Jump to content

Stargate SG-1 (1997-2007)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Απ'ότι είδα δεν υπάρχει κανένα topic για το Stargate SG-1. Οπότε είπα να ανοίξω ένα topic. ϊΣως επειδή αυτή την εποχή έχω αρχίσει να τα ξαναβλέπω και θέλω να δώ και όλες τις σαιζόν. Η 10η που τώρα παίζεται, και τελειώνει όπου να'ναι, είναι η τελευταία σαιζόν.

 

Η σειρά αρχίζει κάπου 3 χρόνια μετά την ταινία, και ξαναενώνει τον Colonel Jack O'Neill με τον Daniel Jackson. Αυτή την φορά όμως, τον Jack O'Neill ενσαρκώνει ο Richard Dean Anderson (ο γνωστός σε όλους μας McGuyver) αντί του Kurt Russell, και τον Daniel Jackson, ο Michael Shanks, αντί του James Spader. Στην τετράδα της SG-1 επίσης βρίσκονται η Samantha Carter (κατά κόσμον Amanda Tapping) και ο Teal'c (Christopher Judge).

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι την εποχή που το έπαιζε το Star. Είχα δει 3-4 επεισόδια αλλά δε μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Ειδικά ο R.D.Anderson μου καθόταν περίεργα (έβλεπα φανατικά McGyver όταν ήμουν μικρός και δεν μπορούσα να τον συνηθίσω να μην κάνει τα παραδοσιακά τρελά που έκανε σε εκείνη την σειρά). Γενικά μου είχε φανεί λίγο φτωχή ως ιδέα (αλλά βέβαια ούτε το Babylon 5 μου άρεσε τότε οπότε ας μην μιλάω) αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιους λόγους για τους οποίους θα έπρεπε να της ξαναδώσω μια ευκαιρία (κοινώς ζητάω ένα ποστ-ύμνο προς αυτήν)

Link to comment
Share on other sites

Όχι από μένα... Είχα ξεκινήσει κάποια στιγμή να τη βλέπω και την παράτησα χωρίς ενδοιασμούς στο 5ο-6ο επεισόδιο. Τα σενάρια μου είχαν φανεί δεύτερα και η σκηνοθεσία προβληματική. Θυμάμαι κάποια στιγμή στο 1ο ή 2ο επεισόδιο, είχαν επιβιβαστεί σε ένα μεγάλο διαστημόπλοιο και συνεχώς κρύβονταν σε μια γωνιά του ίδιου διαδρόμου και έστηναν παγίδες στους εξωγήινους. Έκανα την προσπάθεια, πήγα μέχρι το 6ο, αλλά τίποτα δεν μου φαινόταν ενδιαφέρον ως που το έκλεισα και πούλησα στο e-bay τα δισκάκια σε μια ατυχή Ολλανδέζα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση που συνεχίζει ακόμα, έχοντας προφανώς επιτυχία.

 

Ότι ξέρω είναι από ότι έβλεπα στην ελληνική τηλεόραση. Σε πόσα επεισόδια επιτέλους ταξίδευαν σε άλλον έναν πλανήτη, αμέτρητα έτη φωτός μακριά από τη Γη, για να βρεθούν στο ίδιο αναθεματισμένο και τόσο γήινο δάσος;!! (Ή Μεξικό γυριζόταν η σειρά ή Καναδά, το δάσος ήταν το ίδιο.) Είχα σταματήσει να το βλέπω πριν το κόψει η εδώ τηλεόραση.

 

Τι άλλαξε εκτός της προσοχής μας;

Link to comment
Share on other sites

Το Star είχε παίξει τα περισσότερα επεισόδια ανακατεμένα και όχι με την σειρά. Νίκο, το επεισόδιο με το διαστημόπλοιο που αναφέρεις είναι το τελευταίο της πρώτης σαιζόν ή το πρώτο της δεύτερης μιας και τα περισσότερα είναι cliffhangers.

