Jump to content

The fall of Cthulhu


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Νέα μηνιαία ongoing σειρά, βασισμένη στη μυθολογία Κθούλου από την ανερχόμενη εταιρεία Boom studios (ανάμεσα στα άλλα κάνει και το Warhammer 40000: Damnation crusade). Έχοντας διαβάσει τα 4 πρώτα τεύχη (0-3) μπορώ να πω ότι μου έχει αφήσει πολλές υποσχέσεις. Κάποιος που δε γνωρίζουμε θέλει να εξοντώσει κάποιον θεό. Ένας νεαρός άντρας βλέπει τον καθηγητή θείο του να αυτοκτονεί μπροστά στα μάτια του, αφού γυρίζει από έρευνες στη Ν. Αμερική και καταλήγει με ένα μυστηριώδες μαχαίρι και με πολλές περίεργες σημειώσεις και σταδιακά αρχίζει να μπλέκεται στην τρέλα της μυθολογίας Κθούλου.

Αρχαίοι θεοί, dreamlands και ένα γνήσιο λαβκραφτικό θέμα αλλά με αρκετές ανατροπές, μέχρι στιγμής δείχνει να είναι μια πολύ καλή σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους έχουν απορία, δεν είναι τυπογραφικό λάθος, Fall of Cthuhlu λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους έχουν απορία, δεν είναι τυπογραφικό λάθος, Fall of Cthuhlu λέγεται.

 

Χμμμ... ποιο από τα δύο δεν είναι τυπογραφικό λάθος;

Το Cthulhu στον τίτλο του topic ή το Cthuhlu που γράφεις παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοεί το "Fall," που θα μπορούσε να είναι "Call" - εγώ έκανα την εν λόγω ερώτηση, υποθέτοντας ότι έχει να κάνει με τη θέση μεταξύ F και C στο QWERTY.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοεί το "Fall," που θα μπορούσε να είναι "Call" - εγώ έκανα την εν λόγω ερώτηση, υποθέτοντας ότι έχει να κάνει με τη θέση μεταξύ F και C στο QWERTY.

 

 

Και κάτι μέσα μου με έτρωγε μήπως η ερώτησή μου ήταν ηλίθια...

 

 

Σαν να τους ακούω, ένα τσούρμο αγανακτισμένους φίλους του Lovecraft, να μου φωνάζουν: Τί ρωτάς ρε, αφού δεν ξέρεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ποιο από τα δύο δεν είναι τυπογραφικό λάθος;

Το Cthulhu στον τίτλο του topic ή το Cthuhlu που γράφεις παραπάνω;

Αυτό είναι τυπογραφικό λάθος, Cthulhu είναι, απλά η πρωτότυπη ιστορία ονομάζεται Call of Cthulhu και θα μπορούσε άνετα να μπερδευτεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ρε παιδια πλησιαζει καθολου το υφος του Λαβκραφτ???? κ που μπορουμε να το βρουμε???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πλησιαζει καθολου το υφος του Λαβκραφτ???? κ που μπορουμε να το βρουμε???

Έχοντας διαβάσει μέχρι το 7ο τεύχος, όχι, δεν πλησιάζει και πολύ το ύφος του Λάβκραφτ. Το πρώτο αρκ είναι περισσότερο σαν ένας συγκρατημένος Clive Barker να γράφει ιστορία μυθολογίας Κθούλου, το δεύτερο πάλι φαίνεται να έχει ως κεντρικό χαρακτήρα τον Nyarlathotep.

Και εγώ προσωπικά το έχω στον φάκελό μου στο Solaris, υποθέτω ότι στα κομιξάδικα του κέντρου μπορεί να υπάρχουν κάποια αντίτυπα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..