Jump to content

Ερώτηση σχετικά με Ελληνικά φάνζιν ε.φ.


Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θα ήθελα να μου πείτε για ότι Ελληνικά φάνζιν ξέρετε να κυκλοφορούν για ε.φ., μυθοπλασία, rpg, ανιμε/μανγκα, κόμικς Και ότι άλλο σχετικό.

 

Και ο τίτλος αρκεί αλλά αν ξέρετε και που μπορούν να βρεθούν θα ήταν πολύ καλύτερα. Με ενδιαφέρουν φάνζιν που βγαίνουν και Αθήνα και Θεσσαλονίκη και ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλού, μικρά η μεγάλα, ημι-επαγγελματικά η εντελώς ερασιτεχνικά.

 

Ο λόγος που ζητάω πληροφορίες είναι πως σκέφτομαι να φτιάξω μιά ιστοσελίδα σχετικά με το θέμα και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά μιά που δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο στο Ιντερνετ.

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κόψεις καμιά βόλτα στα κομικσάδικα. Δε μπορείς να φανταστείς τι πληροφορίες μπορείς να πάρεις από κει. Και το κυριότερο, αρκετό υλικό

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια. Ξέρω κάποια φάνζιν φυσικά αλλά κυρίως από Αθήνα. Θα ήθελα και από Θεσσαλονίκη και από την υπόλοιπη Ελλάδα. Και όχι μόνο τα "ευρείας" κυκλοφορίας.

Και αυτά που ξέρω αφορούν ε.φ. και κόμικς κυρίως. Από fantasy και rpg ξέρω μόνο λίγα.

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

"Τα Φανταστικά Χρονικά". Ασχολείται με επιστημονική φαντασία, κυρίως.

 

"Big Bang." Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα. Κι αυτό με επιστημονική φαντασία ασχολείτο.

 

"Πανσέληνος." Rpgs. Δυστυχώς, δεν κυκλοφορεί πια. :( Υπάρχει, όμως, στο Δίκτυο. www.fullmoon.gr

 

Αν θυμηθώ και κάνα άλλο, θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Οι δραματουργοί του Γιανν. Βγαίνει στα Ιωάννινα νομίζω. Το έχει πάρει το μάτι μου και σε κομικσάδικα στην Αθήνα. Έχει να κάνει με επιστημονική φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Τους Δραματουργούς δεν τους ήξερα, ούτε την ιστοσελίδα για την Πανσέληνο.

 

ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ???? ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ! ΓΡΑΨΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ! :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω δεί πουθενά κανένα απο αυτά ίσως γιατί δεν έψαξα :) το μόνο που έχω δεί ειναι η σελίδα για την πανσέληνο

Link to comment
Share on other sites

yparxei to hack and slash pano sthn 8essalonikh(rpg) kai arketa alla pou asxolountai me comics...opos eipan ta paidia, sta komiksadika 8a breis kamposa(babel,sphlia ton comics ktl)

 

PS

yparxei kai ena me manga...mangazine legetai nomizo?

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και βεβαια-για τους περαστικους που δεν το ξερουν-στη Θεσσαλονικη υπαρχει και το θαυμαστον φανζιον...

 

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ!!!

 

(ετσι,για να μην ξεχνιομαστε)

ΜΕ ιστοριες τρομου,παραμυθια,κτλ κτλ.Διανεμεται δωρεαν,απευθυνθειτε στον Ανεργο Χαρο η και σε κανα Μελδοκιο.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια-για τους περαστικους που δεν το ξερουν-στη Θεσσαλονικη υπαρχει και το θαυμαστον φανζιον...

 

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ!!!

 

(ετσι,για να μην ξεχνιομαστε)

ΜΕ ιστοριες τρομου,παραμυθια,κτλ κτλ.Διανεμεται δωρεαν,απευθυνθειτε στον Ανεργο Χαρο η και σε κανα Μελδοκιο.

 

 

Υπάρχει και το News from Bree, το οποίο είναι κυρίως για Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και το συγγραφικό έργο του Tolkien. :)

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια-για τους περαστικους που δεν το ξερουν-στη Θεσσαλονικη υπαρχει και το θαυμαστον φανζιον...

 

ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ!!!

 

(ετσι,για να μην ξεχνιομαστε)

ΜΕ ιστοριες τρομου,παραμυθια,κτλ κτλ.Διανεμεται δωρεαν,απευθυνθειτε στον Ανεργο Χαρο η και σε κανα Μελδοκιο.

 

Απίστευτο!!!Κάποιος μας θυμήθηκε!!!

 

Υ.Γ Χείρων τύπε πότε θα έχουμε και δικό σου δημιούργημα????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ο Λογιώτατος Μεγαλοεκδότης Δημήτρης -Hombre- Σπυρίδωνος Εξέδωσεν (Χάριν Παιδιάς)

 

Το ΕΦ ΖΙΝ #13 ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ!!!

 

ΤΕΥΧΟΣ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΕΩΝ

 

Διηγήματα:

"Δραΐδα" της Αλεξίας Αθανασίου

"Γουίνκ - Η Μπεμπούλα" της Ευθυμίας Δεσποτάκη

"Λήθη" του Γιάννη Στάγκου

"Κάλυψη Ατυχήματος" της Σέρυλ Λίντσεϊ (μετάφραση δική μου)

 

Κόμικ από τον μυστήριο Λάζαρο Κ. "Φάτε Μάτια Ψάρια (καλά..., Μπιφτέκια)!"

 

Και φυσικά Εκδυτόριαλ και Έγκυρα Κους-κους από τον ίδιο τον Λογιώτατο!

 

Ζητήστε το. Τινάξτε το τιράζ του σε νέα ύψη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..