 

Προσωπικά μου αρέσει. Έχω αρχίσει να τα ξαναβλέπω από την αρχή, και υπάρχουν τα δυνατά και πολύ καλά επεισόδια όπως ο πιλότος ή το Pretense της 3ης σαιζόν, υπάρχουν τα καλά επεισόδια, υπάρχουν και τα απαράδεκτα επεισόδια όπως σε όλες τις σειρές. Εγώ πάντως σας συνιστώ να δείτε την πρώτη σαιζόν ολόκληρη, και όχι αποσπασματικά.

 

Όσον αφορά τα δάση, κλπ. υπάρχει μία πολύ λογική εξήγηση: τα Stargates πάνε σε πλανήτες που είναι κατάλληλοι για ζωή. Αν και έχουμε δεί και διαφορετικούς πλανήτες.

 

Επίσης στα περισσότερα επεισόδια δεν είναι μόνο το μέρος όπου θα πάνε΄ παίζει ρόλο και το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητή Darkchilde, κατ’αρχήν συγνώμη για τα ανωτέρω σχόλια μου.

 

Μου συνέβη λοιπόν το εξής: Ανακαλύπτω πριν λίγες μέρες την διεύθυνση [deleted web site] και εδώ υπάρχουν όλες οι σεζόν (και τις 10), όλα τα επεισόδια της σειράς!! Και είναι free!!! Χωρίς download, με την δική του οθόνη. Τρίβω τα μάτια μου, κάνω το σταυρό μου και λέω «άντε να δούμε».

 

Είδα τα 10 πρώτα επεισόδια, λέω θα κάνω υπομονή, θα τα πάρω με τη σειρά μέχρι να φτάσω εκεί που η σειρά μάλλον απογειώνεται κλπ.

 

Σήμερα μπαίνω να δω το 11ο και ξαφνικά σε όλα τα επεισόδια η σήμανση No Data Available. Λέτε να έκαναν τσακωτό τον 16χρονο τύπο από την Ολλανδία που έχει φτιάξει το σάιτ; Μήπως είναι προσωρινό;

 

Μπορεί κανείς άλλος να το ελέγξει και να μου δώσει γνώμη; Δεν πιστεύω την ατυχία μου να ανακαλύψω το σάιτ τόσο αργά.

 

Και το dailymotion έχει κάποια επεισόδια είναι όμως στα γαλλικά.

 

Αν αυτά είναι νόμιμα –ή όχι- μήπως ξέρει κανείς άλλος κάποια άλλη παρόμοια διεύθυνση; Χωρίς download όμως, θέλω την online video κατάσταση.

Edited by Darkchilde
Έσβησα το site επειδή το περιεχόμενο είναι χωρίς άδε&#9
Link to comment
Share on other sites

Το δέκατο επεισόδιο το Torment of Tantalus είναι από τα καλύτερα της πρώτης σαιζόν, κατά την γνώμη μου.

 

Δυστυχώς, το site τα έχει χωρίς άδεια από την μαμά εταιρεία. Γι'αυτό τον λόγο έκανα edit στο Post του Ντίνου και έσβησα το site.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η σειρά είχε προοπτικές. Δυστυχώς, όπως και τόσες άλλες, απήυδησα ξέροντας ότι το STAR τα έπαιζε με όποια σειρά γούσταρε, με αποτέλεσμα να την παρατήσω. Αν βρω τα επεισόδια σε φθηνά DVD, μάλλον θα τ' αγοράσω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως, που ήμουν φαν της ταινίας από το '97, είχα δει όλο τον πρώτο κύκλο όταν τον είχε δείξει το Star, σε δύο δόσεις το 2000, και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Μετά από λίγα επεισόδια το έβλεπα μόνο "τιμής ένεκεν" και δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ να μάθω αν το κανάλι έδειξε και τους επόμενους κύκλους. Ωστόσο στο Δίκτυο διάβασα κάπου ότι η σειρά βελτιώνεται πολύ σταδιακά και γίνεται πολύ επική μετά τις πρώτες 2-3 σαιζόν. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Απο έναν φίλο που την παρακολουθεί (κι αυτός τωρα την ξεκίνησε) έχω ακούσει πολύ καλά λόγια...

