Jump to content

The Mist (2007)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Σήμερα βγήκε και η ταινία "The Mist" βασισμένο σε βιβλίο του Steven King. Σκηνοθέτης ο Frank Darabond που έχει σκηνοθετήσει και άλλες ταινίες βασισμένες σε βιβλία του Steven King, όπως το The Green Mile.

 

Την είδε κανείς; Πάντως το Αθηνόραμα έχει βαθμολογία 2,5/5 αρκετά καλή βαθμολογία για ταινία τρόμου.

 

Το trailer της ταινίας: 

 

εδίτιον το ενημερωτικόν by araquel: επειδή πολύ συζήτηση έχει πέσει για το τέλος της ταινίας στο νήμα αυτό (δεν θα σχολιάσω καν την αφίσα της ταινίας που βγήκε στα video club), κάθε αναφορά και συζήτηση για το τέλος περάστηκε σε spoiler tags. αν δεν θέλετε να σας σποϊλεριαστεί η προβολή, προτείνω να μην διαβάσετε κανένα. η ευθύνη δική σας. άποψη μου; συγκρατηθείτε, δεν είναι δα και το δέντρο της γνώσης ή όπως αλλιώς λεγόταν το δέντρο στον κήπο της εδέμ.

whatever... αλλά ναι, η μαμά του bambi πεθαίνει... :bleh:

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το trailer της ταινίας
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα απ' την ταινία. Ομολογώ ότι είμαι αρνητικά προκατειλημμένος με τις μεταφορές βιβλίων του Στίβεν Κινγκ και ξεχωρίζω μόνο το "Πράσινο Μίλι" και το "Ρίτα Χέιγουορθ: Τελευταία Έξοδος" (και την "Λάμψη"). Αυτές οι δύο ταινίες είναι του Darabond, που αυτή τη φορά αλλάζει λίγο τη γραμμή του και αποφασίζει να ασχοληθεί με πιο "ωμά" πράγματα.

Η ταινία είναι πολύ-πολύ καλή και δεν επικεντρώνεται τόσο στον τρόμο, όσο στις αντιδράσεις των ανθρώπων σε απελπισμένες καταστάσεις. Τελικά ίσως να μην είμαστε όσο πολιτισμένοι πιστεύουμε. Όπως σχολιάζει κι ένας απ' τους πρωταγωνιστές: "η αληθινή φύση του ανθρώπου φαίνεται όταν σταματούν να λειτουργούν οι μηχανές και το 911 δεν το σηκώνει".

Η τελευταία σκηνή, έχει συγκλονιστική μουσική υπόκρουση, νομίζω θα σας μείνει αξέχαστη.

Η βαθμολογία στο Αθηνόραμα δεν συγκρίνεται με την βαθμολογία και τα σχόλια του Δανίκα. Της έβαλε 10 (!) και έγραψε ότι είναι η καλύτερη ταινία τρόμου που έχει δει ποτέ.

Δεν ξέρω αν πρέπει να συμφωνήσω, αλλά τώρα που το σκέφτομαι είναι η καλύτερη ταινία τρόμου που έχω δει ποτέ. Νομίζω ότι αξίζει να πάτε να τη δείτε.

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπόρεσα να πάω σήμερα αλλά μέσα στις επόμενες δύο μέρες θα την δω...

Άκουσα και εγώ πολύ καλά σχόλια και σίγουρα τα σχόλια των μελών του forum μετράνε ακόμα περισσότερο!

 

Έχω διαβάσει και το βιβλίο και ήταν αρκετά καλό και σίγουρα όσον αφορά την ιστορία θα είναι μια καλή ταινία..

Περισσότερα σχόλια μόλις την δω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Δάβασα σε μια συνέντευξη του Κινγκ ότι ο σκηνοθέτης έχει αλλάξει το τέλος της ιστορίας και ότι ο ίδιος ο Κινγκ το βρήκε εκπληκτικό.

 

Οψώμεθα...

