Jump to content

Legion of Super-Heroes fan art by Oberon


Oberon
 Share

Recommended Posts

Ναι Διονύση, συνέχισε να με σπρώχνεις στη λούμπα να αρχίσω να ψάχνω και τα legion :p

 

Πολύ καλή η τελευταία σου δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, παίδες.

Μιχάλη, παρόλο που υπάρχουν 49 χρόνια εκδοτικής ιστορίας του Legion of Super-Heroes δεν είναι ανάγκη να τα διαβάσει κανείς από την αρχή. Μετά το τελευταίο reboot (Threeboot όπως λέμε οι Legion fans) το 2005, μπορεί κανείς να ξεκινήσει με τη νέα σειρά που ως τώρα έχει 35 τεύχη μόνο. Βέβαια για πολλούς από μας αυτή η "ενσάρκωση" της Λεγεώνας δεν είναι και η πιο κοντινή στο "πνεύμα" της, αλλά από σκίτσο λέει πολύ, πάρα πολύ, τα τελευταία storylines έχουν ενδιαφέρον και γενικά είναι καλοφτιαγμένη σειρά.

 

Τέταρτε, να το λινκ για "Το ΣΑΙΡ που άφησα πίσω" http://community.sff.gr/index.php?showtopic=5856

 

Το δικό μου entry είναι στο ποστ #38. Αξίζει όμως να διαβάσεις όλο το τόπικ και αν το αισθάνεσαι να γράψεις και συ για το δικό σου ΣΑΙΡ. :) Kαι ευχαριστώ ιδιαίτερα για το σχόλιό σου.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ Διονύση ότι η Rainbow Girl είναι από τα καλύτερα σχέδια που έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Βούλα. :)

 

Παίζοντας στο Jasc Animation Shop. Κάτι γρήγορο και "whimsical". :tongue:

 

RainbowGirlfAnimated.gif

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω κάτι άλλο αυτές τις μέρες (γι'αυτό και η σχετική αποχή μου γενικώς) που αν πάει καλά - είναι μια εικονογραφημένη ιστορία για ένα fan project στο Legionworld.net - ίσως μετά κάνω κάτι με δικούς μου χαρακτήρες. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H Εndora από τη σειρά Bewitched με τη Mysa Nal (White Witch) από το Legion of Super-Heroes. Δύο πολυαγαπημένες μου μάγισσες!

 

Happy Halloween σε όσους τιμούν τη γιορτή των "Αγίων Πάντων". ;)  :sorcerer:

 

MysaEndoraHalloween.jpg

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση, πολύ καλό! Μήπως... έχεις τη διεύθυνση του μοντέλου; (Της άσπρης μάγισσας ρε, όχι της Εντόρα!)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση, πολύ καλό! Μήπως... έχεις τη διεύθυνση του μοντέλου; (Της άσπρης μάγισσας ρε, όχι της Εντόρα!)

 

Thanks, παιδιά. Xεχεχεχεχ, να σου πω την αλήθεια δε θα έλεγα όχι και για την Ενδόρα (την αθάνατη Agnes Moorehead). Παρά τα χρονάκια της πώς να αντισταθεί κανείς σ'αυτό το μυστηριώδες, λίγο παιχνιδιάρικο, λίγο ειρωνικό χαμόγελο ή σ'αυτά τα μάτια με τη μαύρη γραμμή από....από αυτό που βάφονται τέλος πάντων (κόλ?) που την κάνει εξωτική και αισθησιακή? :inlove:

 

Όσο για το μοντέλο για τη Μύσα Ναλ, δεν ξέρω ποια είναι, πάντως η εικόνα που χρησιμοποίησα βρίσκεται εδώ: http://www.odgirl.com/item--Sexy-Witch-Cos...--83030-LA.html ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά η δικιά σου μ' αρέσει περισσότερο! Τα μάτια είναι πιο ονειροπόλα και μάγκικα, τα χείλη πιο πειστικά, ακόμα και οι γάμπες είναι πιο αρμονικές! Λοιπόν κατοχυρώθηκε! Εγώ την White Witch κι εσύ την Endora! :D

