Jump to content

Patty 85


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι,

 

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω μια περιπέτεια μου στον κόσμο των κόμικς.

 

Πριν κάποια χρόνια, φίλος μου σκιτσογράφος μου πέταξε μια ιδέα για κόμικ. «Γκόμενα assassin, κλώνος, sex-drugs and rock and roll» ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Του ετοίμασα ένα πακέτο και ένα σενάριο και του το παρέδωσα. Το σενάριο γραφόταν και ξαναγραφόταν με νέες προσθήκες γιατί όπως μου έλεγε ο καλλιτέχνης «Δεν φτάνει, βάλε κι άλλο, κι άλλο!»

 

Εδώ σας έχω το concept, την σύνοψη και ολόκληρο το σενάριο.

 

PattyConcept.doc

Patty85.doc

PattyWhole.doc

 

Το κόμικ, με τον τίτλο Patty 85 δημοσιεύθηκε στο 9 της Ελευθεροτυπίας σε τρεις (!) συνέχειες, στα τεύχη 228 – 229 και 230 (Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2004).

 

Θα ήθελα να πω μόνο πως όταν το έγραφα δεν ήξερα πως ο φίλος μου θα το σχεδίαζε στο κομπιούτερ, αν και αυτό δεν ήταν η μόνη μου…έκπληξη. Στο βιογραφικό μου δεν το αναφέρω και η κρίση είναι όλη δική σας (αν έχετε τα εν λόγω τεύχη).

Link to comment
Share on other sites

LOL

Ναι,το θυμαμαι,αν και δεν ειχα διαβασει ολη την ιστορια μου φαινεται.Παντως μου εκανε αρνητικη εντυπωση.Οχι για το σεναριο-ψιλοκλισε μου φανηκε αλλα ενταξει,μια χαρα ηταν,Ντινο!-αλλα για το μαλλον κακοφτιαγμενο σχεδιο και ορισμενες σκηνες.

Πως και δεν υπηρξε κατι παραπανω με την ολη ιστορια;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, δυστυχώς, δεν έχω καλά λόγια να πω. Το θυμάμαι, αμυδρά, ως το χειρότερο από τα μεγάλα-κόμικ-σε-συνέχειες που έχει βάλει το 9. Το σενάριο δε μπορώ να το κρίνω, γιατί το κόμικ ήταν τόσο ασυνάρτητο που δεν καταλάβαινες τίποτα. Οπότε, τώρα που το δημοσίευσες, είναι ευκαιρία να το δω.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα άσχημη εντύπωση μου είχε κάνει. Ιδίως το σχέδιο ήταν αρκετά κακό, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο comic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To κομικ δεν το είχα διαβάσει, αλλά τα σενάρια μου φάνηκαν καλά. Όχι εξαιρετικά, καλά. Η ιστορία εξελλίσεται με σωστούς ρυθμούς, οι διάλογοι είναι ικανοποιητικοί, αλλά κάπου το αποτέλεσμα θυμίζει περισσότερο Χόλυγουντ του 80 από όσο θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

postarete kanena sxedio vre paidia

Sorry από μένα αλλά δεν διαθέτω σκάνερ. Ίσως κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..