Jump to content

Write off #32 (DinoHajiyorgi vs nikosal)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Την ώρα που διέσχιζα τη γέφυρα, έριξα μια ματιά στον καθρέφτη. Δεν θα ξαναπερνούσα εδώ κοντά, ούτε χιλιόμετρο...

 

Διαψεύστηκα πριν ο κόκορας λαλήσει τρις. Έβλεπα ξανά τα φώτα της πόλης, αυτή τη φορά όχι στον καθρέπτη μου. Κουκουλωμένος, παρά τη ζέστη, για να μη με γνωρίσει κανείς, περπάτησα ως την άθλια εκείνη αυλή. Δεν υπήρχε φως, μόνο ό,τι έφτανε από τη λάμπα του δρόμου. Στην αρχή δεν με είδε, έγραφε μανιωδώς στο πράσινο λάπτοπ με τη μανιβέλα. Ποιος ξέρει με ποιο τρόπο έφυγε από τα χέρια ενός αθώου παιδιού της Σομαλίας για να φτάσει σε αυτόν τον καμπουριασμένο γέρο της Χαλκίδας.

Έβηξα.

Κάγχασε χωρίς καν να γυρίσει.

-Εδώ είσαι πάλι; Τι θες;

Έβηξα ξανά. Κοίταξα γύρω, αν μας ακούει κανείς.

-Να ζητήσω αναβολή.

-Χα! Το περίμενα. Και γιατί θέλει αναβολή η μουτσούνα σου, με το συμπάθιο;

Πώς διάολο έφτασα τόσο χαμηλά, να πέφτω έτσι στα πόδια του;

-Εεε, οι εκλογές... Και...

-Οι εκλογές! Πλάκα μου κάνεις; Γιατί, είσαι υποψήφιος;

-Όχι!

-Τότε;

-Ψηφίζω.

-Ε, και λοιπόν;

-Είναι δύσκολη ψήφος, δεν βλέπεις; Τη σκέπτομαι όλη μέρα.

Σοβάρεψε.

-Πόση αναβολή θέλεις;

-Καμιά βδομαδούλα.

-Καλά, το ήξερα ότι δεν μπορείς να γράψεις. Εγώ έχω ήδη 35,000 λέξεις και παλεύω να τις μειώσω.

"Πάντα ήσουν σαβουρογράφος" είπα μέσα μου.

-Αλλά σε παρακαλώ, είπα δυνατά. Μια χάρη. Μην το μάθουν οι άλλοι. Να πούμε ότι μαζί συμφωνήσαμε την αναβολή.

-Χμμ... Δεν ξέρω. Θα δούμε.

Έφυγα με πεσμένα τα φτερά. Είμαι σίγουρος ότι θα διέδιδε παντού την αδυναμία μου. Σταμάτησα στη γέφυρα να πιω ένα ούζο και έφτασα στην Αθήνα αργά το βράδυ. Πριν ξαπλώσω, άνοιξα δυο λεπτά την τηλεόραση. Θεέ μου, ο πορνόγερος έκανε ήδη δηλώσεις στο κρατικό κανάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    10

  • RaspK

    5

  • nikosal

    27

  • DinoHajiyorgi

    28

«Τι να βγάλει ο καμένος; Όχι κυρία Στάη μου, όχι καημένος, καμένος, πως λέμε στεγνός; Έχετε δει τις κριτικές που γράφει; Και άντε ένα διήγημα μία στα τρία χρόνια. Θα μπορούσα να σας ανακοινώνω την νίκη μου αυτή τη στιγμή. Είχα τελειώσει πριν καταλήξουμε καν στην εισαγωγή. Τρία διηγήματα από την πρώτη εισαγωγή, μια νουβέλα από τη δεύτερη και ένα μυθιστόρημα από την τρίτη. Μού’ρχονται νέες ιδέες όπως σας μιλάω και καλύτερα να συγκεντρωθώ να μην τα συλλογίζομαι.

 

Ναι, το χάψαμε αυτό περί ψήφου. Και αλήθεια να ήταν…ε, μπορείτε να φανταστείτε την χωρητικότητα σε bytes που έχει η κούτρα του. Ξοφλημένος σας λέω. Ήθελε να κάνουμε και κοινή ανακοίνωση αναβολής τρομάρα του. Μια ολόκληρη εβδομάδα παρακαλώ. Του σφύριξαν των αριθμό λέξεων που συμπλήρωσα και αγωνιά να με φτάσει στο μέγεθος. Χεχ-χεχ.

 

Τη δέχομαι την παράταση όμως. Τον λυπάμαι. Θα καθίσω να τον περιμένω να προλάβει. Ευκαιρία να τελειώσω άλλη μια νουβέλα που μόλις σκέφτηκα.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, τι γίνεται? Γράφετε? Έχει ήδη περάσει και η παράταση που ζητήσατε.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι γίνεται? Γράφετε? Έχει ήδη περάσει και η παράταση που ζητήσατε.

Διονύση, έχω τελειώσει εδώ κι εβδομάδες. Έχω σκάσει να περιμένω τον άλλον. :whistling:

 

Αλλά δεν νομίζω πως περάσαμε την παράταση. Ο Νίκος ζήτησε μία εβδομάδα και θα πρέπει να λήγει αύριο Κυριακή τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε η προθεσμία είναι πράγματι ως αύριο, Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου τα μεσάνυχτα. Έχει δικαίωμα ο καθένας μας να ζητήσει ένα έξτρα 24ωρο. Πολύ πιθανό να το ζητήσει ο Ντίνος, που όπως μου εκμυστηρεύτηκε δυσκολεύτηκε πολύ να γράψει και το παλεύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελε να κάνω επίσημη πρόταση προς τους moderators να εισαχθούν στο σάιτ emoticons με άσεμνες χειρονομίες. Για να μην χαλάμε την γλώσσα μας καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Xμμ, από τις 13 Σεπτεμβρίου ως τώρα είναι 9 μέρες και όχι 7 αλλά εντάξει, ως αύριο βράδι δεν τρέχει και τίποτα. Άντε. Να διαβάσουμε και τις ιστορίες σας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι.

Λυπάμαι να διαπιστώνω διαρκώς ότι μου φορτώσατε με το ζόρι (και παρά τις διαμαρτυρίες μου) ένα αντίπαλο ανίκανο να αποδεχτεί τις αδυναμίες του στη γραφή και στην τήρηση ενός στοιχειώδους ωραρίου. Όχι, αυτή τη φορά δεν θα κρατήσω μυστικό τα μηνύματα που ανταλλάξαμε, κουράστηκα να τον καλύπτω.

 

personal message DinoHajiyorgi, Saturday, Sept. 23, 20:40

Nikosal σε παρακαλώ, αν δεν σε πειράζει ζητάς εσύ για λογαριασμό μου την 24ωρη παράταση που δικαιούμαι γιατί ντρέπομαι ακόμα και να εμφανιστώ να το ζητήσω;; Σε αντάλλαγμα ψηφίζω το δικό σου διήγημα για καλύτερο. Προκαταβολικά.

 

personal message nikosal, Saturday, Sept. 23, 20:47

Ok, αλλά θα το πιστέψει ο κόσμος; Δεν ξέρω. Αλλιώς δεν έχω καμιά αντίρρηση.

