Jump to content

The hate topic


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Πιστεύω ότι κατα καιρούς όλοι μας μισήσαμε κάτι στα κόμικς. Κάποιο χαρακτήρα, κάποιον τίτλο, κάποιον καλλιτέχνη, κάποια ολόκληρη σχολή ίσως (βέβαια στο πρώτο σχόλιο για λαούς θα σας πάρει ο Lucifer της Vertigo τη μάνα, τον πατέρα, τους παππούδες, τους μπατζανάκιδες και όλο σας το σόι, καταλάβατε ψάρακες; ). Εδώ είναι το μέρος που θα πέσει όλο το θάψιμο. Βγάλτε όλη σας τη χολή, ξεσπάστε, εκδηλώσετε τα πιο σκοτεινά αισθήματά σας για την 9η τέχνη.

Ή

συμφωνήστε/διαφωνήστε με κάποιον από τους από πάνω. Μην ξεχάστε όμως: εδώ μισούμε τα κόμιξ, όχι τους άλλους posters...

 

Τώρα λυσσάξτε!

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, μισώ το να καταστρέφουν ένα χαρακτήρα που έχει «πάρει ζωή,» αλλάζοντας το συγγραφέα - είναι απλά άθλιο.

Δεύτερον, μισώ το ν' αλλάζουν πράγματα επειδή αντέδρασε το κοινό: τον σκότωσες τον τάδε τύπο; Ωραία, είναι νεκρός! C' est finis! Μόνο αν έχεις έναν πολύ καλό λόγο πλοκής ξαναβάλε τον στο παιχνίδι!

Τρίτον, σιχαίνομαι το να κάνουν κάτι knee-jerking καθαρά για λόγους δημοτικότητας: πόσοι χαρακτήρες πέθαναν ή άλλαξαν άνευ άλλου λόγου;

 

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Φωτιά στον τελευταίο Αστερίξ!! (ούτε καταδέχομαι να το ονοματίσω πλέον)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχμ, συγγνώμη, αλλά θα βοηθούσε τα μάλα να ξέρουμε για ποιό μιλάς. :(

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για τον ουρανό που έπεσε στο κεφάλι τους (που να έπεφτε στο κεφάλι του Uderzo)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί το μισείς κύριος;

Εδώ είνα τόπικ που απαιτεί αιτιολογίσεις, κατά προτίμηση κάφρικες. Μην είστε μονολεκτικοί παιδιά, κάντε παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Το μισώ γιατί δεν είναι δυνατόν τα manga να χάνουν απ' τα αμερικάνικα comic σε μάχη. I mean δες το dragonball καταστρέφουνε πλανήτες, νομίζεις πως θα είχαν πρόβλημα με το να σπάσουν μερικούς υπερηρωάκους ή λίγο μαγικό ζωμό. :wacko:

 

Πέρα απ' την πλάκα, εντάξει, το comic αυτό απέδειξε πως ο Αστερίξ πρέπει να πάρει σύνταξη. Και για τα άλλα που έβγαλε ο Uderzo λέγανε πως είχαν χάσει το χιούμορ τους και όλο το στύλ που είχε το comic, αλλά με το τελευταίο ο Uderzo έδειξε όχι μόνο ανικανότητα στην δημιουργηκότητα αλλά και απίστευτη μικρότητα με αυτό που έκανε. Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο γιατί ο κάθε "φίλος" του Αστερίξ θα ενοχλήθηκε από το τεύχος εκείνο, του αρέσουν ή όχι τα ιαπωνικά και τα αμερικάνικα...

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει ακόμα αυτό το, απ' όσο όλοι μου λένε, απαράδεκτο τεύχος, αλλά να πω ότι και από το παρελθόν έχει φανεί ότι το χιούμορ το έβγαζε ο Gosciny, όχι ο Uderzo.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το τελευταίο Αστερίξ είναι μισητό. Όχι επειδή τόσο πολύ κακό, έχω διαβάσει και χειρότερα πράγματα προφανώς, αλλά επειδή τον αγαπούσαμε τόσο πολύ και το θεωρήσαμε εκφυλισμό. Λάθος κίνηση ήταν που βγήκε. Στν αρχή, τα τεύχη που βγήκαν ελάχιστα μετά το θάνατο του Γκοσινή, δεν ήταν ακόμα τόσο κακά ίσως γιατί το στυλ της γραφής του Ουντερζό ήταν ακόμα κοντά στο συνεργάτη του. Το τελευταίο έχει απομακρυνθεί εντελώς και μοιάζει αισθητά με μίκυ μυστήριο ή κάτι τέτοιο.

