Jump to content

The Chosen


northerain
 Share

Recommended Posts

chosen1_sm.jpg

 

Mporei na agnoeite ta threads mou, alla ego syni8izo aka8ektos na sas morfono.Cheers.To comic gamaei apla, ki as moiazei ligo amerikania.To telos einai ekplhktika tromaktiko kai ftanei epipeda arrostias akoma kai gia mena(!?!).

De leo tpt allo.An den sas epeisa tora, den pei8estai me tpt.Cheers.

 

chosen2_sm.jpg

 

 

Preview:

 

Imagine you’re twelve years old and suddenly discover that you’re the returned Jesus Christ. You can turn water into wine, make the crippled walk again, and perhaps even raise the dead. What do you do, what does your family do, and how does it affect you knowing that you’re destined to grow up and take part in a conflict that people have been waiting almost two thousand years for? Chosen has been described in the British press as Spider-Man meets The Book of Revelation. The magazine SFX describes it as Harry Potter for Christian fundamentalists. This collected four-issue miniseries, with artist Peter Gross (Lucifer), is part of the creator-owned Millarworld line of books from writer Mark Millar.

 

chosen3_sm.jpg

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά άμα δεν το δω δεν μπορώ και να βγάλω γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι κάποιος που υποτίθεται ότι είναι η ενσάρκωση του τάδε μεσσία και θα σώσει/καταστρέψει τον κόσμο;...

 

Γιατί στα κόμιξ δεν προσπαθούν λίγο περισσότερο; Πάντα αυτό ήταν το παράπονο μου...

Link to comment
Share on other sites

nai h alh8eia einai oti einai pio polyploka.Px se touto edo to comic, sta 2 prota teyxh blepoume to ksekinhma kai thn epibebaiosh oti o Frankie einai ontos i Messias...gia na er8ei to psxyxoplakome telos.Oudemia anafora se sothria tou kosmou.

 

 

Kati asxeto:Sta comics exo dei prospa8eis pou 8a xairomoun na do kai sto fantasy/sci-fi/horror genre ''mas''.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

nai h alh8eia einai oti einai pio polyploka.Px se touto edo to comic, sta 2 prota teyxh blepoume to ksekinhma kai thn epibebaiosh oti o Frankie einai ontos i Messias...gia na er8ei to psxyxoplakome telos.Oudemia anafora se sothria tou kosmou.

 

Κάτσε, ρε συ. Αυτό το θεωρείς "πολυπλοκότητα"; Δηλαδή, τι θα ήταν "απλοϊκό" -- να καταλάβει αμέσως ότι είναι ο μεσσίας;

 

Kati asxeto:Sta comics exo dei prospa8eis pou 8a xairomoun na do kai sto fantasy/sci-fi/horror genre ''mas''.

 

Ποιες προσπάθειες είναι αυτές; Εγώ, μέχρι στιγμής, ακόμα και στο αγαπημένο μου κόμικ, που είναι ο Sandman, έχω δει πράγματα που είναι, στην καλύτερη περίπτωση, μέτρια για ένα σοβαρό μυθιστόρημα.

Link to comment
Share on other sites

kala den ennoo oti to comic einai polyploko.Ennoo oti ta pramgata einai polyploka, kai den mporeis na krineis ena comic ap to eksofyllo tou(excuse the pun).Oson afora to allo, ousiastika ta comics einai diaforetiko eidos kai den ksero kata poso mporoun na sygkri8oun, opote isos ayto pou eipa na einai ligo akyro.Alla px comics oopos Hellblazer,Criminal Macabre kai diafora alla(pou de mporo na skefto tora) exoun poly kales idees.

Link to comment
Share on other sites

kala den ennoo oti to comic einai polyploko.Ennoo oti ta pramgata einai polyploka, kai den mporeis na krineis ena comic ap to eksofyllo tou(excuse the pun).

 

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Είναι, όντως, βιαστικό να κρίνεις κάτι από το εξώφυλλο (είτε είναι πράγματι εξώφυλλο, είτε η πρώτη ματιά, είτε οτιδήποτε). Απλά, είναι κάποια μοτίβα που εμένα, προσωπικά, με απωθούν (βλ. εκλεκτούς μεσσίες, έφηβους ήρωες, κτλ που λέγαμε και τις προάλλες), ώστε να είμαι ίσως ολίγον προκατειλημμένος προς αυτά. Ωστόσο, όσα έχω διαβάσει, μόνο ελάχιστα με έχουν ικανοποιήσει... όπως, πχ, το Dune, το οποίο έχει μεσσία κι όμως είναι, νομίζω, πολύ καλό ανάγνωσμα.

