Jump to content

Demi-Flash Fiction #1 (Αυτό το ΠΣΚ)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Πλάκα έχει το flash fiction, δεν λέω, αλλά τι μπορείς να γράψεις σε μια ώρα; Κατά τη γνώμη μου, το μέγιστο που μπορείς είναι να δείξεις μια ιδέα. Όσο για να την αναπτύξεις όμως...

 

Τέλος πάντων, μια που ο Αραχνίδα έκφρασε την επιθυμία να διοργανώσει κάποιος άλλος το επόμενο ff, παίρνω την πρωτοβουλία να προτείνω κάτι ενδιάμεσο: Ένα ντεμί - φλας φίξον, όπου οι συγγραφείς θα έχουν στη διάθεσή τους τρία 24ωρα για να γράψουν. Από το πρωί της επόμενης Παρασκευής στις 8, ως την ίδια ώρα τη Δευτέρα. Αν δηλώσουν 5-6 άτομα συμμετοχή, θα δώσω το θέμα την ερχόμενη Παρασκευή. Πιθανότατα θα γράψω και εγώ (εκτός συναγωνισμού φυσικά). Ακούω, τι λέτε; Μέσα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    4

  • RaspK

    6

  • nikosal

    25

  • DinoHajiyorgi

    8

Εγώ δεν έχω πρόβλημα (εάν και εφόσον είμαι εδώ)...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα το άλλο ΠΣΚ θα έχω ταξίδια και ίσως να μην έχω πρόσβαση στο internet στο τέλος του. Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ok μέχρι τώρα, για το "λίγες σελίδες" επίσης οκ, δεν θα υπάρχει προς τα κάτω (ή προς τα πάνω) όριο. Μισή ή πέντε σελίδες μας κάνουν εξίσου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ (επιτέλους ένα φλας που θα μπορέσω να το κάνω, έστω και demi ρε παιδί μου).

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου θα πάρω κι εγώ μέρος και ελπίζω το θέμα να είναι όσο το δυνατόν πιο περίπλοκο γίνεται. Δεν ξέρω γιατί.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορέσω να κάνω κι εγώ κάτι, να σπάσει η γκίνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν θα μπόρέσω να πάρω μέρος και θα είναι το πρώτο flash fiction που χάνω...

Θα διαβάσω όμως τα κείμενα του διαγωνισμού με την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να γράψω κι εγώ κάτι... Βλέπουμε την Παρασκευή το απόγευμα (μιας καιΠαρασκευή πρωϊ δουλεύω!)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, χαίρομαι που υπάρχει κέφι, οπότε ο διαγωνισμός θα γίνει. Και πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι ποιοτικό.

 

Έχω σκεφτεί 3-4 διαφορετικά θέματα και θα αποφασίσω χμμ... ως την Τετάρτη.

Οπότε: Το πρωί της Τετάρτης θα ανακοινώσω (για την καλύτερη δυνατή ψυχολογική προετοιμασία όλων) τη γενική (πολύ γενική) θεματική ενότητα μέσα στην οποία θα κινείται το θέμα. Δεν θα είναι δυνατό με αυτή την ανακοίνωση να γράψει κανείς κάτι, θα μπορεί όμως να σκεφτεί διαφορετικές εκδοχές. Την Παρασκευή το πρωί, όπως είπαμε, θα δώσω το ακριβές θέμα για το οποίο θα έχετε 72 ώρες.

 

Συνεχίστε παρακαλώ να δηλώνετε ενδιαφέρον για συμμετοχή, δεν αποτελούν συμβόλαιο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε λοιπόν ως τώρα 9 σίγουρες, σχεδόν σίγουρες ή απλά "θα προσπαθήσω" συμμετοχές. Δηλώστε και άλλοι.

 

Υπενθυμίζω:

Α) Το πρωί της Τετάρτης θα δώσω τη γενική θεματική ενότητα στην οποία θα κινείται το θέμα. Θα είναι πολύ γενική όμως και δεν θα σας δώσει την ευκαιρία να σκεφτείτε το διήγημά σας.

Παράδειγμα: Τετάρτη πρωί (18 Ιουλίου) θα ανακοινώσω ότι η γενική θεματική ενότητα θα είναι (στην τύχη το λέω) "space opera". Έτσι θα ετοιμαστείτε... ψυχολογικά.

