Jump to content

Κολοσσιαίες Μονομαχίες Fantasy Ηρώων


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Και ξεκινάμε. Στην αριστερή γωνία βρίσκεται ο Elric του Melnibone από το ομόνυμο βιβλίο. Στη δεξιά γωνία ο Anomander Rake (ή Γδάρτης στο Ελληνικότερό του) από το Malazan book of the Fallen. Ποιος πιστεύετε ότι θα κερδίσει και γιατί;

Ας αρχίσει το ματς.

(Το ζευγάρι θα ανανεώνεται κάθε Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να αναλύσω, αλλά λέω μήπως θα ήταν καλή ιδέα να το κάναμε poll που να αλλάζει ανά εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά είναι πολύ δύσκολο, και εξάλλου με τα ποστ έχει πιο πολλή πλάκα το τόπικ (γιατί για πλάκα εννοείται πως το κάνουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Ο Έλρικ είναι τρελό epiclevel χαρακτήρας, με απίστευτες ικανότητες και την βοήθεια της Καταιγίδας...

 

Αλλά ο Ανόμαντερ είναι κοτζάμ βασιλιάς ενός πανίσχυρου λαού,(είναι και θα μείνει, σε αντίθεση με τον άλλον), και επίσης ξέρει και δυο τρια πραγματάκια από διπλωματία και τα σχετικά. Και δεν πεθαίνουν όλοι του οι συμμάχοι με φριχτό τρόπο...

 

Ψηφίζω Γδάρτη. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Γδαρτης ειναι ενα θηριο με πολλες ικανοτητες που υπο κανονικες συνθηκες θα ειχε τον Ελρικ στο πολυυυυ χαλαρο.Αλλα ο Ελρικ αποδεικνυεται πολυ σκληρος για να πεθανει και επιπλεον κανει κατι που ο Γδαρτης δεν κανει-τουλαχιστον απο οσο εχω διαβασει.Καταστρεφει ολοκληρο κοσμο! ;)

Επιπλεον θα πρεπει να προσεξουμε οτι η Καταιγιδα ειναι πιο ισχυρη απο το Ντραγκινπουρ η οπως το λενε τελοσπαντων.Κι αυτο γιατι κανει παρομοια πραγματα με το δευτερο αλλα επιπλεον αφαιρει την ψυχη του θυματος και διοχετευει ενεργεια στον Ελρικ κρατωντας κι αυτη ενα μεριδιο που την κανει ακομη πιο ισχυρη.

Οταν ο Γδαρτης σφαζει τσιρακια θεων με το σπαθι του ολοι λενε ουαου.Απο την αλλη ο Ελρικ σφαζει θεους σε σχεδον...καθημερινη βαση.

 

Ψηφιζω Ελρικ! :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

Στα 3 μέτρα Έλρικ στο νερό. Μια γρατζουνιά είναι αρκετή να στείλει τον Γδάρτη στα θυμαράκια, ενώ η Καταιγίδα είναι πολύ πιο ισχυρό όπλο από το Νταγκνιπουρ.

 

Στα 20 μέτρα όμως ο Γδάρτης τον έχει τον Έλρικ ανοίγοντας το λαγούμι του και εξαϋλώνοντάς τον, ενώ ο Αλβίνος δεν έχει επιθετική μαγεία μαζικής καταστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω ψήφο εμπιστοσύνης στον Έλρικ! Ή μάλλον στο σπαθί του. Δεν του γλιτώνει τίποτα -αλλά τίποτα κυριολεκτικά! Είναι αυτό που λέμε ούτε μύγα στο σπαθί του... Ο αλπμίνος δαγκωτό, λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Στα 20 μέτρα όμως ο Γδάρτης τον έχει τον Έλρικ ανοίγοντας το λαγούμι του και εξαϋλώνοντάς τον, ενώ ο Αλβίνος δεν έχει επιθετική μαγεία μαζικής καταστροφής.

 

Έχει Καταιγίδα και pals θυμάσαι πως πέθανε ο Άριοχ έτσι; Από την άλλη ο Anomandaris με Kurald Galain και όντας Draconic Soletaken θα επιτεθεί επίσης από απόσταση οπότε νομίζω πως τελικά και οι δύο θα χαθούν σε μια καταιγίδα μαγείας και μετά τα σπαθιά θα παλεύουν μόνα τους στον αιώνα τον άπαντα αν δε συγκρουστούν και τελειώσει το Multiverse δηλαδή(αφού το Dragnipur θεωρητικά τρέχει να ξεφύγει από το Chaos έχοντας μέσα του την πύλη του Kurald Galain).

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο Γδάρτης δεν είναι χαζός-δεν θα επέτρεπε στον αλμπίνο να τον πλησιάσει όχι στα 20, ούτε στα 1000 μέτρα.Ο τύπος έχει στρατηγικό μυαλό, σε αντίθεση απ'τον σφάζω-ότι-κινείται Έλρικ.