Link to comment
Share on other sites

Basika ayto pou elega prin, an kai den to eipa toso kala, einai oti ta comics einai diaforetiko medium.Ena biblio gia enan preacher pou me synodeia enos brykolaka kai ths prohn gomenas tou psaxnei na brei ton 8eo pou thn kopanhse ap ton paradeiso gia na tou spasei ta moutra, den nomizo na douleye(ektos na to grafe o pratchett O.o), eno san comic leitourgei yperoxa, kai mas dinei ena ap ta kalytera ton teleytaion xronon(nomizo 8a symfonhsei kai o drunkelf edo).To en logo comic(The chosen) den me entyposiase sthn arxh, alla to entelos anapantexo telos me apozhmiose.

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Ποιες είναι οι διαφορές, λοιπόν; Δηλαδή, πού είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα μυθιστόρημα και σε ένα εικονογραφημένο; Κατά πρώτον, είναι οι εικόνες... Μετά, όμως, απ'αυτό; Μπορούμε να πούμε ότι αλλάζουν κάποια βασικά πράγματα --πλοκή, χαρακτήρες, κοσμοπλασία φρέσκες ιδέες;

 

Εγώ --που, ομολογουμένως, δεν έχω ασχοληθεί και πάρα πολύ με κόμιξ (αλλά και, guess what, δεν έχω ασχοληθεί πολύ, γιατί δε με "τράβηξαν" πολύ)-- νομίζω ότι, κατά κύριο λόγο, η διαφορά βρίσκεται στο ότι οι δημιουργοί των κόμιξ (ή, γενικότερα, οι παραγωγοί και εκδότες των κόμιξ) πιστεύουν πως τα κόμιξ απευθύνονται περισσότερο σε εφηβικές, ή μικρότερες, ηλικίες. Με αποτέλεσμα να βρίσκεις δύσκολα κάποια πραγματικά ώριμο κόμιξ, όπως, για μένα τιουλάχιστον, είναι ο Sandman.

 

Πιστεύω ότι, αν γινόταν μια άλλη στροφή στα κόμιξ (μια αναγέννηση;), θα μπορούσαν να αποτελέσουν καταπληκτικό αφηγηματικό μέσο.

Link to comment
Share on other sites

Pisteyo oti mia tetoia strofh exei hdh ginei me ta underground comics kapoia stigmh sta 60's or so.Ayta pou taizoun ton kosmo me tous superheroes ktl einai to antistoixou tou pulp fantasy fiction.Yparxoun ekei ekso comics pou steknontai poly kala apo mona tous kai me to artwork kai me to story.Gia paradeigma to Maus tou Art Spiegelman(peri ebraikon stratopedon sygkentroshs, opou oi ebraioi einai pontikia,oi germanoi gates ktl), ta comics tou Kaz(Underworld kyrios) kai pampola alla comics gia ''adults''(blepe skeptomena atoma).Px 100 bullets(tromero concept, tromero senario),Sin city(sxolia peritta),Y-the last man ktl

Link to comment
Share on other sites

Αν και τον τελευταίο καιρό δεν ασχολούμαι τόσο με τα comics, παρακολουθώ κάποιες σειρές (κυρίως μέσω dc++ :whistling:) και πραγματικά οι περισσότερες από αυτές είναι εξαιρετικά γραμμένες.

Όλες όσες ανέφερε ο northe θα μπορούσαν άνετα να μεταφερθούν σε βιβλίο.

 

Αλλά ακόμα και το λεγόμενο Superhero genre το οποίο φαντάζει "παιδικό" και απλοικό (και συνήθως έτσι είναι) έχει κάποια παραδείγματα φοβερού σεναρίου/πλοκής. Καλύτερο παράδειγμα είναι ο Alan Moore (Watchmen baby! Northe die!). Ο άνθρωπος είναι φοβερός. imho τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Βάρδος σεντ:

Κατά πρώτον, είναι οι εικόνες... Μετά, όμως, απ'αυτό; Μπορούμε να πούμε ότι αλλάζουν κάποια βασικά πράγματα --πλοκή, χαρακτήρες, κοσμοπλασία φρέσκες ιδέες;

 

Μπορεί κάποιος να πει για τον κινημαστογράφο "Ναι, είναι κινούμενες εικόνες με ήχο, μετά όμως από αυτό;" :p

 

Όπως δεν μπορεί να διαχωριστεί μια ταινία στην ηχητική μπάντα από τις εικόνες, στο σενάριο από τις εκφράσεις των ηθοποιών, έτσι δεν μπορούν να διαχωριστούν και τα κόμικς στις "σεναριακές ιδέες" από τα σχέδιά τους.