ειδικά άμα σκεφθείτε ότι έχει φθάσει 10η σεζόν (ολα τα σταρ τρεκ 7 δεν έφθαναν;) κάτι θα έχει !

 

κι εγώ θα την ξεκινήσω σε λίγο καιρό...

θα ηδούμε !

Link to comment
Share on other sites

Μερικά επεισόδια που είχα πετυχει στο Σταρ ωραία ήτανε. Οι χαρακτήρες ήταν αρκετά αναπτυγμένοι και η υπόθεση μελετημένη. Αλλά δεν ξέρω πιο κύκλο έβλεπα. Θυμάμαι σε ένα επεισόδιο είχαν βρεθεί σε ένα κόσμο σκεπασμένο από πάγους και δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στη Γη. Στο τέλος ανακάλυψαν ότι η Γη έχει και δεύτερη Αστροπυλη και βρισκόντουσαν στην Ανταρκτική! Cool! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά αυτό με τους πάγους ήταν από τα τελευταία επεισόδια του πρώτου κύκλου και όντως πρέπει να ήταν από τα καλύτερα. Μου έχει μείνει στη μνήμη μετά από εξίμιση χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι το "Solitudes" της πρώτης σαιζόν από τα τελευταία επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, μόλις είδα το 200ό επεισόδιο της σειράς στο οποίο διακωμωδούν τους εαυτούς τους αλλά και άλλες σειρές και ταινίες όπως το Farscape, το Star Trek, τις αγγλικές σειρές με κούκλες αλλά και ταινίες όπως ο Μάγος του Οζ!

 

Είναι το 6ο επεισόδιο της 10ης και τελευταίας (δυστυχώς) σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην γελιώμαστε... συγνώμη κιόλας, αλλά...

Η σειρά αυτή όχι μόνο κλείνει τον δέκατο κύκλο προβολής της αλλά ακολουθείται απο ένα ακόμα πιο πετυχημένο (κατα τη ταπεινή μου άποψη) spinoff - το Stargate Atlantis - το οποίο ήδη κλείνει τον τρίτο κύκλο του. Είναι η μακροβιότερη συνεχόμενη σειρά Ε.Φ. στην τηλεόραση (μόνο ο Δρ Χου έχει περισσότερους κύκλους στο σύνολο αλλά όχι συνεχόμενους) και είναι γαμάτη.

Ειδικά απο κάποιο σημείο και μετά που οι Γήινοι κατασκευάζουν και δικά τους διαστημόπλοια (με ''δανεική'' τεχνολογία φυσικά) γίνεται χαμός! Ρεαλιστικότατες μάχες στο διάστημα με κανόνια τροχιάς, εκτοξευτές πυραύλων και όλα τα καλούδια!

Λυπάμαι αλλά δεν γίνεται χαρντκοράς σαι.φαι οπαδός ο οποίος να μην τη λατρεύει... (αν και μετά τον 8ο κύκλο μας τα χαλάνε λίγο στη πλοκή)

 

Υ.Γ. Το 200οστό επεισόδιο είναι όντως κορυφαίο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το χάλασε τόσο πολύ, απλώς δείχνει την αρνητική πλευρά στο να είσαι προσκολλημένος σε κάποια θρησκεία. Αυτό μου αρέσει. Δείχνει ότι οι "κολλημένοι" δεν θα διστάσουν μπροστά σε τίποτα, αρκεί να ευχαριστήσουν τους θεούς τους έστω και εαν αυτοί τους χρησιμοποιούν με τον χειρότερο τρόπο. Το οποίο δεν ήταν κάτι που εξερευνήσανε τόσο πολύ με τους go'auld.

 

Επίσης να πώ το εξής:

 

Ba'al Rules!