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Την είδα εχθές το βράδυ σε dvd. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν η καλύτερη ταινία τρόμου που έχω δει. Περισσότερο θα την αποκαλούσα περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας με στοιχεία τρόμου. Τα εφέ ήταν πολύ καλά, τα πολλά μπούρου-μπούρου κουραστικά, οι σκηνές δράσης μου θύμισαν λίγο dnd και η ροή αρκετά από τα παιχνίδια silent hill (τρέχτε μέσα στην ομίχλη) και resident evil (τρεχάτε να βρείτε το φάρμακο κι ας μην σώσετε τον άρρωστο). Κάποιες σκηνές ήταν περισσότερο μακάβριες αντί για τρομαχτικές. Τρομαχτική ήταν η ιδέα και το γενικό κλίμα-ατμσόφαιρα.

Το πολυσυζητημένο τέλος ήταν όντως ανατρεπτικό αν και μου θύμισε ανέκδοτο.

 

Περιττό να πω οτι τη συγκεκριμένη ταινία θα την ευχαριστούν με το παραπάνω οι αντίχριστοι!

Λυπήθηκα τον πίνακα στην αρχή του έργου. Τι κρίμα...Νομίζω πως ο καουμπόης ήταν ο Ρόναλντ από τον Μαύρο Πύργο

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

...Νομίζω πως ο καουμπόης ήταν ο Ρόναλντ από τον Μαύρο Πύργο

 

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν τον είδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Κι εγώ που την είδα, απλά την βρήκα καλή. Δεν ήταν τρομακτική. Μάλλον αηδιαστική ήταν με την ανθρώπινη φύση. Ο Παρατηρητής καλά τα λέει. Και αμάν πια αυτός ο Κινγκ. Όλες του οι ιστορίες το ίδιο μοτίβο έχουν. Το Stand το χάρηκα περισσότερο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν τον είδα.

 

O πίνακας είναι το real life εξώφυλλο τον κόμικ του Dark Tower(ή ίσως των νέων εκδόσεων των βιβλίων? Δεν θυμάμαι). Φαίνεται εξάλλου και το rose του Dark Tower.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την ειδα κι εγω μολις χθες... Η ταινια μου αρεσε παρα πολυ αν κ  πανε πολλα χρονια που εχω διαβασει καποιο βιβλιο του Κινγκ. Σε καποια φαση βεβαια με ανησυχησε καθως οι διαλογοι ηταν αρκετα φτωχοι κ αρκετα κοινοτυποι σε σημειο που να πω οτι γυρισαν ακομα μια "Αμερικανια".Βεβαια σε καμια περιπτωση δε πιστευς οτι οι διαλογοι ειναι ετσι κ στο βιβλιο...

 Η συνεχεια παντως με διεψευσε κ την ευχαριστηθηκα.Κ οι διαφορες εκφανσεις της ανθρωπινης φυσης σε δυσκολες καταστασεις ηταν αρκετα πειστικα δοσμενες!

 

 

 

Το σκιτσο παντως εμενα μου θυμισε Κλιντ Ιστγουντ αν κ παλι ομςσ νομιζω εχουν καποια σχεση με τον Ροναλντ... Σωστα?

 

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία με περιμένει υπομονετικά στο dvdάκι της να τη δώ, αλλά πάντως μπορώ να βεβαιώσω ότι, ναι, ο πίνακας στην αρχή είναι όντως ο Ρόλαντ από το Μαύρο Πύργο (ο οποίος με τη σειρά του χρωστάει πολλά στον Κλιντ Ιστγουντ φυσικά).

 

[Ο Δανίκας της έβαλε 10;! Παλι καλά που έχω ακούσει θετικά σχόλια δηλαδή, αλλιώς δε θα την έβλεπα ποτέ :tongue:]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το έργο είναι φοβερό. Τώρα, αμα αρχίζει ο καθένας, μπορεί να βρει ψεγάδια παντού. Δηλαδή βλέπετε συχνά τόσο καλά και καθηλωτικά έργα?! Αν είναι δυνατόν..Ειδικά με την ξηρασία που πέφτει τον τελευταίο καιρό, αυτό το έργο αποτελεί όαση.

 

Δες το Τρίλλιαν και πες απόψεις.