Θα είχε στείλει ένα κύμα από κι-εγώ-δεν-ξέρω-τι-μαγεία και έναν στρατό απ'τους υπέροχους assassins του και άντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η επικληση ενος εκατομμυριου Μαυρων Σπαθιων μπορει να αντιμετωπισει οποιαδηποτε πανισχυρη μαγεια και οσουσδηποτε(!) δολοφονους.Αν και βεβαια οταν μιλαμε για μονομαχιες δεν συμμετεχουν τσιρακια κανενος.Εξαλλου και ο Ελρικ με παρεουλα εχει αφανισει ολοκληρες στρατιες,σε νουμερα που δεν εμφανιζονται ποτε στο Μαλαζανοβιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σείς αλλά στην ουσία οι φίλοι της Καταιγίδας είναι μέρος ενός spell δε μένουν εκεί μόνιμα να δέρνουν. Είναι το πιο ισχυρό επιθετικό summon του Elric. Αφήστε που δεν πιστεύω πως κάποιος assassin θα έπιανε τον Elric στον ύπνο εύκολα. Τώρα αν τον πλάκωνε με το moon's spawn ίσως γινόταν κάτι (αν και για ευνόητους λόγους αυτό πλέον δε γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο Γδάρτης δεν είναι χαζός-δεν θα επέτρεπε στον αλμπίνο να τον πλησιάσει όχι στα 20, ούτε στα 1000 μέτρα.Ο τύπος έχει στρατηγικό μυαλό, σε αντίθεση απ'τον σφάζω-ότι-κινείται Έλρικ.

Θα είχε στείλει ένα κύμα από κι-εγώ-δεν-ξέρω-τι-μαγεία και έναν στρατό απ'τους υπέροχους assassins του και άντε γεια...

Είναι στα 5 μέτρα και μιλάνε. Και του λέει ο Έλρικ: "είσαι αντιγραφή μου, θα πεθάνεις." Ε, εκεί θα πέσει ξύλο.

 

Όσο για τα εκατομμύρια σπαθιά που κάλεσε ο Έλρικ, τα κάλεσε σε μια στιγμή που κρινόταν ένας ολόκληρος κόσμος και απέναντί του είχε έναν από τους ισχυρότερους θεούς του Χάους, δε νομίζω ότι θα έρχονταν για έναν δευτεροκλασάτο (θυμηθείτε, υπάρχει και ο Χου.. ε, Κάρσα Όρλογκ στον κόσμο του Έρικσον) ascendant. Επιπλέον έχει κάμποσα summons που θα μπορούσαν να κρατήσουν απασχολημένο των Anomander όσο πλησίαζε ή/και για να τον κυηγήσει στη μορφή δράκου του. Αλλά και πάλι, οι χαρακτήρες του Έρικσον είναι πολύ uber για να μη τους δώσω το πλεονέκτιμα σε καταστάσεις ε.χ.μ (εμετικής χρήσης μαγείας).

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα σπαθια τα ανεφερα ως ενα υπερτατο οπλο γιατι αναφερθηκαν κι αλλες ικανοτητες του Γδαρτη.Σιγουρα δεν ειναι στην ημερησια διαταξη του Ελρικ,αλλα αν χρειαστει γιατι να μην κανει την επικληση?Φυσικα μπορει να επικαλεστει και διαφορους αλλους δαιμονες και στοιχειακες δυναμεις αν και ο Γδαρτης πιστευω οτι τα βγαζει περα με τις περισσοτερες απο τις κατωτερες επικλισεις του Μελνομπονιου αυτοκρατορα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα εκατομμύρια σπαθιά που κάλεσε ο Έλρικ, τα κάλεσε σε μια στιγμή που κρινόταν ένας ολόκληρος κόσμος και απέναντί του είχε έναν από τους ισχυρότερους θεούς του Χάους, δε νομίζω ότι θα έρχονταν για έναν δευτεροκλασάτο (θυμηθείτε, υπάρχει και ο Χου.. ε, Κάρσα Όρλογκ στον κόσμο του Έρικσον) ascendant.

Μα θ' αντισταθούν τα σπαθιά του Χάους στον πειρασμό να συγκρουστούν με το Dragnipur και να καταστρέψουν τους κόσμους;

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σα να το ξεχάσαμε αυτό.

Συνεχίζοντας, πάμε σε κάτι άλλο: Raistlin Majere (Dragonlance) vs Pang (Riftwar saga)

Και οι δύο μαυροντυμένοι μάγοι, αλλά ποιος θα κάνει τον άλλο μαύρο στο ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι Pug.

 

Εγώ θα κάνω μια λίγο πιο κάφρικη ερώτηση: Raistlin Majere ενάντια στη White Rose (αν θυμάμαι καλά τ' όνομά της από το Black Company)...

Link to comment
Share on other sites

Φτου, δεν έχω διαβάσει dragonlance... οπότε θα ήταν μάλλον κρίμα να ψηφίσω τον Παγκ, ε; :tongue:

 

Τώρα βέβαια θα με βρίσετε για την άγνοιά μου, αλλά ο Ρέστλιν είναι αυτός ο μάγος που δεν σκοτώνεται με τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για τον Έλμινστερ. :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Σχετικό είναι αυτό, όπως όλα, τελικά.

Στην Άβυσσο δεν ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν είναι από το War of Souls, δεν το έχω διαβάσει ακόμα, και ξέρω μόνο όσα έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..