Jump to content

Απορία


DoJi
 Share

Recommended Posts

Hi Guys!!!

Ειμαι καινούριος εδώ οπότε αν έχω κάνει το post σε λάθος μέρος plz πειτε μου.Θέλω να σας ρωτησω για κάποια manga των οποίων δυστυχως δεν έχω τους τίτλους οπότε θα σας τα περιγράψω ετσι ώστε αν ξερετε κάτι,και μπορείτε ,να με βοηθήσετε.Λοιπον το ενα ήταν με με κατι μικρα πομποτάκια που πλακώνονταν στα κλοτσομπουνιδια και το πιο γνωστο ηταν ο Jumaru(κάπως ετσι).Το άλλο είναι πραγματικά ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ παλιό και ειχε να κάνει με κατι μηχανες που κατεκτησαν τους ανθρωπους και τους εβαζαν στο κεφαλι κατι τσιπάκια για να τους ελεγχουν(οταν κοιμουνταν αν δεν απατομαι).Θυμάμαι μαλιστα εναν τυπά με μακρι μπλε μαλλι και μια κοπελια που μαλλον ήταν ρομποτ και πολεμουσε εναντια στις μηχανες.Ξερω οτι δεν ήμουνα και ιδιέτερα κατατοπιστικος αλλα μονο αυτα θυμόμουν.Οποιος μπορει ας βοηθησει......

 

Tnx

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σίγουρα ότι αυτό με τον Jumaru λέγεται Plawress Sanshiro, και δεν είναι ιδιαίτερα δυσεύρετο. Για το άλλο, το μόνο που μου έρχεται είναι ο Locke Superman, αλλά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο που λές μάλλον είναι το Andromeda Stories. Παίζει να το έχουν λίγα άτομα στην Ελλάδα κι αυτά σε βιντεοκασσέτα. Νομίζω ένα από αυτά είναι στο forum...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες DoJi. Μετέφερα το τόπικ αυτό στο υπο-φόρουμ των άνιμε/μανγκα, μια που εδώ είναι που συζητάμε ειδικά για την Ιαπωνική σχολή κόμικς και κινουμένων σχεδίων. :)

 

Το δεύτερο που λες μου θυμίζει και μένα Locke αλλά αν πρόκειται για σειρά ανιμε με πολλά επεισόδια σίγουρα δεν είναι ο Locke.

 

Kατά σύμπωση σήμερα κοίταζα ένα artbook με σχέδια του Osamu Tezuka και θυμήθηκα και γω κάποιες πανάρχαιες σειρές ανιμε που έπαιξε η Ελληνική τηλεόραση στα 70s.

Aν και η αγαπημένη μου τότε σειρά που είχε ονομαστεί Prince Planet δεν ξέρω τι τίτλο έχει κανονικά για να ψάξω να τη βρω. Δυστυχώς.

 

Το Andromeda Stories ήταν στο ίδιο "σύμπαν με άλλες σειρές Μπλακλόκιε?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ok tnx παίδες.Πάντως το Αndromeda Stories το εψαχνα ολο το βραδυ αλλα δεν βρηκα απολυτως τπτ (μαλλον δεν υπαρχει σε torrent ε?).Το αλλο καταφερα και το βρήκα και μαλιστα στα ελληνικα!!!!

 

P.S. Sorry που δεν εγρψα το topic στο σωστο μερος, απλα δεν ειχα δει τον τομεα για manga που για να πω την αληθεια με παραξενεψε...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, από τους μισητούς Animeclipse; Μπλιαχ!

 

Το άλλο με την εμφύτευση τσιπακίων κατά τη διάρκεια του ύπνου νομίζω είναι το Locke the Superman. Το ξέρω γιατί το έψαχνα κι εγώ παλιότερα.

 

Τέλος πάντων, δεν πρέπει κάποιος καλός moderator να κολλήσει αυτό το θέμα με το άλλο στο οποίο ρωτάμε τέτοιες ερωτήσεις;

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι δεν πρόκειται για τον Locke the superman. Εκτός βέβαια και δεν είναι σωστή η περιγραφή.

 

Στο site www.esoterica.gr στο forum υπήρχε ένα θέμα «ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!» όπου είχαν ανεβάσει πολλές εικόνες και τίτλους από ταινίες και σειρές.

 

Τώρα δεν δουλεύει. Κάνουν αλλαγές. Αν επανέρθει και δεν το έχουν σβήσει ρίχτε του μια ματιά.

Θα ξαναγίνεται παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μισητούς;

 

Για μια πληθώρα λόγων, ανάμεσα στους οποίους το γεγονός ότι είναι λίγο-πολύ κολλημένοι, μεταφράζουν από την αγγλική μετάφραση άλλων, βάζουν κάποια πράγματα με λατινικούς χαρακτήρες και δε γνωρίζουν να χειρίζονται σωστά την ελληνική γλώσσα.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Για τους λατινικούς χαρακτήρες συμφωνούσα κι εγώ, όταν τους είχα βοηθήσει στην μετάφραση του Elfen Lied. Όσο για την ελληνική γλώσσα... εντάξει, αυτό ισχύει για αρκετούς (όχι για όλους, σε ξαναπαραπέμπω στο μισό σχεδόν elfen lied), αλλά έχε υπόψην ότι ούτε όλοι οι fansubers γνωρίζουν αγγλικά, για αυτό κατά καιρούς σε fansubs διαβάζουμε.... κινέζικα :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα για να ξεκαθαρίζουμε, να μην μπερδευόμαστε:

 

Ένα είναι το Plawres Sanshiro, που πρωταγωνιστούν ο πιτσιρικάς Sugata Sanshiro και το μοντέλο του, Juoumaru (αναλόγως το romanization, αλλάζει και η γραπτή απόδοση των φθόγγων, οπότε μη με φάτε).

 

Από την άλλη, η άλλη ιστορία είναι το Andromeda Story, στην οποία οι κάτοικοι ενός πλανήτη στον αστερισμό της Ανδρομέδας δέχονται την επίθεση ενός εξωγήινου πολιτισμού robot - είναι μια από τις αρκετά βίαιες και σκληρές παλιές παραγωγές της TOEI Animation.

 

Το Locke the Superman είναι άλλο έργο, και σε κάποια φάση θα γράψω σχετικά αφιερώματα, κυρίως λόγω του χαμού που υπάρχει πίσω απ' όλ' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά είμαι σίγουρος ότι προκειται για το Andromeda Story το πρόβλημα είναι ότι ψαχνω το torrent και δεν το βρίσκω αν υπάρχει κιόλας..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναφέρεσαι στο Galaxy Express 999; AVBA-14776.jpg

Αν ναι τότε πες μου να σου στείλω link για torrent.

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση μόνο: παρακαλώ να μην αναφέρεται παράνομα downloads (π.χ. σε μορφή torrent) σε επίσημη συζήτηση, αλλιώς θα αναγκαστώ να αλλάξω ή/και να σβήσω οτιδήποτε έχει αναφερθεί σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση μόνο: παρακαλώ να μην αναφέρεται παράνομα downloads (π.χ. σε μορφή torrent) σε επίσημη συζήτηση, αλλιώς θα αναγκαστώ να αλλάξω ή/και να σβήσω οτιδήποτε έχει αναφερθεί σε αυτά.

 

Sorry coach δεν θα ξαναγίνει... :yessir:

 

Παρεπιπτόντως ειμαι σίγουρος οτι προκειται για για το Andromeda Story.

Edited by DoJi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..