Jump to content

Βρείτε το βιβλίο


Koyan
 Share

Recommended Posts

οκ, παίρνω τη σκυτάλη.

δεν το βάζω για τη δυσκολία του κειμένου, αλλά επειδή είναι εξαιρετικά τέλειο.

το δωμάτιο δεν ήταν από αυτά που υποβοηθούν την ψυχική ανάταση. ο λουδοβίκος ιδ', για να πούμε ένα όνομα στην τύχη, θα το απέρριπτε αυτομάτως, θα έβρισκε ότι δεν έιχε αρκετό ήλιο ούτε αρκετέούς καθρέφτες. θα ζητούσε από κάποιον να μαζέψει τις κάλτσες, να φυλάξει τους δίσκους και, ενδεχομένως, να κάψει το σπίτι συθέμελα. ο μιχαήλ άγγελος, από την άλλη πλευρά, θα δυσφορούσε με τις αναλογίες του, που δεν ήταν ούτε επιβλητικές, ούτε διαπνεόμενες από οποιαδήποτε εσωτερική αρμονία ή συμμετρία, πέρα από το γεγονός ότι όλα περίπου τα μέρη του δωματίου ήταν εξίσου γεμάτα με κούπες ξεραμένου καφέ, παπούτσια και ξέχειλα τασάκια, τα περισσότερα από τα οποία είχαν αρχίσει ήδη να αλληλοβοηθιούνται στην εκτέλεση των καθηκόντων τους. οι τοίχοι ήταν βαμμένοι στη συγκεκριμένη περίπου απόχρωση του πράσινου που ο ραφαέλο σάντσιο θα προτιμούσε να κόψει το χέρι του με τα ίδια του τα δόντια από τον καρπό, παρά να την χρησιμοποιήσει, και όσο για τον ηρακλή, αν έβλεπε το δωμάτιο θα έφευγε και θα γύριζε μισή ώρα αργότερα οπλισμένος με έναν πλωτό ποταμό.

 

για να δούμε...

 

εδίτιον το πρώτον, το περιττόν: προσθήκη quote tags

εδίτιον το δεύτερον, το ορθογραφικόν: διόρθωση ορθογραφικού

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • heiron

    29

  • Naroualis

    13

  • araquel

    17

επόμενο απόσπασμα από το βιβλίο, που βοηθάει περισσότερο...

 

δεν μπορεί να είναι συμπτωματικό το γεγονός ότι καμιά γλώσσα πάνω στη γη δεν γέννησε ποτέ την έκφραση "ωραίο σαν αεροδρόμιο".

 

τα αεροδρόμια είναι άσχημα. μερικά είναι πολύ άσχημα. μερικά φτάνουν σ'ένα βαθμό ασχήμιας που δεν μπορεί να είναι παρά το αποτέλεσμα σύντονης προσπάθειας. αυτή η ασχήμια προκύπτει από το γεγονός ότι τα αεροδρόμια είναι γεμάτα από ανθρώπους κουρασμένους και θυμωμένους που μόλις πληροφορήθηκαν ότι οι αποσκευές τους έχουν προσγειωθεί στο μουρμάνσκ (το αεροδρόμιο του μουρμάνσκ είναι η μοναδική γνωστή εξαίρεση αυτού του κατά τα άλλα καθολικού κανόνα), και οι αρχιτέκτονες προσπάθησαν να το αποτυπώσουν αυτό στα σχέδιά τους.

 

θέλησαν λοιπόν να υπογραμμίσουν το θέμα της κούρασης και του θυμού με σκληρά σχήματα και χρώματα που σου τσακίζουν τα νεύρα, να διευκολύνουν τον οριστικό χωρισμό του ταξιδιώτη από τις αποσκευές του ή τους αγαπημένους του, να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις του με βέλη που του δείχνουν τα παράθυρα, κάποια μακρινά σταντ με γραβάτες ή την εκάστοτε θέση της μικρής άρκτου στο νυχτερινό ουρανό και, όποτε είναι δυνατόν κάτι τέτοιο, να επιδεικνύουν τις υδραυλικές σωληνώσεις με το σκεπτικό ότι είνια λειτουργικές και να κρύβουν τη θέση των θυρών αναχώρησης, μάλλον με το σκεπτικό ότι δεν είναι.