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά η δικιά σου μ' αρέσει περισσότερο! Τα μάτια είναι πιο ονειροπόλα και μάγκικα, τα χείλη πιο πειστικά, ακόμα και οι γάμπες είναι πιο αρμονικές! Λοιπόν κατοχυρώθηκε! Εγώ την White Witch κι εσύ την Endora! :D

 

:lol: Ωραία. Καλά πάμε. Εγώ θα πάρω την Agnes Moorehead που πέθανε πριν από 33 χρόνια και συ τη Μysa Nal που θα γεννηθεί μετά από χίλια περίπου χρόνια!

 

Όντως έκανα κάποιες παρεμβάσεις, μερικές μεγάλες ειδικά στα ρούχα, για να ταιριάξει περισσότερο στη White Witch όπως ήταν όταν πρωτοεμφανίστηκε στο Legion.

 

(Χμμ, τώρα που το σκέφτομαι μάλλον εσύ έχεις την τύχη. Τουλάχιστον ξέρεις πως το μοντέλο της εικόνας ζει σήμερα). ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Πρόπερσι έφτιαξα αυτό το βιντεάκι βασισμένο στο χαρακτήρα της White Witch από τη Legion of Super-Heroes. Δημιούργησα το άβαταρ (styling, shape, antennae, lighting, animations, photography κλπ κλπ) στον εικονικό κόσμο της Second Life. Για μουσική χρησιμοποίησα το Song of Seikilos. Η βιντεοσκόπηση έγινε σε ένα fantasy sim στην SL. To όνομα "Moonlight on Zerox" αναφέρεται στον πλανήτη των μάγων στο σύμπαν της Legion, στον οποίο κατοικοεδρεύει η White (Mysa Nal) Witch.

H ποιότητα του κλιπ δεν είναι η καλύτερη, αλλά φοβάμαι πως για το upload καλύτερη δεν γίνεται. Ελπίζω να σας αρέσει.  :)

Virtual modelling by Yllana Ying.

 

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφες οι δημιουργίες σου Διονύση, respect. Έχεις σκεφτεί-δοκιμάσει ποτέ να φτιάξεις animated κάποια ιστορία σου; Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, υποθέτω -χωρίς να έχω την παραμικρή γνώση για το αντικείμενο- πως θα είναι κάτι πολύ χρονοβόρο τουλάχιστον. Αλλά από την άλλη, δεν θα ήταν υπέροχο να έβλεπες σε εικόνα κάτι που έγραψες; Εγώ πάντως αν ήξερα πως να το κάνω, και είχα φυσικά και το ταλέντο να σχεδιάσω και να "ζωντανέψω" σκέψεις-λέξεις-φράσεις, σίγουρα θα το προσπαθούσα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ όμορφες οι δημιουργίες σου Διονύση, respect. Έχεις σκεφτεί-δοκιμάσει ποτέ να φτιάξεις animated κάποια ιστορία σου; Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, υποθέτω -χωρίς να έχω την παραμικρή γνώση για το αντικείμενο- πως θα είναι κάτι πολύ χρονοβόρο τουλάχιστον. Αλλά από την άλλη, δεν θα ήταν υπέροχο να έβλεπες σε εικόνα κάτι που έγραψες; Εγώ πάντως αν ήξερα πως να το κάνω, και είχα φυσικά και το ταλέντο να σχεδιάσω και να "ζωντανέψω" σκέψεις-λέξεις-φράσεις, σίγουρα θα το προσπαθούσα. :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει κάποιες δουλειές βασισμένες σε χαρακτήρες από ιστορίες μου, αν και όχι ολοκληρωμένα κόμικς κλπ. Μερικές πιο παλιές υπάρχουν και εδώ στο sff:

 

http://community.sff.gr/topic/1174-mythastrian-character-photomanips

http://community.sff.gr/topic/558-μυθαστρία-χαρακτήρες-απτο-σύμπαν-μου/

 

και πιο καινούργιες, στη σελίδα της Μυθαστρίας στο Facebook:

 

https://www.facebook.com/mythastria

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι πάρα πολύ όμορφες οι δημιουργίες σου Διονύση, respect. Έχεις σκεφτεί-δοκιμάσει ποτέ να φτιάξεις animated κάποια ιστορία σου; Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, υποθέτω -χωρίς να έχω την παραμικρή γνώση για το αντικείμενο- πως θα είναι κάτι πολύ χρονοβόρο τουλάχιστον. Αλλά από την άλλη, δεν θα ήταν υπέροχο να έβλεπες σε εικόνα κάτι που έγραψες; Εγώ πάντως αν ήξερα πως να το κάνω, και είχα φυσικά και το ταλέντο να σχεδιάσω και να "ζωντανέψω" σκέψεις-λέξεις-φράσεις, σίγουρα θα το προσπαθούσα. :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει κάποιες δουλειές βασισμένες σε χαρακτήρες από ιστορίες μου, αν και όχι ολοκληρωμένα κόμικς κλπ. Μερικές πιο παλιές υπάρχουν και εδώ στο sff:

 

http://community.sff.gr/topic/1174-mythastrian-character-photomanips

http://community.sff.gr/topic/558-μυθαστρία-χαρακτήρες-απτο-σύμπαν-μου/

 

και πιο καινούργιες, στη σελίδα της Μυθαστρίας στο Facebook:

 

https://www.facebook.com/mythastria

 

 

Είναι όλα πανέμορφα, και δείχνουν πως έχεις δώσει εκτός από χρόνο και πολύ μεγάλο κομμάτι της ψυχής σου σ' αυτό το Σύμπαν που δημιουργείς τόσα χρόνια. Και πάλι respect.

Όμως εννοούσα αν έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις κάτι σε short animated movie πάνω σε κάποια από τις ιστορίες σου, κι αυτό γιατί είδα πως σε κάποια σχέδιά σου δίνεις και κίνηση, κι όχι απλώς κόμικ-εικονογράφηση. Θα πω πάλι πως δεν έχω την παραμικρή ιδέα για όλη αυτή την τεχνική, δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό ή εύκολο-δύσκολο κάτι τέτοιο.

Όπως και να 'χει, αισθάνομαι πάντα μεγάλο σεβασμό όταν έρχομαι μπροστά σε τέτοια δείγματα αφοσίωσης σε έργα ζωής. Να 'σαι καλά να το συνεχίσεις, και εύχομαι να 'ρθεί η ώρα που θα μιλάμε όλοι για το έργο σου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είναι πάρα πολύ όμορφες οι δημιουργίες σου Διονύση, respect. Έχεις σκεφτεί-δοκιμάσει ποτέ να φτιάξεις animated κάποια ιστορία σου; Δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, υποθέτω -χωρίς να έχω την παραμικρή γνώση για το αντικείμενο- πως θα είναι κάτι πολύ χρονοβόρο τουλάχιστον. Αλλά από την άλλη, δεν θα ήταν υπέροχο να έβλεπες σε εικόνα κάτι που έγραψες; Εγώ πάντως αν ήξερα πως να το κάνω, και είχα φυσικά και το ταλέντο να σχεδιάσω και να "ζωντανέψω" σκέψεις-λέξεις-φράσεις, σίγουρα θα το προσπαθούσα. :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει κάποιες δουλειές βασισμένες σε χαρακτήρες από ιστορίες μου, αν και όχι ολοκληρωμένα κόμικς κλπ. Μερικές πιο παλιές υπάρχουν και εδώ στο sff:

 

http://community.sff.gr/topic/1174-mythastrian-character-photomanips

http://community.sff.gr/topic/558-μυθαστρία-χαρακτήρες-απτο-σύμπαν-μου/

 

και πιο καινούργιες, στη σελίδα της Μυθαστρίας στο Facebook:

 

https://www.facebook.com/mythastria

 

 

Είναι όλα πανέμορφα, και δείχνουν πως έχεις δώσει εκτός από χρόνο και πολύ μεγάλο κομμάτι της ψυχής σου σ' αυτό το Σύμπαν που δημιουργείς τόσα χρόνια. Και πάλι respect.