 

personal message DinoHajiyorgi, Saturday, Sept. 23, 20:49

Μην με αγχώνεις τώρα, δεν μπορώ να πατήσω ούτε μια τελεία στο πληκτρολόγιο. Σκέψου κάτι να γράψω για να το χάψουν. Σε παρακαλώ, χάνομαι

 

personal message nikosal, Saturday, Sept. 23, 20:57

Χμμμμ, καλώς. Γράψε κάτι σαν ότι "έχω βαλθεί να σε εξοντώσω στην ανία" και ότι στην πραγματικότητα "καθυστερώ εγώ επειδή έγιναν ραγδαίες αλλαγές στο τοπ 10 της λίστας και τα έχω πάρει". Ελπίζω να γίνεις πιστευτός.

 

personal message DinoHajiyorgi, Saturday, Sept. 23, 20:58

Έχουν όμως γίνει αλλαγές στη λίστα ή θα με πιάσουν αδιάβαστο; Γιατί δεν έχω μάθει ακόμα να τη διαβάζω.

 

personal message nikosal, Saturday, Sept. 23, 21:10

Με κουράζεις. Έχουν γίνει αλλαγές, ναι. Το νούμερο 7 έπεσε μια θέση (γκασπ!) και το νούμερο 3 πήγε στο 2.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

:chair: :dwarf: :hitler: :ranting: :badmood: :pokey: :death: :bangin:

 

Φτωχές οι επιλογές για να εκφραστώ σωστά.

 

Έχεις βαλθεί να με εξοντώσεις στην ανία; Πες μας κιόλας πως όλο αυτό γίνεται γιατί δεν σούφτασε ούτε αυτή η εβδομάδα! Αλλά μη μου πεις, άσε να μαντέψω...η λίστα των top ten σου-φου βιβλίων άλλαξε δραματικά (το 8 -γκασπ- έπεσε στο 7 και το 3 πήγε στο 2!) Με τέτοια κρίση που μυαλό για γράψιμο ε;

 

Edit: Ο προσεκτικός αναγνώστης μπορεί να δει πως το παρόν ποστ μπήκε στις 9:15 ενώ ο nikosal έκανε edit στο δικό του στις 9:26. Γιατί άραγε;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μα το Θεό -αν υπάρχει- δεν καταλαβαίνω τι λες.

Το δικό σου έγινε έντιτ 9:37 το δικό μου 9:26. Είμαι 1,81 ύψος, 81 κιλά, ξυρίζομαι 2 φορές την εβδομάδα, μου αρέσει η βυσσινάδα. Μήπως έχεις σαλτάρει;

Link to comment
Share on other sites

60+1 ποστ και ούτε μία λέξη διήγημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτό το Write-Off είναι το J*rk-Off του ΑΙΩΝΑ!!!!!!

 

Διονύση στρώσε το τόπικ για τις ιστορίες και το poll!!!!!

 

Δεν αντέχω άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε. Θα βρείτε παρακάτω τα δυο διηγήματα του #4ου write off του 2007 . Την εισαγωγή έκανε ο Dain, "αντίπαλοι" ήταν ο DinoHajiyorgi και ο Nikosal. Δεν υπήρξε περιορισμός λέξεων.

Παρακαλούμε διαβάστε τα διηγήματα, ψηφίστε αυτό που σας άρεσε περισσότερο (προθεσμία για την ψηφοφορία ως τα μεσάνυχτα της Δευτέρας, 1 Οκτωβρίου) και σχολιάστε τα ελεύθερα (από σήμερα κιόλας και χωρίς χρονικό περιορισμό).

 

Edit: Η ψηφοφορία τελείωσε με νικητή τον Ντίνο. Το διήγημά του επέλεξαν 8 αναγνώστες, το δικό μου 5. Σας ευχαριστούμε όλους για την ανάγνωση, τα σχόλια, την ψήφο. Τα δύο διηγήματα φυσικά μένουν εδώ και είναι ανοιχτά σε κάθε περαιτέρω σχολιασμό.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Γλούλπ!

 

Εεε...

 

Πιστεύω πως οι ιστορίες πρέπει να μπουν μαζί, ταυτόχρονα!

 

Let me know.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά ναι, να τις βάλουμε ταυτόχρονα. Δεν έχω τελειώσει, έτσι και αλλιώς. I will let you know.

Link to comment
Share on other sites

:construction: ΤΑ ΕΡΓΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΘΗΚΑΝ!!!!!!!!

 

:cheer: ΑΥΡΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ!!!!!! :trumpet:

 

ΟΙ DINOHAJIYORGI :king: KAI NIKOSAL :bag: ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ!!!

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!!! :hideingbhindcurtian:

 

ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ... :pepsi:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αύριο το απόγευμα να είστε όλοι εδώ. Ο χρόνος για την ψήφο σας θα είναι μια βδομάδα, δηλαδή ως και τη Δευτέρα 1η Οκτωβρίου. Τα σχόλια χωρίς περιορισμό χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

-10

Οι δυο άντρες κοίταξαν ολόγυρα. Κανείς δεν τους είχε δει. Ακόμα και η λάμψη από το χρονομεταφορέα είχε χαθεί στο σοκάκι που υλοποιήθηκαν. Έτειναν τα χέρια μπροστά σαν να έκαναν ρωμαϊκό χαιρετισμό, ενώ έστρεφαν το βλέμμα τους προς όλες τις κατευθύνσεις. Τα εγκεφαλικά εμφυτεύματα προσπαθούσαν ήδη να προσαρμόσουν τους βιολογικούς ρυθμούς τους στον τόπο και χρόνο που είχαν μεταφερθεί και που είχε προσχεδιαστεί και οριστεί πολύ καιρό πριν -ή ίσως μετά- για το πρώτο ταξίδι με χρονομεταφορέα στο παρελθόν.

 

Θα είχαν 24 ώρες καιρό να παρακολουθήσουν ένα μισοξεχασμένο ιστορικό γεγονός -μερικοί ισχυρίζονταν πως ήταν ψευδοϊστορικό- σήμερα 6 Αυγούστου του 1945, γνωστό και σαν «Επίθεση στο Περλ Χάρμπορ». Έπρεπε 24 ώρες μετά να βρίσκονται όσο πιο κοντά γινόταν στο σημείο που εμφανίστηκαν ώστε να αποφευχθούν πιθανά προβλήματα για την επιστροφή στην εποχή τους, σαράντα δυο αιώνες αργότερα.

 

Προχώρησαν και βγήκαν στο δρόμο. Κόσμος πήγαινε και ερχόταν κι ας ήταν ακόμα 7 το πρωί. Ο ένας από τους δύο, μαυρομάλλης με σχιστά μάτια και μικρόσωμος, σταμάτησε σε ένα κιόσκι και κοίταξε τις εφημερίδες.

 

-Γκαϊτζιν, είπε στο σύντροφό του. Δεν είμαστε στο Περλ Χάρμπορ. Κάτι πήγε στραβά.

 

Η φωνή του έσβησε. Ο άλλος γέλασε.

 

-Ω, έλα τώρα Νομούρα-σαν! Δες ολόγυρα. Δεν μοιάζει με τις φωτογραφίες που έχουμε στην πατρίδα;

 

O Ανατολίτης έτεινε το δείκτη του χεριού του προς μια εφημερίδα.

 

-Η εφημερίδα λέγεται Tσουγκόκου Σιμμπούν. Του έδειξε με ένα νεύμα το δίκτυο των εμφυτευμάτων μέσα στους εγκεφάλους τους, παρακινώντας τον να αναζητήσει πληροφορίες.

 

-Και εκδιδόταν στη Χιροσίμα Γκαϊτζιν, πρόσθεσε, παρακολουθώντας το πρόσωπο του συντρόφου του να πανιάζει...

