Jump to content

Αρχαία τέχνη


Μελδόκιος
 Share

Recommended Posts

Και να το αρχαιότερο διασωθέν δείγμα της πρώιμης Μελδοκιανής περιόδου στη φανταστική τέχνη. :)

 

9169619409549599629549459539219609609729649519621989.gif

 

Το έκανα στο νηπιαγωγείο (σχεδόν θυμάμαι και τη στιγμή που το ζωγράφιζα). Αν και η μαμά μου μου έλεγε να βάφω καλά, χωρίς να αφήνω ασπραδάκια δε την είχα ακούσει :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Από τότε το είχες το σαράκι του φανταστικού, ε? Βέβαια βλέπω πως ήσουν στο νηπιαγωγείο το 1989 όταν εγώ ήμουν......εχχμμμ.....στο δημοτικό! (Ψεύτη Dain!)

 

Για τα ασπραδάκια δεν πειράζει. Θεώρησέ τα την πρώτη σου προσπάθεια highlight rendering!

 

To φόντο με μπερδεύει λίγο. Είναι μια πυραμίδα και δίπλα οι Δίδυμοι Πύργοι της Ν.Υ?

 

Αφήνοντας όμως την αστεία διάθεση και χωρίς να κρίνουμε τεχνικές και τέτοια το σχέδιό σου όντως δείχνει αναπτυγμένη αίσθηση σύνθεσης, συνοχής και περίπλοκων σχέσεων. Πολύ απλά μέσα από το σχέδιό σου λες και μια ιστορία, εμφανώς και σαφώς. Αυτό δείχνει αν όχι ταλέντο σίγουρα μιά ισχυρή κλίση προς τη μυθο-πλασία, το πλάσιμο μύθων δηλαδή. Βασικό στοιχείο είναι να μπορεί κανείς να δει μέσα στο μάτι του νου του αυτό που θέλει να εκφράσει "τρισδιάστατα"!!! Και αυτό το έχεις.

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, αυτό το πράγμα ανάμεσα στα πόδια του γίγαντα, τι είναι;

 

... :blink: ...

 

ΑΡΡΩΣΤΗΜέΝΕ ΜΕΛΔόΚΙΕ!!! :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Γίγαντα?? Δεν είδα το πλάσμα σαν γίγαντα αλλά σαν θηρίο με κάμποσα πόδια που βγάζει φλόγες από το στόμα! :blink:

 

Μελδόκιε, διαφώτησέ μας, plz! Μην το δει κι ο Robin με το Βάρδο και θεωρήσουν το τόπικ πορνογραφικό! :D

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα, το πλάσμα δεν είναι γίγαντας, αλλά δράκος. Κάποτε, εκεί που τώρα το χαρτί είναι σκισμένο, είχαι και ουρά.

 

Όσο για το *thing* που λές βάρδουλα ότι βρίσκετε ανάμεσα στα πόδια του, δεν είμαι σίγουρος... Υπάρχουν όμως 4 περιπτώσεις.

 

1. Να είναι ένα εκ των δύο ποδιών του. (Τα άλλα δυο τότε είναι χέρια)

2. Να είναι χέρι. (Αν και δε νομίζω)

3. Να είναι απλώς κάτι που να μου ξέφυγε καθώς έβαφα.

4. Να είναι όντως το *thing* του. Μάλλον αυτό πρέπει να είναι :p

 

Επίσης, από ότι θυμάμαι, τα κτίρια στο φόντο είναι η πόλη του πολεμιστή. Αυτή τη σκάλα δε καταλαβαίνω πως μου ήρθε και την έκανα...

Edited by Μελδόκιος
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσε να είναι απλά η ουρά του? Ετσι όπως είναι διπλωμένη στην άκρη?

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μελδόκιε το όπλο του πολεμιστή τι είναι; :lol: Μήπως καραμπίνα; :lmao:

 

Και για να καταλάβω ο δράκος είναι σύντροφος ή μήπως φιλάει το Άγιο Δισκοπότηρο στο τέλος της σκάλας; ;)

Link to comment
Share on other sites

Το όπλο προφανώς είναι σπαθί... Επίσης, λέγοντας ότι είναι δράκος, ξέρουμε ότι δεν είναι ούτε το *thing* του, αφού τα ερπετά τα έχουν εντός του σώματος τους, αλλά και καταλαβαίνουμε πλέον ότι το πάνω μέρος απεικονίζει ένα ανοιχτό στόμα και μία μπάλα φωτιάς...

