Jump to content

Sci-fi χαρντκορίλα Νο 2 - Νέο Project


Sylook
 Share

Recommended Posts

Με χαρά σας παρουσιάζω το δεύτερο 3Δ πρότζεκτ μου.

Αυτή τη φορά το σχέδιο αφορά διαστημόπλοιο (light drone carrier) του κοντινού μέλλοντος, Ελληνοευρωπαικών συμφερόντων (στην τελική του μορφή θα έχει Ελληνικά/Ευρωπαικά διακριτικά, σημαίες κτλ). Το μοντελάρισμα έχει σχεδόν τελειώσει και σας παρουσιάζω τα πρώτα τεστ παραγωγής.

Σχόλια πάντα ευπρόσδεκτα...

 

post-1219-1188749398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό. Χαρντκορίλα πράγματι. Πιο περίπλοκο από τα προηγούμενα μοντέλα σου. Μ'αρέσει τόσο η φουτουριστική αίσθηση που έχει, όσο και το πόσο αληθοφανές είναι.

Θα βάλεις κάποιο texture όταν τελειώσεις? (Όχι, δεν εννοώ τίποτα λαχανί βούλες, μεταλλικό texture εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι το μόνο πράγμα που πιστεύω ότι πρέπει να δουλέψεις λίγο. Τί shaders έχει αυτή η έκδοση (είχα δουλέψει πολύ παλιά με το Lightwave).

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τρελά textures στο τελικό μοντέλο (αυτό που είδατε δεν έχει τίποτα - μόνο το default του προγράμματος σε δυο αποχρώσεις), με βρωμιά/φθορές απο τις συνεχείς αεροπεδήσεις, ζημιές μάχης κτλ κτλ. Σύντομα θα ανεβάσω και το πρώτο texture preview.

Απώτερος στόχος να ''παίξει'' το μοντέλο σε βιντεάκι.

 

RaspK: H τελευταία έκδοση έχει της παναγιάς τα μάτια (γενικά) και τουλάχιστον καμιά 20αριά shaders.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το κέφι, ένα wireframe render σε υψηλή ανάλυση θα έλεγε τρελά. Πολύ καλή δουλειά με τη γεωμετρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ανεβάζω μερικά πρόχειρα wires (RaspK) και ενα texture preview.

 

post-1219-1188886208_thumb.jpg

post-1219-1188886178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδού το -σχεδόν- τελικό αποτέλεσμα. Απέχει απο το τέλειο βέβαια αλλά θα την κάνει τη δουλειά του.

 

post-1219-1188975942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια διαφωνία έχω, και θα στη μεταφέρω εδώ επειδή το είχα προσέξει και σε προηγούμενο video σου:

 

Τα σκάφη, ανεξαρτήτως χώρας, φέρουν το heraldry (ειδικά, τη σημαία) μια χώρας μόνο όταν υπάρχει πανί. Από την άλλη, αν έχουμε εμπορικό σκάφος, πάντα υπάρχει το αναγνωριστικό της εταιρίας, χωρίς κάποια ένδειξη του κράτους (εκτός από τη σημαία, όπως είπα), αλλά, αν είναι κρατικό σκάφος, θεωρώ εξ ίσου πιθανό κάποιο άλλο αναγνωριστικό (όπως τα μαχητικά σήματα και σύμβολα - της Ελλάδας είναι 3 ομόκεντροι κύκλοι, ένας λευκός ανάμεσα σε δύο γαλάζιους).

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια διαφωνία έχω, και θα στη μεταφέρω εδώ επειδή το είχα προσέξει και σε προηγούμενο video σου:

 

Τα σκάφη, ανεξαρτήτως χώρας, φέρουν το heraldry (ειδικά, τη σημαία) μια χώρας μόνο όταν υπάρχει πανί. Από την άλλη, αν έχουμε εμπορικό σκάφος, πάντα υπάρχει το αναγνωριστικό της εταιρίας, χωρίς κάποια ένδειξη του κράτους (εκτός από τη σημαία, όπως είπα), αλλά, αν είναι κρατικό σκάφος, θεωρώ εξ ίσου πιθανό κάποιο άλλο αναγνωριστικό (όπως τα μαχητικά σήματα και σύμβολα - της Ελλάδας είναι 3 ομόκεντροι κύκλοι, ένας λευκός ανάμεσα σε δύο γαλάζιους).

 

Το σκάφος που έφτιαξα είναι στρατιωτικό, έχει ναυπηγηθεί απο την Ελληνική κυβέρνηση (με 50% χρηματοδότηση απο την Ε.Ε. - κλασσικά πράματα) και υπάγεται στον Ευρωπαικό Στόλο. Ως διαστημικό σκάφος της ESA είναι υποχρεωμένο να φέρει τη σημαία των χωρών/χώρας που έχουν χρηματοδοτήσει την κατασκευή του (στην προκειμένη περίπτωση Ελλάδα και Ε.Ε.) όπως άλλωστε ισχύει και σήμερα σε όλες τις Εθνικές/Διεθνικές Διαστημικές Υπηρεσίες.

Όσον αφορά το σύμβολο με τους ομόκεντρους κύκλους της Π.Α. έχεις απόλυτο δίκιο, φαίνεται πως ξέχασα να βάλω τον λευκό.

Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δύο-τρεις συμβουλές: πρώτον, βγάλε λίγο "out of focus" το φεγγάρι - μοιάζει λίγο ψεύτικο να φαίνεται εξ ίσου εστιασμένο το φεγγάρι και το μοντέλο· δεύτερο, το κήτος μοιάζει πολύ πλαστικό - μήπως να του έδινες πιο μεταλλικά χαρακτηριστικά; Και, κυρίως, να έκανες λίγο πιο σκληρό το φως: το φως στο διάστημα είναι πολύ έντονο, εδώ είναι λίγο απαλό.