 

Ο τύπος είναι απίστευτος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το χάλασε τόσο πολύ, απλώς δείχνει την αρνητική πλευρά στο να είσαι προσκολλημένος σε κάποια θρησκεία. Αυτό μου αρέσει. Δείχνει ότι οι "κολλημένοι" δεν θα διστάσουν μπροστά σε τίποτα, αρκεί να ευχαριστήσουν τους θεούς τους έστω και εαν αυτοί τους χρησιμοποιούν με τον χειρότερο τρόπο. Το οποίο δεν ήταν κάτι που εξερευνήσανε τόσο πολύ με τους go'auld.

 

Επίσης να πώ το εξής:

 

Ba'al Rules!

 

Ο τύπος είναι απίστευτος...

 

Τι να σου πω. Δεν χαλάστηκα ιδιαίτερα αλλά σίγουρα προτιμώ τους ''κακούς'' απο το Στάργκαιτ Ατλάντις. Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν και στην ΣΓ1 την ίδια πλοκή (να πηγαίνουν δηλαδή στο Γαλαξία του Πηγάσου για να βοηθήσουν την Ατλαντιανή αποστολή) και να εκμεταλλευτούν έτσι το 'φρέσκο πράμα' των σεναριογράφων της νέας σειράς.

 

Υ.Γ. Δώστε τη Βάλα στο λαό...

Κλώντια ρούλζζζζ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μικρή ενημέρωση για το SG1 αφου δεν πρόσεξα κάπου, παρόμοιο post. Κυκλοφόρησε παιχνίδι με συλλεκτικές κάρτες (CCG) για τη σειρά, το οποίο προμηθεύτηκα ήδη και το οποίο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον -και το οποίο φυσικά δεν πρόκειται να διανεμηθεί ποτέ στην Ελλάδα. Υπάρχει κανένας άλλος που ασχολείται με το σπόρ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΛΟΙΠΟΝ:

 

Τέλειωσα ηρωικά την τρίτη σεζόν και ξεκίνησα την τέταρτη. Έχω δρόμο ακόμα να φτάσω μέχρι τα μισά, και σύμφωνα με το tv.com, και αντίθετα με αυτά που γράφετε ανωτέρω, το σύνολο των σεζόν είναι 11 και όχι 10!

 

Μέχρι στιγμής αυτό που έχω να πω είναι πως η παραγωγή έχει βελτιωθεί αισθητά και τους ήρωες τους έχω ζεσταθεί όλους. Και όλα αυτά σε σύγκριση με την πρώτη σεζόν. Συμβαίνει όμως το εξής: Εξακολουθώ να βαριέμαι οτιδήποτε έχει να κάνει με τους κεντρικούς αντιπάλους, Γκουαούλντ, Απόφις, Τόκρα(έστω σαν σύμμαχοι), με σύζυγο του Τιλκ, το παιδί του Ντάνιελ, τον φίλο του Τζακ Ο’Νιλ κλπ, κλπ. Βλέπεις έναν Γκουαούλντ να ανάβει τα μάτια του και μούρχεται ολόιδιο με την Τζόαν Κόλινς να παίρνει ύφος στο Δυναστεία.

 

Υπάρχουν όμως σου-φου επεισόδια, τόσο καλογραμμένα και απολαυστικά που σχεδόν με αποζημιώνουν.

 

Στην δεύτερη σεζόν ξεχώρισα το Holiday, όπου ένας εξωγήινος εφευρέτης, ο Μετσέλο, αλλάζει σώμα με τον Ντάνιελ Τζάκσον και βγαίνει να εξερευνήσει τον νέο κόσμο της Γης. Η σκηνή που μαζεύει έναν άστεγο και πάνε να φάνε σε ένα εστιατόριο είναι συγκινητική και πολύ όμορφη. Και το 1969, με ταξίδι στο χρόνο και παιδιά των λουλουδιών, διασκεδαστικό.

