Jump to content

7ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η ομορφιά της κακίας


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν εγώ το έγραψα (απίστευτα βιαστικά). Δεν μου άρεσε, αλλά ούτως η άλλως δεν είναι το στυλ μου αυτές οι ιστορίες. Καθώς αποκλείεται να το διορθώσω (θα μου πάρει μέρες), ρωτάω ευθέως: "Να ανεβάσω το προσχέδιο, έτσι για το καλό, ή όχι;"

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    10

  • Oberon

    20

  • nikosal

    9

  • Naroualis

    36

Top Posters In This Topic

Όταν λες προσχέδιο; Πολύ προσχέδιο; Ή απλά όχι ξανακοιταγμένο;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα εγώ. Μια χαρά είναι. Θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο αλλά κι έτσι όπως είναι νομίζω διαβάζεται άνετα και καταλαβαίνεις (σχεδόν) και τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι ένα χαρτί με βέλη, που δείχνουν τη ροή της ιστορίας. ^_^

 

Εννοώ την ιστορία όπως την έγραψα με την μια. Δηλαδή, άνοιξα το word, το έγραψα και έφτασα στο τέλος. Απλώς δεν την έχω κοιτάξει καθόλου για διορθώσεις και τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, νομίζω πως αν δεν έχει πολλά χάλια, αν δηλαδή διαβάζεται, δεν υπάρχει λόγος να μην την ανεβάσεις. Δεν είμαι και τελείως σίγουρη, είναι ο πρώτος maxi διαγωνισμός που αναλαμβάνω και μάλλον θα χρειαστώ κι εγώ καθοδήγηση. Πάντως πιστεύω ότι δε χάνεις τίποτα να την ανεβάσεις.

 

Και πού ξέρεις κάποιες φορές το μια κι έξω είναι καλύετρο από το ψάξε-ψάξε-δε θα το βρεις (το λαθάκι).

Link to comment
Share on other sites

2 συμμετοχές! Γιες! Άλλος; 24 ώρες μείνανε!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηνάς μου είπε μάλλον θα δημοσιεύσει την ιστορία του εκτός διαγωνισμού, επειδή το Δίκτυο του παίζει κρυφτούλι, αλλά θα του πω τα νέα.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

/me gives up. άμα ολοκληρωθεί ποτέ καμιά από τις ιστορίες αυτές, θα την ανεβάσω στη βιβλιοθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια συγγνώμη, αλλά το΄δίκτυο μου κάνει παιχνιδάκια. Και περισσότερο ο Μιχάλης πρέπει να με συγχωρέσει που μάλλον τον έκανα να βιαστεί.

 

Ο διαγωνισμός, κατόπιν παρακλήσεων, θα λήξει τα μεσάνυχτα της 3ης προς 4η Ιουνίου, δηλαδή Κυριακή προς Δευτέρα. Όσοι ανέβασαν κάτι, μπορούν να το σουλουπώσουν μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Ευτυχώς προλαβαίνω τότε. Μια η μετάφραση που κάνω, μια η αποψινή έξοδος (μετά από κανα μήνα) δεν κατάφερα να την τελειώσω, ούτε να κάνω rewrite. Οπότε αντί να χαζεύω θα κάτσω να στρωθώ να ποστάρω τη δική μου συμμετοχή το γρηγορότερο δυνατόν! Thanks Ευθυμία!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες μείνανε. Δεν πιστεύω να μου τη σκάσουν εκείνοι που μου ζήτησαν παράταση, γιατί αλίμονό τους. Θα τους γκρινιάζω εσαεί και δε θα το ξεχάσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα, καλέ, τέσσερα! Τέσσερα κειμενάκια στις μείον τέσσερις ώρες από τη λήξη! Για να δω, άλλοι; Άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

ας με πυροβολήσει κάποιος!!! πάνω που κατάφερα τελικά να γράψω μια ιστορία που όντως να είναι αυτοτελής και ρεαλιστικά να μην είναι πολύ πάνω από 2.000 λέξεις (οκ, όχι πολύ ρεαλίστικα, κάπου στις 2.500 είναι), βλέπω ότι χρειάζεται ένα μικρό κειμενάκι στην αρχή της. και το κειμενάκι αυτό παραβγάινει εύθυμο για να κολλάει με όλο το υπόλοιπο. άσε που έχει ένα περίεργο υφάκι που δεν καταλαβαίνω από πού πηγάζει και με ανησυχεί...

