Jump to content

Τα δέκα καλύτερα βιβλία εφ όλων των εποχών


Recommended Posts

Μια και συμπληρώνονται 6 μήνες από τότε που άρχισε το εγχείρημα, παραθέτω εδώ τα δέκα καλύτερα βιβλία εφ όλων των εποχών σύμφωνα με (20) μέλη του φόρουμ (που έχουν συμμετάσχει με αξιολογήσεις ως τώρα).

 

Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάντελμαν, O Αιώνιος Πόλεμος

Alfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα

George Orwell, Nineteen Eighty Four / Τζορτζ Όργουελ, 1984

Douglas Adams, The hitchhiker's guide to the galaxy / Ντάγκλας Άνταμς, Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ

Frank Herbert, Dune Messiah / Φρανκ Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν

Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων

Stanislaw Lem, Solaris / Στ. Λεμ, Σολάρις

Roger Zelazny, This immortal / Ρ. Ζελάζνι, Επιστροφή στη Γη

Douglas Adams, Life, the Universe and Everything / N. Άνταμς, η Ζωή, το σύμπαν και τα πάντα

Philip K. Dick, Ubik / Φ.Κ. Ντικ, Ούμπικ

 

Πόσα από αυτά δεν έχετε διαβάσει; Εγώ μόνο το This immortal, αν και έχω διαβάσει την αρχική μικρότερη εκδοχή (and call me Conrad).

Εκτιμώ ότι στην πρώτη δεκάδα η λίστα είναι καλή και αντιπροσωπευτική, πράγματι τα βιβλία είναι ένα και ένα, αν και προσωπικά θα άφηνα έξω το dune messiah και το Life Universe, για χάρη του Ραντεβού με το Ράμα και του Αριστερού χεριού του σκότους. Εσείς τη γνώμη έχετε για τη δεκάδα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το πρώτο και το δεύτερο :oops:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααα! Δεν ξέρεις τι χάνεις. Και τα δύο είναι σούπερ κλασικά έργα, όρμα!

Link to comment
Share on other sites

Mόνο το πρώτο δεν έχω διαβάσει και επειδή δεν έχει τύχει να το ξαναδώ σε λίστα πρώτο, έχω ακόμα περισσότερη περιέργεια να το διαβάσω. Θα το προμηθευτώ πάραυτα!

 

Δεν είμαι σίγουρος αν τελειώνει εδώ η δημιουργία της λίστας, αλλά αν ναι, τότε να δώσω συγχαρητήρια στο Νίκοσαλ για το τιτάνιο έργο που ανέλαβε και έφερε σε πέρας, στην Τρίλλιαν που βοήθησε όσο κανείς άλλος, και σε όλους όσους συμμετείχαν.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Dain, μην παραπληροφορείς το κοινό γιατί θα υπάρξουν κυρώσεις.

Η λίστα δεν τέλειωσε και δεν τελειώνει ποτέ. Όσο διαβάζουμε βιβλία, όσο γράφονται νέα βιβλία, τόσο θα αξιολογούμε και θα την εμπλουτίζουμε. Απλά είπα με αφορμή το εξάμηνο να δούμε ποια έργα είναι τώρα στην πρώτη δεκάδα.

Το forever war θα το βρεις στη σειρά sf masterworks (ήταν το πρώτο της σειράς, αυτή την έκδοση έχω και εγώ). Μήπως έχει βγει κάποια στιγμή και στα ελληνικά; Δεν θυμάμαι με βεβαιότητα. Το σίγουρο είναι ότι είναι από πιο δυνατά έργα εφ και πρέπει όλοι να το διαβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Good, ok! Θα το βρω εύκολα δηλαδή!. E, οπότε αφού είναι κάτι σαν ορόσημο οι 6 μήνες στέκουν τα συγχαρητήρια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαβάσει τα 2 πρώτα και το τελευταίο. Ομολογώ ότι το ubik ειδικά δεν ξέρω πώς μου έχει ξεφύγει. Πάντως, πρέπει να ομολογήσω ότι η λίστα ήδη έχει "αποδώσει" - έχω σταμπάρει πάρα πολλά βιβλία που δεν έχω διαβάσει και ανυπομονώ να το κάνω :D Τώρα για τη δεκάδα γενικά, χμ... Δεν ξέρω, οι διαφορές στα top βιβλία είναι τόσο μικρές που δεν έχω ιδέα αν θα έβγαζα κάποιο για χάρη κάποιου άλλου...