 

Το Learning Curve της τρίτης σεζόν, περιέργως το θυμάμαι από την προβολή του στο Star αν και το κανάλι δεν έφτασε ποτέ τόσο βαθιά όσο την τρίτη περίοδο. Η σύνδεση του Τζακ Ο’Νιλ με ένα εξωγήινο κοριτσάκι και η παραδοσιακή μοίρα που της αντιστοιχεί στον πλανήτη της δημιουργεί ένα δράμα που αντίστοιχο του έχω συναντήσει μόνο σε Star Trek. Το αναπάντεχο τέλος συγκινητικό και λυτρωτικό. Μετά έχουμε το Foothold, ένα σίγουρα πολυέξοδο επεισόδιο γεμάτο δράση, με την εισβολή μιας νέας φάρας εξωγήινων στη βάση. Χορταστικό. Μετά το συγκινητικό A Hundred Days με τον Τζακ Ο’Νιλ να νομίζει πως δεν θα ξαναδεί τη Γη με αποτέλεσμα να είναι έτοιμος, μετά από 100 μέρες, να παντρευτεί την γλυκύτατη Μισέλ Γκριν (αγαπημένη μου από το LA LAW). Η σκηνή που ο Τιλκ ρισκάρει την ζωή του για να δημιουργήσει επαφή με τον Ο’Νιλ και οι δύο τους συναντιούνται μέσα από μια μικρή τρύπα μου έφερε έναν κόμπο στον λαιμό.

 

Και μετά έχουμε το New Ground, και μαντεύω πως πρέπει να είναι αγαπημένο και της Δαρκχίλδης. Αρχαιολόγοι ανακαλύπτουν σε κάποιον πλανήτη μια πύλη που η ύπαρξη της μπορεί να τινάξει στον αέρα την πίστη του λαού τους. Ο πλανήτης μαστίζεται από πόλεμο δύο παρατάξεων, κάτι σαν Δαρβινικοί εναντίον Γεννετιστών.

 

Και έχω φτάσει στην τέταρτη σεζόν όπου μέχρι στιγμής έλαμψε το The Other Side, με guest star τον Ρενέ Ομπερζονουά, ως ηγέτη της φυλής των Γιούροντανς, εξωγήινοι ναζί που είναι έτοιμοι για όλα φτάνει να καθαρίσουν τον πλανήτη τους από τους γενετικά μη καθαρούς. Η ομάδα της SG-1 συναντούν μόνο την μια πλευρά της σύγκρουσης και η Γη είναι έτοιμη να συνάψει ανίερη συμμαχία με αντάλλαγμα ανώτερη πολεμική τεχνογνωσία. Λουκούμι σενάριο. Έξοχος και ο Ρίτσαρντ Ντιν Άντερσον που δεν έχει πρόβλημα να ερμηνεύει έναν ήρωα που κάνει σοβαρά λάθη.

 

Περισσότερα καθώς προχωράω…

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ:

 

Τέλειωσα ηρωικά την τρίτη σεζόν και ξεκίνησα την τέταρτη. Έχω δρόμο ακόμα να φτάσω μέχρι τα μισά, και σύμφωνα με το tv.com, και αντίθετα με αυτά που γράφετε ανωτέρω, το σύνολο των σεζόν είναι 11 και όχι 10!

 

Οι κύκλοι είναι δέκα και η σειρά τελείωσε. Ο μύθος όμως συνεχίζεται... :thmbup:

O λεγόμενος ''11ος κύκλος'' είναι οι καινούριες ταινίες που έχουν προγραμματιστεί να βγούν (τον Μάρτιο βγαίνει η πρώτη ''The Ark of truth'').

