Jump to content

Demi-Flash Fiction #1 (Αυτό το ΠΣΚ)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Εγώ τελείωσα. Υποθέτω όμως καλύτερα να το ποστ, λίγο πριν το τέλος το διαγωνισμού για να μήν επιρρεαστούν διαβάζοντς το οι άλλοι. Οπότε άν θέλεις πες μου ακριβώς ποιά ώρα Ελλάδος είναι που εχμ κλείνουν οι κάλπες :rolleyes: (και βάλε κι ένα λίνκ στο τοπικ που πρέπει να τα καταθέσουμε)

 

Thanx

 

Edit: Το βρήκα σερφάροντας στο φορουμ, δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις. Για τους άλλους άν δεν το έχουν βρεί είναι εδώ.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    6

  • Nienor

    4

  • nikosal

    25

  • DinoHajiyorgi

    8

Ναι, σωστά, είναι εκεί. Και ναι, δεν χρειάζεται να το ποστάρεις από τώρα. Κάνε το ως το πρωί της Δευτέρας, 08:30 ώρα Ελλάδας. Και για να είσαι σίγουρος... Από το βράδυ της Κυριακής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά, είναι εκεί. Και ναι, δεν χρειάζεται να το ποστάρεις από τώρα. Κάνε το ως το πρωί της Δευτέρας, 08:30 ώρα Ελλάδας. Και για να είσαι σίγουρος... Από το βράδυ της Κυριακής.

 

 

Καλά Νικοσάλ είχες δεν είχες μας έβαλες σςτο λουκι με αυτή την ιδέα στου με το Demi FF.

 

Το δικο μου είναι 5700 λέξεις περίπου. Ελπίζω οι άλλοι α έχουν διαβάσει το σχόλιο σου περί μικρού και περιεκτικού που έβαλες στο τοπικ της κατάθεσης πρίν αρχίσουν να γράφουν μετα μανίας γιατί άν γράφουν όλο το Σάββατο και όλη την Κυριακή, θα χρειαστούμε ένα μήνα μέχρι να τα διαβάσουμε όλα πρίν φηψίσουμε :tease: :r2d2:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Η ανάγνωση 5-10 μεγάλων διηγημάτων σε λίγες μέρες μέσα είναι πονοκέφαλος.

 

Διήγημα 5,700 λέξεων είναι... huge! Με συγχωρείς, και το έγραψες σε μισή μέρα; Μένω έκπληκτος. Για δες μήπως... επιδέχεται περικοπών. Όχι ότι είναι υποχρεωτικό, ο κανόνας ήταν ξεκάθαρος, δεν υπάρχει προς τα πάνω ή προς τα κάτω όριο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Η ανάγνωση 5-10 μεγάλων διηγημάτων σε λίγες μέρες μέσα είναι πονοκέφαλος.

 

Διήγημα 5,700 λέξεων είναι... huge! Με συγχωρείς, και το έγραψες σε μισή μέρα; Μένω έκπληκτος. Για δες μήπως... επιδέχεται περικοπών. Όχι ότι είναι υποχρεωτικό, ο κανόνας ήταν ξεκάθαρος, δεν υπάρχει προς τα πάνω ή προς τα κάτω όριο.

 

 

Πραγματικά συγγνώμη αλλά ήμουν σίγουρος ότι οι άλλοι θα έγραφαν μεγαλύτερα. Ειδικά ο Ντίνος και ο Ντάρκυ σε τρείς μέρες μπορούν να γράψουν ολόκληρο βιβλιο.

 

Τώρα, για την περίληψη, χωρίς να το πείς μετά που διάβασα το σχόλιο έκατσα όλο το μεσημέρι και το κοίταζα. Εκοψα μισή σελίδα νομίζω !

 

Μου φαίνεται ότι θα φάω τις άλλες δύο μέρες για να το κάνω μικρότερο. ¨Οχι ότι ξέρω δηλαδή πώς να τα καταφέρω. Είναι και το αντικείμενο της εναλλακτικής μου κάπως περίεργο και η λογική του τεκμηρίωση απαραίτητη αλλιώς θα φαινοταν ακομη πιό περίεργο.