 

Ο εφημεριδοπώλης σήκωσε το βλέμμα του από τη ντάνα που τακτοποιούσε σχολαστικά και τους κοίταξε έκπληκτος. Για μια δυο στιγμές έμεινε βουβός, έπειτα άρχισε να φωνάζει και να χειρονομεί προς το μέρος τους.

 

 

 

 

-9

Ξύπνησε με μια ξινίλα στο στόμα, αποτέλεσμα της διατροφής τους που χειροτέρευε μέρα με την ημέρα. Το βράδυ δεν δρόσισε καθόλου και η λεπτή κουρτίνα που κάλυπτε το παράθυρο κρεμόταν ασάλευτη. Το μαξιλάρι ήταν βουτηγμένο στον ιδρώτα. Το γύρισε ανάποδα και κοίταξε τη γυναίκα πλάι του. Πώς άντεχε με τέτοια ζέστη τυλιγμένη ολόκληρη στο σεντόνι; Δοκίμασε να κοιμηθεί λίγο ακόμα, αλλά στο μυαλό του ήρθαν οι ίδιες σκέψεις που τον βασάνιζαν κάθε πρωί, εδώ και μήνες. Ο πόλεμος. Ο πόνος σε κάθε γωνιά του δρόμου. Η τύχη που περίμενε τη γυναίκα του και τα παιδιά της.

 

Δεν ήταν πάντα έτσι. Αρχικά ο ενθουσιασμός τον είχε συνεπάρει τόσο, που δεν έβλεπε τι συνέβαινε γύρω του. Για μήνες ολόκληρους ρουφούσε εικόνες και πληροφορίες, αλλά -όπως κατάλαβε αργότερα- τα μάτια του ήταν κλειστά. Πήγαινε το πρωί στη δουλειά παριστάνοντας έναν αστυνόμο που είχε χαθεί καθοδόν για τη Χιροσίμα, και την υπόλοιπη μέρα τριγυρνούσε καταγράφοντας γεγονότα, συνήθειες, σχέσεις, αντιδράσεις. Παρατηρούσε χωρίς να παρεμβαίνει. Και αυτό κράτησε καιρό. Μετά όμως λύγισε. Τον λύγισαν ο πόλεμος, η φτώχεια, η τραγωδία, οι άνθρωποι που χάνονταν, η όψη αυτών που τους πενθούσαν. Πράγματα για τα οποία ήξερε μόνο από τα εμφυτεύματα, όπως ήξερε τις αποικίες στον Κένταυρο ή τα ορυχεία στο Βέγα. Τον είχαν προετοιμάσει όσο πιο τέλεια γινόταν στην εξωτερική εμφάνιση, τη γλώσσα, το ανοσοποιητικό, για να περνάει ένας από αυτούς. Αλλά δεν ήταν δυνατό να τον θωρακίσουν και ψυχικά, να αντέξει αυτά που συνέβαιναν γύρω του.

 

Όταν σιγά σιγά γλίστρησε από το ρόλο του θεατή στο ρόλο του μετόχου, ένιωσε να τρελαίνεται. Άρχισε να μιλά συμπονετικά στους ανθρώπους, που παραξενεύτηκαν με την αλλαγή. «Ο πόλεμος», σκέφτηκαν. Όσο ανοιγόταν όμως, τόσο πιο πολύ βυθιζόταν στον 20ο αιώνα. Άλλαξε ξανά, κλείστηκε στον εαυτό του, ευχόταν να τον πετύχει μια συμμαχική βόμβα, θα απαλλασσόταν έτσι από το καθήκον του. Αυτή τη φορά ήταν οι γύρω που τον πλησίασαν με συμπόνια. «Αν λυπάσαι που δεν είσαι στον Ειρηνικό, πρέπει να ξέρεις ότι η υπηρεσία σου εδώ, στην αστυνομία, είναι εξίσου σημαντική για την πατρίδα», του είπε κάποιος. Πού να φανταζόταν ότι η πραγματική υπηρεσία του βρισκόταν 46 αιώνες στο μέλλον.

 

Και έπειτα γνώρισε εκείνη. Ήταν όμορφη, εύθραυστη και διαρκώς λυπημένη. Τόσο γλυκά λυπημένη, που για βδομάδες έβλεπε μπροστά του το πρόσωπό της, νύχτα και μέρα. Ώσπου δεν άντεξε. Παρέβη τον κυριότερο κανόνα. Ο άντρας της είχε χαθεί στις Φιλιππίνες, μεγάλωνε δυο μικρά παιδιά με τρομαχτικό κόπο, αλλά και ασύλληπτη υπομονή. Την πήρε σπίτι, της πρόσφερε συντροφιά και ανδρική προστασία, την αγάπησε, την ερωτεύτηκε, της έδωσε ό,τι είχε, αλλά φυσικά δεν της είπε ποτέ την αλήθεια.

 

Σταδιακά σταμάτησε να σκέπτεται την αποστολή του. Διαπίστωσε έντρομος, ότι από το μυαλό του περνούσε το αποτρόπαιο, να τους πάρει και να φύγουν μακριά. «Όχι, μια τρελή σκέψη είναι», έλεγε στον εαυτό του τα τελευταία βράδια, όταν ξυπνούσε με εφιάλτες. «Το καθήκον μου είναι στην υπηρεσία...» Προσπαθούσε να σκεφτεί οτιδήποτε άλλο. Άρχισε να απουσιάζει από τη δουλειά του, να παίρνει τους δρόμους, να μιλά με γνωστούς και αγνώστους, να περπατά για ώρες στην όχθη του ποταμού, να κοιτά τον ήλιο που έδυε γαλήνιος, το ίδιο σήμερα όσο και πίσω το μέλλον. Και έπειτα γυρνούσε σπίτι και έπεφτε αποκαμωμένος στην αγκαλιά της, ένοχος που δεν της αποκάλυπτε το μυστικό του, ένοχος που δεν θα έκανε -το ήξερε- τίποτα για να τη σώσει.

 

Οι μέρες και οι νύχτες του είχαν γίνει μαρτυρικές. Την κοίταξε ξανά. Το στήθος της ίσα που ξεχώριζε κάτω από το σεντόνι, η ανάσα της ακουγόταν ανεπαίσθητα. Σηκώθηκε όσο πιο αθόρυβα μπορούσε. Φόρεσε τη στολή του. Στην κουζίνα έβαλε νερό να ζεσταθεί για το πρωινό τσάι και ανέβηκε στο δωμάτιο των παιδιών. Είχαν γυρίσει και τα δύο με το κεφάλι στα πόδια του κρεβατιού, σημάδι ότι είχαν κάνει ανήσυχο ύπνο. Η ζέστη ή η αθωότητα που έχαναν καθημερινά, παίζοντας με συνομήλικα που αναζητούσαν τον πατέρα τους;

 

Οι φωνές από το βάθος του δρόμου διέκοψαν τις σκέψεις του. Κοίταξε το ρολόι του. Εφτά και δέκα. Η καρδιά του χτύπησε δυνατά. Επιτέλους, είχαν έρθει. Μια βδομάδα ακόμα και δεν ήξερε αν θα τους περίμενε. Βιαστικά, ξεκλείδωσε το συρτάρι του, σήκωσε τον ψεύτικο πάτο και έπιασε το πιστόλι του. Το ενεργοποίησε και το έριξε στην τσέπη ενώ κατέβαινε δυο δυο τα σκαλιά.