Link to comment
Share on other sites

Stargate Atlantis: spin-off του SG-1 αλλά σε άλλον γαλαξία. Μάλιστα για ένα διάστημα το πλήρωμα στην Ατλαντίδα δεν μπορούσε καν να επικοινωνήσει με την Γη εύκολα. Υπάρχει και σχετικό τοπίκιον Νίκο κάπου σε αυτό το forum. :acool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζοντας την τέταρτη σεζόν, το ξεκαρδιστικό Window of Opportunity. Οι ήρωες μας βρίσκονται παγιδευμένοι σε μια χρονική λούπα και μόνο οι Ο΄Νιλ και Τιλκ αντιλαμβάνονται τις επαναλήψεις. Σας θυμίζει κάποια ιστορία από το The Next Generation. Ναι, αλλά ας μην ήμαστε τόσο σκληροί, ουδείς γνήσιος. Η ιστορία εξελίσσεται εκμεταλλευόμενη σωστά τους δύο «λίθινους» πρωταγωνιστές που έχουν την ευκαιρία να ξεδώσουν εξερευνώντας τα όρια των ερμηνειών τους. Ο Τιλκ δεν θέλει πολύ κόπο. Τα πλάνα του ανέκφραστου προσώπου του καθώς του βάζουν στο στόμα, ξανά και ξανά, θερμόμετρο, είναι πολύ αστεία. Και η σκηνή που οι δύο ήρωες, σε πλήρη σπορ εξάρτηση, παίζουν γκολφ μπροστά στην πύλη θυμίζει έντονα σκηνή από το MASH του Άλτμαν.

 

Το Beneath the Surface άλλο ένα πολύ καλό επεισόδιο. Ξεκινάει με τους ήρωες μας να ανήκουν στο εργατικό δυναμικό ενός άλλου πλανήτη με τις μνήμες τους σβησμένες και αλλαγμένες. Και πριν λαλήσω Star Trek Voyager: Workforce, οι ημερομηνίες με αποστομώνουν. Το επεισόδιο του Stargate έπαιξε τον Σεπτέμβριο του 2000, ενώ του Voyager Φεβρουάριο του 2001. Ουδείς γνήσιος λοιπόν όπως είπα και προηγουμένως.

 

Το επεισόδιο με τίτλο 2010, ένα άλμα σε ένα μέλλον όπου κάτι έχει πάει στραβά και μόνο ένα μήνυμα στο παρελθόν θα μπορούσε να διορθώσει. Το αμέσως επόμενο, Absolute Power, μια ματιά σε ένα άλλο υποθετικό μέλλον, με τον Ντάνιελ Τζάκσον ηγέτη του πλανήτη. Πολύ καλό το Double Jeopadry καθώς η σειρά ακολουθεί πιστά την τακτική να επανα-ενεργοποιεί εκκρεμότητες από παλαιότερα αυτοτελή επεισόδια, κάτι που το ευχόμουν συχνά στο Star Trek χωρίς όμως να μου γίνεται η χάρη.

 

Δυνατό επίσης και το season finale που ανεβάζει τις προσδοκίες για την επόμενη περίοδο. Ακόμα όμως, όσα καλά λόγια και να είχα να πω, δεν έχω δει αυτό το ΚΑΤΙ, που να δικαιολογεί την μακροβιότητα της σειράς, τρεις περιόδους μακρύτερης από οποιαδήποτε Star Trek, συν το Atlantis. Έχω δρόμο ακόμα να ανακαλύψω τι παπάδες θα βγάλουν από τα μανίκια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μου διέφυγε στην προηγούμενη περίοδο, αλλά εδώ στην πέμπτη σεζόν πρόσεξα στους τίτλους το όνομα του Harry Dean Anderson και ως executive producer. Συνηθισμένο φαινόμενο στις σειρές που έχουν επιτυχία και διάρκεια, ο πρωταγωνιστής μπαίνει και οικονομικά στην παραγωγή. Αυτό του δίνει φυσικά μια άλλη βαρύτητα, έχει μεγαλύτερο «λέγειν» σε σενάριο και γυρίσματα, όσον αφορά κυρίως τον ρόλο του. Και είχα από πάντα πρόβλημα με αυτόν τον ρόλο, το «είμαι μάγκας και πετώ εξυπνάδες» του Τζακ Ο’Νηλ. Στις τελευταίες δύο περιόδους που έχω δει ως τώρα, την 4 και 5, ο Harry είναι πλέον εκτός ελέγχου. Υφάκι, αλλά πολύ υφάκι πια. Το παίξιμο του μοιάζει να παρασέρνει και τον Michael Shanks, όπου οι απορημένες παύσεις του Ντάνιελ Τζάκσον έχουν φτάσει σε εξεζητημένο βαθμό. Να δούμε που θα πάει τελικά, μια και είμαι ακόμα στα μισά. Όχι πως δεν αρχίζω να τον συνηθίζω σιγά-σιγά.