 

Πάντως πραγματικά πιστεύω πως όταν βάζεις θέμα με εναλλακτική πορεία στα τελευταία πενήντα χρόνια, μόνο μίνι διηγήματα δεν θα βγούν. Πρέπει να περιγράψεις την φάση την αλλιώτικη, και ύστερα να παρουσιάσεις αρκετές επιπτώσεις για μεγάλο χρονικο διάστημα, τις οποίες βέβαια, πρέπει και να τεκμηριώσεις, καμπόσο τουλάχιστον.

 

Εκτός και άν γράψεις βέβαια:

 

Στις 18/7/ του 2007 ο αινιγματικός Νικοσάλ ανείγγειλε στο εντρομο κοινό των διαγωιζομενων του καταπληκτικότερου φόρουμ συγγραφέων της Ελλάδας το γενικό αντικείμενο του διαγωνισμού. Μέχρι το πρωί της Παρασκευής 20/7 οι μισοί διαγωνιζόμενοι είχαν τρελαθεί προσπαπθόντας να φανταστούν τί θέμα θα έβαζε ο Νικοσάλ. Όμως στο μεταξύ ο Νικοσάλ το βράδυ της Τετάρτης συνάντησε τον Έρωτα της ζωής του, το έσκασε την Πέμπτη το πρωί για την Μαδαγασκάρη με την αγαπημένη του και την Παρασκευή τους έγραψε όλους στ'αρχίδια του. Τότε τρελλάθηκαν και οι υπόλοιποι διαγωνιζόμεοι.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο Ντίνος και ο Ντάρκυ σε τρείς μέρες μπορούν να γράψουν ολόκληρο βιβλιο.

:blink:

Είμαι απίστευτα τεμπέλης στο γράψιμο. Το κεφάλι μου πήζει στις δύο σελίδες και μετά θέλω να βγω έξω από το δωμάτιο να ανασάνω! Το σύνολο των γραπτών μου στο σάιτ έχουν μαζευτεί μέσα στα χρόνια και σε σας μοιάζουν να πέφτουν το ένα πάνω στο άλλο.

 

Τα ποστ στο "Κατάθεση από την Αιωνιότητα" με πρόλαβαν και τώρα δεν έχω γράψει ακόμα το επόμενο κεφάλαιο. Στον "Δαίμονα" προηγούμαι μόνο κατά δύο κεφάλαια και όπου νά'ναι με προλαβαίνει και εκεί.

 

Βιβλίο σε τρεις μέρες;

 

END OF SPAM

Link to comment
Share on other sites

Κύλισε το 50% του χρόνου... Τι γίνεται; Γράφουμε; Γράφουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αλλά αν σου έρθει η διάθεση έχεις ώρα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη στους υπόλοιπους, εγώ γίνομαι αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο λόγω ενός τζαρτζαρίσματος με τον εαυτό μου που μου δημιούργησε ρίξη έμπνευσης και κάκωση στον κάλο. Τι να κάνουμε; Αυτά έχει ο πρωταθλητισμος!

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

Damn, αυτό είναι θέμα!!!! Νίκο συγχαρητήρια ! :D αγκρρ και το είδα τώρα και δεν ξέρω αν θα προλάβω...χμμμ που το είχα βάλει εκείνο το βιβλίο με την ιστορία της Ελλάδας;....

Link to comment
Share on other sites

Με πάρα πάρα πάρα πολύ χαλαρούς ρυθμούς, διότι δεν έχω ιδέα τι θα γίνει με αυτό το μπλέξιμο που δημιούργησα. Υποθέτω πως στο συγκεκριμένο χρειάζεται μια ... πως να την πω ρε παιδί μου? "εμπειρία"? και ίσως λέω λίγα. Από το πουθενά είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ γράφω ή καλύτερα επεξεργάζομαι διάφορες ιδέες, που θα βάλω αύριο στο χαρτί. Λογικά θα αποφύγω αναφορές στο πολιτικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω την ιδέα, αλλά δεν την έχω δουλέψει (κοινώς: γράψει κάτι πάνω στο θέμα) ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τρία διηγήματα έχουν υποβληθεί ως τώρα (Κυριακή απόγευμα), αρκετά πρέπει να γράφονται (σύμφωνα με τα μηνύματα που έχουν αποσταλεί) και υπενθυμίζω ότι έχετε χρόνο ως Δευτέρα 08:30 το πρωί (παράταση δεν θα δοθεί). Σπιντάρετε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αντιλήφθηκα κάτι και θέλω να το επισημάνω εδώ. I FUCKED UP!!! Ορκίζομαι πως δεν ήλπιζα να μην το προσέξετε. Κοίταζα ξανά τους κανονισμούς του Νίκου σήμερα και τότε το κατάλαβα.

