Jump to content

Αγαπημένος Marvel τίτλος


Nihilio
 Share

Ψηφίστε  

27 members have voted

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας τίτλος από το Marvel Universe

    • Avengers (East & West Coast)
      1
    • Spiderman (όλους τους τίλους, Amazing, Spectacular, Web, Peter Parker και πάει λέγοντας)
      10
    • X-κάτι (τα βάζω όλα μαζί γιατί ξεχωριστά δεν μας φτάνουν 5 polls)
      8
    • Fantastic Four
      1
    • Iron Man
      0
    • Punisher
      2
    • Captain America
      0
    • Silver Surfer
      1
    • Daredevil
      0
    • Hulk
      3
    • Thor
      1
    • Strange adventures/Dr Strange
      0
    • Άλλος
      0
    • 0
    • 0
    • 0
    • 0
    • 0
    • 0
    • 0


Recommended Posts

Ένα poll σχετικά με τους αγαπημένους σας τίτλους από τα κόμικ της Marvel, (με τα οποία οι περισσότεροι μεγαλώσαμε). Ποιος από τους τίτλους που κατά καιρούς είχαν βγει ήταν ο αγαπημένος σας και γιατί;

 

ΥΓ: Ο Conan δεν συμπεριλαμβάνεται επίτηδες, γιατί δεν είναι στο "σύγχρονο" σύμπαν της Marvel που όλοι αγαπήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα κι εγω Χ-κατι, κυριως επειδη εχω δει καλυτερα πραγματα τον τελευταιο καιρο να γραφονται απο κει μερια. Κι οταν λεω τον τελευταιο καιρο, δεν εννοω μονο μες το Civil War ξερωγω, αλλα και πιο πριν με το run του Morrison στο New X Men ξερωγω - καθαρα απ τα καλυτερα Marvel runs που εχω διαβασει τα τελευταια χρονια...

 

Αν το παμε απο παιδικη ηλικια, θα διαλεγα Spidey, αλλα τα ευσημα μου εκει τα πληρωνω αυτες τις μερες με 6000 λεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Spiderman και πάλι Spiderman!

Όχι πως έχω και πολλά επιχειρήματα, αλλά είναι αγαπημένος απ' τα 6 μου χρόνια, τι να κάνουμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως (ήμουν ο 1ος που ψήφισε) - αν και, δυστυχώς, κάποια πράγματα τα είχαν βιάσει λίγο, πάντα, στο γενικά πολύ καλό comic του... :(

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφιζα x-κατι αλλα δυστυχως οπως εχει απιστευτα καλα κομικ η σειρα εχει και απιστευτες πατατες...

 

τους δε νεογκοθαδες angstridden ηρωες των Χ-Κατι ( βλεπε γουλβεριν ) τους μισω :p

 

απο την αλλη ο αραχνακιας ( αθλια μεταφραση του Spidey ) ειναι μια κλασικη αξια με περιορισμενη την ομολογουμενως ασχημη ιστορια του προταγωνηστη σε πολυ μικρο βαθμο και εμφαση στην αναπτυξη των χαρακτηρων και τη δραση :)

 

επισεις αγαπημενος ηρωας μου ειναι και ο ROM ( με τα βρωμερα φαντασματα :p )

Link to comment
Share on other sites

fantastic four. διάβαζα και spiderman και x-men (κομματάκι μόνο, σκόρπια), αλλά οι fantastic four στα μικράτα μου ήταν απλώς ψύχωση/πόρωση/κλπ-u-get-the-idea.

Link to comment
Share on other sites

X-men, χωρίς τους καταραμένους επιθετικούς προσδιορισμούς. Θα μπορούσα να πω ότι ντρέπομαι, μιας και μεγάλωσα με το Spiderman και τα χρωματισμένα πορτοκαλί, comics της Μαμουθκομιξ, αλλά τα πρώτα που έπεσαν στα χέρια μου πριν καν μάθω να διαβάζω ήταν τα τότε X-men, με τους γνωστούς, Νυχτοβάτη, Λυκομάτη και τα άλλα τα γνωστά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Spidey δαγκωτό και για μένα. Οι άλλοι είναι πολύ σούπερ ήρωες για τα γούστα μου (και ο Punisher πολύ βαρύς :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι όλοι έχουμε διαβάσει τα παλιά πορτοκαλοεναλλασόμεναπογκρίζα τευχάκια, ε; :baby:

 

Αλήθεια, θυμάστε ένα παλιό comic που ένας κτηνώδης άντρας πεθαίνει από ένα μαύρο ξίφος μ' ένα κρανίο για σφαίρωμα που, αφότου τον σκοτώσει, βγάζει πόδια και τον σέρνει; Είχα φάει χοντρή φρίκη όταν το πρωτοδιάβασα, καθότι ήταν στο ίδιο τεύχος με κάποια ακόμα, και είχε πολλούς θανάτους αυτό το comic - ήταν συλλογή με διάφορα, κυρίως της Marvel, αλλά δεν είμαι σίγουρος... Αν το ξαναβρώ (δεν ήταν δικό μου), θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πρώτα κόμικ που είχα διαβάσει πάντως ήταν τα (ακολουθούν Spoiler για τα early 90s spiderman)

