Jump to content

3ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Μια νυχτερινή ώρα


Nienor
 Share

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    11

  • month

    11

  • Nienor

    9

  • Naurgul

    7

Top Posters In This Topic

Kαταρχάς, συγγνωμη για την καθυστέρηση - οφείλεται σε ενα τρελο βρυκολάκιασμα των διοργανωτών που μας εβγαλε εκτός προγράμματος :p.

Πάμε λοιπόν. Ο τρίτος διαγωνισμός κλείνει και ορίστε οι συμμετοχες, με αλβαβητική σειρά μέλους:

 

Αraquel - Λειβράρ

Celestial - Πριν ξημερώσει

Guardian 1 - H πόλη της φωτιάς

Guardian 2 - 1.080.000.000

Month - Τα τσακάλια

Nihilio - The lady of ravens

RaspK - Crimson Fall

 

7 ιστορίες συνολικά. Η ψηφοφορία θα γίνει ως εξης: Στελνετε pm σε μένα ή τη Νιενορ, και κατατάσσετε όλες τις ιστορίες από την καλύτερη προς τη χειρότερη. Σε κάθε θέση αντιστοιχεί ένας βαθμός, και η ιστορία που θα συγκεντρώσει τους περισσότερους κερδίζει :). Οι συμμετέχοντες κατατάσσουν τις ιστορίες δίνοντας στη δικιά τους τη τελευταία θέση.

Η ψηφοφορία θα διαρκέσει έως την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου, τα μεσάνυχτα, όπου και θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα.

Καλή επιτυχία σε όλους :D.

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε κάτι και δε γράφει κανείς σχόλια/κριτική στα κείμενα του διαγωνισμού; Είχαμε πει δε γράφουμε μέχρι τη λήξη της υποβολής κειμένων ή μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού; Ή απλώς δε γράφει κανείς επειδή όλοι σκεφτόσασταν το ίδιο με εμένα και υποθέτατε ότι υπάρχει κάποιος λόγος που "όλοι οι υπόλοιποι" δε γράφουν;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά περιμένω τη λήξη για να κάνω σχόλια. Αν κάποιος θέλει ας κάνει από τώρα, απλά είναι πιο "καθαρό" να τα κάνει κάποιος στο τέλος για να μην επιρεάσει κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Μιχάλης - αν ξέρουμε ότι κάποιος έχει γράψει, δεν είναι πρόβλημα να κάνουμε μεταξύ μας κουβέντα, αλλά υπό άλλες συνθήκες θα είναι σα να σας πιάνουμε με τη μαγκούρα να ψηφίσετε Γκόρτσο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ και τις δύο προηγούμενες φορές ανέβασα σχόλια μετά τη λήξη, αλλά εντάξει, δεν είναι και κανόνας φυσικά.

 

Παιδιά η φάση πάει για σφαγή. Τα πράγματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα (κρίμα που τα βλέπουμε μόνο με την Τρίλ, θα είχαμε φάση όλοι μαζί να επεφημούμε και να γιουχάρουμε :p) αλλά τη βλέπω να παίζει πολύ στην τελική ευθεία.

 

Επειδή αυτή τη φορά το κάναμε έτσι, με κατάταξη, θα παρακαλούσαμε και τους υπόλοιποους συγγραφείς να ψηφίσουν για να μην είναι άδικο για αυτούς που ψήφισαν ήδη. Άντε ανασκουμπωθείτε, πάρτε τα πληκτρολόγια στα χέρια σας και φέρτε μας βόλτα το excel :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, θα ήταν καλό να γίνουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚέΣ οι ψήφοι ΌΛΩΝ των συγγραφέων που συμμετέχουν στον εκάστοτε διαγωνισμό, εκτός κι αν αυτός προβλέπει ότι δε θα ψηφίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ψηφίσω (υποθέτω) αλλά περιμένω το Σαββατοκύριακο γιατί ακόμα δεν έχω διαβάσει καμιά απ' τις ιστορίες (εκτός απ' τη δικιά μου και του αδερφού μου βέβαια)...

 

Υ.Γ.: Βέβαια θα είναι κάπως δύσκολο να κρίνω αφού η ιστορία του αδερφού μου έχει μέσα της ένα κομμάτι δικό μου.

