Jump to content

Ονόματα στη Φαντασία


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ασχολείσαι με το Star Trek; Αντίστοιχος χαμός γίνεται και με το Star Wars, με τα βιβλία που έχουν κυκλοφορήσει πάνω στο παραμικρό!

Όπως και να έχει, είναι δύσκολο να καταλήξεις σε καθαρά πρωτότυπα ονόματα! Μπορείς να έχεις ψιλο-ινδιάνικα ή άλλα που απλά ακούγονται ενδιαφέροντα. Ο Moorcock έχει κάνει τρελά εξωτικά ονόματα! Ντρινίτζ Μπαρά, Θέλεμπ Καάρνα και πολλά άλλα!

Δείγματα ονομάτων που χρησιμοποιώ:

Taggan Rai

Yaddan Ur

Maikan Jen

Silas

Gaius

Salslerl

Fujen Yi

Ivory Phoenix

Quicksilver Assasin

Crimson Wolf

Σοφία των Κυμάτων

Σιωπηλός Οδηγός

Link to comment
Share on other sites

Στην ελάχιστη εμπειρία ονοματολογίας φανταστικών χαρακτήρων που έχω, ακολουθώ ηχητικά κριτήρια για την ονοματολογία χαρακτήρων από διάφορες φυλές, βασισμένα στην κλασική "γραμματική" κατανομή των γραμμάτων σε φωνήεντα και σύμφωνα και στις υποκατηγορίες αυτών.

 

Συγκεκριμένα, για ονόματα Ξωτικών (τα οποία για μένα απεικονίζονται στις περιγραφές ως αύρες, ως αλαφροίσκιωτα όντα προσωποποιώντας μια εσωτερική γαλήνη με τη φύση - κάτι σαν εξελιγμένα fairies) και καλών μάγων χρησιμοποιώ Βραχέα (ο,ε) και Δίχρονα (α,ι,υ) φωνήεντα και Υγρά σύμφωνα (λ,ρ), προσπαθώντας να εξάγω ένα όνομα συσχετισμένο με στοιχεία της προσωπικότητας του χαρακτήρα. Για Ξωτικά (ειδικά) προτιμώ ονόματα που καταλήγουν σε φωνήεντα, εκτός αν πρόκειται για αρχηγό κάποιας ιδιαίτερης συντεχνίας με εξέχοντα ρόλο, οπότε και χρησιμοποιώ Οδοντικά σύμφωνα (τ,δ,θ). Παραδειγματίζομαι συχνά από τη δουλειά του Tolkien, χωρίς όμως να ασχολούμαι με νέες διαλέκτους. Ανάλογα με τα ονόματα είναι και τα αντίστοιχα τοπονύμια ανά φυλή.

 

Για ονόματα ανθρώπων, ιπποτών, πολεμιστών (χαρακτήρων πιο "βίαιων" και αποφασιστικών με έντονη δράση στις ιστορίες) προτιμώ Δίχρονα και Μακρά (η,ω) φωνήεντα και Χειλικά (π,β,φ) και Οδοντικά σύμφωνα και μερικές φορές σ.

 

Οι νάνοι έχουν ονόματα με Διπλά σύμφωνα (ζ,ξ,ψ) και Βραχέα και Δίχρονα φωνήεντα και διφθόγγους όπως μπ, τν και γκ.

 

Τέρατα, orks κλπ δομούνται με Ουρανικά (κ,γ,χ) σύμφωνα και Δίχρονα φωνήεντα και συνήθως έχουν μικρά ονόματα που δε σημαίνουν τίποτε (για να αναδειχθεί μια προκατάληψη και μια αποστροφή προς το παράλογο και αποκρουστικό της ύπαρξής τους)

 

Κανόνας που ακολουθώ κατά κόρον είναι όλοι οι evil χαρακτήρες να έχουν σ (ή ς), ενώ δεν έχουν συγκεκριμένους συνδυασμούς γραμμάτων (απρόβλεπτα όντα).

 

Κι αν ρωτήσει κανείς γιατί ακολουθώ αυτούς τους κανόνες, η απάντηση είναι: γιατί έτσι! (δεν υπάρχει άλλος λόγος πέραν της αντιστοιχίας γραμμάτων και συναισθημάτων όπως αυτή γίνεται αυθαίρετα στο μυαλό μου).

Link to comment
Share on other sites

Ίσιδα, με μπέρδεψες, αλλά υποψιάζομαι το τι κάνεις.

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ είτε πολλά υγρά (λ,ρ) και ένρινα (μ, ν) για να δίνω ένα τόνο εξωτικότητας ή δίφθογκα(γκ, μπ, ντ) και ουρανικά (κ, γ, χ) για τα πιο σκληρά ονόματα. Κοινώς ο χαρακτήρας καθορίζει το όνομα.