 

Είναι αυτό το παίξιμο όμως που σχεδόν καταστρέφει ένα από τα καλύτερα επεισόδια της σεζόν, το Red Sky. Σε μια φριχτή σκηνή, μέσα στην σοβαρή ένταση της πλοκής, ο Τζακ Ο’Νηλ προσπαθεί να εξηγήσει κάποιους χωρικούς πως ο σκανδιναβικός θεός που λατρεύουν είναι στην πραγματικότητα ένας εξωγήινος νάνος. Το επεισόδιο μιλάει κάπως για την θρησκευτική μισαλλοδοξία (στον απόηχο του 9/11) αλλά η πράξη του ήρωα πέφτει πολύ ανάρμοστα και με στόχο τους λάθος ανθρώπους. Αναρωτιέμαι αν ήταν έτσι στο σενάριο ή ήταν πινελιά του Anderson.

 

Άλλα καλά σου-φου επεισόδια από το Season 5 (έχω δει μέχρι στιγμής μόνο τα πρώτα 10) είναι τα Ascension, The Fifth Man, Beast of Passage(έξοχο western με θέμα την σκλαβιά), The Tomb, και το 2001 που μου άρεσε πολύ και αποτελεί συνέχεια του εξίσου καλού 2010 της 4ης περιόδου.

 

Η σεναριογράφοι χαλαρώνουν, η επιστημονική φαντασία κερδίζει έδαφος, και η παραγωγή δείχνει τον πλούτο της. Από τον κεντρικό κορμό με κερδίζουν οι δολοπλοκίες με την Ουάσιγκτον, με τον Ronny Cox σαν κακό, ενώ οι «γκουαούλντ» συνεχίζουν να μου προκαλούν ανία.

 

Αυτά, και συνεχίζω…

Link to comment
Share on other sites

Από τα υπόλοιπα 12 επεισόδια της πέμπτης περιόδου ξεχωρίζει μόνο το Wormhole X-Treme! Είναι άλλη μια συνέχεια σε μια από τις παλιές εκκρεμότητες της σειράς, το Point of No Return του τέταρτου κύκλου. Εδώ ένας εξωγήινος πουλάει την ιδέα του Stargate σε ένα στούντιο και γεννιέται η τηλεοπτική σειρά Wormhole X-Treme! Είναι μια ευκαιρία για κωμωδία, παρωδία, σάτιρα του τρόπου που λειτουργεί η τηλεόραση, τα προβλήματα της παραγωγής, οι τρύπες στα σενάρια, και το παίξιμο των ηθοποιών. Αρκετοί συντελεστές της σειράς και ο ηθοποιός / και συχνός σεναριογράφος / σκηνοθέτης της σειράς Peter DeLuise εμφανίζονται στο επεισόδιο.

 

Ο πέμπτος κύκλος κλείνει χωρίς cliffhanger πέραν μιας εκκρεμότητας σχετικής με την μοίρα του χαρακτήρα Ντάνιελ Τζάκσον. Έχουμε νέο κακό γκουαούλντ άρχοντα, τον Βεϊντερικό Άνουβη.

 

Από τους γήινους κακούς, σε όλη τη σεζόν, ο έξοχος Τζον Ντε Λάνσι (ο Q του Star Trek). Για τώρα παραμένει πίσω από τα σίδερα.

 

Φόρτσα για τον 6ο κύκλο…

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Stargate SG-1 (1997-2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..