 

 

McFarlane's Spiderman #5

(αυτό με την Calisto που ελέγχει τον Lizard και έχουν παγιδευτεί στο σπίτι του Craven που καίγεται),

 

το δεύτερο arc με τον Vermin

(δε θυμάμαι πως λέγεται), αυτό που ο Green Goblin ρίχνει παραισθησιογόνο στον Spidey και βλέπει ότι περιπλανιέται στους ταφους των γονιών του

και

ένα άλλο Spiderman που ο Cyborg

Silvermane θέλει να τραβήξει το αίμα του ήρωα για να το μεταγγύσει στο νέο σώμα του

 

καθώς και τη φάση στο arc name of the rose που ο Hobgoblin

χωρίζεται από τον δαιμονικό εαυτό του

 

 

Νομίζω καταλαβαίνετε γιατί βγήκα έτσι όπως βγήκα....

Link to comment
Share on other sites

X-men για έναν και μόνο λόγο.

Gambit!(αν δεν κάνω λάθος στην ορθογραφία :whistling: )

Δεν ξέρω αν θυμάστε, ένας σχετικά παλιός ήρωας, με καμπαρντίνα, μπαντάνα στο μαλλί, που πετούσε φλεγόμενα τραπουλόχαρτα;;Ο τύπος ήταν ΘΕΟΣ!!!

Ποτέ δεν έμαθα την τύχη του, αλλά και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν μπήκε ποτέ σε καμία από τις ταινίες...

Μάλλον επειδή ήταν παλιός...

Link to comment
Share on other sites

Gambit λέγεται - αγαπημένος χαρακτήρας ενός φίλου, και λίγο τρέλα φάση.. Cajun προφορά (και κταγωγή, νομίζω), είναι λίγο καμένο χαρτί.

 

 

Σε κάποια φάση γίνεται ο First Rider of the Apocalypse, AKA Death.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Gambit είναι μορφή. Απλά μπήκε πολύ αργότερα στην ομάδα και δεν είναι τόσο γνωστός.

Όσο για τις ταινίες, στη δεύτερη, εκεί που η Mistique διαβάζει τα ονόματα των φακελωμένων μεταλλαγμένων σε έναν υπολογιστή, διαβάζουμε το όνομα του (Remy LeBlanc νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Thanks RaspK και Nihilio για την ενημέρωση, ο τύπος είναι πραγματικά απίστευτος! :thmbup:

Πιστεύω άξιζε κάτι παραπάνω από μια απλή αναφορά του ονόματός του...Too bad!

Link to comment
Share on other sites

Νιηιλιο, κάνεις λάθος για τον Gambit. Στο εξωτερικό είναι αρκετά γνωστός, μάλιστα είχε βγεί και μία σειρά 4 (αν δεν κάνω λάθος τον αριθμό) τευχών με τον Gambit (κάπου νομίζω ότι την έχω) πολύ παλιά.

 

Να προσθέσω το link της Wikipedia:

 

Gambit on Wikipedia

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Αν και μεγάλωσα με Spidey θα ψηφίσω Avengers!

 

Τώρα οι δύο αγαπημένοι μου τίτλοι είναι:

 

Cable and Deadpool (ειδικά για τον Deadpool)

1154716275_cableanddeadpool.jpg

 

και She-Hulk (εργαλείο!!)

She-Hulk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νιηιλιο, κάνεις λάθος για τον Gambit. Στο εξωτερικό είναι αρκετά γνωστός, μάλιστα είχε βγεί και μία σειρά 4 (αν δεν κάνω λάθος τον αριθμό) τευχών με τον Gambit (κάπου νομίζω ότι την έχω) πολύ παλιά.

 

Να προσθέσω το link της Wikipedia:

 

Gambit on Wikipedia

Το ξέρω, κι εμένα ο αγαπημένος μου X-man είναι. Αλλά στις ταινίες επέμεναν περισσότερο στις δύο πρώτες φουρνιές μεταλλαγμένων (Cyclops, Jean Grey, Beast, Angel, Iceman από τα 1-100, Storm, Wolverine, Nightcrawler από το τεύχος 100 του uncanny X-men και μετά συν τις Rogue και Shadowcat). Πολλοί χαρακτήρες τέλος δεν εμφανίστηκαν καθόλου (πχ η Psylocke, ο αδερφός του Cyclops και δε θυμάμαι πόσοι ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η Kitty Pride (Shadowcat) εμφανίζεται στις ταινίες, και λείπουν και αρκετοί άλλοι καταπληκτικοί X.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η Kitty Pride (Shadowcat) εμφανίζεται στις ταινίες

 

Εμφανίζεται και στις 3 ταινίες, στις 2 πρώτες ως cameo ενώ στη τρίτη έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Επίσης η Psylocke εμφανίζεται ώς κακιά στη τρίτη ταινία (παρέα με τον σκατζόχοιρο-man και την κοπελιά με τα υπερηχητικά παλαμάκια) αλλά αυτό ας το ξεχάσουμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα αλλαζει η ηθοποιος που παιζει την Kitty Pryde ανα ταινια, ωστε να καταληξει εν τελει στην Ellen - whoa - Paige...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..