Jump to content

6 λέξεις, μία ιστορία


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Το περιοδικό Wired κάλεσε διάφορους συγγραφείς να φτιάξουν μία ιστορία έξι λέξεων. Συγγραφείς όπως η Margaret Atwood, ο Neil Gaiman, ο Michael Moorcock και αρκετοί άλλοι απάντησαν στο κάλεσμα. Και διαβάστε τα αποτελέσματα:

 

http://www.wired.com/wired/archive/14.11/sixwords.html

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρον! :D. Αλλά μπορώ να πω ότι αρκετές δε με ενθουσίασαν ιδιαίτερα...Νομίζω το πιο πετυχημένο ήταν το "We went solar. Sun went nova"!!! :D :D .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ' αρέσει το 'I saw, darling, but do lie.'. Είναι εξαίσιο. Το είχε για nick στο msn ο Than και ήθελα να βρω τι είναι και το έψαξε ο Ορφέας και πέσαμε πάνω σε αυτές τις mini ιστοριούλες. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Πάει λίγος καιρός που είχαμε μιλήσει για τις piko-ιστορίες του Wired, στο blog του εκδότη και μεταφραστή εφ Δημήτρη Αρβανίτη. Εκεί, στη δεύτερη σελίδα (πηγαίνετε στο older posts), θα βρείτε μια αναφορά στο κάλεσμα του αμερικάνικου περιοδικού καθώς και αρκετές συνεισφορές 6άλεξων διηγημάτων που έγραψαν φίλοι του Δημήτρη για να του ευχηθούν χρόνια πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί όχι; Προφανώς όμως δεν θα είναι γενική λογοτεχνία, θα είναι είτε εφ, είτε φάνταζι κλπ.

Μην το βάλουμε εδώ λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε να κάνουμε το ίδιο;

 

Μy thoughts exaclty! :D.

Πώς θελετε να το οργανώσουμε; Να ανοιξουμε ένα θέμα pinned στη βιβλιοθήκη, και να τα βάζουμε εκει; Αλλά όντως, θα πρέπει να είναι φάνταζυ, εφ, ή τρόμου - χεχε και τώρα θυμήθηκα άλλο ένα που μου άρεσε "Πώς ανοιγει αυτή η ντουλάπα; Ωωωωχ!" :D.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αποφεύγουμε δάνεια, όπως: «Κάποτε ήταν ένας κότσιφας· λεγόταν Σταύρος...» :tongue: (αν και μου άρεσε σαν πλακίτσα αυτό)

 

Βασικά, έχει πολύ ενδιαφέρον, πλάκα, και είναι και καλή ασκησούλα για το χαβαλέ - ούτε στο εργαστήρι, ούτε στο διαγωνισμό! :D

Link to comment
Share on other sites

παρόλα αυτά, αυτή που μου άρεσε σε εμένα περισσότερο, ήταν αυτή του hemingway (for sale: baby shoes, never worn)... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα αυτές που μου άρεσαν περισσότερο είναι οι:

 

Bang postponed. Not Big enough. Reboot.

- David Brin

 

Bush told the truth. Hell froze.

- William Gibson

 

Rained, rained, rained, and never stopped.

- Howard Waldrop

 

The baby’s blood type? Human, mostly.

- Orson Scott Card

 

Computer, did we bring batteries? Computer?

- Eileen Gunn (Ξεκαρδιστικό!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά που αναφέρεις είναι μερικά από τα καλύτερα (και οι μπαταρίες συνουσιάζουν, αχά)!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..