Jump to content

5ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Χιόνι


trillian
 Share

Recommended Posts

Έχω να δηλώσω ότι όσοι δεν έχουν ψηφίσει δεν έχουν δικαίωμα αποπειρας δωροδοκίας :tongue: - ούτε και δικαίωμα σπαμ επίσης :tongue:

 

Ψηφίστε! Αγωνιώ εδώ πέρα, δε με λυπάστε;

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • month

    8

  • trillian

    22

  • Naurgul

    9

  • araquel

    5

Είμαι κατά της δωροδοκίας

 

Εντελώς συμπτωματικά όμως έχω στην κατοχή μου ένα βιβλίο του 16ου αιώνα που βρέθηκε στην Κουάλα Λουμπούρ από Ινδονήσιους εξερευνητές, μέσα στο οποίο περιγράφεται σε άπταιστα Σουηδικά? η τελειότερη συνταγή για την απόλυτη διόροφη κρεατότουρτα.

 

Το βιβλίο είναι δεμμένο με μπανανόφυλλα, πάνω στα οποία είναι γραμμένη η μυστική συνταγή. Αντί για πένα έχουν χρησιμοποιηθεί σουβλάκια απο τη Λειβαδιά και αντί για μελάνι ζωμός καμήλας.

Η συνταγή εμφανίζεται μόνο 3 φορές το μήνα και μόνο αν είσαι σε ταράτσα στα πατήσια και σταθείς στις 13.42μμ με πλάτη στην Πατησίων αντικρύζοντας το Γαλάτσι.

 

Επίσης (πάντα όντας κατά της δωροδοκίας) προσφέρω στον κατά τα άλλα ανέγγιχτο και αντικειμενικότατο κριτή-καταμετρητή ψήφων-αξιόλογο καταξιωμένο συγγραφέα (σλουρπ σλουρπ) μια φορητή νεροτσουλίθρα, 2 κιλά φασολάκια (μαγάλη αξία γιατί είναι εκτός εποχής), έναν ταυρομάχο μινιατούρα και ένα ημερολόγιο του 1998.

 

Για να ακούσω ανταγωνιστικές προσφορές αντίστοιχου επιπέδου....

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι υπέβαλα βαθμολογία, έχω δικαίωμα να δωροδοκώ και να spamάρω? :coolp: άψογο!!!!

 

month, atrelegis, iliosporos, sorry, δε λέω, καλή η προσφορά σας, αλλά κρίνω ότι η δική μου είναι καλύτερη. οι πανγαλακτικές γαργαροκροτίδες (σωστά φτιαγμένες - μην ξεχνάτε την ελιά!) δεν είναι κάτι που το προσπερνάς, άλλωστε ελάχιστα μέρη τις σερβίρουν νοθευμένες πλέον, και πρέπει να ξέρεις πού να πας. ;)

 

:spam:

 

σίριουζλι νάου, τρίλλιαν, έχω σε audio το the day i swapped my dad for two goldfish, όπως το διάβασε ο gaiman. γιού κνόου γουάτ γιου χεβ του ντού εν ιτλ μπι γιορς. ;) :whistling: :whistling: :whistling:

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πολύ καλές οι προσφορές σας...με έχετε βάλει σε σκέψεις...

Στέλιο, ξεχνάς ότι έχω το αυθεντικό cd της ανάγνωσης :tongue: θα πρέπει να βρεις κάτι άλλο :tongue:

 

Αλλά θα σας παρακαλούσα όχι άλλες ανοικτές δωροδοκίες, μας παρακολουθεί και ο κόσμος...

 

[ Ελπιζω να το πιάσατε το υπονοούμενο :) Nαι στις δωροδοκίες, όχι στο σπαμ :tongue: ]

Link to comment
Share on other sites

Είστε άσχετοι! Η κρεατότουρτα αποτελεί μέρος της πολυτισμικής και γαστριμαρικής κληρονομιάς εμάς των Κρητικών, και είναι ένα φαγητό που το τρώς και γλύφεις τα δάχτυλά σου! Απλά δοκιμάστε το!

 

Και την ψήφο μου θα την έχω ρίξει στην κάλπη μέχρι αύριο το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Σας υπενθυμίζω ότι έχετε διορία μέχρι την Τετάρτη, 31/1, στις 24.00 για να ψηφίσετε! :) Υπάρχουν ακόμα κανα δυο διαγωνιζόμενοι που δε μου χετε στείλει ψηφοφορίες, και σίγουρα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που δε συμμετέχουν, αλλά μπορούν να ψηφίσουν!

Περιμένω λοιπόν αρκετές βαθμολογίες ακόμα, τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει στην κατάταξη, οπότε βάλτε ένα χεράκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα τη βαθμολογία μου. Η ανάγνωση των διηγημάτων ήταν ευχάριστη και είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις πολλές διαφορετικές ιδέες και στιλ γραφής από τόσο διαφορετικούς ανθρώπους. Είμαι σίγουρος ότι το επίπεδο και ο αριθμός των συμμετοχών κάθε μήνα θα ανεβαίνει -- θα φτάσει να χρειαζόμαστε ένα μήνα για να διαβάσουμε και να αξιολογήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο από 24 ώρες έμειναν! ;) Και πρέπει να σας πω ότι ο νικητής δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα - ναι, ναι, ακόμα :D. Μάχη μέχρις εσχάτων λοιπόν, οπότε βάλτε κι εσείς τον οβολό σας - ναι, εσείς εκεί έξω που διαβάζετε, περάστε μια βόλτα κι από το pm σας και στείλτε τις ψήφους σας!

