αδρά ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πράγματι εξαιρετική ηθοποιός. Έχω δει μερικές ακόμα ταινίες της, το Howards End για το οποίο πήρε Όσκαρ και άλλη μία που δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο, και μου είχε αρέσει απο τότε.

Και σαν Sybil Trelawney ήταν καλή βέβαια, αλλά εντάξει σαν Nanny McPhee απλά δεν παιζόταν!

 

Ήθελα να πάρω και το βιβλίο-adaptation της ταινίας όπως και τον τόμο με τις αρχικές ιστορίες "Nurse Matilda" που είναι όμως αισθητά διαφορετικές από τη Nanny McPhee της ταινίας, αλλά έκανα τη μέγιστη βλακεία να περιμένω να μου τα φέρει ο τοπικός Ελευθερουδάκης (υποτίθεται πως θα τα έφερναν το ένα από κάποιο άλλο υποκατάστημα, το άλλο σε καμμιά βδομάδα). Αυτό το έκανα όταν άνοιξα το παρόν τόπικ. Ακόμα τα "περιμένω"...

 

Όπως και να έχει ελπίζω η νέα ταινία να μην είναι πολύ δακρύβρεχτη και να έχει και παραμυθένια στοιχεία όπως είχε από κάμποσα παραμύθια και η πρώτη.

Και να δωθεί και κάποια εξήγηση, ή έστω να εμπλουτιστεί, το "μυστήριο" της εμφάνισής της! (Ξέρετε τι εννοώ όσοι/ες έχετε δει την ταινία).

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα δεν "πολεμάει" κανέναν. Ούτε αυτούς καν, αν και κατανοώ τι εννοείς. Δείχνει μόνο κάποιες δυνατότητες στους άλλους, στρέφοντάς τους προς μια πορεία που θα τους κάνει καλύτερους σαν ανθρώπους. Πάντως, μην τη βγάλουμε και μπολσεβίκο τώρα τη Μαίρη Ποππινς. :atongue2:

 

Εννοειται εντος εισαγωγικων και τραβηγμενο απο τα μαλλια το "πολεμαει". Αν τους πολεμαγε πραγματικα θα τους ειχε κανει κουμπαραδες γουρουνακια (φαντασου μαρτυριο-να νιωθουν μεσα τους λεφτα και να μην μπορουν να τα αγγιξουν!)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Nanny McPhee (2005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..