 

τι να πω, άμα δεν με πυροβολήσει κανένας σας, θα το προσπαθήσω. έχω ακόμη μια ώρα, ό,τι βγει...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πυροβολήσουμε αν δεν το βάλεις!! Και γω είμαι στη φάση του rewrite και έχω αγχωθεί, προσπαθώ να κάνω το διάλογο του τέλους καλύτερο και δε μου βγαίνει, αλλά έχουμε όντως μια ώρα ακόμα οπότε.........foooooooooorza!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Aσθμαίνων και κουρασμένος αλλά να και η δική μου συμμετοχή Η Μάγισσα των Κορακιών http://community.sff.gr/index.php?showtop...amp;#entry72029

 

Εdit: Sorry για τα edits αλλά για κάποιο λόγο δε με αφήνει να βάλω το λινκ με τον τίτλο. Ελπίζω τώρα να είναι εντάξει.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

πάσο. άι εμ απαράδεκτος, άι νόου.

όταν ολοκληρωθεί, θα την αναρτήσω στη βιοβλιοθήκη, μπατ άι εμ γκίβινγκ απ ον δε διαγώνισμος (για μια ακόμη φορά :bleh:)

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Araquel αν γράφεις ότι δε θα το ανεβάσεις, θα με στενοχωρήσεις πολύ. Κακέ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Με στεναχώρησες. Λυγμ.

 

 

Λοιπόν. Καταθέσεις τέλος. Έχουμε (με σειρά χρονολογικής κατάθεσης):

 

 

Darky - Άγριες θάλασσες

Nihilio - Ένα κομμάτι από το Μαύρο

Guardian #2 - Τρεις Ευχές

Nienor - Το πορτρέτο

Dain - Η Μάγισσα των Κορακιών

 

 

Η ψηφοφορία θα διαρκέσει έως τις 13 Ιουνίου, τα μεσάνυχτα προς 14. Ψηφίζουμε όλοι όσοι θα κάνουμε τον κόπο να διαβάσουμε τα κείμενα. Στείλτε μου με pm τις ψήφους σας ως εξής: γράφετε τις ιστορίες με τη σειρά, από την χιερότερη προς την καλύτερη. Κάθε θέση θα πάρει τους αντίστοιχους πόντους, η χειρότερη έναν πόντο, η δεύτερη δύο κλπ, με την καλύτερη να πέρνει πεντε. Οι ψήφοι θα αθροιστούν και θα βγει ο νικητής. Παρακαλούνται για το ονόρε της υπόθεσεις, οι συμμετέχοντες να βάλουν τη δική τους ιστορία πρώτη, δηλαδή να τη θεωρήσουν τη χειρότερ όλων.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια... μόλις κατέθεσα ψήφο στη δεσποινίδα διοργανώτρια. Δε σας πιστεύω, το ένα ήταν καλύτερο από το άλλο. Το στυλ με τις πλοκές σας που έδεναν τέλεια, οι λέξεις, οι παρομοιώσεις ... τσκ τσκ τσκ... Αν και ήξερα εξαρχής ποια θα ήταν εκείνη που θα έβαζα πρώτη (τη λάτρεψα αυτή στην πρώτη κιόλας ανάγνωση) έπειτα ήταν ένα χάος για να βγάλω κατάταξη, κι αυτή τη φορά αρκούσαν για να φτιάξουν χάος μόνο τρεις ιστορίες. Μπράβο παιδιά, πολύ το χάρηκα το σκηνικό :)

 

Για τη διοργανώτρια τώρα :) χεχε

Μας έδωσε ένα θέμα, την παλέψαμε και βγήκαμε όλοι εκτός (και το πιστεύω αυτό τώρα που τελείωσαν οι καταθέσεις). Υποθέτω πως "η ομορφιά της κακίας" είναι η μάγισσα από τη χιονάτη ξερωγώ. Αν δεν είμαστε εκτός, τότε απλά δεν ξέρω τι είναι εντός. Τελοσπάντων, η φάση είναι πως με αυτό το θέμα (που τελικά ήταν πολύ πιο δύσκολο από τι του φαινόταν αρχικά) εγώ διάβασα τέσσερα διαμαντάκια. Επομένως, μπράβο και στη διοργανώτριά μας :)

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους. να 'στε καλα. και παρακαλώ να σχολιάσετε την ιστορία μου. Όποια σκέψη σας ήρθε στο μυαλό διαβάζοντάς την. Όσο παράλογη ή τετριμμένη μπορεί να σας φαίνεται για μένα είναι ανεκτίμητη. Δεν θα σας ψέξω γι΄αυτήν, ούτε θα επιτρέψω σε άλλον να το κάνει. Δεκτά και mail έστω και ανώνυμα(όχι PM γιατί έχω άσχημη εμπειρία). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..