 

Γενικά πάντως μόλις ξαναθυμήθηκα ότι έχω καιρό να πιάσω βιβλίο στα χέρια μου και μου χει λειψει... :( Πάει ένας μήνας νομίζω που τελείωσα το τελευταίο - αυτό είναι πάρα πολύς καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει μόνο τρία βιβλία από αυτή τη λίστα, τον αναρχικό, το 1984 και το Σολάρις, κι είχα υπόψη μου να διαβάσω άλλα τρία, το γυρνώντας το γαλαξία, την επιστροφή στη γη και το ούμπικ. Αν ένας άνθρωπος που δεν είναι γενικά της εφ ξέρει τουλάχιστον τα 6 από τη δεκάδα, υποθέτω πως η δεκάδα σου είναι πολύ πολύ πετυχημένη και ιδιαίτερα χρήσιμη για εμάς τους τουρίστες της εφ, των οποίων τη λίστα με τα "θέλω να διαβάσω κάποια στιγμή" μας ανανεώνεις. :)

 

Ευχαριστούμε για την καλή δουλειά μίστερ :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μόνο το dune messiah και σκοπεύω να πιάσω και το ubic κάποια στιγμή σύντομα. Αλλά γενικά δεν είμαι της ΕΦ

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ισοβαθμίας, τα 10 καλύτερα όλων των εποχών έχουν γίνει προσωρινά 11, με την προσθήκη του Ζελάζνι.

 

Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάντελμαν, O Αιώνιος Πόλεμος

Roger Zelazny, Lord of Light / Ρ. Ζελάζνι, ο Κύριος του Φωτός

Alfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα

George Orwell, Nineteen Eighty Four / Τζορτζ Όργουελ, 1984

Douglas Adams, The hitchhiker's guide to the galaxy / Ντάγκλας Άνταμς, Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ

Frank Herbert, Dune Messiah / Φρανκ Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν

Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων

Stanislaw Lem, Solaris / Στ. Λεμ, Σολάρις

Roger Zelazny, This immortal / Ρ. Ζελάζνι, Επιστροφή στη Γη

Douglas Adams, Life, the Universe and Everything / N. Άνταμς, η Ζωή, το σύμπαν και τα πάντα

Philip K. Dick, Ubik / Φ.Κ. Ντικ, Ούμπικ

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως η δεκάδα σου είναι πολύ πολύ πετυχημένη και ιδιαίτερα χρήσιμη για εμάς τους τουρίστες της εφ.

Ευχαριστούμε για την καλή δουλειά μίστερ :)

 

Χμ... Δεν λέγατε ότι θα κάνατε κάποια στιγμή το ίδιο για τη φάνταζι; Να μπορούμε να ευχαριστούμε και εμείς, οι τουρίστες της αντίπερα όχθης;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... έχω ήδη για το καλοκαίρι να φτιάξω το σινεμά. Από την άλλη, ένα τόπικ για να γίνει μια αρχική λίστα δε βλάπτει :) Ας το ανοίξω και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ! Το Lord of Light επιτέλους! NAAAAAAAAAAAI!!! (Sorry αλλά αυτό το βιβλίο το :wub: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω διαβασει τα 2 βιβλια του Ανταμς(γενικα δεν εχω διαβασει χιουμοριστικη ΕΦ) και το Σολαρις.Το Σολαρις βεβαια ειναι στα υποψιν.