 

Επίσης, ο Γκαστόνε είναι ένας άχρηστος τύπος που δεν κάνει τίποτα και που μονίμως παίρνει από τύχη όλα αυτά που θέλει ο Ντόναλντ. Είναι χαζός και τρεντάκιας κι άχρηστος. Φήρα ρε, ου.... παλιοτυχεράκια. Μου τη σπάει περισσότερο από τους μουργόλυκους, αυτοί τουλάχιστον είναι κακομοίρηδες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάντα μα πάντα μου την έσπαγε ο Γκαστόνε. Υπήρχε και μία ιστορία όπου οι ρόλοι αντιστράφηκαν για λίγο και ο τυχερός ήταν ο Ντόναλντ, και ο άτυχος ο Γκαστόνε...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω 4 τέτοιες - μία δε θυμάμαι πώς πήγαινε, μία άλλη ήταν με το Γονίδιο της Ατυχίας (που πήρε το αντίδοτο και χορήγησε το... αντιγόνο στον Γκαστόνε! :rofl2: Καλά να πάθει...), μία από το Duck Tales όπου τον καταριέται η Magica, και, τέλος, μία στην οποία όλα τα οφέλη τα παίρνει ο Φέθρυ. :)

 

Βασικά, το σπαστικό με τον Gladstone Gander (Gastone Paperone στα ιταλικά, απ' όπου και μας ήρθε από το Rossa - gander σημαίνει χήνος ["What is good for the goose is also good for the gander."], ενώ το paperone, από την άλλη, σημαίνει πάπιος) είναι ότι δεν κουνάει το δαχτυλάκι του, κι έτσι έμαθε να είναι ένας αγύρτης - γιατί πρακτικά αυτό είναι! Κι ένας ψωροπερήφανος αγύρτης είναι ένας πολύ εκνευριστικός αγύρτης...

 

 

Επίσης, εκνευρίζομαι απίστευτα όταν κάποια πράγματα γίνονται άνευ λόγου: ενώ ο Phantom Duck ήταν ιδιαίτερα επιδέξιος, λες κι έκανε για λίγο τα στραβά μάτια η γκαντεμιά του Donald, να κάνει κι αυτός κάτι καλό, αφού μπορεί, μόλις φορούσε κάπα και η Daisy πάταγε όλες τις πίτες στη μέση! :ranting:

 

 

Α, για να μην το ξεχάσω: στην πρώτη ιστορία του Phantom Duck, ο Donald βάζει το... στρώμα με τα λεφτά που έχει ο Scroodge να φαίνεται ότι το έκλεψε ο Gastone! :rofl2:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Συχαίνομαι τον Makie. Πήρε τον Spiderman και κατέστρεψε την δουλειά του Peter David και κάμποσων άλλων, απλά και μόνο γιατί είναι ένα ατάλαντο κάθαρμα.

 

Απεχθάνομαι τον Uderzo. Και ο ουρανός τους έπεσε στο κεφάλι. Nuff said.

 

Αλλά πάνω απ'όλα μισώ όλα τα fanboyz που έχουν δεί Dragonball και λένε ότι είναι Otaku!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, that's the spirit lads!

 

Τι μισώ εγώ: Underground comics.

Ανέκαθεν πίστευα ότι το underground του σήμερα είναι το mainstream του αύριο, όσο και το ότι θέλει θάρρος να κάνεις δουλειά μόνος σου και να ανταγωνηστείς εκδοτικούς κολοσσούς.

Αλλά το indy pride στα κόμιξ είναι απλά εμετικό: ως επί το πλείστον μέτριες το πολύ ιστορίες που ενδιαφέρουν/γίνονται αντιληπτές μόνο από τον δημιουργό και 3-4 φίλους του και, το χειρότερο, συνοδευόμενα από τουπέ και μανιφέστα που θα έκαναν τον Alan Moore και τον Dave Sim συνδιασμένους να φαίνονται αγγελούδια. Και εντάξει, αν το πρώτο κομμάτι δικαιολογείται, το δεύτερο είναι απλά ηλίθιο.

Ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις, και όχι λίγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το underground ισχύει σ' ένα βαθμό - πρέπει να ξεθάψω κάτι που είχα γράψει κάποτε, να το σουλουπώσω και να το βάλω και στο forum. ;)

 

Άλλο πράγμα που μου την σπάει: όταν στα manga βλέπω τον ίδιο mangaka να βάζει πρακτικά το ίδιο cast, με κάποιες αλλαγές που έχουν ελάχιστη σημασία, σε διαφορετικές ιστορίες που ακολουθούν την ίδια ακριβώς πλοκή! Κι όταν στο κάνουν γυναίκες mangaka που δε βγάζουν και υλικό με τον κουβά, καταντάει και αηδία, και ηλίθιο... Και είναι απολύτως σπαστικό όταν έχουν καλά πράγματα να δείξουν οι ιστορίες!

 

Επίσης, μου την σπάνε τα χίλια κι ένα παράλληλα σύμπαντα: έλεος, μάνα, θα το φάω το φαγητό μου, αλλά όχι ΑΥΤό!! :(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκείνο που μου την σπάει αρκετές φορές είναι και τα ταξίδια στον χρόνο. Σε συνδυασμό με τα παράλληλα σύμπαντα είτε βγαίνει μία εντελώς πατάτα που λες γιατί έκατσα και έχασα τον χρόνο μου, είτε κάτι καλό. Απλώς με νευριάζει να χρησιμοποιούνται πολύ τα παράλληλα σύμπαντα και τα ταξίδια στον χρόνο, απλώς για να γεμίζουν ένα comic.

 

Επίσης μου την σπάνε όταν βάζουν κάποιον να αλλάζει όλο το Σύμπαν, χρησιμοποιώντας τις παραπάνω δύο τεχνικές, βλέπε Marvel ιδίως και Age of Apocalypse, και άλλα τέτοια που κάνει κάθε 6-10 χρόνια υποτίθεται για ανανέωση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το τελευταίο Αστερίξ είναι μισητό. Όχι επειδή τόσο πολύ κακό, έχω διαβάσει και χειρότερα πράγματα προφανώς, αλλά επειδή τον αγαπούσαμε τόσο πολύ και το θεωρήσαμε εκφυλισμό. Λάθος κίνηση ήταν που βγήκε. Στν αρχή, τα τεύχη που βγήκαν ελάχιστα μετά το θάνατο του Γκοσινή, δεν ήταν ακόμα τόσο κακά ίσως γιατί το στυλ της γραφής του Ουντερζό ήταν ακόμα κοντά στο συνεργάτη του. Το τελευταίο έχει απομακρυνθεί εντελώς και μοιάζει αισθητά με μίκυ μυστήριο ή κάτι τέτοιο.

Ευτυχώς που δεν το διάβασα, δηλαδή. Θα ήταν κρίμα, γιατί λατρεύω τον Αστερίξ, και ήδη από τη 'Γαλέρα του Οβελίξ' είχε αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα. Ήταν εξαιρετικό μέχρι και τη Χαλαλιμα, μετά το μάμησε ο Ουντερζό...

Edited by spock2266
Link to comment
Share on other sites

Πολλά και διάφορα μισώ, αλλά ένα που μου ήρθε στο μυαλό τώρα, λόγω του ποστ της Βούλας, είναι η φράση που συχνά βλέπουμε στο τέλος κάποιου τεύχους και με πιάνει σύγκρυο: Things will never be the same again!

 

EΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΤΑ ΓΑ**ΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "THE SAME" ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ Η ΕΣΤΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!!!!! :angry2: :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την εσπαγε φοβερά ο Σεραφίνο. Νομίζω ότι ήταν το πιό μίζερο κόμικ που εχει βγει ποτέ. Επίσης δεν αντέχω το Φεθρυ, είναι θεομηνία. Κι ο Σουπερμαν πολύ ξενέρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέχασα να το γράψω κι αυτό - είμαι άλλος ένας που σιχαίνεται, απλά απεχθάνεται, πάσης φύσεως reboots: comics are not Windows, guys...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου την σπάει αυτό το πομπόδες ύφος που έχουν στους δευτερεύοντες τίτλους τους κάποια κόμικ (What a tangled web we weave!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μισώ τη Νταίζυ. Που δουλειά δεν έχει και τραβολογιέται στους συλλόγους και το παίζει μία νέα γυναίκα, αλλά απαιτεί όλες τις ιμιτασιόν ιπποτικές συμπεριφορές από το Ντόναλντ. Ποτέ δεν του έδωσε έστω μια στάλα κατανόηση, η παπιοτραγανίστρα. Γιατί άργησες, γιατί δεν ξέρεις να φτιάχνεις πίτες, γιατί έχεις παλιό αυτόκίνητο... Ούστ μωρή! Ούστ!

