Jump to content

Πώς αξιολογούμε ένα παλιό βιβλίο;


Recommended Posts

Αυτές τις μέρες διάβασα ξανά μετά από πολλά χρόνια τη "Μηχανή που ταξίδευε στο χρόνο" σε πολύ καλή μετάφραση του Άρη Σφακιανάκη, εκδόσεις Γράμματα. Περιττό -σε όποιον το έχει διαβάσει- να πω πόσο εντυπωσιακό ως ανάγνωσμα αλλά και σημαντικό για την ιστορία της εφ είναι αυτό το βιβλίο. Να πω την αλήθεια, ήθελα να το θυμηθώ για να το αξιολογήσω και να περάσει στη λίστα --νομίζω είναι άδικο τέτοια βιβλία να λείπουν από εκεί. Αλλά με την ευκαιρία το απόλαυσα και είδα πλευρές του που μου είχαν διαφύγει την προηγούμενη φορά. Νομίζω ότι η περιγραφή της δύσης της Γης στις τελευταίες σελίδες είναι πραγματικά συγκλονιστική και επιπλέον σαν να έχει βγει από σελίδες σύγχρονης - σύγχρονης εφ...

 

Το ερώτημα είναι: Πώς αξιολογούμε ένα βιβλίο, που με όλα τα θετικά του, έχει αναμφίβολα γεράσει σε ένα βαθμό; Θέλω να πω, είναι παντελώς αδύνατο καθώς το διαβάζεις να μην σκέφτεσαι ότι είναι 111 ετών (!) και έτσι είσαι λίγο πιο μαλακός με τον τρόπο γραφής, ενώ παράλληλα δεν μένεις ανεπηρέαστος ούτε από την ιστορική του αξία. Όλα αυτά λοιπόν πώς τα βάζεις στο τραπέζι όταν αξιολογείς; Ανάλογη κουβέντα έγινε με τους "Εραστές" του Φάρμερ... Αλλά εδώ μιλάμε για ένα βιβλίο πολύ πιο παλιό... Ακόμα πιο δύσκολη λοιπόν η αξιολόγηση. Τι λέτε;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς ότι ένα βιβλίο σου "δείχνει" την ηλικία του, τότε ίσως μπορείς να του κόψεις κάποιους βαθμούς για την γραφή. Θεωρώ ότι αυτό δεν ισχύει για όλα τα παλιά βιβλία γιατί υπάρχουν πολλά που τα διαβάζεις σήμερα και σου φαίνονται απόλυτα φρέσκα. Δεν μπορώ να φανταστώ πχ ότι σε 100 χρόνια από τώρα το Lord of the Rings θα φαίνεται "γερασμένο"... Φυσικά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα θέματα - ας πούμε, τεχνικά φαίνονται οι παλαιικές του ρίζες, αφού η μηχανή είναι λίγο ουτοπική σαν έμπνευση, ενώ είναι πολύ ενδιαφέρον το πόσο επηρρέασε τους σύγχρονους και μετέποιτα ανθρώπους του χώρου ο διαχωρισμός σε Ελόυ και Μόρλοκς (δεν έχω μπερδέψει τα ονόματα, ελπίζω)...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι πραγματικά καλό. Αν το βιβλίο δεν έχει γεράσει, τότε θα έπρεπε να μπορεί να πάρει το μπόνους της "αχρονικότητας" του. Αν έχει γεράσει, αλλά υπήρξε αφάνταστα σημαντικό στην εποχή του ή/και στην πορεία της ΕΦ, τότε θα ήταν λογικό μάλλον να κριθεί "Λογοτεχνικά" ή "Τεχνικά" σε συνάρτηση με τα άλλα βιβλία που κυκλοφόρησαν εκείνη την εποχή και να επισημανθούν οι πρωτοτυπίες του σε λογοτεχνικό ή/και τεχνικό επίπεδο. Για τα "μέτρια" κάθε εποχής δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα...

