Jump to content

BATMAN (Bruce Wayne) DEAD!


Oberon
 Share

Recommended Posts

In June/July [2008], DC are killing off Batman. Or rather, Bruce Wayne. Robin will inherit the Batman cowl. One of the Robins anyway. Tim Drake. Jason Todd. Or possibly Red Hood. Hey, maybe Jean-Paul Valley, it has been ten years since Azrael.

 

Either way, the book will relaunch with a nice shiny #1. 

 

Η υπόλοιπη ιστορία στο παρακάτω λινκ:

 

http://www.comicbookresources.com/columns/...mp;article=2919

 

Γνώμες?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρκεί να μείνει και κάποιος χαρακτήρας πραγματικά dead. Διότι το dead της Marvel και της DC σημαίνει ότι σε 1 χρόνο από τώρα για να αυξήσουμε τις πωλήσεις στον τάδε τίτλο θα κάνουμε resurrect τον τάδε! Η κακομοίρα η Jean Grey έχει πεθάνει και ανστηθεί κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές (τώρα πάλι νεκρή είναι)! Άσε τους κλώνους!

 

Οπότε μάλλον είναι κόλπο και θα αναστηθεί σε ένα μικρό διάστημα. Και απλά βάζουμε άλλον ένα στην λίστα των dead/resurrected characters.

Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως. Εξ άλλου όλοι θυμόμαστε το φιάσκο με το θάνατο του Superman, που μέχρι και οι δικές μας ειδήσεις μίλησαν γι'αυτόν. Υποτίθεται πως δεν υπήρχε κανένα "σχέδιο" για ανάσταση του Σούπι για επόμενα "πέντε δέκα χρόνια τουλάχιστον" όπως είχαν πει, και αναστήθηκε μετά από 6 μήνες. Μάλιστα χιλιάδες "συλλέκτες" και speculators είχαν αγοράσει τα άπειρα αντίτυπα του τεύχους με το θάνατό του για την "γιγάντια" συλλεκτική αξία που θα αποκτούσαν, και σήμερα το βρίσκεις έως και στο Μοναστηράκι με μισό Ευρώ.

 

Το μόνο παράξενο όμως με τον Batman είναι πως οι πωλήσεις όλων των τίτλων του και των πολλών σπέσιαλς που βγαίνουν, είναι πάντα πολύ υψηλές σε αντίθεση με του Superman στα 90s που είχαν πέσει πολύ σε σύγκριση με το παρελθόν (σήμερα έχει ανέβει πάλι πολύ και ο Σούπι). Οπότε δε βρίσκω το λόγο για ένα τέτοιο μάλλον βλακώδες διαφημιστικό κόλπο για το Batman ή μάλλον για το Bruce Wayne. Αμφιβάλω πολύ αν οι φανς του Batman θα δεχτούν οποιοδήποτε άλλο εκτός από τον "Brucie-poo" να φορά τη στολή του.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε η Darkchilde εις διπλούν. Σαν είδηση και μόνο ακούγεται σαν μπούρδα. Έψαξα στο ίντερνετ και δεν υπάρχει καμία υπεύθυνη δήλωση πουθενά. Μόνο τα μακριά και τα κοντά που λένε στα φόρουμ και οι παραφυλλάδες του χώρου. Ή θα κάνουν την γνωστή πατάτα - με τα λεγόμενα της Darkchilde, ή σκέτες φήμες, και σιγά μη βγει η DC να διαψεύσει. Ντόρος να γίνεται για τις πωλήσεις.

 

Ό,τι και να ισχύει...να χασμουρηθώ τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπα, μην το λες. Με την ανακατωσούρα που υπάρχει σήμερα στη DC Comics με το Infinite Crisis, τους εβδομαδιαίους τίτλους που είναι συνοδευτικοί και της αναμενόμενης "Final Crisis" του χρόνου, παίζει να είναι και αλήθεια. Όσο για τη DC όντως δεν έχει ανακοινώσει επίσημα κάτι ακόμα.