Όμως εννοούσα αν έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις κάτι σε short animated movie πάνω σε κάποια από τις ιστορίες σου, κι αυτό γιατί είδα πως σε κάποια σχέδιά σου δίνεις και κίνηση, κι όχι απλώς κόμικ-εικονογράφηση. Θα πω πάλι πως δεν έχω την παραμικρή ιδέα για όλη αυτή την τεχνική, δεν ξέρω αν και κατά πόσο είναι εφικτό ή εύκολο-δύσκολο κάτι τέτοιο.

Όπως και να 'χει, αισθάνομαι πάντα μεγάλο σεβασμό όταν έρχομαι μπροστά σε τέτοια δείγματα αφοσίωσης σε έργα ζωής. Να 'σαι καλά να το συνεχίσεις, και εύχομαι να 'ρθεί η ώρα που θα μιλάμε όλοι για το έργο σου. :)

 

 

Wow! Και πάλι σ'ευχαριστώ για τα τόσο ενθαρρυντικά λόγια! Θα το ήθελα πολύ να έκανα μια short animated movie, ειδικά στο Second Life με τις άπειρες (κυριολεκτικά) δυνατότητες customization και character creation. Eίναι όμως δύσκολο να το κάνω μόνος μου. Θα χρειαζόμουν και άλλους με τις κατάλληλες γνώσεις γι'αυτόν τον virtual κόσμο, και χρόνο και χρήμα. Το μικρό βιντεάκι που έκανα μου πήρε περίπου 48 ώρες δουλειάς, από το αρχικό compilation του άβαταρ (που δεν είναι με τίποτα δεδομένο. Μόνο η επιλογή και αγορά των κατάλληλων αντικειμένων ήταν το πιο χρονοβόρο σημείο), μέχρι και τη βιντεοσκόπηση. Γίνονται τέτοιες δουλειές, "machinima" δηλαδή, αλλά συνήθως από ομάδες φίλων. Για παράδειγμα, σε ένα mer sim είχε γίνει κάποτε μια παραγωγή-παράσταση του μπαλέτου The Nutcracker αλλά σε περιβάλλον μιας υποθαλάσσιας πόλης με κατοίκους διάφορους γοργονοειδείς. Υπάρχει τεράστιο mer community στο SL. Αφού μου ζητήθηκε πήρα και γω μέρος εκεί. Η παραγωγή όμως για δύο παραστάσεις (με κοινό βέβαια) όπως και η βιντεοσκόπηση πήραν στη δημιουργό και σκηνοθέτη του project πάνω από 3 μήνες για να γίνει.

Το έξοδο δεν ήταν σημαντικό σε σχέση με την πραγματική ζωή βέβαια (κάπου 100 δολλάρια σε σύνολο) αλλά όλοι οι ηθοποιοί/χορευτές, εκτός της σκληρής δουλειάς, ειδικά για το συντονισμό όλων των animations που θα χρησιμοποιούσαμε, είχαμε και το έξοδο της δημιουργίας του άβαταρ του καθενός μας, που έπρεπε και να είναι συντονισμένο με όλα τα άλλα, και υψηλής αισθητικής και ποιότητας.

Οπότε, για τώρα, περιορίζομαι σε διάφορα άβαταρς είτε χαρακτήρων μου, είτε άλλων για διάφορα functions inworld, και καμια φορά και κανένα βιντεάκι. Ευτυχώς έχω δύο φίλους που βοηθούν πού και πού, αφιλοκερδώς. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..