Ολα οσα εχω διαβασει μου αρεσαν.Καπου εδω να προσθεσω οτι οι βαθμοι μου ειναι σχεδον αυτοι της λιστας,ακομη κι οταν εχουν γινει πολλες αξιολογησεις.Τελικα ειμαι και γαμω τους κριτες...χεχε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να τα πάλι τα 10 καλύτερα, μετά τις αξιολογήσεις της 28ης εβδομάδας (και ήταν αρκετές, μετά από καιρό):

 

Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάντελμαν, O Αιώνιος Πόλεμος

Roger Zelazny, Lord of Light / Ρ. Ζελάζνι, ο Κύριος του Φωτός

George Orwell, Nineteen Eighty Four / Τζορτζ Όργουελ, 1984

Alfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα

Douglas Adams, The hitchhiker's guide to the galaxy / Ντάγκλας Άνταμς, Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ

Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων

Stanislaw Lem, Solaris / Στ. Λεμ, Σολάρις

Roger Zelazny, This immortal / Ρ. Ζελάζνι, Επιστροφή στη Γη

Douglas Adams, Life, the Universe and Everything / N. Άνταμς, η Ζωή, το σύμπαν και τα πάντα

Philip K. Dick, Ubik / Φ.Κ. Ντικ, Ούμπικ

 

Δηλαδή, 2 Άνταμς, 2 Ζελάζνι και διάφοροι άλλοι καλοι άνθρωποι. Για να μην ψάχνετε, από την προηγούμενη φορά έχει φύγει ο Μεσσίας. Σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται το end of eternity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δύο και πλέον μήνες μετά, να τα δέκα καλύτερα βιβλία εφ όλων των εποχών σύμφωνα με τα μέλη του φόρουμ:

 

Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάντελμαν, O Αιώνιος Πόλεμος

Roger Zelazny, Lord of Light / Ρ. Ζελάζνι, ο Κύριος του Φωτός

Douglas Adams, The hitchhiker's guide to the galaxy / Ντάγκλας Άνταμς, Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ

George Orwell, Nineteen Eighty Four / Τζορτζ Όργουελ, 1984

Alfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα

Philip K. Dick, Ubik / Φ.Κ. Ντικ, Ούμπικ

Isaac Asimov, The gods themselves / I. Ασίμοφ, Ακόμα και οι Θεοί

Frank Herbert, Dune Messiah / Φ. Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν

Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων

Stanislaw Lem, Solaris / Στ. Λεμ, Σολάρις

 

Από αυτά, η μόνη έκπληξη, κατά τη γνώμη μου, είναι ο Μεσσίας ενώ απουσιάζει το Ντιουν. Υπάρχει βέβαια μια απλή εξήγηση: Το Ντιουν το έχει αξιολογήσει περισσότερος κόσμος, ανάμεσά τους και κάποιοι που τους άρεσε λιγότερο, ενώ το Μεσσία λιγότερος κόσμος, αυτοί που εντυπωσιάστηκαν με το σύμπαν του Ντιουν και συνέχισαν με την ανάγνωση της σειράς. Συνεπώς βρήκαν και το Μεσσία εξίσου ή σχεδόν εξίσου καλό. Πάντως νομίζω ότι τα περισσότερα βιβλία της δεκάδας είναι πράγματι προτεινόμενα για κάποιον που ξεκινά την επαφή του με την εφ.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Joe Haldeman, The Forever War / Τ. Χάντελμαν, O Αιώνιος Πόλεμος

Alfred Bester, The stars my destination (Tiger Tiger) / Άλφρεντ Μπέστερ, Το πεπρωμένο μου είναι τα άστρα

George Orwell, Nineteen Eighty Four / Τζορτζ Όργουελ, 1984

Douglas Adams, The hitchhiker's guide to the galaxy / Ντάγκλας Άνταμς, Γυρίστε το γαλαξία με οτοστόπ