 

Για τους μηνιαίους τίτλους του Batman δεν ξέρω γιατί δεν τους διαβάζω, αλλά διάφορα one-shots και special που έχουν τελείως άλλη λογική και συχνά πολύ προωθημένο σχέδιο, πιστεύω πως είναι πολύ καλά.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Την βλέπω την δουλειά... Σκοτώνουμε τον Batman στο Final Crisis, και στο δικόμας universe για 6-8 μήνες ο Bruce Wayne θεωρείται νεκρός. Aλλά μαθαίνουμε ότι ο Bruce Wayne/Batman που είδαν να πεθαίνει δεν είναι αυτός του δικού μας universe αλλά ένας εναλλακτικός (κατά προτίμηση κακός) ο οποίος μαζί με κάποιους άλλους είχαν πιάσει τον αληθινό (ή απλά προσπαθώντας να κάνει κάτι έμεινε σε ένα άλλο σύμπαν/πλανήτη και για κάποιο ηλίθιο λόγο δεν μπορεί να γυρίσει)! Οπότε απλά πρέπει να πάμε στον συγκεκριμένο πλανήτη/σύμπαν και να πάρουμε τον δικό μας Batman Πίσω...

 

Έλεος βρε παιδιά... Τέτοια σενάρια 15000 βγάζω από το μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

Kάτι ακόμα. Το Comicbook Resources θεωρείται μάλλον έγκυρο, αλλά ανεξάρτητα από αυτό το "timing" συμπίπτει κάπως και με το "θάνατο" του Captain America στη Μarvel και ως γνωστόν η μια εταιρία αντιγράφει την άλλη μάλλον συχνά. Βέβαια δε θα μπορούσαν να καθαρίσουν το Bruce Wayne ακριβώς όταν συνέβαιναν τα ανάλογα με τον Captain America αλλά αφού έγινε που έγινε ο σάλος στη Marvel και αύξησε τις πωλήσεις της, πιθανότατα να το βλέπουν έτσι και στη DC.

Αλλά όπως και να έχει δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο. Ο Batman είναι super δημοφιλής και ποτέ οι πωλήσεις του δεν κινδύνευαν αφού συχνά διαβάζουν τις ιστορίες του, ειδικά των specials, ακόμα και άτομα που δεν πολυασχολούνται με κόμικς.

Link to comment
Share on other sites

Την βλέπω την δουλειά... Σκοτώνουμε τον Batman στο Final Crisis, και στο δικόμας universe για 6-8 μήνες ο Bruce Wayne θεωρείται νεκρός. Aλλά μαθαίνουμε ότι ο Bruce Wayne/Batman που είδαν να πεθαίνει δεν είναι αυτός του δικού μας universe αλλά ένας εναλλακτικός (κατά προτίμηση κακός) ο οποίος μαζί με κάποιους άλλους είχαν πιάσει τον αληθινό (ή απλά προσπαθώντας να κάνει κάτι έμεινε σε ένα άλλο σύμπαν/πλανήτη και για κάποιο ηλίθιο λόγο δεν μπορεί να γυρίσει)! Οπότε απλά πρέπει να πάμε στον συγκεκριμένο πλανήτη/σύμπαν και να πάρουμε τον δικό μας Batman Πίσω...

 

Έλεος βρε παιδιά... Τέτοια σενάρια 15000 βγάζω από το μυαλό μου!

 

:lol: Θα μπορούσε να είναι έτσι, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα τι σ*** είναι αυτό το Final Crisis. Υποθετικά, τα 52 σύμπαντα που συνυπάρχουν τώρα με κεντρικό αυτό που περιέχει τη "New Earth" της DC, δεν είναι προσβάσιμα σε χαρακτήρες του ενός προς το άλλο όπως ήταν το παλιό "Multiverse".

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάτι σκαρφίζονται για να γίνουν προσβάσιμα κατά κάποιον τρόπο. Και μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει στο Final Crisis.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ δε βρίσκω κακή την ιδέα. Αν μη τι άλλο, ένας πολύ έξυπνος, πλούσιος, ταλαντούχος, και πολύ γυμνασμένος άνθρωπος είναι... μόνο. (:tongue:) Όσο αστεία κι αν ακούγεται η προηγούμενη περίοδος, δεν παύει να είναι η αλήθεια: κάποια στιγμή θα πεθάνει.