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στην Τρίλλιαν τη δικη μου κατάταξη. Και πάλι δυσκολεύτηκα, και πάλι αισθάνομαι πως αδίκησα κάποιες ιστορίες, και πάλι μου άρεσαν όλες, αν και υπήρξαν και κανα-δυο που ήταν σχεδόν εκτός θέματος. Παρατήρησα όμως πως αρκετοί συγγραφείς έχουν αρχίσει να εξελίσσονται και η ποιότητa των γραπτών τους, η άνεση της γραφής και η τεχνική αρτιότητα, ανεβαίνει με κάθε νέα τους ιστορία!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα αποτελέσματα κρίνονται στο νήμα, θα πρέπει να κάνω μια επαλήθευση ότι έχω περάσει σωστά όλες τις βαθμολογίες. Οπότε τα αποτελέσματα θ αργήσουν κανα δεκαλεπτάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Ουάου! Ατρελέγκα, αγόρι μου, συχαρήκια, η ιστορία ήταν κορυφαία! Μπράβο, ρε παιδιά, τους δυσκολέψαμε πάλι! :beerchug:

 

Το καλύτερο απ' όλα ήταν οι τόσες πολλές συμμετοχές με τόσο καλές ιστορίες! Συγχαρητήρια σε ΟΛΟΥΣ μας!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια ρε κουφάλα Ατρελέγκι. Συγχαρητήρια και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες. Πολύ δυνατές ιστορίες και σε αυτόν τον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους κι ιδιαίτερα στον Ατρελέγι! :first: Κι αν αυτό σημάινει κάτι, ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ!

Link to comment
Share on other sites

IT'S PEANUT BUTTER JELLY TIME!

 

Χωρίς πλάκα όμως, ακόμη δεν κατάλαβα γιατί βγήκα πρώτος. Υπήρχαν καλύτερες ιστορίες (γνώμη μου). Παρόλα αυτά χάρηκα ρε γαμώτο που έγινε τζέρτζελο.

 

Ένα γύρο γαργαροκροτίδες στο μαγαζί και διπλάσιες συμμετοχές για next month!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την έμπνευση, τις τόσες διαφορετικές ιστορίες, την ικανότητα να γράψουμε κατά παραγγελίαν για ένα συγκεκριμένο θέμα, συγχαρητήρια για όλες τις συμμετοχές.

 

Ιδιαίτερα στον Atrelegis με την νικηφόρα ιστορία του.

 

Και τώρα ελπίζω να ακολουθήσει η δύσκολη δουλειά του σχολιασμού

Edited by iliosporos
Link to comment
Share on other sites

muchas sygxarhthrias a atrelegis!!!! muchas, muchas, muchas sygxarhthrias!!!!

 

y el mismo a los otros que έγραπθαν una historia!!

Link to comment
Share on other sites

Μμμ... δε μπορώ να σκεφτώ κάτι έξυπνο να πω. Οπότε:

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και ειδικά στον νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια παιδιά.

Η τριάδα όντως είχε τις καλύτερες ιστορίες με διαφορά και αυτό φάνηκε.

Ουδέν κρυπτών από τον ήλιο και ας το έστρωσε στο χιόνι :D

 

Πάντα τέτοια.

Έλα να βλέπω τις πένες να ξεσκονίζονται και να ακονίζονται για τον σχολιασμό και το νέο διαγωνισμό.

 

Α!!! Εγώ δεν θα πάρω γαργαροκροτίδα. Μου πέφτει λίγο βαριά. Μετά θα με μαζεύετε  :tease:

Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια στο SFF, την διοργανώτρια Trillian, τους συμμετέχοντες, την τριάδα του βάθρου που πάλεψε στο νήμα, και τον μεγάλο νικητή Atrelegis!

 

Και εις άλλα τέτοια για άλλους. Καλό επόμενο διαγωνισμό...

 

Όμως για μένα τώρα αρχίζει το ενδιαφέρον μέρος. Πληκτρολόγια έτοιμα, ξεσκονίστε σημειώσεις κι εντυπώσεις και πάμε για σχολιασμό στα διηγήματα...

 

Πήρα την γαργαροκροτίδα μου λίγο μπαγιάτικη, γιατί άργησα να μπώ. Να βγάλω την ελιά και να συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συγχαρητήρια σε όλους και τα λοιπά. Θα προσπαθήσω να γράψω και εγώ δυο λόγια για κάθε ιστορία αν και δεν είμαι πολύ ικανός. (δηλαδή θα γράψω λίγα για το πως μου φάνηκε η ιστορία).

 

Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στον νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια παιδιά, πολύ ωραίες ιστορίες. Μπράβο Άτρε, αν κι έτσι που σε χαϊδεύουμε δε θα αποφασίσεις να διορθώνεις ιστορίες ποτέ :p Ήταν υπέροχη πάντως, ασχέτως λαθακίων :)

 

Κι εγώ πάντως με τη σειρά μου είχα διάφορα προβλήματα, την σκεφτόμουνα και μετά την ψήφο αρκετά. Ήταν πραγματικά δύσκολο να μπουν στη σειρά οι ιστορίες αυτή τη φορά. Δεν έπιασα ούτε την πρώτη πεντάδα ολόκληρη :p

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή και όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθειά τους. Όλη η "ιστορία" είχε ενδιαφέρον, ακόμα πιο ενδιαφέρουσα όμως είναι η φάση του σχολιασμού. Θα προσπαθήσω ως το ΣΚ να έχω τα δικά μου σχόλια για όλα ανεξαιρέτως τα διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..