Jump to content

Sci-fi wallpaper για τους χαρντκοράδες


Sylook
 Share

Recommended Posts

Το μοντελάρισμα και η σύνθεση είναι δικά μου και αφορούν ένα κοντινό μέλλον όπου οι μάχες στο διάστημα είναι αυτοματοποιημένες.

Το μοναδικό πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε ήταν το Lightwave.

Enjoy!

 

post-1219-1186843862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ-πολύ καλό!! Θα μου άρεσε ίσως να έχει ένα πιο distinctive background ώστε να τονίζονται περισσότερα τα μοντέλα αλλά αυτό είναι δευτερεύον. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ-πολύ καλό!! Θα μου άρεσε ίσως να έχει ένα πιο distinctive background ώστε να τονίζονται περισσότερα τα μοντέλα αλλά αυτό είναι δευτερεύον. :thumbsup:

 

Thanx! Σκεφτόμουν να έβαζα κανά πλανήτη στο background αλλά μου φάνηκε οτι θα γέμιζε πολύ το πλάνο.... hhmmmm, maybe next time...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα πιο visible starscape μόνο με κάποιο αμυδρό νεφέλωμα?

 

Νεφέλωμα δεν έβαλα επίτηδες γιατί υποτίθεται ότι είμαστε στο ηλιακό μας σύστημα και όχι σε κάποιο εξωτικό σημείο του γαλαξία.

Το starfield όμως μπορώ να το βελτιώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά λες. Σωστά. Ε, και το starfield ουσιαστικά για να αναδειχτούν τα μοντέλα περισσότερο θα ήταν. Δηλαδή θα μ'άρεσε να φαίνονταν έτσι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ καλό, τώρα μου φαίνεται ακόμα καλύτερο. Eιδικά για wallpaper. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άν χρησιμοποιούσες blue -black στο υποβαθρο θα κέρδιζες σε κοντράστ χωρίς να χάσει το βάρος της η σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Το blue-black είναι ακατάλληλο για space presentation: είναι το μαύρο κατά το σούρουπο, όχι του κενού. Καλύτερα να δείξει αχνά ένα μέρος του Γαλαξία.

 

Πιστεύω ότι θα κέρδιζε σημαντικά αν άλλαζες λίγο τις θέσεις των σκαφών στα δεξιά: μοιάζει λίγο αφύσικο το launching pattern. :/

 

Τέλος, δούλεψε λίγο παραπάνω τα materials, ειδικά στο shading, και τα φώτα. Μοιάζουν κάπως πλαστικά. Βέβαια, η άποψή μου για το Lightwave είναι ότι το κάνει πολύ εύκολα αυτό, οπότε μπορεί και να χρειαστεί πολύ δουλειά για να το αποφύγεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άν χρησιμοποιούσες blue -black στο υποβαθρο θα κέρδιζες σε κοντράστ χωρίς να χάσει το βάρος της η σύνθεση.

 

Φίλε Dune, αν καταλαβαίνω τα λεγομενά σου, εννοείς να έβαζα κάτι στο background (π.χ. νεφέλωμα) με γαλαζόμαυρες αποχρώσεις για να

'σπάσει' το μαύρο-γκρι της σύνθεσης? Αν αυτό εννοείς, σε παραπέμπω στην απάντηση που έδωσα στον Dain.

Να διευκρινίσω επίσης, ότι ο στόχος μου ήταν να αποδώσω ρεαλιστικά την σκηνή, όπως θα φαινόταν κάπου μέσα στο ηλιακό μας σύστημα.

Το 'βαρετό', για κάποιους ίσως, background είναι ρεαλιστικότατο αν και - ποιητική αδεία - αύξησα επίτηδες το πόσο έντονα φαίνονται τα αστέρια.

Στην πραγματικότητα, με τα σκάφη απο την συγκεκριμένη γωνία και με τον δεδομένο φωτισμό, τα αστέρια δεν θα φαινόντουσαν σχεδόν

καθόλου στον παρατηρητή λόγω της φωτεινότητας της αντανάκλασης πάνω στις επιφάνειες των διαστημοπλοίων.

Link to comment
Share on other sites

Λέει για το μπλεδίζον μαύρο (φαντάσου κάτι σε #00001F, ας πούμε), όχι για νεφέλωμα.

 

Ο Γαλαξίας, όμως, θα έπρεπε να μπορεί να φαίνεται. :bleh:

 

 

 

BTW: όχι, ΔΕ θα κέρδιζε σε contrast, θα έχανε. Απλά θα ήταν πιο απαλό.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Λέει για το μπλεδίζον μαύρο (φαντάσου κάτι σε #00001F, ας πούμε), όχι για νεφέλωμα.