 

εδίτιον το περιττόν: προσθήκη quote tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και δεν έχω ιδέα ποιο είναι. Αν όμως κρίνω καλά, μπορώ να συνδυάσω αυτό το γνωστό ύφος με το ακόμα πιο γνωστό σου πάθος και να μαντέψω τον συγγραφέα...

Link to comment
Share on other sites

και πολύ καλά θα κάνεις, γιατί θα έχεις πέσει μέσα.

και επειδή το διάβασα για πολλοστή φορά πρόσφατα, και απόψε με πιάνω να το ξεφυλλίζω ξανά, ορίστε ένα ακόμα απόσπασμα... (το ξεφτίλισα, σε λίγο θα μου'ρθει μήνυση για παράνομη δημοσίευση του βιβλίου... :bleh: )

 

της άρεσε να πιστεύει ότι η νέα υόρκη ήταν ο τόπος της και ότι τον νοσταλγούσε, η αλήθεια όμως ήταν πως το μόνο πράγμα που νοσταλγούσε πραγματικά ήταν η πίτσα. και όχι οποιαδήποτε κοινή πίτσα, αλλά το είδος της πίτσας που σου φέρνουν στο σπίτι όταν τους τηλεφωνήσεις και το ζητήσεις. αυτή είναι η μόνη σοβαρή πίτσα. η πίτσα που πρέπει να βγεις έξω και να καθήσεις σ'ένα τραπέζι κοιτάζοντας απλανώς τις κόκκινες χαρτοπετσέτες περιμένοντάς την, δεν ήταν σοβαρή πίτσα, όσες παραπάνω πιπεριές και αντζούγιες κι αν της έβαζαν.

 

το λονδίνο ήταν το μέρος που της άρεσε πιο πολύ να μένει, πέρα βέβαια από το πρόβλημα της πίτσας, που την έκανε έξαλλη. γιατί δεν δεχόταν κανείς να στέλνει πίτσες στο σπίτι; γιατί δεν καταλάβεινε κανείς ότι ήταν θεμελιακό και αναπόσπαστο μέρος ολόκληρου του θέματος πίτσα, το να έρχεται μόνη της στην πόρτα σου, μέσα σ'ένα ζεστό χαρτονένιο κουτί, έτσι ώστε να την ξεκολλάς από το λαδόχαρτο και να την τρως σε διπλωμένες φέτες μπροστά στην τηλεόραση; ποια εγκεφαλική βλάβη εμπόδιζε αυτούς τους ηλίθιους, οπισθοδρομικούς και τεμπέληδες εγγλέζους να συλλάβουν αυτήν την απλή αρχή; για κάποιο περίεργο λόγο ήταν η μοναδική αντιξοότητα που δεν μπορούσε να καταπιεί η κέητ και, μια φορά το μήνα περίπου, έπεφτε σε βαθιά κατάθλιψη, τηλεφωνούσε σε μια πιτσαρία, παράγγελνε τη μεγαλύτερη, την πιο απολαυστική πίτσα που μπορούσε να περιγράψει - κάτι σαν πίτσα με μια δεύτερη πίτσα από πάνω - και μετά ζητούσε ευγενικά να της την στείλουν σπίτι.

 

"να κάνουμε τι;"

"να μου τη στείλετε σπίτι. η διεύθυνσή μου είναι -"

"δεν καταλαβαίνω. δεν θα έρθετε αν την πάρετε;"

"όχι. δεν θα μου τη φέρετε εσείς; η διεύθυνσή μου είναι -"

"ε... δεν το κάνουμε ατό, μις."

"ποιο δεν κάνετε;"

"δεν... δεν κάνουμε αποστολές..."

"δεν κάνετε αποστολές; ακούω καλά...;"

 

η συνομιλία γρήγορα εκφυλιζόταν σε μια αντιαισθητική ανταλλαγή ασχημιών που την άφηνε εξαντλημένη και αποκαμωμένη, αν και την βοηθούσε να αισθάνεται πολύ καλύτερα το άλλο πρωί. από κάθε άλλη άποψη, η κέητ ήταν το πιο γλυκό και ήρεμο πλάσμα που μπορούσες να ελπίσεις ότι θα γνωρίσεις.