 

Το σημείο εκείνο της ιστορίας που αλλάζει και γεννάει το εναλλακτικό του διηγήματος μου συντελείτε το 1945! (Και κάποιο άλλο σημείο…πολύ νωρίτερα.):

 

Μάχη Κρήτης 1941.

 

Τέλος Β’ Παγκοσμίου Πολέμου 1945.

 

I FUCKED UP! Και ό,τι συνεπάγεται…

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω απλά. Αν δεν βάλεις ώρα παράδωσεις κάπου στις 11, εγώ δεν θα μπορέσω να λάβω μέρος, λόγω μη ύπαρξης σύνδεσης στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Month, εφόσον το ζητάς συγκεκριμένα και για το λόγο της μη σύνδεσης δεν μπορώ να αρνηθώ. 13:00 ελπίζω να είναι οκ. Επαναλαμβάνω, η νέα ώρα παράδοσης είναι 1 μετά το μεσημέρι της Δευτέρας. Οκ όλοι;

 

Ντίνο, χωρίς να σε έχω διαβάσει. Αν εννοείς ότι το σημείο αλλαγής είναι το 1941 ή 1945 είπαμε οκ. Μπορεί να είναι και το... 1453. Είπαμε, το διήγημα να διαδραματίζεται 1950-2000. Για ξαναδές τους κανόνες και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνουμε σε λίγα λεπτά. Να υποθέσω ότι ο Month δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν προλάβει τελευταία στιγμή.

Όσο για μένα ξεκίνησα να γράφω μια ιστορία "what if" με θέμα "Τι θα συνέβαινε αν το ΑΤΙΑ που έπεσε στο Roswell το 47, έπεφτε σε ένα χωριό της Θεσσαλίας, και δημιουργείτο εκεί μια Αμερικανική στρατιωτική βάση λίγο μετά, προκαλώντας έτσι την οργή της Σοβιετικής Ένωσης και ξεκινώντας ένα μεγάλο μυστήριο στα επόμενα χρόνια".

Δυστυχώς, η συνέχεια είτε έβγαινε σαν παρωδία, είτε πήγαινε σε δρόμους που δεν ήθελα/δεν με ενδιέφερε να πάω - αναφέρομαι στους πιο εύκολους δρόμους - οπότε εγκατέλειψα την προσπάθεια.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, έχουμε πέντε επίσημες συμμετοχές, βγάλε το δικό του διήγημα που δεν κάνει να ψηφίσει ο καθένας, μας μένουν τέσσερα. Θα ήταν λοιπόν γελοίο να ψηφίσουμε τα...τρία καλύτερα. Εγώ τουλάχιστον αρνούμε να πετάξω ξανά αναγκαστικούς ψήφους. Πρέπει να κανονιστεί μια σωστή αναλογία.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αυτονόητο. Απλά σκέπτομαι αν είναι καλύτερα να ψηφίσουμε ένα ή δύο. Ακούω προτάσεις ως το απόγευμα, οπότε θα ανοίξω το τόπικ για ψήφο και σχόλια. Ας πει ο καθένας τη γνώμη του. Εγώ κλείνω στο να ψηφίζουμε ένα.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αυτονόητο. Απλά σκέπτομαι αν είναι καλύτερα να ψηφίσουμε ένα ή δύο. Ακούω προτάσεις ως το απόγευμα, οπότε θα ανοίξω το τόπικ για ψήφο και σχόλια. Ας πει ο καθένας τη γνώμη του. Εγώ κλείνω στο να ψηφίζουμε ένα.

Το ίδιο κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Demi-Flash Fiction #1 (Αυτό το ΠΣΚ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..