 

Μισώ επίσης το δόκτωρ Ντούμ, δεν ξέρω γιατί, αλλά απλά τον μισώ!

 

Κι επίσης μισώ το Γιού-Γκι-Ο, ειδικά όταν φοράει εκείνο το πράμμα στο λαιμό, που παιζει να ζυγίζει και εκατόν πενήντα κιλά και το παίζει άνετος και "'έχω ένα μωβ τσουλούφι".

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε, στο μυαλό μου είσαι...

 

Κι εγώ μισώ όλες αυτές τις δήθεν «ελεύθερες γυναίκες.» Υποθέτω ότι ήταν η διάθεση του Μπαρκς να σατυρίσει (αν κι επώδυνα) αυτή τη φόρμα της γυναίκας που κάνει λες και οι άντρες οφείλουν να είναι ευγενικοί, να πληρώνουν, και τα λοιπά, αλλά και να έχει όλα τα δικαιώματα ταυτόχρονα. Ευτυχώς αυτό άλλαξε σε αρκετές ιστορίες, αλλά γενικά... Άουτς.

 

Ο Γιούγκι αποτελεί, κατ' εμέ, και προβληματικό concept. Αν εμπιστευόμουν τα χαρτιά, συγγνώμη, αλλά θα έπαιζα πόκερ. :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Μισώ τους εθνοκεντρικούς ήρωες-πατριώτες όλων των ειδών και αποχρώσεων! Μισώ με πάθος τους αμοραλιστές "ήρωες" που έχουν εγκέφαλο μόνο από τη μέση και κάτω, και κραδαίνουν ένα όπλο πιστεύοντας πως έτσι "κάνουν τη διαφορά" και έχουν σαν μόττο το "It's a dirty job but someone's gotta do it."

Sorry μεγάλε, αλλά προτιμώ έναν σκουπιδιάρη. Είναι βρώμικη δουλειά που πρέπει κάποιος να την κάνει, και σίγουρα "κάνει μια διαφορά" με τη δουλειά του. Έχει την εκτίμησή μου σίγουρα. Εσύ είσαι απλά ένας trigger-happy αμοραλιστής, εγωισταράς μαλ*κας, ένας "αστυνόμος" υπεράνω του νόμου!

 

Η Νταίζυ Ντακ είναι μεν "καρακατινάρα" αλλά έχει και την πλάκα της πού και πού, ειδικά όταν δεν σχετίζεται με το Ντόναλντ. Θυμάμαι μια ιστορία με τη Μάτζικα και τη Νταίζυ που κυνηγούσαν την ίδια αντίκα, για άλλους λόγους βέβαια η καθεμιά, και τον καυγά που επακολούθησε. Δε χρειάζεται βέβαια να σας πω με ποιανής το μέρος ήμουν, ε? :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Την Νταίζυ ανέκαθεν την αντιπαθούσα σφόδρα κι εγώ γι' αυτά που κάνει στον Ντόναλντ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αρκετά ρεαλιστική η σχέση τους. Στα control games που παίζουν τα ζευγάρια μεταξύ τους.

 

Ξέχασα να πω πως μισώ με ακόμα μεγαλύτερο πάθος τους συγγραφείς κόμικς που όταν αναλαμβάνουν ένα ήδη γνωστό κόμικ, το παίζουν θεοί και αλλάζουν το σύμπαν προς το χειρότερο συνήθως, για να φύγουν μετά από μερικούς μήνες ή κανα χρόνο, όταν βρουν κάποια καλύτερη "προσφορά" αφήνοντας πίσω τους "πλίνθους και κέραμους ατάκτως ερριμμένα".

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..