 

εδίτιον το περιττόν: προσθήκη quote tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

lol, πέτυχες το συγγραφέα :thmbup: :thmbup: , αλλά όχι το βιβλίο :blackcat: :blackcat: .

καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

μα υπάρχει κεντρικός γυναικείος χαρακτήρας που να ονομάζεται κέητ στο thhgttg; μαμαζέλα, θα σας συγχωρήσω το ατόπημα αυτό, επειδή είναι ακόμα πρωί. μία τρίσια μακμίλλαν έχει και μία φέντσερτς.

 

εκτός από τη σειρά αυτή, έχει γράψει ακόμα 3,5 βιβλία και ένα λεξικό (σε 2 εκδοχές το τελευταίο). δεδομένου ότι δεν είναι λήμματα από το λεξικό, και δεν έχω ακόμα τόσο θράσος για να βάλω από το 0,5 βιβλίο του, και δεδομένου ότι το 1 από τα 3 βιβλία είναι περιβαλλοντικού προσανατολισμού, κάτι σαν ημερολόγιο, μένουν 2 άλλα βιβλία, που είναι με τον ίδιο χαρακτήρα, τον μοναδικό ντεντέκτιβ που διενεργεί ολιστικές έρευνες και εστιάζει κυρίως σε προβλήματα με γάτες.

 

care to venture a guess, μαμαζέλα;

 

οκ, και το 0,5 βιβλίο, πάλι με τον ίδιο είναι, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα. Νόμιζα ότι ήταν η Φέντσερτς.

 

Ε, μου το έδωσες στο πιάτο πια. Στα ελληνικά είχε τίτλο "ο Ντέρκ Τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα". Νομίζω Dirk Gently's Holistic Agency.

Link to comment
Share on other sites

άμα στο έδωσα στο πιάτο, γιατί επιμένεις τότε να επιλέγεις το κόκαλο; :bleh:

το "ο ντερκ τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα" είναι το ένα βιβλίο, το πρώτο. εμείς θέλουμε το άλλο :whistling: .

 

τη πήγες λιγάκι επαγωγικά θέμα (έτσι δεν λέγεται;), αλλά πλέον έχεις μόνο μία επιλογή, και είναι σίγουρα η σωστή ;) .

Link to comment
Share on other sites

Φτού μου! (όπως είπε και κάποιος σε ένα πμ που μόλις έλαβα.)

 

Θα τα παρατούσα, γιατί πλέον δεν είναι σωστό εκ μέρους μου, αλλά δε βλέπω κανέναν άλλον ν' αντιδρά.

 

ΑΡΡΓΓΚ: Αδιάφοροι Ροκ Ρυθμοί Για Γρήγορα Κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

kudos, congrats! (για μια στιγμή με τρομάξατε... :tongue:) δεν υπάρχει λόγος να τα παρατήσετε. άλλωστε, και η κρεμάλα στο βρείτε την ταινία, με ερωταπαντήσεις λύνεται...

σειρά σας μαμαζέλα :hi:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που είμαι στη δουλειά. Αν δεν έχει κανείς καμμιά ιδέα, θα πρέπει να με περιμένετε ως τις 5 το απόγευμα. :chay:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ εγώ να πάρω την θέση της αν συμφωνεί και η ίδια και δεν την πειράζει ή αντιτίθεται στους κανόνες του παιχνιδιού ???

Link to comment
Share on other sites

Κον μι περμέσο, που θα έλεγε κι η Φάια.

Link to comment
Share on other sites

ok here we go...

 

δεν είναι από βιβλίο είναι από γνωστή ιστορία ελπίζω να το βρείτε...

 

 

"The collapse occured about 10:20 A.M., while i was conducting a class in Political Economy VI-history and present tendencies of economics-for juniors and a few sophomores.I began to see strange shapes before my eyes, and to feel that i was in a grotesque room other than the classroom. My thoughts and speech wandred from my subject, and the students saw that something was gravely amiss. Then i stumped down, unconscious, in my chair, in a stupor from which no one could arouse me. Nor did my rightful faculties again look out upon the daylight of our normal world for 5 years, 4 months and 13 days."