Β) Το πρωί της Παρασκευής (20 Ιουλίου) που θα ξεκινά το τριήμερο συγγραφής θα εξειδικεύσω δίνοντας το ακριβές θέμα. Συνεχίζοντας το παραπάνω παράδειγμα θα μπορούσα πχ. να εξειδικεύσω λέγοντας "το θέμα του διηγήματος είναι μια αστρική αυτοκρατορία που βρίσκεται σε κρίση λόγω του ότι δολοφονείται ο τρίχρονος διάδοχος του θρόνου".

Γ) Γράφουμε από το πρωί της Παρασκευής ως το πρωί της Δευτέρας (23 Ιουλίου).

Δ) Ακολουθεί η διαδικασία poll και σχολίων ως συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια...

 

Το θέμα του demi-flash fiction διηγήματος του ερχόμενου ΠΣΚ θα είναι: Εναλλακτική Ιστορία! Ελπίζω ότι σας αρέσει και σας εξιτάρει.

 

Για όποιον δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένος, εξηγώ. Θα κληθείτε να γράψετε ένα διήγημα όπου η εξέλιξη της ιστορίας θα είναι διαφορετική από αυτήν που γνωρίζουμε. Για παράδειγμα, μια κατηγορία μυθιστορημάτων εναλλακτικής ιστορίας αρκετά δημοφιλής είναι αυτή κατά την οποία ο Χίτλερ έχει κερδίσει το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Ο Ντικ για παράδειγμα έχει γράψει τον Άνθρωπο στο Ψηλό Κάστρο, όπου από κοινού Γιαπωνέζοι και Γερμανοί κατέχουν τις ΗΠΑ. Στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει και μια συλλογή διηγημάτων με βάση το συγκεκριμένο μοτίβο. Γνωστός είναι και ο Χάρι Turtledove που έχει γράψει πολλά έργα εναλλακτικής ιστορίας είτε στηριγμένα σε νίκη των Νότιων στον αμερικανικό εμφύλιο, είτε σε ξαφνική εμφάνιση εξωγήινων εισβολέων στα μισά του Β' ΠΠ οπότε οι γήινοι πρώην εχθροί συμμαχούν εναντίον τους. Επίσης, ο Δημήτρης Φύσσας έχει γράψει την πολύ καλή Πλατεία Λένιν, πρώην Συντάγματος η οποία εξελίσσεται σε μια λαϊκό-δημοκρατική Ελλάδα του 1974, με το ΚΚΕ κυρίαρχο πολιτικά.

 

Επαναλαμβάνω όμως: Μη στρωθείτε να γράφετε από σήμερα, αφού το θέμα "εναλλακτική ιστορία" αποτελεί απλά τη γενική κατεύθυνση του διηγήματος που θα κληθείτε να γράψετε. Το πραγματικό θέμα θα είναι πολύ συγκεκριμένο και αρκετά περιοριστικό (πχ. "εναλλακτική ιστορία στην περίοδο της Πελοποννησιακού Πολέμου") και θα δοθεί την Παρασκευή το πρωί, οπότε και θα έχετε 72 ώρες στη διάθεσή σας για να ολοκληρώσετε το διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια ερώτηση (αν επιτρέπεται απ' τους κανόνες) γιατί είμαι απ' αυτούς που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένοι:

 

Απ' τα παραδείγματα που φέρνεις φαίνεται πως η εναλλακτική ιστορία του κόσμου ξεκινάει από κάποια στιγμή και μέχρι τότε τα πράγματα κυλάνε κανονικά. Αυτό είναι βασική ιδιότητα της Ε.Ι. ή θα μπορούσε να είναι μια ιστορία που ο κόσμος είναι κατά βάση ίδιος με μικρές διαφορές ώστε να αλλοιώνεται η ιστορία;

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική Ιστορία λέγεται οιαδήποτε παραλλαγή της γνωστής ιστορίας, τόσο ώστε να είναι φανερά ο κόσμος μας, αλλά όχι ο ίδιος.