 

Πολύ καλή δουλειά, πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δύο-τρεις συμβουλές: πρώτον, βγάλε λίγο "out of focus" το φεγγάρι - μοιάζει λίγο ψεύτικο να φαίνεται εξ ίσου εστιασμένο το φεγγάρι και το μοντέλο· δεύτερο, το κήτος μοιάζει πολύ πλαστικό - μήπως να του έδινες πιο μεταλλικά χαρακτηριστικά; Και, κυρίως, να έκανες λίγο πιο σκληρό το φως: το φως στο διάστημα είναι πολύ έντονο, εδώ είναι λίγο απαλό.

 

Πολύ καλή δουλειά, πάντως. :)

 

Αν και ξέρεις ότι είμαι φαν του ρεαλισμού, αποφάσισα -για καλλιτεχνικούς λόγους- να γίνω λίγο πιο ελαστικός στο τελευταίο render. Βασικά ήθελα να αναδείξω κάποια σημεία του μοντέλου, χωρίς όμως να χαθεί το υπόλοιπο (π.χ. έβαλα δύο πηγές φωτός στη σκηνή -εντελώς μη ρεαλιστικό σε πραγματικές συνθήκες). Επίσης, σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποιώ το out of focus ή το stereoscopic rendering. Συμφωνώ ότι δίνουν ρεαλισμό και την αίσθηση της κίνησης βοηθώντας να ζωντανέψει μια σκηνή αλλά θεωρώ αμαρτία να έχεις ένα καλό, λεπτομερές μοντέλο και να μην το δείχνεις (να φαίνεται θολούρα δηλαδή) λόγω των εφέ :thmbup:

Τώρα, για την 'πλαστικότητα' του μοντέλου (αν και εμένα δεν μου φαίνεται έντονα) ευθύνεται ξεκάθαρα ο φωτισμός ο οποίος δεν επιτρέπει να φανεί το specularity της επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά αυτά, απλά ξεκαθαρίζω ότι για εμένα αποτελούν... μείον. Επιμένω ότι είναι πολύ καλό παράλληλα, όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχασα πολλά, μεγάλε ποιος είσαι; Εννοώ, που κρυβόσουν εσύ τόσο καιρό; Για πες αυτό το καινούριο project για τι είναι; Τι προετοιμάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχασα πολλά, μεγάλε ποιος είσαι; Εννοώ, που κρυβόσουν εσύ τόσο καιρό; Για πες αυτό το καινούριο project για τι είναι; Τι προετοιμάζεις;

 

 

Φίλε διγέλαδε, πέρασα τα παιδικά μου χρόνια κλεισμένος μέσα σε εργαστήρια ύψιστης ασφαλείας. Καθημερινά βασανιστικά πειράματα στο dna είχαν σαν αποτέλεσμα την μετάλλαξη μου. Οι αλλαγές που υπέστησα ήταν ραγδαίες. Ο εγκεφαλός μου διογκώθηκε (τα αποτελέσματα είναι άλλωστε ορατά στο avatar που χρησιμοποιώ) και απέκτησα έτσι διάφορες μυστικιστικές ικανότητες - όπως η συγγραφή Ε.Φ. και το 3d design/animation. Πριν μόλις μερικά χρόνια κατάφερα να δραπετεύσω και ζω πλέον αναμεσά σας.

Σκοπός μου?

Καταρχάς να φτιάξω -για λόγους προσωπικής εξέλιξης- ένα βιντεάκι animation λίγων λεπτών με Ε.Φ. περιεχόμενο, φυσικά.

Στη συνέχεια και μακροπρόθεσμα, να δημιουργήσω ή να συμμετάσχω σε short film/ταινία με αντίστοιχο περιεχόμενο.

Εννοείται πως θα μείνετε ενήμεροι για οτιδήποτε νεώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, μπράβο! Συνέχισε και όταν είναι έτοιμο να οργανώσουμε κανά preview πουθενά της μίνι-ταινίας.

Το λιωμένο αβαταρ μου θυμίζει και τον φίλτατο δόκτωρ Davros των Daleks

davros_drinking_revelation_150_150x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό έχω κάτι έτοιμο θα το κανονίσουμε. :thmbup:

Απλά, έχε υπόψη σου, ότι επειδή το δουλεύω μόνος μου θα αργήσει αρκετά κάποιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά - εδώ, όμως, πραγματικά θα έκανες παπάδες αν μείωνες το ambiance: όπως μπορεί να σου πει κανείς, είτε στη φωτογραφία, είτε στην κινηματογράφο, είτε στο σχέδιο, μεγάλο μέρος της έντασης και της ομορφιάς μιας σκηνής βγαίνει από τα φώτα και τις σκιές (πράγμα που ξέρεις, είμαι σίγουρος, αλλά περίμενε να καταλήξω), οπότε τ' ότι το σκάφος δε βυθίζεται στο κενό του διαστήματος το κάνει να μοιάζει σα να έχεις ζωγραφίσει το σκάφος επάνω στην εικόνα... Πιστεύω ότι μειώνοντας το χρώμα του ambient φωτισμού στο #20 ή 032 ή και χαμηλότερα (π.χ. #01/016) θα το βελτίωνε).

Link to comment
Share on other sites

Ok, γενικά point noted αν και ως μη γραφίστας δεν καταλαβαίνω τους κωδικούς που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..