Επίσης προσπαθώ να βγάζω κοινές δομές για κάθε πολιτισμό/φυλή. Για παράδειγμα οι Δρακονίδες έχουν ονόματα τριών συλλαβών, όπου κάθε συλλαβή έχει δύο σύμφωνα και ένα φωνίεν, μόνο που το δεύτερο σύμφωνο της τελευταίας συλλαβής αλλάζει θέση με το φωνήεν της. Επίσης οι φθόγκοι της δεύτερης συλλαβής χωρίζονται με μικρές παύσεις. Είχα φτιάξει μάλιστα και το πως περνάει το όνομα του πατέρα στο παιδί, αλλά δε το θυμάμαι τώρα το πως.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο σύστημα που είχα βρει είναι η προσθήκη της κατάληξης -sson ή -dottir στο τέλος του ονόματος του πατέρα, σαν επίθετο του παιδιού. Οι Βίκινγκς ακολουθούσαν αυτό το σύστημα!

Άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να κατηγοριοποιήσεις τα γράμματα (σύμφωνα) με πράγματα ή γεγονότα και με τη σειρά τους να υφάνεις γύρω τους το όνομα, έχοντάς τα σαν concept. Το Π, λόγου χάρη, μπορεί να υποδηλώνει σταθερότητα ή το Ζ αλλαγή. Το Ρ χρησιμοποιώ σε ονόματα δαιμόνων, ενώ τα πνεύματα έχουν άλλο γράμμα ανάλογα με το στοιχείο τους. Πλάσματα του θανάτου έχουν το Ω και στους αγγέλους επικρατεί το Α

:tease: Κουλό;

Link to comment
Share on other sites

Πλάσματα του θανάτου έχουν το Ω και στους αγγέλους επικρατεί το Α

tease.gif Κουλό;

 

Πιο λογικό δε γίνεται! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τείνω να χρησιμοποιώ κρυστάλλινους, υδάτινους, φυσικούς μελωδικούς ήχους σε ονόματα όμορφων και αιθέριων πλασμάτων. Με την ίδια λογική χρησιμοποιώ ήχους που εμπνέουν δυναμισμό σε δυναμικά πλάσματα, ήχους σκληρούς σε σκληρά βαρβαρικά πλάσματα...

Τώρα το ποιος κρίνει το τι εμπνέει τι, αυτή είμαι εγώ, όχι κάποια "Αυθεντία". Μιας και τα κέιμενα και οι χαρακτήρες είναι δικά μου, νομίζω πως είμαι ο καλύτερος κριτής...

Γενικά έχω μανία με την ηχητική πλευρά της γλώσσας... οπότε κάποια πράγματα μου ακούγονται καλά, κάποια όχι. Επίσης δουλεύω με ρίζες που σημαίνουν συγκεκριμένα πράγματα σε πολλές γλώσσες, κυρίως γλώσσες που έχουν κάποια χρόνια ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφική οικονομία. Σκέψου το ως εξής: το όνομα της Ελλάδας σε όλες σχεδόν τις ξένες γλώσσες είναι κάτι αντίστοιχο του Γκρης. Και τη Γερμανία δεν τη λέμε Ντόιτσλαντ, όπως οι γηγενείς.

 

Έτσι και στην ε.φ., το όνομα το οποίο δίνεται είναι το όνομα το οποίο χρησιμοποιούν οι γήινοι για να περιγράψουν τους εξωγήινους, και όχι το όνομα το οποίο χρησιμοποιούν οι ίδιοι οι εξωγήινοι.

Πολύ σωστά διατυπωμένο· παρομοίως, όσον αφορά τον Πόλεμο των Άστρων, έχουμε Iridonians, Bith, Wookie, Twilek, και ούτω καθεξής...

 

Είχα πάθει πλάκα σε ένα εγχειρίδιο για το πυρ Σταρ Τρεκ (The Way of Kolihnar: the Vulcans, έκδοση Λάστ Γιούνικορν), στο οποίο, εξηγούσαν όλη αυτήν την ιστορία (το πως ο πλανήτης Βούλκαν λέγεται αλλιώς στα βουλκανικά, το όνομα αυτό μοιάζει κατά τι με το όνομα Βούλκαν, και βάση του ότι οι άνθρωποι δίναν ονόματα αρχαίων θεών στους πλανήτες, ονομάσαν τον συγκεκριμένο Βούλκαν). Και είχα πάθει πλάκα όχι τόσο γιατί ήταν υπερβολικά πρωτότυπο, αλλά ήταν εξαιρετικά δουλεμένο.

Παρεμπιπτόντως, Vulcan ονομάζεται η εμπνευσμένη από τον Ήφαιστο παρόμοιας νοοτροπίας και βάσης ρωμαϊκή θεότητα.
Link to comment
Share on other sites

Και κατά το τυπικό του πολέμου των Άστρων, οι πλανήτες ονομάζονται από τη Φυλή. Εμένα πάντως με εκπλήσσει το φαινόμενο Μαρούσκα που επικρατεί σε διαγαλαξιακό επίπεδο στο σύμπαν! Κάθε ένας μιλά στη γλώσσα του, ΟΛΟΙ καταλαβαίνονται!

Όπως και να έχει, οι ονομασίες μπορεί να είναι και εξωτικές, έτσι; Το να δώσεις το βαπτιστικό όνομα κάποιου που θα δηλώνει τον χαρακτήρα του είναι λάθος. Δεν είναι δυνατόν ο γονιός να ξέρει ότι το παιδί του θα λέγεται Γρίφος ή Σπάρος, επειδή θα έχει μία ιδαιτερότητα στον χαρακτήρα του που θα εκφραστεί μετά τον θάνατό του!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..