 

 

 

 

-8

Ανασήκωσε το βλέμμα και κοίταξε γύρω της. Τη μια στιγμή ζύμωνε μηχανικά, με το μυαλό στον αδελφό που έχασε όταν βυθίστηκε το Ακάγκι και τον αρραβωνιαστικό που δεν ήξερε αν ζούσε, παρατημένος σε ένα άγνωστο νησί στον Ειρηνικό που ακόμα και οι Αμερικάνοι θεώρησαν ασήμαντο για να το καταλάβουν. Την επόμενη στιγμή, ήταν τρίτη προϊσταμένη του τμήματος επανορθώσεων, 82ος αιώνας.

 

Άλλες τρεις γυναίκες ζυμώνανε κοντά της, απορροφημένες στις σκέψεις τους. Σκέφτηκε: «Θα βγω λίγο έξω, να πάρω αέρα» και άνοιξε το στόμα της να το πει. Μίλησε σε μια ακαταλαβίστικη γλώσσα και μια από τις τρεις γυναίκες της αποκρίθηκε στην ίδια γλώσσα, κάτι που χωρίς προσπάθεια αντιλήφθηκε ότι σήμαινε «να πας, θα σου κάνει καλό».

 

Στο προαύλιο γυναίκες, ηλικιωμένοι και μικρά παιδιά περίμεναν στην ουρά να παραλάβουν ψωμί με το δελτίο. Κάποιες τη χαιρέτησαν. «Γειτόνισσες», είπε μέσα της, σαν να τις γνώριζε. Τους ανταπόδωσε το χαιρετισμό καταγράφοντας μερικές ομιλίες: «…έλαβα γράμμα του μετά από τρεις μήνες, φαίνεται τα πλοία…», «…δεν έχει γάλα και χρειάζεται να βρεθεί τροφός, δεν μου είχες πει ότι μια εργάτρια στο ξυλουργείο έχασε…», «νόμιζα ότι δεν θα ξανάτρωγα ψάρι στη ζωή μου…». Βγήκε από την κύρια είσοδο και κατευθύνθηκε προς το σημείο της συνάντησης. Άκουσε τις φωνές. Μερικοί έτρεχαν ήδη προς τα εκεί. Κοίταξε γύρω ψάχνοντας τον ένστολο. Ακόμα δεν είχε εμφανιστεί. Τάχυνε το βήμα της προσπαθώντας να μην τραβήξει την προσοχή.

 

Έφτασε στο εξαγριωμένο πλήθος και έσπρωξε να περάσει μπροστά. Κανείς δεν της έδωσε σημασία. Όλοι ήταν συγκεντρωμένοι στον άνθρωπο που βρισκόταν στη μέση.

 

«Θεέ μου, πόσο ηλίθιοι ήταν στον 62ο»; σκέφτηκε. «Πόσο αποκομμένοι από την ιστορία»;

 

Ο άνθρωπός της, χωρίς αμφιβολία. Ρούχα, παπούτσια, όλα σωστά για την εποχή. Μόνο που ήταν μαύρος. Και τώρα αυτή έπρεπε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

 

Ξαφνικά έγινε ησυχία. Το πλήθος άνοιξε αφήνοντας να περάσει ένας ένστολος.

 

-Κύριε, πιάσαμε αυτόν τον κατάσκοπο πριν από λίγο, του φώναξε κάποιος.

 

Ο νεοφερμένος κοίταξε τον «κατάσκοπο». Χωρίς δισταγμό έβγαλε από την τσέπη του ένα πιστόλι και το έτεινε καταπάνω του.

 

 

 

 

-7

Ο Ωραιοτόλης άνοιξε τα χέρια του και άφησε να τον παρασύρει το ρεύμα που οδηγούσε στους μικρότερους αιώνες. Κάποτε είχε ταξιδέψει ως τον 33ο, σήμερα θα κατέβαινε ακόμα πιο χαμηλά.

 

Οι άλλοι τον ζήλευαν. Για να ταξιδέψουν ως τον 37ο, μερικοί ως τον 36ο αιώνα, έπρεπε να λιώσουν τόση ώρα στα ρεύματα που χρειάζονταν μήνες να ξαναγίνουν άνθρωποι. Εκείνος ταξίδεψε στον 42ο παιδί, στον 35ο έφηβος, στον 33ο όταν έμεινε πρώτη φορά έξω από την πόλη. Και έγινε ξανά άνθρωπος μέσα σε λίγες μέρες. Όταν επέστρεψε, ο πατέρας του τον πλησίασε, τον κοίταξε με συγκίνηση και του είπε «είσαι μοναδικός». Δεν μπορούσε να το ξεχάσει. Ο πατέρας του τον αγαπούσε. Όλοι οι άλλοι τον ζήλευαν.

 

Τέντωσε το σώμα του, κύλισε χωρίς προσπάθεια στον 36ο, μπήκε στον 35ο, ταλαντεύτηκε λίγο, άνοιξε τα χέρια του και με μια κίνηση έφτασε στον 34ο. Από κει ο 33ος ήταν μια ανάσα, αλλά ο 32ος του φάνηκε αιώνας! Το σκοτάδι ήταν παχύ, εδώ δεν είχε λάμψει κανείς για πολύ καιρό. Αυτή τη φορά δεν θα έλεγε ούτε στον πατέρα του πόσο βαθιά έφτασε. Δεν ήθελε να νιώσει ξανά διαφορετικός, «μοναδικός». Δεν ήθελε να τον κοιτούν με μάτια που μαρτυρούσαν φθόνο, θυμό, απόρριψη.

 

Και ενώ σκεπτόταν να επιστρέψει βρέθηκε στον 31ο, χωρίς να το καταλάβει. Όχι μόνο ήταν σκοτεινά, αλλά όταν έστρεψε το βλέμμα πίσω, δεν είδε καν το φως του 33ου. Δεν φοβήθηκε. Είχε προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο τα βράδια που έβγαινε από την πόλη και κοίταγε τα άστρα. Μέσα στο απόλυτο σκοτάδι ονειροπολούσε τους αιώνες που θα έφτανε μια μέρα.

 

Κοίταξε μπροστά. Δεν ξεχώριζε καν πού τέλειωναν και πού άρχιζαν οι υπόλοιποι αιώνες, κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα τολμούσε να κατέβει εκεί μόνος. Η σκέψη να απλώσει τα χέρια του, να νεκρώσει τις αισθήσεις του και να αφεθεί να πέσει ακόμα χαμηλότερα, ήταν δελεαστική. Για μια στιγμή έμεινε έτσι, ακίνητος, με τα χέρια τεντωμένα και τις αισθήσεις παγωμένες. Έπειτα αποφάσισε να γυρίσει πίσω. Δεν ήθελε να γίνει ξανά στόχος τους, λιωμένος για μέρες, ίσως και βδομάδες.

 

Οι φόβοι του αποδείχτηκαν υπερβολικοί. Έμεινε λιωμένος λιγότερο και από την τελευταία φορά, τότε που είχε πάει μόνο μέχρι τον 33ο. Κανείς δεν υποπτεύθηκε τίποτα. Τελικά ήταν μοναδικός. Και διαφορετικός από τους άλλους, πολύ διαφορετικός.

 

 

 

 

-6

Ο Ρόμπερτ κοίταξε κάτω από το παράθυρό του, την αχανή θάλασσα. Σε λίγο, κάπου στο βάθος, θα φαινόταν η ξηρά. Είχαν λιγότερο από μια ώρα για τον προορισμό τους και αποφάσισε ότι μπορούσε να πιει ένα καφέ ακόμα. Κοίταξε το ρολόι της αποστολής: Εφτά και οχτώ λεπτά, ώρα Χιροσίμας. Ο κόσμος θα ξυπνούσε, οι δρόμοι θα γέμιζαν ποδήλατα, τα μικρά παιδιά θα χουζούρευαν στο κρεβάτι τους, αφού ήταν διακοπές.