 

:cool2:

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D Λες και ήξερε ο Μελδόκιος το 89 το αναπαραγωγικό σύστημα των σαυρών για να ζωγραφίσει έτσι :chinese:

 

Πλάκα πλάκα μου θύμισες ένα ντοσιέ με ζωγραφιές από το νηπιαγωγείο που έχω καταχωνιασμένο κάπου. Θα ψάξω να το βρώ :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να την σπάσω στον Μελδόκιο στέλνω και εγώ κάποιες από τις άπειρες ζωγραφιές που έχω από τα ανέμελα χρόνια του νηπιαγωγείου και της πρώτης δημοτικού (δεν είμαι σίγουρος αλλά κάποιες έχουν ημερομηνία 1991 οπότε υποθέτω ότι είναι από τότε).

 

Και μετά κάποιοι λένε ότι το ταλέντο (δε) φαίνεται από όταν είσαι μικρός. Τσκ τσκ.

 

Πάντως φαίνεται καθαρά ότι από μικρός ήμουν κομιξάκιας και καρτουνάκιας . Όλες σχεδόν οι ζωγραφιές έχουν τον Spiderman, τον Batman, τον Superman ή τα Χελωνονιντζάκια σε σχέδιο χειρότερο από 90άρη καρικατουρίστα με πάρκινσον :ph34r:

 

Επειδή πάσχω και από οξεία κοπρίτιδα δεν τις σκάναρα αλλά τις έβγαλα με την ψηφιακή και τις έκανε λίγο πιο μικρές με το photoshop. Οπότε μη περιμένετε τίποτα από ποιότητα :p

 

Αρχίζουμε:

 

Πίκτουρ 1:

talent2.jpg

Από ότι έχω καταλάβει εδώ ήθελα να ζωγραφίσω τον Spiderman με τον Iceman και την Firestar από την αρχαία σειρά με τους τρεις τους. Το αγαπημένο μου καρτούν εκείνη την εποχή :D

 

Πίκτουρ 2:

Talent1.jpg

Μάλλον η Firestar που ρίχνει φωτιές :chinese: Η πανέξυπνη καθηγήτρια έγραψε σχόλιο "Άνθρωπος μέσα σε λουλούδια" :bangin:

 

Πίκτουρ 3:

talent3.jpg

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρόλο βαράει αυτό εδώ αλλά μου άρεσε το σχέδιο. Έχω την υποψία ότι είναι ο τεράστιος τύπος που είναι ζαχαρωτό από τους Ghost busters (άλλη μεγάλη αγάπη που την έχω ξεχάσει)

 

Πίκτουρ 4:

talent4.jpg

Το στέλνω μπας και καταλάβει κανείς τι είναι αυτό. Κάτι σε ρουκέτα μου κάνει :chinese:

 

Πίκτουρ 5

talent5.jpg

Και αυτό έχει γαμάτο σχέδιο ( :bangin: ). Νομίζω ότι το αριστερά είναι το ανθρωπάκι του Κωτσόβολου :thmbup: Αχαχαχα γαμώ τις εμπνεύσεις είχα :lolipop:

 

Beat this damn Μελδόκιος!

 

Υ.Γ. Περιμένω αντεπίθεση από τον Μελδόκιο με τουλάχιστον άλλες πέντε εικόνες του και από όσους άλλους έχουν εικόνες από την νιότη τους (και όχι Βάρδε, μη σκανάρεις τις πέτρινες πλάκες που χαράζατε όταν ήσουν στο νήπιο την εποχή των σπηλαίων :bangin: )

Edited by Drunk Elf
Link to comment
Share on other sites

Αλήτη Drunkelf τα έργα σου είναι βουλιαγμένα στην ψυχεδέλια. Ειδικά αυτό με το κωτσοβολάκι είναι αηδιαστικά τεριφικιανό. Γουάου.

 

Αν ξεθάψω καμιά ζωγραφιά θα αντεπιτεθώ και ΄γώ. Νομίζω ότι έχω ένα φάκελο με 80's στο σπίτι της γιαγιάς μου. Μιλάμε για ακόμη πιο αρχαίο stuff. Παράνοια.

