Jump to content

Η Ένατη Τέχνη και η Μούσα της


Dragon Chef
 Share

Recommended Posts

Επειδή όλες οι καλές τέχνες έχουν από μία Μούσα, και όχι μόνο αυτές (βλ. σκάκι και Κάισσα), δε θα ήταν πρέπον να έχει και η Ένατη Τέχνη τη Μούσα της;

 

Υπάρχουν αναφορές σε αυτήν από κάποιον που την εμπνεύστηκε; Κι αν όχι, πως τη φαντάζεστε;

 

Το παρακάτω υλικό ©2004 Dragon Chef. :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον κύριο Μάγειρα! Μας έλειπε ένας Chef από το forum! :)

 

Αλήθεια πως σου έκατσε η ιδέα περί ‘‘Μούσας της ένατης τέχνης’’;

Μήπως διαβάζεις άρθρα από το avopolis; ;)

 

Όπως και να ΄χει με έχεις βάλει σε σκέψεις, περί του θέματος! Όταν θα ολοκληρώσω την εικόνα στο μυαλό μου θα απαντήσω! :glare:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρομαι να βρίσκω ανθρώπους μ' εκτίμηση για το καλό φαγητό! :D Και μιας που οι σχεδιαστικές μου ικανότητες υστερούν κατά πολύ, προτίμησα να το ρίξω στη μαγειρική, την άλλη αγάπη μου μαζί με τα comics.

 

Η πλάκα είναι ότι τις προάλλες είχα μια συζήτηση με μια κοπέλα για τις Μούσες και τις τέχνες των οποίων ήταν προστάτιδες, οπότε μου σκάλωσε η απορία για το πως θα ήταν η Προστάτιδα της Ένατης Τέχνης...

 

Υπάρχει κανείς εδώ που διαφωνεί στο ότι τα comics αποτελούν τέχνη;

 

Και όχι, η μαγειρική δεν είναι τέχνη...

 

Μόνο!

 

[Επιμέλεια κειμένου: RaspK FOG... :cat:]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η μούσα των κόμικ....

 

Λοιπόν, μια κοπέλα με σχιστά μάτια, και μαλλί Magica De Spell, που έρχεται στα μαύρα μεσάνυχτα, Με ένα καβαλέτο και ένα σενάριο, ξυπνώντας τους δύστηχους δημιουργούς. Όπως όλες οι μούσες είναι και λίγο σαδίστρια, γιατί την ώρα που σου έρχεται είναι λίγο δύσκολο να την πιάσεις. :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη φαντάζομαι μικροσκοπική, με ατημέλητο μαλλί (στιλ Σογκόκου ίσως), μεγάλα μάτια κι ένα μειδίαμα το οποίο μπορεί να αντικατοπτρίζει όλα της τα συναισθήματα την ίδια στιγμή. Κρατάει ένα μεγάλο μολύβι και ζωγραφίζει εικόνες στον αέρα, με κορνίζα τα σύννεφα. Και οι εικόνες της αποκτούν σάρκα και οστά.

 

Καμιά φορά επισκέπτεται και εμάς τους έρμους θνητούς και ζωγραφίζει εικόνες μέσα στο μυαλό μας. Και εμείς πιάνουμε χαρτί και μολύβι και.... Ταράμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μμμ... Κι εγώ σαν προσχέδιο τη φαντάζομαι. Δεν ξέρω όμως αν είναι νεράϊδα. Υποθέτω πως αλλάζει για τον κάθε σκιτσογράφο. Πάντως σίγουρα ποτέ δεν πρέπει να απεικονίζεται ακίνητη. Πρέπει να έχει έντονο το στοιχείο της κίνησης και της προοπτικής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..