 

Σκέφτηκε τα δικά του παιδιά καθώς έπιανε το θερμός. Ο γιος του θα πήγαινε σχολείο φέτος, πρώτη φορά. Τα τελευταία χρόνια τον είχε δει λίγο, μα ακόμα λιγότερο είχε δει την κόρη του που γεννήθηκε πέρσι το καλοκαίρι. Ότι η γυναίκα του έμεινε έγκυος δεύτερη φορά ήταν θαύμα. Στον Πίτερ, προσπαθούσαν περισσότερο από δυο χρόνια -όχι ότι τον είχε δυσαρεστήσει η προσπάθεια. Στη Μαίρη, η εγκυμοσύνη ήρθε σε μια διήμερη άδεια. Αν ήταν παρανοϊκός, θα πίστευε ότι η Γκλέντα τον απατούσε...

 

Πήρε μια μεγάλη γουλιά καφέ και την έφερε γύρα στο στόμα του πριν την καταπιεί. Η καφεΐνη και η θερμότητα τον τόνωσαν αμέσως. Τι ώρα ήταν; Εφτά και δέκα στον προορισμό τους. Πόσο βαριόταν τις μακρινές πτήσεις, κοιτούσε το ρολόι κάθε λεπτό. Θα έφταναν εκεί κατά τις οχτώ, ίσως οχτώ και κάτι. Θα έκαναν τη δουλειά τους και έπειτα γραμμή πίσω, άλλες οχτώ ώρες ταξίδι. Λίγο κολατσιό κατά τις 9, άλλοι δύο καφέδες. Και έπειτα, πιθανόν μια μακρά άδεια. Κάτι τέτοιο είχαν αφήσει να εννοηθεί οι ανώτεροί τους.

 

Το μυαλό του γύρισε στο Ταξίδι στο Χρόνο του Γουέλς. Το είχε τελειώσει χτες βράδυ με την υποχρεωτική ανάπαυση που κράτησε όλο το πλήρωμα μακριά από το εντευκτήριο. Εκπληκτικό βιβλίο! Αν τον ρωτούσαν σήμερα τι θα ήθελε πιο πολύ στον κόσμο, θα απαντούσε να ταξιδέψει στο μέλλον. Χωρίς φτώχεια, πολέμους και αρρώστιες, με όλες τις ανέσεις αντίθετα, με ταξίδια στο διάστημα. Όχι τόσο μακριά που οι άνθρωποι να έχουν αλλάξει ριζικά, να έχουν γίνει Μόρλοκς και Ελόι. Ίσως μερικούς αιώνες μόνο.

 

Με μιας ένιωσε ενοχή. Αν του ζητούσαν κάτι, δεν θα έπρεπε να είναι το τέλος του πολέμου και η επιστροφή στην οικογένειά του; Αλήθεια, θα άφηνε την Γκλέντα, τον Πίτερ και τη Μαίρη για να ταξιδέψει στο μέλλον; Δεν ήταν εγωιστικό;

 

Κοίταξε πάλι το ρολόι προορισμού: Εφτά και δεκατρία. Περίεργο να θες να ταξιδέψεις στο μέλλον, όταν ο χρόνος κυλά τόσο αργά, τόσο βασανιστικά.

 

 

 

 

-5

Την είχαν άσχημα. Πρώτα, αυτό το ακατανόητο σφάλμα στην άφιξη: Τι δουλειά είχαν στη Χιροσίμα και μάλιστα τον Αύγουστο του 1945; Και ύστερα οι ντόπιοι, που τους είχαν περικυκλώσει εξαγριωμένοι. Ο εφημεριδοπώλης το προκάλεσε αυτό, βάζοντας τις φωνές μόλις τους αντίκρισε. Καλούσε σε βοήθεια, αυτό ήταν το μόνο που κατάλαβε από την αρχαία προφορά του. Ένα παράθυρο άνοιξε, μια γυναίκα στρίγκλισε, ακολούθησαν άλλα παράθυρα, περισσότερες φωνές, ένα μπρίκι έπεσε πάνω στον Ταν και έπειτα γκελάρισε δυο φορές στο χωμάτινο δρόμο. Πριν προλάβουν να αντιδράσουν κόσμος από κάθε δρομάκι και γωνιά τους περικύκλωσε. Μερικοί κοίταζαν με περιέργεια, οι περισσότεροι φώναζαν και χειρονομούσαν εχθρικά. Όχι και στους δύο. Του πήρε λίγη ώρα να συνειδητοποιήσει ότι ασχολούνταν μόνο με τον Ταν. Ο ίδιος σαν να μην υπήρχε. Γιατί;

 

Ξαφνικά έγινε ησυχία. Ο κύκλος των ανθρώπων γύρω τους άνοιξε για να περάσει ένας ένστολος. Ήταν ψηλός, πιο ψηλός από όλους τους υπόλοιπους, και πιο γεροδεμένος. Έβγαλε από την τσέπη ένα πιστόλι και σημάδεψε τον Ταν.

 

-Συλλάβετε και αυτόν πλάι του, είπε ήρεμα με την ίδια αρχαία προφορά του εφημεριδοπώλη. Είναι μαζί. Είναι και οι δύο κατάσκοποι.

 

 

 

 

-4

Δεν ήθελε να τους σκοτώσει, αλλά φυσικά έπρεπε. Αυτή εξάλλου ήταν η αποστολή του. Η σφραγίδα του δράματος, που είχε αρχίσει 4 αιώνες πριν την εποχή του. Μπροστά του, ανάμεσα στους εξαγριωμένους γείτονές του, στέκονταν οι πρώτοι ταξιδιώτες στο χρόνο. Τους γνώρισε αμέσως, όπως τους είχε δει σε χιλιάδες απεικονίσεις. Ο Νομούρα Μοκάι, λεπτοκαμωμένος, ψηλός, μακρυμάλλης, με τετράγωνο πρόσωπο. Και ο Ταν Μπέιζερς, μαύρος, σωματώδης, εξίσου ψηλός αλλά με κοντό κατσαρό μαλλί.

 

Ένιωσε ρίγος αντικρίζοντας τους πρωτοπόρους των χρονοταξιδιών. Ο άνθρωπος που πάτησε πρώτος το πόδι του σε πλανήτη έξω από το ηλιακό σύστημα, δεν μνημονεύονταν με την ίδια λαμπρότητα στην επίσημη ιστορία. Ο άνθρωπος που ανακάλυψε τη μυελομετάβαση, το γενικό εμβόλιο, την αιώνια κατάψυξη, το ίδιο. Τούτοι ήταν πρωτοπόροι με Π κεφαλαίο, οι δύο πρώτοι άνθρωποι που ταξίδεψαν στο χρόνο.

 

Αλλά, τι κρίμα για αυτούς, ο 62ος αιώνας δεν στάθηκε τόσο γενναιόδωρος μαζί τους. Σε εκείνο το πρώτο ταξίδι, που έμεινε στην ιστορία, τίποτα δεν πήγε καλά. Μόλις ο πρώτος χρονομεταφορέας στήθηκε στο υπόγειο εργαστήριο Λάμδα στο Φεγγάρι, οι πρόγονοί του βιάστηκαν να τον χρησιμοποιήσουν, χωρίς καλά καλά να έχουν καταλάβει τις παραμέτρους του ταξιδιού και τις απρόβλεπτες αστάθειες του χρόνου. Ναι βέβαια, έστειλαν πρώτα άψυχα αντικείμενα, μικροσκοπικές κάμερες, ακόμα και μικρά ζώα. Όλα λειτούργησαν άψογα, αφού τίποτα από αυτά δεν είχε συντελεστή αστάθειας πάνω από 1.0. Έτσι, όταν αποφασίστηκε να πάνε οι δύο πρώτοι άνθρωποι, κανείς στο εργαστήριο δεν φανταζόταν τις συνέπειες.