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα είναι καθόλου δύσκολο να κρίνεις Guardian αν αναπτύξεις λίγο την αυτοκριτική διάθεση, και την αντικειμενικότητα, εργαλεία που χρησιμοποιεί κάθε συγγραφέας που παίρνει στα σοβαρά αυτό που κάνει. :)

 

Και γω δεν έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες ακόμα, πράγμα που θα γίνει σήμερα, οπότε θα στείλω και τις δικές μου ψήφους.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με κάθε αθτοκριτική διάθεση λέω ότι είμαι μια ιδιοφυία και δεν μπορώ να συγκριθώ με τους άλλους (Μπορείτε να πετάξετε ντομάτες τώρα, μετά την χάσατε την ευκαιρία). Θα ψηφίσω μόλις μπορέσω, και μετά το τέλος της ψωφοφορίας, θα κάνω και τα σχόλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή τη φορά το κάναμε έτσι, με κατάταξη, θα παρακαλούσαμε και τους υπόλοιπους συγγραφείς να ψηφίσουν για να μην είναι άδικο για αυτούς που ψήφισαν ήδη. Άντε ανασκουμπωθείτε, πάρτε τα πληκτρολόγια στα χέρια σας και φέρτε μας βόλτα το excel :p

 

Τι, πρέπει να ψηφίσω κι εγώ, λοιπόν; But I don't wanna! Το περί αντικειμενικότητας το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο ως κι αδύνατο. Πώς στο κάτω-κάτω της γραφής να κρίνεις κάτι που καταλαβαίνεις κατά πόσο το καταλαβαίνει κάποιος άλλος; Ούτε ξέρετε αν πραγματικά είμαστε διαφορετικά άτομα. Μπορεί να είμαστε ένας παρανοϊκός που θέλει να σας τρελάνει! Ο αδερφός μου, πάντως, υπέκυψε, αλλά εγώ όχι... τουλάχιστο μέχρι να με πιέσετε πάρα-πάρα-πάρα-πάρα-πάρα-πάρα-πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μια απειλή να γίνετε banned ή να μην επιτραπεί άλλη συμμετοχή είναι αρκετή πίεση;

 

Just kidding, αλλά μη γελιόμαστε, ρε παιδιά - αν είναι κάποιοι να βάζουμε συμμετοχές και μετά να ΜΗΝ υποσκάπτουμε και λίγο τη θέση μας (είτε επειδή δεν μπορούμε να ψηφίσουμε τους εαυτούς μας, είτε επειδή ρίχνουμε την κατάταξή τους), ε, όσοι δεν μπορούν και δεν είναι αρκετά αντικειμενικοί, καλύτερα να μη συμμετέχουν - εκείνοι γίνονται άδικοι, και την πληρώνουν οι άλλοι. Όχι, δεν το κάνω για το δώρο, Μηνά! :bleh:

 

Τέλος, θεωρείται βασική αρχή στα fora να παίρνουμε ως δεδομένο (μέχρις ενδείξεων του εναντίου) ότι ο άλλος δεν κάνει κάτι κακόβουλα - ακόμα κι έτσι, είναι η απόδειξη που θα καταδικάσει τον άλλο, όχι η ένδειξη. Έτσι, αν είστε το ίδιο άτομο, θα φροντίσουμε με το δέοντα τρόπο να σας χωρίσουμε σε δύο όταν και άμα αποδειχθεί κάτι τέτοιο... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Yπενθυμιζω ότι η ψηφοφορία λήγει την τετάρτη, τα μεσάνυχτα. Από τους συμμετέχοντες έχουν ψηφίσει όλοι, εκτός από τον Month (poke poke poke).

Ήθελα όμως να παρακαλέσω να ψηφίσουν και άλλα μέλη εκτός των συμμετεχόντων - Κάντε μια προσπάθεια! Έτσι, για να είναι όσο πιο αντιπροσωπευτικό γίνεται το αποτέλεσμα :).

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, ναι, θα ήταν πολύ κακό να μην ψηφίζουν και τα υπόλοιπα μέλη του forum...

