Jump to content

Michael's Moorcock Elric: The making of a sorcerer


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Νέα μίνι σειρά από τη DC, θα ολοκληρωθεί σε 4 τεύχη και περιέχει τις τέσσερεις δοκιμασίες για να χρειστεί διάδοχος του Μελνιμπονέ/ γίνει μάγος, μέσα από ταξίδι στις αναμνήσεις των προγόνων του, ενώ ταυτόχρονα ο ξ΄'αδερφος του προσπαθεί να το δολοφονήσει. Πέτυχα σήμερα το πρώτο τεύχος και το βρήκα πολύ καλο (το σενάριο/διαλόγους το γράφει ο Moorcock)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Σίμονσον. Αν και οι παλιές σειρές Ελρικ με σχέδια του P.Craig Russell δεν ξεπερνιώνται εύκολα. Θα του ρίξω πάντως μια ματιά όταν πάω στο Σολάρις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα ήδη το πρώτο τεύχος, και μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλό, καθώς προσθέτει μερικά στοιχεία από τη ζωή του Έλρικ που ως τώρα δεν ήταν γνωστά. Βεβαίως, η Καταιγίδα και ο Ακτόριος έχουν πλέον άλλο σκοπό, αλλά αυτό που μου τη σπάει είναι μερικά σκίτσα που είτε είναι ανακριβή ή απλά δε συμφωνούν με την δική μου άποψη:

 

α) Οι Δράκοι μοιάζουν σαν μεγάλες, χοντρές σαύρες με φτερά. Ουδεμία σχέση με τα εντυπωσιακά ερπετά που έφτυναν οξύ

 

β) Ο Γιρκούν είναι φαλακρός, όταν χαρακτηριστικά αναφέρεται στα βιβλία ως μακρυμάλλης (αν θυμάστε ποιος έπαιζε τον Sang Tsung στο πρώτο Mortal Combat, θα καταλάβετε πώς τον φανταζόμουν)

 

γ)Για αδύναμος αλμπίνος, ο Έλρικ παραείναι μύώδης, n'est pas?

 

δ) Πάντα φανταζόμουν τον Ντίβιμ Τβαρ μυώδη, μαύρο και φαλακρό. Τι είναι αυτός ο ξερακιανός γέρος;

 

ε) Ωραία πάντως φαίνεται η Καταιγίδα

Link to comment
Share on other sites

α) Οι Δράκοι μοιάζουν σαν μεγάλες, χοντρές σαύρες με φτερά. Ουδεμία σχέση με τα εντυπωσιακά ερπετά που έφτυναν οξύ

 

β) Ο Γιρκούν είναι φαλακρός, όταν χαρακτηριστικά αναφέρεται στα βιβλία ως μακρυμάλλης (αν θυμάστε ποιος έπαιζε τον Sang Tsung στο πρώτο Mortal Combat, θα καταλάβετε πώς τον φανταζόμουν)

 

γ)Για αδύναμος αλμπίνος, ο Έλρικ παραείναι μύώδης, n'est pas?

 

δ) Πάντα φανταζόμουν τον Ντίβιμ Τβαρ μυώδη, μαύρο και φαλακρό. Τι είναι αυτός ο ξερακιανός γέρος;

 

ε) Ωραία πάντως φαίνεται η Καταιγίδα

α) Μα οι δράκοι είναι απλά μεγάλα, χοντρά κι εντυπωσιακά σαυροειδή με φτερά και φτύνουν οξύ! (Αν έγραφα «με φτερά που φτύνουν οξύ»...)

 

β) Είδες τι σου κάνει η νέα κουρευτική συσκευή της Αυτοκρατορικής Κομμωτικής Εταιρίας;

 

γ) Λίγοι μήνες στο γυμναστήριο αρκούν...

 

δ) Δε σου φταίει κανείς που είσαι ένας σεξιστής με ρατσιστικές πεποιθήσεις! :bleh:

 

ε) Είναι ωραία η ρημάδα... δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγνώμη, μάλλον δίνω λάθος εντύπωση για τον εαυτό μου, οπότε ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Πρώτα από όλα, έχω φίλους μαύρους και ο κολλητ'ος μου είναι Εβραίος (όχι, δεν κάνω πλάκα) δεύτερον, μου τη σπάει άγρια που όλοι είναι λευκοί στις ιστορίες φαντασίας και που οι χαρακτήρες με διαφορετικό χρώμα δέρματος περιγράφονται ως ο "μαύρος πολεμιστής, ο σχιστομάτης μάγος" και ούτω καθεξής.

Αυτό βεβαια δεν σημαίνει ότι είμαι κολλημένος με στερεότυπα ή ότι τους συνδέω άμεσα. Απλά είχα σχηματίσει αυτή την άποψη, και αν δεν το έχεις προσέξει, ο Μούρκοκ δεν διασαφηνίει επακριβώς την εξωτερική εμφάνιση, μαλλιά και λοιπά εξωτερικά χαρακτηριστικά των χαρακτήρων επακριβώς, ίσως για να δώσει λίγη ελευθερία στον ανγνώστη!

Εν τέλει, δεν κατάλαβα γιατί οι Μελνιμπόνιοι πρέπει να είναι όλοι τους λευκοί! ναι μεν ο Έλρικ είναι αλμπίνος, αλλά αυτό δεν αποκλείει ο Σάντρικ, να είχε Ασιατικά χαρακτηριστικά ή η μητέρα του να είχε σκούρο δέρμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και, δύο χρόνια μετά την κυκλοφορία των δύο τευχών κυκλοφόρησαν και τα άλλα δύο!

Τα έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό, και γενικά μου άφησαν μια πολύ καλή γεύση τελειώνοντάς τα (ειδικά το 3ο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..