 

Ο Μοκάι και ο Μπέιζερς ξεβράστηκαν στη Χιροσίμα, μόλις μια ώρα πριν πέσει η ατομική βόμβα. Αδυνατώντας να κατανοήσουν τις συνέπειες των πράξεών τους, πανικόβλητοι, βιάστηκαν να μιλήσουν στις αρχές. Η συνέχεια είναι ιστορία: Το Ινόλα Γκέι συγκέντρωσε πάνω του την προσοχή της αεράμυνας, δεν καταρρίφθηκε μα άλλαξε πορεία, έριξε το φορτίο του στο Ναγκασάκι. Το γιαπωνέζικο επιτελείο δεν ήταν σίγουρο αν είχε να κάνει με δυο απλούς κατασκόπους ή με δυο ταξιδιώτες από το μέλλον όπως ισχυρίζονταν, μα δεν δίστασε να εκμεταλλευτεί τις γνώσεις τους. Κατέρριψε το δεύτερο Β29, το σχάσιμο υλικό δεν έφτανε για τρίτη βόμβα, ΗΠΑ και ΕΣΣΔ αναγκάστηκαν να εισβάλουν στην Ιαπωνία, ο πόλεμος διάρκεσε 16 μήνες, η κατοχή που ακολούθησε προκάλεσε αιματηρή αντίσταση. Τα απόνερα της διόρθωσης έφτασαν στον 32ο αιώνα, σε μικρότερο βαθμό ως τον 36ο.

 

Κάποιος έπρεπε να κάνει τις διορθώσεις εκ νέου. Στον 66ο, τέσσερις αιώνες μετά το πρώτο ταξίδι είχαν πια κατανοήσει όλες τις παραμέτρους και τις αστάθειες. Δεν μπορούσαν φυσικά να πάνε στον 62ο και να αποτρέψουν τους πρωτοπόρους, όχι. Τα απόνερα αυτής της διόρθωσης θα έφταναν ως τις μέρες τους και τα πάντα θα άλλαζαν. Έπρεπε να πάνε πιο πίσω. Έτσι αποφασίστηκε το ταξίδι του. Καθώς όμως δεν ήταν βέβαιοι για τη στιγμή της ακριβούς άφιξης των δύο, λαμβάνοντας υπόψη τις ατέλειες του χρονομεταφορέα του 62ου, προτίμησαν να τον στείλουν στο 1944, να του δώσουν ένα χρόνο να ετοιμάσει τη δολοφονία τους. Έτσι τουλάχιστον του είπαν.

 

Δεν του είπαν, ή δεν σκέφτηκαν να του πουν, ότι μέσα σε ένα χρόνο θα γινόταν ένας από αυτούς. Δεν του είπαν, ότι αν πατούσε τη σκανδάλη και το Β29 έβρισκε στόχο του, αυτοί που θα εξαερώνονταν δεν θα ήταν πια άψυχες φιγούρες στα εμφυτεύματα ιστορίας, αλλά άνθρωποι που είχαν γίνει δικοί του.

 

Έσφιξε το δάκτυλο. Δεν ήταν απλό πιστόλι αυτό που κρατούσε, αλλά ένας καμουφλαρισμένος παλμικός δονητής, με εμβέλεια 20 μέτρα. Ο παλμός δεν θα άφηνε ίχνος από τους πρωτοπόρους. Ούτε από τον ίδιο, φυσικά.

 

Έκλεισε τα μάτια και πίεσε τη σκανδάλη.

 

 

 

 

-3

Νάτος, ο ανόητος -που η ιστορία αρνήθηκε να καταγράψει και το όνομά του ακόμα- έτοιμος να πατήσει τη σκανδάλη και να εξοντώσει τους Πρωτοπόρους. Αλλά τι φταίει αυτός; Φταίνε εκείνοι που τον έστειλαν. Οι ημιμαθείς βλάκες, πίστευαν στον 66ο αιώνα ότι είχαν καταλάβει το χρόνο. Χρησιμοποιώντας ακόμα -αν είναι δυνατόν!- τον πρωτόγονο χρονομεταφορέα, αντί για την χρονομεταβίβαση σκέψης που είχε τελειοποιηθεί στον 82ο. Δεν ήταν οι πρωτοπόροι ο πραγματικός κίνδυνος, ήταν αυτοί οι ανεγκέφαλοι του 66ου, που έστειλαν εδώ το δολοφόνο τους να τα «μπαλώσει». Και που ετοιμάζεται τώρα να εκτελέσει την αποστολή του νομίζοντας ότι θα συγκρατήσει τα απόνερα. Στην πραγματικότητα, η ενέργειά του θα προκαλέσει περισσότερες αναταράξεις από όσους φαντάστηκε ποτέ το πιο σκοτεινό, το πιο διαταραγμένο μυαλό σε εκείνους τους μίζερους αιώνες.

 

Είχε ελάχιστα δευτερόλεπτα στη διάθεσή της. Πλησίασε τον Νομούρα και τον έπιασε από το μπράτσο.

 

-Μην ενεργοποιήσεις το χρονο-βομβητή SOS, του είπε.

 

Εκείνος την κοίταξε έκπληκτος. Το δάκτυλό του στην τσέπη του έμεινε μετέωρο. Πού ήξερε για τον χρονο-βομβητή μια φτωχικά ντυμένη γυναίκα της Χιροσίμας;

 

Φυσικά και ήξερε. Φυσικά και ήξεραν καλύτερα στον 82ο. Κανονικά η πύλη θα ξανάνοιγε σε 23 ώρες και 42 λεπτά, αλλά το σήμα συναγερμού από τον κρυμμένο βομβητή του Νομούρα θα έφτανε στο υπόγειο εργαστήριο Λάμδα σε λίγα δευτερόλεπτα. Οι συνάδελφοί του στο περίφημο υπόγειο κάτω από τον κρατήρα του Αρχιμήδη, θα συνεδρίαζαν πυρετωδώς και μπερδεμένοι όσο κανείς χρονομηχανικός στην ιστορία θα αποφάσιζαν να ανοίξουν την πύλη πρόωρα και να τους τραβήξουν πίσω. Μόνο που για κακή τους τύχη θα διάλεγαν τη χειρότερη στιγμή να το κάνουν: Το ίδιο ακριβώς δευτερόλεπτο που 700 μέτρα πάνω από τη Χιροσίμα θα έσκαγε η πρώτη ατομική βόμβα. Το κύμα της ραδιενεργούς έκρηξης θα περνούσε από την ανοιχτή πύλη, σαρώνοντας τα πάντα στο υπόγειο της Σελήνης. Τα ταξίδια στο χρόνο θα πήγαιναν μερικούς αιώνες πίσω.

 

Φυσικά, δεν μπορούσαν να το αφήσουν έτσι. Έπρεπε να επανορθώσουν.

 

-Μην το κάνεις Νομούρα, του είπε ξανά. Έρχομαι από τον 82ο αιώνα. Ξέρω τι σου λέω. Είναι για το καλό όλων μας.