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

βασικα το κακο θα ηταν να μη διαβαζαν τις ιστοριουλες :p τωρα ψηφισουν δε ψηφισουν... χαβαλες να γινεται :)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ!!! Το λες γιατί φοβάσαι για την πρώτη θέση! ξέρω τι έχεις κάνει! Απείλησες τους άλους να σε ψηφίσουν ή τους δωροδόκισες!!! Ξέρω τα κόλπα σου όλα!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, έτσι, άντε γιατί το παρασοβαρέψαμε το ζήτημα :p

 

Πρέπει να σας πω πως μας έχουν πληρώσει επίσης οι [λογοκρισία]...[/λογοκρισία] για να μην περνάμε τις βαθμολογίες που ευνοούν άλλους, οπότε ότι και να ψηφίσετε.... χεχεχεχεχεχεχε

 

 

Υ.Γ. 'Αμα το "παρακαλώ ψηφίστε" λέει δεν πιάνει βρίσκεις άλλους τρόπους. :p

Link to comment
Share on other sites

Liar.png

 

Σε δύο μέρες θα βγουν και τ' αποτελέσματα... Όσοι δεν έχετε ψηφίσει μέχρι την Τετάρτη, θα λάβετε στο σπίτι σας τη νέα συλλογή φωτογραφιών μου, καθώς κι ένα ηχογραφημένο live ξέσπασμα μου κατά της υποθήκευσης σαπουνιού Μασαλίας σε σι ύφεση στο κατώφλι σας! :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Και λέω σου, γνωρίζω που έχεις το καινούργιο πάρκινγκ σου!

Πρόσεχε μην προκαλέσεις την ατρόμητη και αέναη οργή μου!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν τελειώσει ο διαγονισμός, κάθομαι και σκέφτομαι... Μήπως δεν έγγραψα καλά; Μήπως έκανα κανένα λάθος; Η αμφιβολία που με τρώει είναι μεγάλη, αλλά ξέρω ότι οι κριτές είναι αδέκαστοι. Αν και μάλλον θα βοηθήσουν τα δέκα χιλιάδες ευρώ που πρότηνα να τους δώσω αν με βγάλουν πρώτο. Τι τα θες! Αφού ο ανταγωνισμός είναι τόσο σκληρός, σκέφτηκα να κάνω επισκέψεις στα σπίτια των υπόλοιπων διαγωνιζομένων, για να τα συζητήσουμε. Ο δικαστής ήταν όμως κατηγοριματικός... Αν λάβω έστω και άλλον ένα περιορισμό, να μην πλησιάζω ανθρώπους στα 100 μέτρα, θα μου έριχνε φυλακή για τα καλά... Αχχχχ, πρέπει να κατέβω Κρήτη, να ξαναβρώ το αγαπημένο μου πιστόλι... Μόνο αυτό καταλαβαίνει την ανάγκη μου!

 

( ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα :D. Λοιπόν, δεν μεινανε πολλές ώρες, το βράδυ θα δούμε ποιος απο σας έδωσε τα περισσότερα :p.

 

Πάντως ρε παιδια...έχουν ψηφίσει 12 μέλη αν θυμαμαι καλά. Οι 7 είναι οι συμμετέχοντες! Δώστε και οι άλλοι καμια ψήφο! ίσως θα πρεπε να σας τραβήξω έναν έναν απο το αυτι τελικά :p.

Link to comment
Share on other sites

Να φέρω το μπιστόλι αφεντικό!!!!

 

(and yes ladies and gentlemen, this IS a spam! With bread and batter all around!! Yam yam!)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εντάξει, κακό αυτό και άδικο: δεν είναι δυνατόν να ψηφίζουμε μόνο εμείς κι εμείς! Στο τέλος θα θυμάται ο Διονύσης παλιά-κακά σκηνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Διονύσης πάντως μόλις έστειλε και τη δική του κατάταξη για το διαγωνισμό στην Τρίλλιαν. Για να δούμε λοιπόν τα αποτελέσματα απόψε.

Πάντως χαίρομαι που βλέπω πως η ποιότητα των ιστοριών είναι γενικά υψηλή.

Το μόνο πρόβλημα που γενικά διακρίνω σχεδόν σε όλους είναι πως δεν ξανακοιτάτε το κείμενό σας, για να διορθώσετε ορθογραφικά και λοιπά λάθη. Ή άπλα κάποιοι αφήνουν το Word να κάνει τη δουλειά, αλλά το Word δεν είναι πανάκεια.

Other thant that, μπράβο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα κι εγώ. Πάω να ψηφίσω. ^_^

Καλό το επίπεδο, αν και όλοι σχεδόν είστε λίγο απρόσεχτοι.

Αυτό που μου άρεσε είναι πως όλες οι ιστορίες είχαν ιδέες, δεν ήταν στείρες. Όλες μπορούν να γίνουν καλύτερες, επίσης, ακριβώς επειδή έχουν καλές ιδέες. Αναλυτικότερα σχόλια μετά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..