 

ΑΑαααααααααααααα, οκ απλά εγώ δεν κατέχω και πολλά απο γραφιστική (δηλαδή είμαι άσχετος)

και με πιάνετε αδιάβαστο.

Πάντως, απο άποψη ρεαλισμού πάντα, δεν στέκει αυτή η χρωματική επιλογή.

 

Ο Γαλαξίας, όμως, θα έπρεπε να μπορεί να φαίνεται. :bleh:

 

Ναι, σωστά. Αν η διατομή του περνούσε απο το background... αλλά αυτό δεν συμβαίνει.

Ήμουν εκεί άλλωστε....ξέρω... :tease:

 

BTW: όχι, ΔΕ θα κέρδιζε σε contrast, θα έχανε. Απλά θα ήταν πιο απαλό.

 

Σωστά. Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dune, αν καταλαβαίνω τα λεγομενά σου, εννοείς να έβαζα κάτι στο background (π.χ. νεφέλωμα) με γαλαζόμαυρες αποχρώσεις για να

'σπάσει' το μαύρο-γκρι της σύνθεσης?

 

Παιδιά εγώ γραφίστας είμαι και δεν έχω ιδέα από διαστημική οπτική. ΓΙα το κοντράστ μίλησα. Τα σκάφη σου μαζί με το υπόβαθρο μόιάζουνμε ασπρόμαυρη φωτογραφια χωρίς κοντράστ. όλοι οι τόνοι είναι πολύ κοντά. Ετσι δεν φαίνονται καθαρά τα σχηματα και επίσης η εικόνα γίνεται μουντή.

 

Αυτό ου σου λέω είναι, άν έχεις επιλογή, ένα υποβαθρο, όχι πινελιές κλπ, ολο΄κληρο υπόβαθρο με τον τόνο CMYK 100 C 70 M 0 Y 70 K

Μετά πάνω σ'αυτό βάλε όσα αστέρια θές ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ γραφίστας είμαι και δεν έχω ιδέα από διαστημική οπτική. ΓΙα το κοντράστ μίλησα. Τα σκάφη σου μαζί με το υπόβαθρο μόιάζουνμε ασπρόμαυρη φωτογραφια χωρίς κοντράστ. όλοι οι τόνοι είναι πολύ κοντά. Ετσι δεν φαίνονται καθαρά τα σχηματα και επίσης η εικόνα γίνεται μουντή.

 

Αυτό ου σου λέω είναι, άν έχεις επιλογή, ένα υποβαθρο, όχι πινελιές κλπ, ολο΄κληρο υπόβαθρο με τον τόνο CMYK 100 C 70 M 0 Y 70 K

Μετά πάνω σ'αυτό βάλε όσα αστέρια θές ;)

 

Η εικόνα είναι όντως μουντή εικαστικά, αν και αυτό ήταν στόχος μου απο την αρχή. Να προσεγγίσω την σκηνή -όσο το δυνατόν-

πιο ρεαλιστικά. Τώρα όσον αφορά τα υλικά, materials, textures κτλ, δυστυχώς η αυτοδίδακτη εμπειρία μου δεν μου επιτρέπει να

πάω παραπέρα. Σας ευχαριστώ όλους πάντως, για το feedback.

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα είναι όντως μουντή εικαστικά, αν και αυτό ήταν στόχος μου απο την αρχή. Να προσεγγίσω την σκηνή -όσο το δυνατόν-

πιο ρεαλιστικά. Τώρα όσον αφορά τα υλικά, materials, textures κτλ, δυστυχώς η αυτοδίδακτη εμπειρία μου δεν μου επιτρέπει να

πάω παραπέρα. Σας ευχαριστώ όλους πάντως, για το feedback.

 

Ασχετο - σχετικό. Αν σου έδινα σχέδιο γραμικό σε δύο διαστάσεις θα μπορούσες μ'αυτό το προγραμματάκι να μου το κάνεις αντικείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι θέλεις, Dune. Θεωρητικά γίνεται, αν έχει αρκετές λεπτομέρειες να δουλέψει.

 

Όσον αφορά τα χρώματα, δε δουλεύουμε με CMYK στα τρισδιάστατα γραφικά (και γενικώς στα γραφικά), εκτός κι αν πάμε στο στάδιο της εκτύπωσης σε χαρτί ή παρόμοιο υλικό.

 

Το contrast, όπως προείπα, δε θ' αυξηθεί. Αυτό που θ' αυξηθεί είναι η «απαλότητα» της εικόνας, που μπορεί να κάνει το αποτέλεσμα πιο έντονο, αλλά, όπως είπα εγώ πιο πριν κι αργότερα και ο Sylook, ΔΕΝ ταιριάζει στο κενό.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο - σχετικό. Αν σου έδινα σχέδιο γραμικό σε δύο διαστάσεις θα μπορούσες μ'αυτό το προγραμματάκι να μου το κάνεις αντικείμενο;

 

Θα πρέπει να το σχεδιάσω τρισδιάστατα εξ'αρχής μέσα στο Lightwave βέβαια, αλλά θεωρητικά (αν είναι μέσα στις δυνατότητες μου) ναι.