 

 

 

 

-2

Μέσα στο απόλυτο σκοτάδι, ο Ωραιοτόλης ένιωσε πρώτη φορά φόβο. Δεν έβλεπε πια τα διαχωριστικά των αιώνων, εδώ και ώρα. Υπολόγιζε όμως ότι βρισκόταν στον 23ο. Ξάφνου την ηρεμία των ρευμάτων διαδέχτηκε μια αναταραχή. Αυτό ήταν. Τώρα ήξερε πού έπρεπε να κατευθυνθεί.

 

Λίγη ώρα πριν βρισκόταν μπροστά στο Συμβούλιο, πρώτη φορά στη ζωή του. Και -τι έκπληξη!- οι Σεβάσμιοι, όπως του εξηγούσε ο Πρώτος ανάμεσά τους, βασίζονταν σε αυτόν για να αποτρέψουν μια τεράστια απειλή. Μια απειλή που όμοιά της δεν είχε εμφανιστεί ξανά από τον 62ο και μετά. Όλοι οι ταξιδιώτες έβαζαν από καιρό σε καιρό το χεράκι τους. Μα πάντοτε, εκείνοι, οι φύλακες, τραβούσαν τις γραμμές και διόρθωναν τις καταστάσεις. Τώρα όμως, πρώτη φορά αντιμετώπιζαν κάτι τόσο περίπλοκο. Πρώτη φορά τρεις διαφορετικοί αιώνες είχαν στείλει απεσταλμένους και ο χρόνος είχε αναταραχτεί όσο ποτέ ξανά. Και το χειρότερο, το επίκεντρο ήταν στον 20ο. Ποιος μπορούσε να ταξιδέψει στον 20ο;

 

-Αν κάποιος μπορεί, είσαι εσύ, είπε ο Δεύτερος Σεβάσμιος.

 

Ο Ωραιοτόλης έμεινε αμίλητος. Ότι το Συμβούλιο ζητούσε από αυτόν βοήθεια, τον κολάκευε. Από την άλλη βέβαια, η ιδέα να ταξιδέψει στον 20ο τον φόβιζε. Το πιθανότερο είναι ότι θα έλιωνε τόσο, που ποτέ δεν θα ξαναγινόταν άνθρωπος.

 

Σαν να κατάλαβε τις σκέψεις του, ο Πρώτος Σεβάσμιος μίλησε.

 

-Ναι, ίσως το λιώσιμο να είναι ανεπανόρθωτο. Μα αν δεν το κάνεις, μια ατομική βόμβα θα πέσει στη Χιροσίμα. Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι θα υποφέρουν και το χειρότερο, ο άνθρωπος θα καταλάβει ότι μπορεί να προκαλέσει τεράστια ζημιά με τον πόλεμο. Θα χρησιμοποιήσει ξανά πυρηνικά όπλα τον 21ο, τον 22ο, τον 23ο. Η ζωή μας, όπως την ξέρουμε θα αλλάξει τόσο, που δεν μπορούμε να το επιτρέψουμε.

 

Δεν υπήρχε καθόλου χρόνος, του είχαν εξηγήσει. Βυθίστηκε στους αιώνες αμέσως, χωρίς να μιλήσει πουθενά, χωρίς να αποχαιρετήσει καν τον πατέρα του. Και τώρα βρισκόταν πια ένα βήμα από την αναταραχή που τον είχαν στείλει να αποσοβήσει. Με μια τελευταία προσπάθεια κατέβηκε εκεί που δεν είχε πάει ποτέ άνθρωπος, στον 20ο. Και κρατώντας από τη συγκίνηση την ανάσα του, χάιδεψε την πηγή της, να την κάνει να ησυχάσει.

 

 

 

 

-1

Ο Ρόμπερτ δεν θα ξεχνούσε ποτέ στη ζωή του αυτό που αντίκρισε με το που σήκωσε το βλέμμα από τον καφέ: Μέσα από το σώμα του κυβερνήτη του, έβγαινε ένας ακόμα, ολόιδιος με αυτόν, και έπειτα ένας τρίτος, ένας τέταρτος, σαν φαντάσματα.

 

Ένας από τους κυβερνήτες φαντάσματα ήπιε μια γουλιά καφέ, κοιτώντας τα όργανα πλοήγησης. Ένας άλλος γύρισε προς το μέρος του.

 

-Δεχόμαστε μπαράζ από αντιαεροπορικά, είπε με φωνή που έκανε αντίλαλο. Καλύτερα να αλλάξουμε κατεύθυνση.

 

Οι τρίχες στο κεφάλι του Ρόμπερτ σηκώθηκαν όρθιες. Τα χείλη του κινήθηκαν χωρίς να βγάλουν μιλιά. Δεν θυμόταν ποτέ στη ζωή του να έχει φοβηθεί τόσο.

 

-Λοιπόν, Οζάκα; Τι λες εσύ Ρόμπερτ; Ρώτησε ο ίδιος κυβερνήτης, που φαινόταν να αγνοεί την παρουσία των υπολοίπων.

 

-Χι... Χιροσίμα ψέλλισε ο Ρόμπερτ, χωρίς να ξέρει γιατί. Ήταν η μόνη λέξη που του ήρθε στο μυαλό.

 

Ο κυβερνήτης φάντασμα ανασήκωσε τους ώμους.

 

-Ας είναι. Δεν πιστεύω ότι τόσο ψηλά μπορεί να μας πετύχουν.

 

Την ίδια στιγμή οι τρεις κυβερνήτες φαντάσματα εξαφανίστηκαν. Στη θέση τους έμεινε ένας και μοναδικός, βλοσυρός και σκεφτικός όπως ήταν πάντα όταν πετούσαν. Το Β29 εξακολούθησε την πορεία του, αδιάφορο για τις εκρήξεις χαμηλότερα.

 

 

 

 

0

Η Ταέκο Τιράμι ήταν 15 ετών, μαθήτρια τρίτης γυμνασίου στο Θηλέων όταν έπεσε η βόμβα. Στις διακοπές, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές της Χιροσίμας, δούλευε εθελοντικά στο τηλεφωνικό κέντρο. Πήγαινε στη δουλειά της, όταν είδε ξαφνικά μια αστραπή στον καταγάλανο ουρανό. Πλάι της περπατούσε ένας φίλος της, πρόλαβε να του φωνάξει «κοίτα!» χωρίς να πάρει το βλέμμα της από τον ουρανό. Την επόμενη στιγμή ακούστηκε ένας τρομαχτικός θόρυβος και τα σπίτια γύρω άρχισαν να καταρρέουν. Κάτι έπεσε πάνω της και την πλάκωσε. Ακίνητη, άκουγε από παντού φωνές: «Βοήθεια!» ή «Μαμά! Μαμά!». Ένα χέρι τη βοήθησε να σηκωθεί. Κοίταξε αυτόν που την είχε βοηθήσει και αρχικά δεν τον αναγνώρισε. Ήταν ο φίλος της, αυτός που λίγο πριν περπατούσε πλάι της, αλλά με πρόσωπο κατακόκκινο, καμένο. Τα πάντα γύρω καίγονταν, ο ήλιος είχε χαθεί και ο ουρανός είχε σκοτεινιάσει. Και ας ήταν λίγα λεπτά πριν καταγάλανος! Σαν να ήταν όλος ο κόσμος μια τεράστια σκοτεινή μπάλα από στάχτη. Πήρε τον φίλο της από το χέρι και προσπάθησε να φύγει μαζί του προς την αντίθετη κατεύθυνση από εκείνη της λάμψης. Περπάτησαν με δυσκολία ανάμεσα σε φλεγόμενα συντρίμμια. Τίποτα δεν ήταν στη θέση του, τα σπίτια στο δρόμο που διέσχιζαν κάθε πρωί είτε είχαν εξαφανιστεί, είτε στέκονταν χωρίς ταβάνι, χωρίς καν όλους τους τοίχους στη θέση τους. Ο φίλος της βογκούσε. Κάποια στιγμή παραπάτησε, έπεσε κάτω, της άφησε το χέρι. Της είπε «πήγαινε, μόλις μπορέσω θα έρθω». Τον υπάκουσε, έφτασε στο ποτάμι, το πέρασε κολυμπώντας, προχώρησε όσο μπορούσε, μέχρι που την επομένη κάποιοι νοσοκόμοι εμφανίστηκαν και την περιέθαλψαν. Γλίτωσε. Ποτέ όμως δεν ξανάδε τον φίλο της και ποτέ δεν συγχώρεσε στον εαυτό της ότι τον άφησε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

