Jump to content

BRIAN FROUD - Sci-fi/fantasy artists


Oberon
 Share

Recommended Posts

Για τον Brian Froud έχει ειπωθεί το εξής: Aν οι faeries υπήρχαν στ'αλήθεια (και ο γράφων πιστεύει πως υπάρχουν) οι μορφές που θα διάλεγαν για τους εαυτούς τους, είναι αυτές που ζωγραφίζει ο πασίγνωστος Mr Froud.

 

Πραγματικά οι μορφές των Faeries του Froud είναι μοναδικές(οί). Άλλοτε παραμυθένιες και πανέμορφες, άλλοτε σκοτεινές και επικύνδινες, αλλά πάντα μαγευτικές, έχουν μια ποιότητα απαράμμιλη, ένα στύλ Κέλτικο αλλά και ερωτικό, μια αίσθηση μαγείας και παγανισμού (με την καλή έννοια). :p

 

Αλλά δεν πρόκειται μόνο για "νεράιδες". Αγγελικά όντα, καλά και κακά ξωτικά από όλο το φάσμα της Βρεττανικής μυθολογίας συνθέτουν ολόκληρα οικοσυστήματα μέσα στους πίνακες του Brian Froud, που κάνουν τον θεατή να αναρωτιέται τι πραγματικά συμβαίνει μέσα στα δάση της Αγγλίας και της Ιρλανδίας, μέσα στο δρυμό της Βροσελιάνδης στη Βρεττάνη, όταν πέφτει η νύχτα η όταν δεν υπάρχουν άνθρωποι τριγύρω.

 

Να μερικά έργα του και παρακάτω (ως συνήθως) Links για σχετικά sites.

 

mask.jpgBF030.jpg

 

Iδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το Faerie Oracle του Froud. Μια τράπουλα με 66 κάρτες (που θυμίζει τα tarot) με σκοπό τη μαντεία με τη βοήθεια των Faeries. Πριν 2 χρόνια στη Σαμοθράκη, είχα γνωρίσει ένα ζευγάρι που είχαν αυτή την τράπουλα (την έχω και ο ίδιος). Φαινόταν να......λειτουργεί! :p

 

 

BF005.jpgBF101.jpg

 

Να και τα λίνκια που θα έλεγε και ο Μελδόκιος. :D

 

http://www.worldoffroud.com/ Το επίσημο site του καλλιτέχνη.

http://www.thepixiepit.co.uk/fairyart/brian_froud.htm Faerie Art

http://www.faeryshop.com/g_bf_01.asp Πολλές εικόνες από το Faerie Oracle.

http://www.fantasyweb.idv.tw/yilu/gallery/...ud/1/index1.htm Mια τεράστια gallery έργα του Froud σε πολύ καλή ποιότητα.

 

Φυσικά, τα βιβλία του και ειδικά το Good Faeries/Bad Faeries υπάρχουν σε πολλά Online βιβλιοπωλεία, αλλά συχνά εμφανίζονται και στα σχετικά Ελληνικά βιβλιοπωλεία.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις ότι είπα πως στην επόμενη συνάντηση θα φέρω τα βιβλία Faeries και Good Faeries & Bad Faeries; Τα σκίτσα που έχει βάλει ο Dain πιο πάνω είναι από το δεύτερο, μ' εξαίρεση το κάτω δεξιά...

Link to comment
Share on other sites

Πότε το είπες αυτό Rasp? Δεν είδα κάποιο σχετικό πόστ. Πάντως είναι πολύ καλή ιδέα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το κάτω δεξιά είναι φοβερό. Έχω φάει πέντε λεπτά που το χαζεύω και προσπαθώ να καταλάβω όλες τις λεπτομέρειες :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Έχω φέρει στην αδελφή μου και αγαλματίδιο faerie από το Λονδίνο με την υπογραφή του Brian Froud (είχα δεί να έχουν κι εδώ στο Solaris). Τα βιβλία που ανφέρεις RaspK καθώς και 2-3 άλλα τα έχει η αδελφή μου. Είναι φανταστικός στο να σχεδιάζει faeries.

Link to comment
Share on other sites

Πότε το είπες αυτό Rasp? Δεν είδα κάποιο σχετικό πόστ. Πάντως είναι πολύ καλή ιδέα. :)

Στην τελευταία συνάντηση...

 

Επιπλέον, λατρεύω το γεγονός ότι σας αρέσουν τα σχέδια γιατί το είχα σχολιάσει ότι είναι πολύ καλά για ξωτικά σε άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Mια που υπαρχει το τόπικ, δεν υπήρχε λόγος να ανοίξω άλλο για την ερώτησή μου.

Παιδιά, αν κάποιος έχει το Faeries και το Good Faeries/Bad Faeries του Froud (νομίζω πως ο Rasp τα έχει και τα δύο), μπορεί να μου πει αν πρόκειται για διαφορετικά βιβλία με διαφορετικά έργα ή το Good/Bad Faeries είναι επανέκδοση του Faeries?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Το βιβλίο του Froud Νεράιδες έχει κυκλοφορήσει στα Ελληνικά εδώ και καιρό. Άκουσα όμως πως έχει κυκλοφορήσει και το Good Faeries/Bad Faeries στα Ελληνικά αλλά δεν βρήκα καμμιά αναφορά κάπου. Ξέρει κανείς τίποτα? Έχουν βγει οι Καλές/Κακές Νεράιδες, πρόκειται να βγουν?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη βγει εδώ και κάμποσο καιρό (τουλάχιστον μερικούς μήνες) και το έχω δει με τα μάτια μου σε βιβλιοπωλείο, αλλά δε θυμάμαι ποιο. :asad:

Link to comment
Share on other sites

Ε. αφού έχει κυκλοφορήσει θα υπάρχει σε κάποιο από τα γνωστά "στέκια" οπότε θα το βρω. Thanks Παναγιώτη! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..