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, ας μην κρυβόμαστε, όλο αυτό το παιχνίδι με τα βιβλία και την λίστα, δεν δείχνει πραγματικά κάτι για τα βιβλία ή τους συγγραφείς. Δείχνει κάτι για μας που μπλέξαμε με αυτό το trip... και είναι ένα καλό άλλοθι για να διαβάσουμε ότι τυχόν έχουμε χάσει...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση όμως, ας μην κρυβόμαστε, όλο αυτό το παιχνίδι με τα βιβλία και την λίστα, δεν δείχνει πραγματικά κάτι για τα βιβλία ή τους συγγραφείς. Δείχνει κάτι για μας που μπλέξαμε με αυτό το trip... και είναι ένα καλό άλλοθι για να διαβάσουμε ότι τυχόν έχουμε χάσει...

 

χεχε κάτι δείχνει για τους συγγραφείς και τα βιβλία τους πιστεύω, αλλά πράγματι μας βάζει και στην ιστορία να ξαναδιαβάσουμε ή να παραγγείλουμε... Εγώ από την έναρξη πρέπει να έχω αγοράσει 10 βιβλία που έχουν προταθεί πειστικά και δεν τα γνώριζα (τουλάχιστον τα περισσότερα)

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσουμε να απαντησουμε θα πρεπει ισως να σκεφτουμε κι αλλες μορφες τεχνης.Σκεφτειτε τραγουδια 100 χρονων παλια,τανιες του 20 η του 30,κτλ κτλ.Αυτα πως τα κρινετε?

 

Υπαρχουν διαφορες αιτιες για τα γηρατεια ενος βιβλιου.

Μια ειναι το θεμα.Παραδειγμα το Eon αν και ειναι νεαρο,γραμμενο τη δεκαετια του 80-εχει γερασει ασχημα αμεσως μετα τη συγγραφη του και τη ληξη του Ψυχρου πολεμου.

Μια αλλη αιτια ειναι η γραφη(μιλαω γενικα βαζοντας μεσα και το υφος και την πλοκη κτλ).Οπως και να το κανουμε η γραφη αλλαζει με τον καιρο.Οχι γρηγορα,οχι αποτομα αλλα οταν μιλαμε για διαστηματα μεγαλυτερα του αιωνα ειναι σημαντικη η διαφορα σε σχεση με συγχρονα εργα.

Κατα τη γνωμη μου οφειλουμε αυτα τα βιβλια να τα σεβομαστε και καλο ειναι να τα διαβαζουμε γιατι ειναι κ-λ-α-σ-ι-κ-α αν ειναι στην επικαιροτητα τοσο καιρο.Επισης αν τα εχουμε διαβασει θα αποδιδουμε τα του Καισαρος τω Καισαρι(?) για καποιες ιδεες πχ.Ομως δεν μπορω πχ στη λιστα που κανουμε εδω στο φορουμ να βαζω μεγαλους βαθμους αν οπως το διαβασα δεν μου αρεσε.

Καλιστος ο Μπετοβεν αλλα στο ραδιο κανεις δεν τον ακουει.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Χμ, γιατί όχι; Η Ωδή στη Χαρά είναι από τις αγαπημένες μου συνθέσεις! :tongue:

 

Παρομοίως, το The Chrysalids του Ray Bradbury αντιμετωπίζει προβλήματα αποδοχής από κάποιους, αφού όσα είπε αναδιατυπώθηκαν από άλλους αργότερα, αλλά το βιβλίο είναι του 1939 κι ένα από τα καλύτερα sci-fi novels που έχω διαβάσει ποτέ μου! Αν κρίνω βάσει των έργων που επανέλαβαν τα περιεχόμενά του, θα ήμουν άδικος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι Γουίνταμ αυτός; Του 1955 λέει το λεξικό. Δεν το έχω διαβάσει πάντως.

Μάλλον ήθελες να αναφερθείς σε άλλο βιβλίο του Μπράντμπερι;

Link to comment
Share on other sites

:lol: Μάλιστα, εδώ τα έκανα διπλά σαλάτα... Ναι, όχι μόνο είναι του John Wyndham, είναι ΚΑΙ του '55 (δεν είμαι σίγουρος πως μου ήρθε το '39, οπότε μην το ψάξεις) - ένα μεγαλειώδες brain fart εκ μέρους μου!

 

Είναι όμως χαρακτηριστική περίπτωση, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..