 

Η ιδέα από μόνη της δεν είναι κακή. Όσον αφορά τους φόβους μας... όλοι δίκαιοι, από ένα σημείο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Rasp το θέμα δεν είναι αν θα πεθάνει τόσο πολύ, αν και από όλους τους ήρωες της DC νομίζω είναι ο καλύτερος. Διότι, δεν έχει υπερδυνάμεις αλλά έχει μυαλό. Το θέμα είναι για πόσο καιρό θα παραμείνει νεκρός ή αν λίγους μήνες μετά θα βρούν τρόπο να επανέλθει με κάποιο σεναριακό κόλπο όπως κάνουν με όλους τους ήρωες. Μόνο με τον Tim Drake (τον δεύτερο Robin) δεν το κάνανε, τον έχουν αφήσει νεκρό. Αλλά από παιδάκια που μπορούν να πάρουν την θέση του Robin άλλο τίποτα... Γεμάτος είναι ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, από "Ρομπινάκια" όσα θες. Αλλά δεν κατανοώ τι λογική. Δεν πιστεύω πως είναι θέμα "σεναρίου' για να δείξουν πως ο Bruce Wayne είναι άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε αυτό, και σαφώς και το κατάλαβα, ντε. Απλά λέω ότι δε θα μ' ενοχλήσει αν πεθάνει και μείνει νεκρός, ακόμα κι αν μ' αρέσει πάρα πολύ.

 

Τώρα, ως προς το τι θα κάνουν: «Ο Θεός και η ψυχή τους!» που λένε...

 

 

Σημειωτέον, αν τον σκοτώσουν απλά για να τον σκοτώσουν ή για τη διαφήμιση, δε χρειάζεται να εξηγήσω ότι θα τους θεωρώ π...άρες και πάει λέγοντας, έτσι δεν είναι; Την περίπτωση του Έλληνα που έστειλε επιστολή διαμαρτυρίας σε γνωστή εταιρία αυτοκινήτων στα ελληνικά την ξέρετε; Ε, μια τα ίδια κι εγώ: «Αρ...γία κιβώτιο!» :tongue:

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

. Μόνο με τον Tim Drake (τον δεύτερο Robin) δεν το κάνανε, τον έχουν αφήσει νεκρό.

 

Ό δεύτερος Robin ήταν ο Jason Todd, τον οποίο σκότωσε ο Joker, και παρεμπιπτόντος νεκραναστήθηκε πρόσφατα και αυτός σαν Red Hood -χμμμ, ο οποίος Red Hood ήταν ο Joker ,πριν γίνει Joker... ωχ!!!... ελπίζω αυτό που σκέφτηκα από μέσα μου να μη το σκεφτεί η DC....

Link to comment
Share on other sites

Ό δεύτερος Robin ήταν ο Jason Todd, τον οποίο σκότωσε ο Joker, και παρεμπιπτόντος νεκραναστήθηκε πρόσφατα και αυτός σαν Red Hood -χμμμ, ο οποίος Red Hood ήταν ο Joker ,πριν γίνει Joker... ωχ!!!... ελπίζω αυτό που σκέφτηκα από μέσα μου να μη το σκεφτεί η DC....

 

Χεχεχεχ. Αν αυτό που σκέφτεσαι είναι αυτό που σκέφτηκα και γω από το ποστ σου, τότε μάλλον μόνο σε κάποιο "Elseworlds" στυλ θα μπορούσε να γίνει. Αν και αρκετά fanboys ίσως και να την έβρισκαν, ποτέ δεν ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε αυτό, και σαφώς και το κατάλαβα, ντε. Απλά λέω ότι δε θα μ' ενοχλήσει αν πεθάνει και μείνει νεκρός, ακόμα κι αν μ' αρέσει πάρα πολύ.

 

Συμφωνώ ότι το να μην μείνει νεκρός είναι βλακεία. Η απορία μου είναι άλλη: το να πεθάνει, σε τι εξυπηρετεί την πλοκή; Τον σκοτώνεις, επειδή όλοι θα πεθάνουν κάποτε, για να το κάνεις πιο "ρεαλιστικό"; Αν θέλαμε ρεαλισμό, δε θα ήμασταν εδώ...

 

Αν πεθάνει ο Wayne, θα τον διαδεχτεί κάποιος άλλος; Ο ήρωας είναι η φορεσιά κι ο ρόλος; Δεν είναι ο άνθρωπος, τα κίνητρά του; Ο επόμενος απλά δεν θα είναι ο Batman, θα είναι κάποιος άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Nα μείνει νεκρός δεν υπάρχει περίπτωση καμμία ουτε στο εκατομμύριο. Είναι ένας από τους "Big Three" (Superman, Batman, Wonder Woman) και Batman χωρίς Bruce Wayne δε γίνεται.