 

Αν έχω λάθος, με διορθώνετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια ερώτηση (αν επιτρέπεται απ' τους κανόνες) γιατί είμαι απ' αυτούς που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένοι:

 

Απ' τα παραδείγματα που φέρνεις φαίνεται πως η εναλλακτική ιστορία του κόσμου ξεκινάει από κάποια στιγμή και μέχρι τότε τα πράγματα κυλάνε κανονικά. Αυτό είναι βασική ιδιότητα της Ε.Ι. ή θα μπορούσε να είναι μια ιστορία που ο κόσμος είναι κατά βάση ίδιος με μικρές διαφορές ώστε να αλλοιώνεται η ιστορία;

 

Και τα δύο αποδεκτά. Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα γράφεις. Αλλά -ας βάλουμε κανόνα- να φαίνεται το σημείο που άλλαξε ο ρους της ιστορίας. Πχ. αν περιγράφεις μια Σπάρτη του 390 π.Χ. δημοκρατική, θα γίνει κατανοητό ότι έχασε ας πούμε την εκστρατεία στη Σικελία και της επιβλήθηκε δημοκρατία από τους θριαμβευτές Αθηναίους. Ή συνέβη κάποιο άλλο στρατιωτικό γεγονός, ή εξεγέρθηκαν οι είλωτες ή... ή... Κάτι πάντως άλλαξε τον ρου της ιστορίας. Στη δεύτερη εκδοχή που θέτεις, πώς προέκυψαν οι μικρές αλλαγές; Πάλι κάτι στο παρελθόν συνέβη που οδήγησε τα πράγματα σε άλλη κατεύθυνση. Ας το κάνουμε λοιπόν να φαίνεται. Έχει πιο πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς θα υπάρχουν σημεία που θα γίνεται η αλλαγή αλλά...

 

Εγώ εννοούσα η φύση του κόσμου να μοιάζει με την πραγματικότητα αλλά να έχει μικρές διαφορές που δεν επιδρούν ριζικά αλλά μερικώς δημιουργώντας μια παράλληλη πραγματικότητα συγγενική με την δική μας. Παράδειγμα (τραβηγμένο αλλά νομίζω θα κάνει προφανές αυτό που προσπαθώ να πω) ο κόσμος των νεκρών (ψυχές) να γίνεται αντιληπτός απ' τους ανθρώπους. Μπορεί να υπάρχει Αθήνα αλλά μέχρι να φύγει η ψυχή του Περικλή στα τάρταρα να έχουν προλάβει να του ρωτήσουν μια στρατηγική και να νικήσουν τη μάχη.

 

Ουσιαστικά ρωτάω αν μπορούμε να παρουσιάσουμε τον κόσμο σαν να μην είναι ο δικός μας (αλλά να μοιάζει) ή αν πρέπει να ισχύει το "θα μπορούσε να ήταν ο δικός μας".

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατήσουμε τον κανόνα "περιγράφουμε ένα κόσμο που θα μπορούσε να είναι ο δικός μας αν κάποια στιγμή, στο κοντινό ή λιγότερο κοντινό παρελθόν, δεν είχε συμβεί κάτι (ένα γεγονός) με διαφορετικό τρόπο από ό,τι γνωρίζουμε σήμερα ότι συνέβη. Και αυτή η διαφοροποίηση άλλαξε τον κόσμο". Δεν ξέρω αν μπορώ να το πω πιο απλά. Είναι κατανοητό;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του demi-flash fiction διηγήματος του ερχόμενου ΠΣΚ θα είναι: Εναλλακτική Ιστορία! Ελπίζω ότι σας αρέσει και σας εξιτάρει.

 

 

Καλό, ας αρχίσουμε να ακονίζουμε τα μαχαίρια μας. Οχι για τους συμφορουμίστες φυσικά αλλά για την ιστορία που θα της αλλάξουμε τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, Νίκο, αυτό είναι για ενήλικες! :o

 

Θα προσπαθήσω να το γράψω παρόλο που μου είναι ξένο εντελώς, γιαυτό ακριβώς για να γελάτε :p

Link to comment
Share on other sites

Βάλε γάντια, Dune, μην τυχόν και κοπείς! :tease:

 

Έι, μετρήστε κι εμένα!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Demi-Flash Fiction #1 (Αυτό το ΠΣΚ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..