DinoHajiyorgi : Ξέρω ότι θα σου κόψω πόντους που σε ψηφίζω ανοιχτά(the nigger effect), αλλά το κάνω επίτηδες :whistling: . Δε θα σου πω μπράβο και τις πίπες που μου γράφεις εσύ. Αλλά πανάθεμά σε η ιστοριούλα σου είναι σκέτο σεξ. Εύγε! (και ο τυπάC Cτην υπογραφή Cου θα Cυμφωνεί υποθέτω.)

 

Nikosal : Δεν διαβάζω τέτοια πραματς. Ας σχολιάσει κάποιος πιο σχετικός. :beerchug:

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

Οι δυο ιστοριες μου φάινονται στο ίδιο επίπεδο. Πρέπει να τις ξαναδιαβάσω πολλές φορές για να τις κατανοήσω απόλυτα και να αποφασίσω ποιά είναι η καλυτερη. Η ψηφος αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πωπωπωπω..... μπρρρρ..... τι παίχτηκε τώρα εδώ? τι είναι αυτά ρε παιδιά? δε βάζετε μια προειδοποίηση από πάνω που να λέει "αν θέλετε να διαφυλάξετε την πνευματική σας υγεία, μείνετε μακριά από το write off μας" ή κάτι τελοσπάντων.... "διαβάζετε με δική σας ευθύνη" ίσως? Και καλά, δε φταίτε μόνο εσείς, στην πραγματικότητα, Διονύση, εσύ τα φταις όλα! Αχά....

 

Γιά να σοβαρευτούμε...

 

Και τις δύο ιστορίες τις βρίσκω εξαιρετικά δυνατές, ίσως να είναι που έτσι κι αλλιώς δεν έχω διαβάσει τέτοια πράγματα εκτός από δω, ίσως όντως να είναι τόσο έντονες όσο μου φαίνονται, τείνω στο δεύτερο. Είναι μεν η βάση τους εξαιρετική (που κι αυτή τώρα τη διάβασα πρώτη φορά, αν και αν θυμάμαι καλά επιλέξατε μεταξύ μερικών προλόγων) αλλά αφήνουν και οι ιστορίες μια γεύση πολύ ιδιαίτερη. Του Νίκου μελαγχολική και του Ντίνου αλλοπρόσαλλη. Μου κάνει εντύπωση που κανείς από τους δυο σας δεν απέτρεψε το γεγονός κι επίσης μου κάνει εντύπωση που κανείς από τους δυο σας δεν τους γλύτωσε στ'αλήθεια. Ονειρεύτηκα πως επέπλεα ανάμεσα στους αιώνες και με έπιασε πονοκέφαλος στη σκέψη των υποδοχών πίσω από το μάτι.

 

Τα ράμματα που έχω για τη γούνα σας:

Νίκο, δεν είμαι σίγουρη πως έχω καταλάβει γιατί μετράμε ανάποδα και κάπου μπερδεύτηκα με τα ονόματα και έψαχνα ποιος είναι ποιος πισωγυρνώντας. Ειδικά στο -9- νομίζω πως πρέπει να μας δώσεις κάποιο στοιχείο παραπάνω αν δε σου αρέσει η ιδέα του ονόματος, κάτι χαρακτηριστικό για να μην αφήνεις αμφιβολίες μετά για το ρόλο του. Επίσης, έχω την αίσθηση πως υπάρχουν τρύπες στην ιστορία χωρίς όμως να είναι καθαρή αφαίρεση αυτό που κάνεις. Νομίζω πως μου λείπουν και στοιχεία που έχουν νόημα σε σχέση με αυτό που αφηγείσαι.

Ντίνο, με χάλασε το τελευταίο σου κεφάλαιο, το βρίσκω πρόχειρο σε σχέση με το υπόλοιπο κείμενο. Κι άλλο ένα το οποίο δε με χάλασε ακριβώς, απλά το αναφέρω. Ποτέ δεν κατάλαβα πόσοι ακριβώς ήταν όλοι μαζί.

 

Γενικά και οι δύο ιστορίες μου άρεσαν κι αν δεν διαγωνίζονταν δε θα μπορούσα να πω ποια είναι καλύτερη από την άλλη. Πραγματικά δεν πιστεύω πως κάποια από τις δύο όντως υπερέχει. Ψήφισα του Νίκου γιατί με κέρδισε περισσότερο η ομορφιά του ταξιδιού στο παρελθόν από τι ο καθαρός τρόμος της περιπέτειας του Ντίνου. Προσωπικό θέμα, εντελώς.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Αχά. Δύναμη. Σκέτη, ωμή δύναμη.

Αυτό αποπνέουν και οι δύο ιστορίες. Εντάξει κι εγώ μπερδεύτηκα από το countdown του Νίκου, κι εγώ μπουρδουκλώθηκα στους Νομούρα του Ντίνου. Άσε που η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι ήταν πάντα για μένα η απόλυτη φρίκη και δύσκολα ξεπέρασα το γεγονός της αναφοράς στο συγκεκριμένο σημείο της ιστορίας. Ψήφισα Ντίνο μόνο και μόνο γιατί το απάισιο διαφαίνεται κάτω από το μπαχαλάκι κι όχι απλά διαφαίνεται αλλά φωνάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, με χάλασε το τελευταίο σου κεφάλαιο, το βρίσκω πρόχειρο σε σχέση με το υπόλοιπο κείμενο. Κι άλλο ένα το οποίο δε με χάλασε ακριβώς, απλά το αναφέρω. Ποτέ δεν κατάλαβα πόσοι ακριβώς ήταν όλοι μαζί.

Στο 4 η ιστορία έχει τελειώσει. Εκεί θα του δώσω κοιλιά;

 

Πόσοι είναι; Έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ο Nikosal έγραψε μια πιο "ώριμη" ιστορία, αλλά του Ντίνου μου φάνηκε αρκετά πιο διασκεδαστική. Και οι δύο είχαν ενδιαφέρον και σχετικά απρόβλεπτο τέλος. Και οι δύο ήταν πολύ προσεγμένες και καλογραμμένες.

 

Τελικά θα δώσω την ψήφο μου στο Nikosal γιατί τόλμησε να πειραματιστεί με τη δομή, τη ροή και το ύφος της δικής του ιστορίας, σε αντίθεση με το Ντίνο, που έγραψε κάτι πιο γραμμικό, και λίγο πιο κουραστικό, ίσως, για τον αναγνώστη.

 

Συγχαρητήρια και στους δυο σας για δύο πολύ καλές ιστορίες ( δώσε μου ταξίδι στο χρόνο και πάρε μου την ψυχή! )

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #32 (DinoHajiyorgi vs nikosal)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..