Jump to content

Η συμπεριφορά προς τα βιβλία


heiron
 Share

Recommended Posts

Εγώ νόμιζα ότι ήμουν εγώ υπερβολική με την καλή εμφάνιση των βιβλίων, αλλά όχι και να πειράζουν κάποιον οι ζαρωματιές στη ράχη από το άνοιγμα-κλείσιμο του βιβλίου! Στα δικά μου ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ δεν τσακίζω σελίδες και δεν γράφω επάνω. Πάντα σελιδοδείκτες ή κάποιο χαρτάκι για να κάνει αυτή τη δουλειά - έχω άπειρους σελιδοδείκτες. Όταν αγοράζω καινούρια, θα προσπαθήσω να βρω το αντίτυπο που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Αλλά αν δεν υπάρχει κάποιο σούπερ ντούπερ τέλειο, θα πάρω το αμέσως επόμενο, αρκεί να θέλω οπωσδήποτε το βιβλίο. Όταν αγοράζω μεταχειρισμένα δε με πειράζει όπως και να είναι, αλλά πάντα αν κάποιο είναι σε καλή κατάσταση θα με βοηθήσει να αποφασίσω να το πάρω. Από τα βιβλία που τα έχω πάρει καινούρια, έχουν φθαρεί αυτά που τα έχω διαβάσει πολλές πολλές φορές επί χρόνια - έχει ξεκολλήσει το εξώφυλλο ή κάποιες σελίδες και μερικά έχουν λεκέδες από φαγητά. Παλιότερα είχα ένα κόλλημα να φτιάχνω "ρυάκια" πάνω στις σελίδες των βιβλίων με το δάχτυλο και πολλά που διάβαζα εκείνη την εποχή έχουν αυτό το σημάδι - δε μπορώ να σας το περιγράψω, μόνο να το δείξω. Ποτέ δε θα αγόραζα ξανά κάποιο βιβλίο που το έχω ήδη, επειδή ξαναβγήκε σε συλλεκτική έκδοση. Δανείζω και δανείζομαι και προσέχω τα δανεικά και απορώ πόσος πολύς κόσμος, απ'ό,τι λέτε εδώ μέσα, χάνει τα δανεικά και κάνει τους δανειστές να κόψουν το δανεισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    4

  • Oberon

    5

  • RaspK

    5

  • Spock

    5

Μ'αρέσει να νιώθω άνετα με τα βιβλία μου, αυτή είναι η αλήθεια! :rolleyes:

 

Και η ράχη θα αποκτήσει ρωγμές, ίσως ξεκολλήσει όλο το βιβλίο εσωτερικά (γι' αυτό δε φταίω εγώ, όταν γίνεται, γίνεται απ' την αρχή μάλλον γιατί δεν ήταν καλά κολλημένο)... Εντάξει βιβλία είναι. Τα κουβαλάω μαζί μου σε ταξίδια, κοιμάμαι μαζί τους... Αλλά δεν παθαίνουνε τραγικά πράγματα ποτέ!

Η μόνη συνήθεια που ίσως πρέπει να κόψω, είναι να χρησιμοποιώ ως σελιδοδείκτες το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο. Είδα κάποιους που το έκαναν και άρχισα να το κάνω γιατί είναι βολικό, αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι όντως η χρήση τους γιατί έτσι το βιβλίο χαλάει κάπως. Φαίνεται πολυχρησιμοποιημένο όπως και να χει... Δε με πειράζει και τόοσο πολύ βέβαια... :8):

 

Μην το κάνεις. Είναι πολύ κακό. Μα πολύ κακό. Τζιζ που λένε; Ε, αυτό! Στο στρατό είδα έναν τύπο να το κάνει αυτό με το εξώφυλλο στο Σμήνος!!!! Βιβλίο 900 σελίδων (στο περίπου, δεν το έχω διαβάσει)!!!! Μπορείτε να καταλάβετε την τραγική κατάσταση στην οποία ήταν το εξώφυλλο! Έπαθα πολλαπλά εγκεφαλικά! Μιλάμε, όχι μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Σελιδοδείκτες δεν υπάρχουν; Μερικοί έχουν και ωραίες ζωγραφίες πάνω! Σας παρακαλώ, το εξώφυλλο προστατεύει τις σελίδες, ΔΕΝ είναι σελιδοδείκτης.

 

Μετά από αυτό το παραλλήρημα, μάλλον καταλάβατε ότι είμαι αρκετά σχολαστικός, τρελός, ψυχαναγκαστικός και ψυχάκιας με τα βιβλία μου. Κάποτε δάνειζα χωρίς δεύτερη σκέψη. Όταν μου τα επιστρέφανε σε άθλια, μα άθλια κατάσταση, άρχισα να το σκέφτομαι δύο φορές. Εντάξει, και μένα μου ξεκολλάνε καμιά φορά σελίδες. Δεν πάω να αγοράσω νέο αντίτυπο (αν είχα πάρα πολλά λέφτα ίσως και να το εκάνα!) :D

Συμφωνώ με αυτά που είπε η Sonya, όπως τις περισσότερες φορές άλλωστε) και με την wordsmith. Τα βιβλία αξίζουν το σεβασμό και την αγάπη μας.

 

ΥΓ. Sonya, για αυτό το δερματόδετο Sandman, νομίζω πως σε μισώ!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Τον δεύτερο τόμο τον έχω δύο φορές. Αν στον δώσω τον Νοέμβριο που θα κατέβω Ελλάδα, θα σταματήσει το μένος σου; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τον δεύτερο τόμο τον έχω δύο φορές. Αν στον δώσω τον Νοέμβριο που θα κατέβω Ελλάδα, θα σταματήσει το μένος σου; :Ρ

 

Ε, άμα τον έχεις δυο φορές και τσάμπα σου πιάνει πολύτιμο χώρο στη βιβλιοθήκη...

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Και γω τα προσέχω πολύ τα βιβλία μου. Όμως, πείτε με τρελή αν θέλετε, αλλά και μερικά που τα έχω χιλιοδιαβάσει και έχουν πάει μαζί μου σε ένα σωρό ταξίδια, και το δείχνουν αφού είναι σχεδόν φύλλο και φτερό, τα αγαπάω εξ ίσου. Σαν να έχουν πάρει κάποιες μνήμες επάνω τους με τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..