Frank Herbert, Dune Messiah / Φρανκ Χέρμπερτ, Ο Μεσσίας του Ντιουν

Ursula Le Guin, The dispossessed / Ούρσουλα Λε Γκεν, Ο αναρχικός των δύο κόσμων

Stanislaw Lem, Solaris / Στ. Λεμ, Σολάρις

Roger Zelazny, This immortal / Ρ. Ζελάζνι, Επιστροφή στη Γη

Douglas Adams, Life, the Universe and Everything / N. Άνταμς, η Ζωή, το σύμπαν και τα πάντα

Philip K. Dick, Ubik / Φ.Κ. Ντικ, Ούμπικ

 

Καταρχας, ειναι καλο που βγηκε αυτη η λιστα, για εμας τους οχι τοσο μυημενους στην ΕΦ. Εγω εχω διαβασει μονο δυο απο τα δεκα, το 1984 και το Dune Messiah. Για το 1984 συμφωνω, ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια. Οσο για το Dune Messiah δεν νομιζω οτι ειναι το καλυτερο ολης της σειρας DUNE. Κατα τη γνωμη μου το πρωτο βιβλιο της σειρας θα μπορουσε να ειναι στη δεκαδα η και το God Emperor of Dune. Απο τα υπολοιπα βιβλια εχω στα υποψη μου το The hitchhiker's guide to the galaxy το Solaris και το Ubik για διαβασμα αυτο το καλοκαιρι. Οσο για τα υπολοιπα δεν τα εχω ακουσει καν. Ειμαι μαλλον ασχετος με τον τομεα :rolleyes: .

Αντε και καλο διαβασμα!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, ειναι καλο που βγηκε αυτη η λιστα, για εμας τους οχι τοσο μυημενους στην ΕΦ. Εγω εχω διαβασει μονο δυο απο τα δεκα, το 1984 και το Dune Messiah. Για το 1984 συμφωνω, ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια. Οσο για το Dune Messiah δεν νομιζω οτι ειναι το καλυτερο ολης της σειρας DUNE. Κατα τη γνωμη μου το πρωτο βιβλιο της σειρας θα μπορουσε να ειναι στη δεκαδα η και το God Emperor of Dune. Απο τα υπολοιπα βιβλια εχω στα υποψη μου το The hitchhiker's guide to the galaxy το Solaris και το Ubik για διαβασμα αυτο το καλοκαιρι. Οσο για τα υπολοιπα δεν τα εχω ακουσει καν. Ειμαι μαλλον ασχετος με τον τομεα :rolleyes: .

Αντε και καλο διαβασμα!!

 

Δεν θα έλεγα άσχετος, απλώς όπως σε κάθε τομέα, υπάρχουν πολλά για να μάθει κανείς. Και γι'αυτό είμαστε εδώ. Για να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον, να συζητάμε, και να συμπληρώνουμε τα κενά μας!

 

Χείρων καλώς ήρθες. Είσαι ο δεύτερος με το ίδιο όνομα αν και ο πρώτος είναι heiron στα Αγγλικά. :D :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, ειναι καλο που βγηκε αυτη η λιστα, για εμας τους οχι τοσο μυημενους στην ΕΦ.

 