Αντίθετα τα κριτήρια στα βιβλία είναι διαφορετικά. Τα πάντα εκφράζονται μέσω του λόγου. Έτσι, οι τεχνικές πλοκής, κοσμοπλασίας και μερικές ακόμα είναι διαφορετικές, όπως είναι και σε κάθε μορφή τέχνης. Η πλαστικότητα, ας πούμε, στην γλυπτική, είναι κάτι διαφορετικό από την πλαστικότητα στη ζωγραφική.

 

Επανάσταση στα κόμικς έγινε τη δεκαετία του 80 με τους Watchmen και το Dark Night, σε ό,τι αφορά φρέσκιες ιδέες και φρέσκους τρόπους γραφής. Πολύ πιο ώριμους δηλαδή. Και καλλιτεχνικά μια ανάλογη επανάσταση έγινε και τότε η οποία συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

 

Εϊναι βέβαια γεγονός πως τα εντελώς εμπορικά κόμικς απευθύνονται σε νεαρότερες ηλικίες και υιοθετούν τα όποια εμπορικά "hot trends" της εποχής. Μια όμως που κόμικς διαβάζουν και μεγαλύτεροι, υπάρχουν πια αν ψάξει κανείς, δεκάδες εκπληκτικές δουλειές, τόσο συγγραφικά όσο και καλλιτεχνικά μιλώντας, που αξίζει κανείς να τις αναζητήσει και να τις διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να πει για τον κινημαστογράφο "Ναι, είναι κινούμενες εικόνες με ήχο, μετά όμως από αυτό;"  :p

 

Αυτός ο κάποιος μάλλον θα είμαι εγώ. :) Στο σινεμά αυτό είναι το συνηθισμένο μου παράπονο: βασίζονται τόσο πολύ στα ειδικά εφέ που, στο τέλος, ξεχνάνε τι είναι εκείνα τα πράγματα που κάνουν πραγματικά μια ιστορία ενδιαφέρουσα: δηλαδή, χαρακτήρες, πλοκή, ιδέες. Κι έτσι, οι περισσότερες ταινίες είναι για μπαζέν (για να το πούμε γαλλικά :-Ρ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κάποιος μάλλον θα είμαι εγώ.  Στο σινεμά αυτό είναι το συνηθισμένο μου παράπονο: βασίζονται τόσο πολύ στα ειδικά εφέ που, στο τέλος, ξεχνάνε τι είναι εκείνα τα πράγματα που κάνουν πραγματικά μια ιστορία ενδιαφέρουσα: δηλαδή, χαρακτήρες, πλοκή, ιδέες.

 

Δεν διαφωνώ, αλλά μιλάς για κάποιο είδος κινηματογράφου, τον εμπορικό. Παραπάνω μίλαγα για τον κινηματογράφο σαν μορφή τέχνης, εν συνόλω. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη "βιομηχανία" των κόμικς.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

ti na poume gia to maintstream fantasy(px eddings)?Den mporoume na krinoume to fantasy mono kai mono ap ayto omos.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κάποιος μάλλον θα είμαι εγώ.  :)  Στο σινεμά αυτό είναι το συνηθισμένο μου παράπονο: βασίζονται τόσο πολύ στα ειδικά εφέ που, στο τέλος, ξεχνάνε τι είναι εκείνα τα πράγματα που κάνουν πραγματικά μια ιστορία ενδιαφέρουσα: δηλαδή, χαρακτήρες, πλοκή, ιδέες. Κι έτσι, οι περισσότερες ταινίες είναι για μπαζέν (για να το πούμε γαλλικά :-Ρ).

 

Οι ταινίες που φτάνουν σε εμάς είναι έτσι. Αυτό δεν παει να πει ότι όλες οι ταινίες είναι έτσι. Το ίδιο συμβαίνει και με τα comics. Επειδή στην Ελλάδα φτάνουν μόνο τα comics που πουλάνε δεν παει να πει ότι όλα τα comics είναι έτσι.

 

Αν το ψάξεις το θέμα μπορείς να βρεις φοβερές ταινίες/comics που συνήθως είναι ανεξάρτητες από τις μεγάλες εταιρείες και για αυτό το λόγο δεν γίνονται ιδιαιτέρως γνωστές στο Ελλάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μα, αν δείτε και τα παραπάνω posts μου, δε διαφώνησα με αυτό --ότι υπάρχουν και καλά πράγματα εκεί έξω. Για την ακρίβεια, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν. Απλά, αναφέρω εκείνο που βλέπω περισσότερο.

 

Τώρα, όσο πιο μεγάλο το κόστος (και στις ταινίες ειδικά είναι πολύ μεγάλο), τόσο πιο δύσκολο είναι και να βγει το καλό πράγμα προς τα έξω, γιατί κανείς δεν επενδύει σε αυτό, αλλά στο joonk που ξέρει ότι θα πουλήσει. Όμως αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..