 

Rasp, τα "clues" βρίσκονται όλα στο τόπικ εδώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

And things will never be the same again :p

 

Τεσπά, θα δούμε, εξάλλου από Batman μόνο τα πολύ γνωστά specials διαβάζω, δε με πολυαφορά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ούτε γω θα πάθω καμμιά υστερία, μόνο λίγα μ'αρέσουν με το Batman (special series και One-shots κυρίως) και επίσης όταν είναι στη Justice League.

Πάντως αφού καθάρισαν και επανέφεραν Superman και Wonder Woman, ίσως είναι καιρός του και του Bats.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Αναρωτιέμαι μήπως παίζει να αμολύσει μελάνι ο Batty για να νομίσουν ότι είναι νεκρός ενώ δεν είναι... Αυτό θα μπορούσε να είναι και καλό. ;)

 

Από την άλλη, διαφωνώ στην άποψη ότι ένας χαρακτήρας πρέπει να πεθάνει μόνο και μόνο για την ανάδειξη της θνητότητας ή κάτι άλλο γενικότερο. Ένας χαρακτήρας μπορεί να πεθάνει για άπειρους λόγους. Όχι, δε συμφωνώ στο «ξεκαθάρισμα χαρακτήρων,» απλά λέω ότι δεν είναι ανάρμοστο εξ ορισμού το να πεθάνει κάποιος χαρακτήρας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ούτε γω θα πάθω καμμιά υστερία, μόνο λίγα μ'αρέσουν με το Batman (special series και One-shots κυρίως) και επίσης όταν είναι στη Justice League.

Πάντως αφού καθάρισαν και επανέφεραν Superman και Wonder Woman, ίσως είναι καιρός του και του Bats.

 

 

Μα καλά, δεν είχαν βγάλει εκείνη την εποχή και το Knightfall (αν και ο Batman εκεί δεν πέθαινε, αλλά κάτι πάθαινε - δεν το έχω διαβάσει);

 

Πάντως ειλικρινά, ποιος mainstream ήρωας κόμιξ πέθανε και δεν αναστήθηκε κάποια στιγμή με κάποιν τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Στο Knightfall απλά τον είχε κάνει τούμπανο στο ξύλο και αφήσει παράλυτο για ένα διάστημα ο Bane (νομίζω πως λεγόταν). Και είχε πάρει έναν άλλον να κάνει τον Batman, ο οποίος μετά έγινε Azrael...

 

(Σε προηγούμενο post μπέρδεψα τα ονόματα... Ναι ο Jason Todd ήταν ο δεύτερος Robin. Και αυτόν αναστήσανε; έλεος πιά! Ο Τim Drake είναι ο τρίτος Robin και νομίζω ότι ακόμα συνεχίζει να είναι αν και δεν διαβάζω την σειρά οπότε δεν ξέρω.)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρκετά "μεγάλο όνομα" που δεν ανάστησαν αλλά αντικατέστησαν ήταν ο Flash (Βarry Allen) μετά το Crisis on Infinite Earths το 86. Kαι η αρχική Supergirl (Kara Zor-El of Krypton) την οποία επανέφεραν πρόπερσυ, αν και σαν σουπερηρωίδα(ες) επανήλθε πάλι το 87 και είναι από τις πιο messy φάσεις μετά από κείνο το Crisis.

Όσο για το Barry Allen μάλλον θα τον επαναφέρουν με τη βοήθεια της Legion of Super-Heroes αφού και η κλασσική Legion (που είχε χαθεί με το Zero Hour) επανέρχεται ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 13 ΧΡΟΝΙΑ!!   :band: :thumbsup:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ παρακολουθώ την σειρά και ούτε κατάλαβα τι υπονοούν ι φίλτατοι αλλά νομίζω το πράμα είναι απλό.

Είναι θέμα management.

Πεθαίνει ο ένας και κληρονομεί ο άλλος και η ιστορία συνεχίζεται. Δεν κόβεις μια επιτυχημένη σειρά.

Θέλεις και έναν νέο ήρωα ώστε να φτιάξεις μια νέα σειρά. Γιατί να μην αλλάξεις τον ίδιο και να εισάγεις νέο από το μηδέν; Τι θα λέγατε για έναν μεταλλαγμένο batman με υπερδυνάμεις; Σε ένα επεισόδιο στη σειρά κινουμένων σχεδίων είχε παλέψει με κάποιον που μεταμορφωνόταν με τη βοήθεια κάποιου χημικού.

 

Μήπως αυτό εννοούσατε; Χωρίς χωροχρονικά παράδοξα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..