 

 

P.S. Ευχαριστώ Naroualis :)

Edited by THE ANDROID
Link to comment
Share on other sites

Ανάθεμά το, το καλοκαίρι πρέπει να το διάβασα! Λάβκραφτ, με αυτόν τον Κάρτερ για ήρωα. Φτου! Δυο φορές την ίδια μέρα!

 

[Όταν ένα βραδιλιάνοθ βγαίνει από το δωμάτιο, λέει ευγενικά, κον σου περμέσο, με την άδειά σας δηλαδή. Όποιος έχει γιαγιά που έβλεπε βραζιλιάνικα όταν είχαν ακόμη υπότιτλους ίσως και να το θυμάται. Άρα κον μι περμέσο θα είναι κάτι σαν με την άδειά μου. (εφόσον είμαι ακόμη στο μπάνιο μου με γάλα γαϊδούρας, είστε ελεύθερος, Ντον Αντρόιντο)]

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Κοντά είσαι αγαπητή μου Naroualis, Λαβκραφτ ναι, τον ήρωα δεν θυμάμαι να τον λένε Κάρτερ αλλά θα το ψάξω (μάλλον έτσι τονε λένε), αν δεν το βρείς θα βάλω και δεύτερο πιό χαρακτηριστικό απόσπασμα αύριο, αν δεν το έχει βρεί και κανένας άλλος βέβαια, μπας και ανάψουν τα αίματα γιατί βλέπω ότι έπεσε νέκρα σε αυτό το τόπικ. Ίσως να μην ήτανε και το πιο χαρακτηριστικό απόσπασμα μπορώ να πω. Άντε βρες το σε παρακαλω να πάμε σπίτια μας να χαρώ κι εγώ την πρώτη μου συμμετοχή σε τούτο εδώ το παίγνιον :) .

Edited by THE ANDROID
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, double-win! Είναι η Άβυσος του Χρόνου ή κάτι τέτοιο, με τον τύπο που πηγαίνει στην Αυστραλία να βρει πετρέλαιο και βρισκει τα κλασσικά πανάρχαια μνημεία και τα τέρατα κλπκλπκλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σειρά μου.

 

Θα μπορούσε να του κατεβάσει λίγο νερό μέσα από μια από τις τρύπες και μετά να τον καλέσει σ' αυτό το σημείο. Αυτό θα τον κρατούσε για λίγο ζωντανό. Για όσον καιρό ήθελε, στην πραγματικότητα. Αν κατέβαζε νερό και λίγο φαϊ πότε-πότε, θα άντεχε μέρες, μήνες, περιπλανώμενος στο Λαβύρινθο κι εκείνη θα τον κοιτούσε μέσα από τις τρύπες παρατήρησης και θα του έλεγε πού θα έβρισκε νερό και μερικές φορές θα του έλεγε ψέμματα για να πηγαίνει μάταια, αλλά θα ήταν αναγκασμένος να πηγαίνει πάντα. Αυτό για να μάθει να κοροϊδεύει τους Ακατονόμαστους, να κορδώνει τον ανόητο ανδρισμό του στους τόπους ταφής των Αθάνατων Νεκρών!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις για πετρέλαια και αρχαία μνημεία και τέρατα δεν ξέρω μιας και δεν το έχω τελειώσει ακόμα (Μην ανυσηχείς δεν μου το χαλάσες :) ) αλλά αν τον ήρωα τον λένε

Nathaniel Wingate Peasley και όχι Carter όπως είπες και είναι καθηγητής Οικονομικών που έπαθε αμνησία και επειδή εγώ το έχω στ'αγγλικά αν ο τίτλος του είναι The Shadow Of Time

τότε ΝΑΙ!!! it's a double win for you my dear Naroualis :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα, μάλλον το οι τάφοι του Ατουάν είναι αν δεν κάνω τραγικό λάθος. Επειδή είδα μερικά προηγούμενα μαυρισμένα ποστ, συγνώμη εκ των προτέρων αλλά δεν ξέρω πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αργκ... αποκλείεται να κάνεις λάθος, από τους τάφους είναι, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την Κιάρα περίμενα να το βρει πρώτη... :D Δικό σου jokey. Φερ φορζέ (όχι τα έπιπλα κήπου...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..