Link to comment
Share on other sites

Μισητέ DrunkElf, μη με βάζεις σε πειρασμό να σκανάρω (ααααααργκκκκκχχχ -- ρίχνει αυτοέλεγχο) γιατί θα δεις τερατουργήματα.

 

Αλλά δεν μπορώ να σκανάρω -- ακόμα γελάω. :flowers: Η πανέξυπνη καθηγήτρια έγραψε σχόλιο "Άνθρωπος μέσα σε λουλούδια" :flowers: :roflmao:

 

=====

 

 

Πάντως, είχα κάνει πολλά εξαμβλώματα και κομιξοειδή πράγματα. Πρέπει να τόχα πει και σε κάποιο άλλο topic. Νομίζω στο αρχικό που είχε ανοίξει ο Dain.

 

Ααχχχχ, αλλιώς ήταν οι μέρες που τα χαράζαμε στην πέτρα!... Τώρα, μάθαμε όλοι με τους μαρκαδώρους κι αυτές τις φλωριές... :artist:

Link to comment
Share on other sites

:crybaby: Δεν μπορώ να σκανάρω τα δικά μου, ούτε είναι κι εδώ - κάπου τα έχει καταχωνιάσει η μάνα μου! :(

 

Τώρα δεν μπορώ να δείξω τη ταλεντάρα ήμουν στην Κριτιδική περίοδο! :unsure:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Drunk Elf είσαι αξιοθαύμαστος! Έβαλες το ανθρωπάκι του Κωτσόβολου να αντιμετωπίσει ένα γιγαντοειδές τέρας! Και γαμώ την φαντασία! Τα συγχαρητήρια μου! >_<

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Drunk Elf είσαι αξιοθαύμαστος! Έβαλες το ανθρωπάκι του Κωτσόβολου να αντιμετωπίσει ένα γιγαντοειδές τέρας! Και γαμώ την φαντασία! Τα συγχαρητήρια μου! >_<

 

Και εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να τον βάλει αντιμέτωπο, με τον Αλέκο από τα ΡαδιοΑθήναι! :kid:

Θα ήταν πολύ cult!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να τον βάλει αντιμέτωπο, με τον Αλέκο από τα ΡαδιοΑθήναι

 

Ευτυχώς που δεν υπήρχε τότε γιατί σίγουρα θα το έκανα κι αυτό :D

Ακόμα αναρωτιέμαι ποιό είναι το μακρυπόδαρα πράγμα με αυτά που μοιάζουν με φτερά πεταλούδας που έβαλα το Κωτσοβολάκι να αντιμετωπίσει.

 

Αυτή η παιδική ηλικιά... :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν υπήρχε τότε γιατί σίγουρα θα το έκανα κι αυτό  :D

Ακόμα αναρωτιέμαι ποιό είναι το μακρυπόδαρα πράγμα με αυτά που μοιάζουν με φτερά πεταλούδας που έβαλα το Κωτσοβολάκι να αντιμετωπίσει.

 

 

Μάλλον θα είχες αγοράσει κανένα Atari, που δεν θα έπαιζε καλά και σκέφτηκες να τον εκδικηθείς τον κακόμοιρο τον κωτσοβολάκο! :bangin:

 

Εμένα πάντως μου άρεσαν τρελά, τα δάχτυλα του τέρατος! Η τέχνη σε όλο της το μεγαλείο... :worshippy:

 

Να φανταστείς, αν ήμουνα στη θέση του μικρού, θα είχα χέσει το βρακί μου.....:scared:

Link to comment
Share on other sites

Egw den exw scanner :bag: Alla exw apeires zwgrafies apo to nhpiagwgeio opws kai thn palamh moy se fwtotypia se hlikia 4 xronwn poy tote htan paxoylh... Pote den 8a to pisteya...

Link to comment
Share on other sites

Egw den exw scanner  :bag: Alla exw apeires zwgrafies apo to nhpiagwgeio opws kai thn palamh moy se fwtotypia se hlikia 4 xronwn poy tote htan paxoylh... Pote den 8a to pisteya...

 

Ζούκιε, μην ανησυχείς για τι scanner! :D Mπορείς να φέρεις τις ζωγραφιές σου, στη συνάντηση που θα έχουμε! :devil2:

 

Μην ντρέπεσαι δεν θα γελάσουμε πολύ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..