Και να συμπληρώσω σε αυτά που είπε η darkchilde ότι η λίστα είναι προϊόν ομαδικής δουλειάς και αξιολογήσεων πολλών μελών του φόρουμ. Δεν αντιπροσωπεύει δηλαδή την άποψη ενός "ειδήμονα", και για αυτό έχει τη δική της αξία. Όχι ότι η άποψη του καθενός χωριστά από εμάς, περισσότερο ή λιγότερου σχετικού με την εφ, θα είχε λιγότερη αξία, θα ήταν απλά μια διαφορετική λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθαύω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Δεν έχω διαβάσει το "Αιώνιος πόλεμος" του Τζόε Χάλντεμαν.Και ο λόγος;Δεν το βρίσκω.Όπου και αν έχω πάει,δεν το έχω βρει πουθενά.Πρωτοπορεία,Ιανός,Παπασωτηρίου(ναι,σιγά!),Fnac,Πολιτεία κ.α. Ούτε καν μέσω ίντερνετ.Και ξαφνικά,βγαίνει πρώτο στη λίστα με τα καλύτερα ΕΦ βιβλία.Και που στο διάτανο θα το βρώ εγώ για να το αγοράσω και,τελικά(επιτέλους!),να το διαβάσω;Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιός είναι ο εκδοτικός οίκος(υποθέτω Μέδουσα)και αν ξέρετε που μπορεί να υπάρχει;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος Χάλντεμαν που έχω σε ελληνική έκδοση είναι το «Θυμάμαι τις αμαρτίες μου», Μέδουσα 1997, θα το βρεις σε αρκετά βιβλιοπωλεία, δεν έχει εξαντληθεί. Για να μη σου απαντήσει και κανείς άλλος τόσο καιρό, πάει να πει ότι ο Αιώνιος Πόλεμος (μάλλον) δεν υπάρχει στα ελληνικά. Αν διαβάζεις αγγλικά θα τον βρεις σε αρκετές paperback εκδόσεις και θα τον διαβάσεις εύκολα, είναι «προσιτός» στη γλώσσα του.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος Χάλντεμαν που έχω σε ελληνική έκδοση είναι το «Θυμάμαι τις αμαρτίες μου», Μέδουσα 1997, θα το βρεις σε αρκετά βιβλιοπωλεία, δεν έχει εξαντληθεί. Για να μη σου απαντήσει και κανείς άλλος τόσο καιρό, πάει να πει ότι ο Αιώνιος Πόλεμος (μάλλον) δεν υπάρχει στα ελληνικά. Αν διαβάζεις αγγλικά θα τον βρεις σε αρκετές paperback εκδόσεις και θα τον διαβάσεις εύκολα, είναι «προσιτός» στη γλώσσα του.

 

Ναι,δεν κυκλοφορεί στα ελληνικά,και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Τέλος πάντων.Πιθανότατα θα το παραγγείλω απο εξωτερικό,μαζί με κάποια άλλα βιβλία.Ίσως απο τη σειρά sf masterworks(γιατί ενδιαφέρομαι για το nova του Samuel Delany,το mockingbird του Walter Tevis και το ringworld του Larry Niven).Οπότε,πιθανότατα,θα κάνω μια μαζική παραγγελία για τα τέσσερα αυτά βιβλία,που δεν βλέπω να κυκλοφορούν,αν και είχαν εκδοθεί στην Ελλάδα παλιότερα.Δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά,απλώς μου είναι πιο εύκολο να διαβάζω στα ελληνικά.Επίσης δεν ήξερα ότι είχε μεταφραστεί στα ελληνικά το all my sins remembered.Μάλλον θα το αγοράσω απο τα ελληνικά.Αλλά δεν ξέρω σε ποιό βιβλιοπωλείο κυκλοφορεί.Στο ίντερνετ το έχω βρεί σε όλες τις γνωστές ιστοσελίδες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ίδιος ο συγγραφέας είχε πει ότι το Forever war και το All my sins remembered είναι τα 2 μονο βιβλία του που βγήκαν στα Ελληνικά αλλά κι εγώ μόνο το δευτερο έχω βρει.Συμφωνώ πάντως ότι το πρώτο διαβάζεται αρκετά εύκολα στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχουν περάσει μήνες από το τελευταίο post αλλά είδα ότι κυκλοφόρησε πρόσφατα "Ο Αιώνιος Πόλεμος" στα ελληνικά από τις εκδόσεις Anubis. Να η ευκαιρία για όλους μας να το απολαύσουμε ή να το ξανα-απολαύσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..