Jump to content

Αναφορά στον "Δρακοφοίνικά" σε περιοδηκό της Καθημερινής


D'Ailleurs
 Share

Recommended Posts

Αστήριχτη διατύπωση, έλλειψη μεταφοράς των όποιων δρόμενων... Περισσότερο με οδοιπορικό χαρακτήρα νουβέλα μοιάζει, παρά με άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρόσθεσε το όνομα του συγγραφέα και τον τίτλο του έντυπου να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.

 

Και ο "συγγραφέας" προφανώς δεν έχει διαβάσει κανένα από τα δύο κόμικ (άντε να έχει ρίξει μια ματιά στο μύθο ίσως) κι αν θα τα έδινε σε ένα παιδάκι του δημοτικού για να "εισέλθει στον μαγικό κόσμο των κόμικ" χμμμ... τι να πω τώρα? εκτός δηλαδή από το ότι θα έκανε μια σχετική ζημιά στο παιδί...

 

Βεβαίως, θα ήθελα να διαβάσω και το υπόλοιπο και τον τίτλο του άρθρου, όπως και το σε τι αναφέρεται γενικά για να μπορέσω να κρίνω.

 

Αυτή σίγουρα δεν είναι η εικόνα του πάγκου της βαβέλ με τα φανζίν και αυτός σίγουρα δεν είναι κάποιος σοβαρός χαρακτηρισμός για τα δύο περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο δημοσιογράφος ονομάζεται Πάνος Ντόντης αλλα δέν θυμάμαι τον τίτλο του άρθρου. Δημοσιέυτηκε στο κυριακάτικο περιοδηκό της καθημερηνής το "Κ" στις 29 Οκτώβρη. Το άρθρο δέν το έχω, το διάβασα σε έναν φίλο μου και του ζήτησα να μου σκανάρει το συγκεκριμένο σημείο.

 

Βασικά έχει πολύ πλάκα το γεγονός οτι ο συγγραφέας του άρθρου γράφει οτι "είναι ένας καλός τρόπος για να εισέλθει ένας πιτσιρικάς του Δημοτικού στον μαγικό κόσμο των κόμικ" όταν στο εξώφυλλο του "Δρακοφοικά" γράφει 16+...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, νομίζω το τεύχος 5 είναι ένας καλός τρόπος σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης παιδιού του δημοτικού. (Βασικά φαντάζομαι τη φάτσα της μαμάς όταν το παιδάκι της τη ρωτήσει "τι κάνει ο κύριος στην κυρία;" και έχω λιώσει στο γέλιο.)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει πολύ πλάκα το γεγονός οτι ο συγγραφέας του άρθρου γράφει οτι "είναι ένας καλός τρόπος για να εισέλθει ένας πιτσιρικάς του Δημοτικού στον μαγικό κόσμο των κόμικ" όταν στο εξώφυλλο του "Δρακοφοικά" γράφει 16+...

 

 

 

Με λίγα λόγια ο κύριος Ντόντης δεν έχει διαβάσει ούτε το εξώφυλλο :hi:

Link to comment
Share on other sites

Είναι που έχει γίνει πολύς ντόρος για το μέσα, βλέπεις - που να ψάξει το έξω... :rofl2:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Η γνωστή ελληνική πραγματικότητα.

Κρεμάμε ταμπελάκια και όποιον πάρει ο χάρος.

 

Βλέπουμε ένα κόμιξ. – Για παιδάκια είναι.

Ξεφυλλίζουμε Κανά δυο σελίδες - Α έχει και ωραίες ζωγραφιές.

 

Και από υπόθεση; Δεν βαριέσαι, βλέπω κάτι σπαθιά, κάτι χλαμίδες .... ουφ βαρέθηκα, καλό είναι για πιτσιρικάδες. Μην ξεχνάμε ότι είναι και ελληνικό.

 

Εγώ πάντως δεν το βρίσκω αστείο. Μάλλον τραγικό θα το χαρακτήριζα ή γελοίο στην καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τραγικό, αφού δεν υπάρχει κάθαρση (πού είναι οι Ερινύες όταν τις χρειάζεσαι να πλήξουν τους πράττοντες ίβρυν?) και δεν επιτρέπεται ο δημόσιος τυφεκισμός του κάθε παρλαπιπόστομου, μετά συγχωρήσεως, μπας και βρούμε την υγειά μας από Βιβλικές καταστροφές και προσαρασσόμενα κήτη...

 

Γελοίο, ναι, αλλά δεν είναι για γέλια... Θα είμαστε σαν τις μάσκες του θεάτρου: οι υπόλοιποι θα γελάνε, και καλά θα κάνουν, κι εμείς θα κλαίμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..