Jump to content

Harry Potter


oddy
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία της J.K. Rowling γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/15788-jk-rowling/

Recommended Posts

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ολόκληρη η κοινότητα των μάγων αποτυγχάνει εκεί που τρία παιδιά τα καταφέρνουν...

Το πρώτο διήγημα του Glowleaf ήταν που πυροβολούσαμε κάποτε για τον ίδιο ακριβώς λόγο; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ε, ρε παιδιά, τί να κάνει και η Ρόουλινγκ;

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι την είχαν πρήξει πριν βγει το 7ο μέρος, πως η σειρά θα έπρεπε να έχει happy end, να μην πεθάνει ο Potter κτλ.

 

Τελικά ενέδωσε στις πιέσεις, έκανε κάποιους ανόητους συμβιβασμούς και έδωσε στο κοινό αυτό που ήθελε.

 

Ένα τέλος όπου “Όλα ήταν καλά.”

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απάντησα ότι το βιβλίο παραμένει παιδικό/εφηβικό μέχρι το τέλος, για αυτό οι όποιες "αφέλειες". Αλλά ως τέτοιο είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα Χαρι Ποτερ ειναι εφτα εξαιρετικα βιβλια της εφηβικης λογοτεχνιας φαντασιας. Ετυχε να τα διαβασω οταν ημουν στο γυμνασιο και λυκειο συνομηλικος σχεδον του Χαρι Ποτερ και διασκεδασα με τις περιπετειες και τα μαθηματα των μαγων που δεν συγκρινονταν σε καμια περιπτωση με το βαρετο ελληνικο σχολειο. για μενα ειναι το καλυτερο εφηβικο αναγνωσμα που εχει γραφτει στο χωρο μεχρι σημερα, αν θεωρησουμε οτι ο αρχοντας των δαχτυλιδιων αναφερεται κυριως σε λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.

 

Βεβαια, αν και η δραση κλιμακωνοταν στα τεσσερα πρωτα βιβλια υπηρξε μια μεγαλη κοιλια στο 5 και στο 6 τα οποια για καθαρα εμπορικους λογους, υποθετω, βγηκαν τεραστια χωρις ιδιαιτερη ουσια. το εβδομο τελικα ηταν το πιο δυναμικο απο ολα και ειχε την μεγαλυτερη δραση, αλλα ξεφευγε απο τα πλαισια του αθωου παιδικου μυθιστορηματος που αφορα στα τεσσερα πρωτα βιβλια. αυτο για μενα ηταν καλο και ηταν και λογικο αφου ο αναγνωστης αν ξεκινα να διαβαζει ως παιδι εχει πλεον ωριμασει και περιμενει μια αντιστοιχη αλλαγη στα βιβλια που διαβαζει. το αρνητικο ηταν το υπεραισιοδοξο και καλοκαγαθο τελος του στυλ και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα που δεν ταιριαζε με την σκοτεινη ατμοσφαιρα του υπολοιπου βιβλιου.

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα πιο αγαπημενα μου βιβλια εβερ ειναι τα Χαρι Ποτερ. Τα διαβασα στην καταλληλη ηλικια και τα εχω ξαναδιαβασει αρκετες φορες.

Το αγαπημενο μου βιβλιο ειναι το 3ο, που διαβασα πρωτο, γιατι μου φανηκε πιο μεγαλο (τοτε μονο τα πρωτα τρια ειχαν βγει) και λεω αν ειναι να διαλεξω αναμεσα στα 3 να παρω το πιο χοντρο. Φυσικα, κανεις στο βιβλιοπωλειο δεν ηξερε να με ενημερωσει οτι ειναι σειρα, αλλα μαλλον στο συγκεκριμενο βιβλιοπωλειο ειναι ασχετοι με τα βιβλια (μιλαω και απο προσφατες εμπειριες! Ελεος!). Αλλα ας μη γινομαι κακια. Ηταν πραγματικα τελειο και οταν το τελειωσα ενιωθα λες και ο Χαρι, η Ερμιονη και ο Ρον ηταν στην και πραγματικοτητα φιλοι μου.