Αν θες, στείλε μου το σχέδιο να το κοιτάξω και πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να το σχεδιάσω τρισδιάστατα εξ'αρχής μέσα στο Lightwave βέβαια, αλλά θεωρητικά (αν είναι μέσα στις δυνατότητες μου) ναι.

Αν θες, στείλε μου το σχέδιο να το κοιτάξω και πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό και βλέπουμε...

 

 

Να το θέσω κάπως αλλιώς και τό θέτω ανοικτά (και όχι σαε ΡΜ) ώστε να μαζέψω αρκετές γνώμες. Είμαι άσχετος σε 3Δ δεν εχω ασχοληθεί ποτέ. Εχω ενα μοντέλο που θέλω να φτιάξω, κάτι σαν γυαλιά ηλίου φανταστείτε ή συσκευή προσομοίωσης. Ποιό πρόγραμμα θα μου συνιστούσατε με έμφαση στην ταχύτητα που μπορώ να υλοποιήσω την ιδέα μου και όχι το rendering? Κάτι απλό και γρήγορα εφαρμόσιμο με σχετική ποιότητα. Ευχαριστώ.

 

Ρασπ. Πολλές παλέτες προγραμμάτων εχουν RGB,CMYK controls μαζί, δηλαδή δίνεις τα νουμερα σ εότι θέλεις ασχετα άν αυτά βάζουν το χρώμα στο έργο στην άλλη παλέτα. Εγω σκέφτομαι CMYK και σ'αυτό γράφω δυνάμεις. Το χρώμα του σουρουπου είναι 100-40-40 αντίστοιχα πάντως μιάς και το ανέφερες.

 

Το το χρωμα του κενού, δεν το γνωρίζω, εικαστικά το είδα το ζήτημα, προσωπικά παρ'όλο που είδα το αρχειο σε πλήρη ανάπτυξη, δεν διακρίνεται σχεδον τίποτα. Αφου λοιπόν έκανε τόση δουλειά να το φτιάξει, γιατί να το γονατίσει χάριν της επιστημονικής δεοντολογίας; Αυτή ήταν η ιδέα μου, όχι να θίξω τη ΝΑΣΑ.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω κάπως αλλιώς και τό θέτω ανοικτά (και όχι σαε ΡΜ) ώστε να μαζέψω αρκετές γνώμες. Είμαι άσχετος σε 3Δ δεν εχω ασχοληθεί ποτέ. Εχω ενα μοντέλο που θέλω να φτιάξω, κάτι σαν γυαλιά ηλίου φανταστείτε ή συσκευή προσομοίωσης. Ποιό πρόγραμμα θα μου συνιστούσατε με έμφαση στην ταχύτητα που μπορώ να υλοποιήσω την ιδέα μου και όχι το rendering? Κάτι απλό και γρήγορα εφαρμόσιμο με σχετική ποιότητα. Ευχαριστώ.

 

Το το χρωμα του κενού, δεν το γνωρίζω, εικαστικά το είδα το ζήτημα, προσωπικά παρ'όλο που είδα το αρχειο σε πλήρη ανάπτυξη, δεν διακρίνεται σχεδον τίποτα. Αφου λοιπόν έκανε τόση δουλειά να το φτιάξει, γιατί να το γονατίσει χάριν της επιστημονικής δεοντολογίας; Αυτή ήταν η ιδέα μου, όχι να θίξω τη ΝΑΣΑ.

 

Απο άποψη ευκολίας μάθησης και ταχύτητας θα πρότεινα το Sketch Up που είναι και δωρεάν αλλά πολύ περιορισμένο σαν πακέτο 3Δ.

 

Όσον αφορά το εικαστικό κομμάτι της σύνθεσης μου, ο επιστημονικός ρεαλισμός δηλωνόταν ακόμα και στον ίδιο τον τίτλο ''Sci-fi wallpaper για τους χαρντκοράδες'' όπου έκανα άμεση αναφορά στην ''Σκληροπυρηνική'' Επιστημονική Φαντασία (δηλαδή Ε.Φ. με παγιωμένες τεχνικές/επιστημονικές βάσεις) όπου ήμουν πρόθυμος να θυσιάσω ένα σαφέστατα ομορφότερο αποτέλεσμα για ένα πιο ''πραγματιστικό-επιστημονικό-ρεαλιστικό''.

Για να ξεκαθαρίσω και τις προθέσεις μου δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..