 

Πιστευω οτι σαν βιβλια ειναι πολυ καλα για παιδια, γιατι εχουν αγωνια, ανατροπες που σε αφηνουν με το στομα ανοιχτο (πραγματικα πιο μεγαλο σοκ ηταν για μενα ο Σειριος και ο Σνειπ, παρα το τελος απο το Ονομα του Ροδου!), επισης οταν διαβαζα για την Ερμιονη που ηταν πολυ καλη μαθητρια ενιωθα την επιθυμια να διαβασω για το σχολειο (επιθυμια που γενικα δεν ειχα στο Γυμνασιο και στο Λυκειο!), ο Χαρι ειναι θαραλεος και γενναιος, δε δισταζει να αναμετρηθει με τον μεγαλυτερο σκοτεινο μαγο ολων των εποχων αν αυτο χρειαζεται για να σωθουν αυτοι που αγαπαει, αναδυκνυει την αυτοθυσια, την αγαπη, τη φιλια, αξιες που απουσιαζουν γενικα απο τον κοσμο ή ειναι καλυμενες πισω απο το συμφερον, και νομιζω οτι τα βιβλια της Ροουλινγκ ειναι κατι που ευκολα θα διαβασει ακομα και το παιδι που δεν του αρεσουν τα βιβλια.

 

Προσφατα τα βρηκα στα γαλλικα και αυτο τον καιρο χαζοδιαβαζω το 3ο, παραλληλα με οτι αλλο διαβαζω, και παντα νιωθω ωραια με αυτες τις ιστοριες. Το happy place μου ειναι το Χογκουαρτς (στα γαλλικα Poudlard!!!!!).

 

A! Και οσον αφορα το τι εκαναν πριν πανε στο Χογκουαρτς τα μαγακια, νομιζω καπου διαβαζα (μαλλον στο σαιτ της Ροουλινγκ) οτι εκαναν home school, εκτος απο οσους ηταν γεννημενοι απο μαγκλ που φυσικα δεν γνωριζαν οτι ηταν μαγοι και πηγαιναν στο σχολειο κανονικα. Και στο κατω κατω ποσα μαγικα να κανουν χωρις ραβδι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν θέλω να εκνευριστώ και γι αυτό δεν θα διαβάσω τα σχόλια για την συγκεκριμένη σειρά!! Αγαπώ αγαπώ Ρον. Πέθαινα στο γέλιο με κάθε του κουβέντα. Αγαπημένο βιβλίο το 3! Ξαφνικά ο Χάρυ βρίσκει έναν άνθρωπο δικό του που να τον θεωρεί οικογένεια...και στο τέλος τον χάνει. cray.gif

 

Και θεωρώ πως οι ταινίες θα ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να ήταν υπέροχες....... Στο μυαλό μου τα σκηνοθετούσα καλύτερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Και θεωρώ πως οι ταινίες θα ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να ήταν υπέροχες....... Στο μυαλό μου τα σκηνοθετούσα καλύτερα! :)

 

Εγώ τις βρήκα πολύ καλές πάντως, σχετικά με το υλικό που είχαν να καλύψουν (ειδικά οι 4-6 που είχαν τεράστια βιβλία να καλύψουν και απλώς έκαναν μια επιλογή των "best of" σκηνών των βιβλίων, νομίζω ότι ήταν η καλύτερη προσέγγιση).

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω ότι μετά την τρίτη ταινία έκανα skip και έιδα μόνο Harry Potter and the Deathly Hallows part 1 and part 2. Δεν με χάλασαν καθόλου οι 2 τελευταίες. Δηλαδή έχω χάσει που δεν έχω δει 4, 5 και 6? Ξενέρωσα απίστευτα με την τρίτη ταινία γιατί ήταν και το αγαπημένο μου βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω ότι μετά την τρίτη ταινία έκανα skip και έιδα μόνο Harry Potter and the Deathly Hallows part 1 and part 2. Δεν με χάλασαν καθόλου οι 2 τελευταίες. Δηλαδή έχω χάσει που δεν έχω δει 4, 5 και 6? Ξενέρωσα απίστευτα με την τρίτη ταινία γιατί ήταν και το αγαπημένο μου βιβλίο.

 

Μόνο αν θες να δεις τις πιο αξιομνημόνευτες σκηνές των βιβλίων αυτών "in action"

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να τα ξαναδιαβάσω ........:) Για τέταρτη φορά!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Θα θέλατε να δείτε τον Harry Potter à la... βυζαντινά; Voila!

Harry Potter.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο Harry Potter αλλά στο παρόν διάστημα βλέπω την οχταλογία και δεν θα έλεγα πως απευθύνεται μόνο στο παιδικό κοινό ούτε θα την χαρακτήριζα παιδική. Είναι για όλες τις ηλικίες.

Για μένα η οχταλογια Harry Potter είναι τόσο παιδική όσο και ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Δηλαδή δεν είναι παιδική. 

Όλες οι ταινίες είναι φοβερές αλλά ξεχώρισα τις δύο πρώτες και την ταινία του 2007 την πέμπτη αν δεν κάνω λάθος The Order of Phoenix. 

 

 

 

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Harry Potter
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..