 

Υ.Γ 1. Για καλά Θρίλερ, το είχα πει και στο γενικο τοπικ των ταινιών, προτείνω το Ισπανικό Rec, όπως και το Cloverfield που σε μερικές στιγμές, στο τέλος, μου θυμισε Ομίχλη. Πολύ καλά και τα δύο!

Υ.Γ. 2. Ναι, ο Δανίκας της έβαλε 10, λέγοντας πως είναι το καλύτερο Θρίλερ που έχει δει. Πάντως, τα 10άρια του, τις περισσότερες φορές - και δεν είναι και πολλές- είναι αξιόλογες ταινίες. Η πρώτη φορα που είχα δει δεκάρι του, ήταν στον Μεγάλο Λεμπόφσκι. Ταινιάρα!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια σε καμια περιπτωση δε πιστευς οτι οι διαλογοι ειναι ετσι κ στο βιβλιο...

 

Γενικώς ο Νταραμόντ έμεινε πολύ πιστός στο βιβλίο, μεταφέροντας αυτούσιες σκηνές, χρησιμοποιώντας ίδιους διαλόγους και παραλείποντας ελάχιστα πράγματα.

Για μένα όπως έχω πει και παραπάνω είναι με διαφορά η καλύτερη ταινία τρόμου που έχω δει,

ειδικά δε το φινάλε ήταν συγκλονιστικό (το μόνο σημείο που "διαφοροποιήθηκε" ο σκηνοθέτης, αλλά και πάλι όχι απόλυτα)

.

Φυσικά σε όλα αυτά μετράει και ότι την είδα στον κινηματογράφο, φαντάζομαι ότι σε dvd (rip) θα χάνει 80% απ' την ατμόσφαιρα.

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, αράξτε λίγο με την κριτική. Σε σχέση με τον σωρό, η ''Ομίχλη'' ήταν ταινιάρα

και απο τις πιο πιστές μεταφορές διηγήματος που έχω δει ποτέ μου (και έχω δει κάμποσες).

Τώρα αν δεν αρέσει σε κάποιους ο Κίνγκ, αυτό είναι άλλο ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Αραχνιδα για τους διαλογους... Παντως μη παρεξηγηθω κ εμενα μου αρεσε παρα παρα πολυ κ κατα συμπτωση την εγραψα μαζι με το Cloverfield σε ενα δισκακι... Το οποιο κ αυτο μου αρεσε αρκετα αλλα οχι σαν την Ομιχλη

Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους κι εγώ την ταινία αυτή. Είναι πραγματικά αξιόλογη και καθηλωτική. Και την ευχαριστήθηκα πραγματικά πολύ. Νομίζω ωστόσο ότι αυτό είχε να κάνει περισσότερο με την σκηνοθεσία παρά με το σενάριο καθεαυτό. Και να εξηγηθώ: δεν ήταν γεμάτη με κλισέ; Οποιοσδήποτε τρόπος υπήρχε να πεθάνει κανείς, τον συμπεριέλαβαν κι αυτόν...

 

Το τέλος της ταινίας κι αυτό καρακλισέ... της νουβέλας ήταν καλύτερο!

 

 

Περισσότερο θα την αποκαλούσα περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας με στοιχεία τρόμου.

Εγώ θα την έλεγα ψυχολογικό θρίλερ με στοιχεία τρόμου... Το επιστημονικό κομμάτι είναι για τα μπάζα. Και η ταινία ήταν ίσως υπερβολικά εστιασμένη στην θρησκευτική πλευρά. Συνήθως συμβαίνουν χειρότερα πράγματα σε καταστάσεις σαν κι αυτές που περιγράφονται.

 

Παρόλα αυτά δε θα διαφωνήσω ότι τα άξιζε τα λεφτά της!

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους κι εγώ την ταινία αυτή. Είναι πραγματικά αξιόλογη και καθηλωτική. Και την ευχαριστήθηκα πραγματικά πολύ. Νομίζω ωστόσο ότι αυτό είχε να κάνει περισσότερο με την σκηνοθεσία παρά με το σενάριο καθεαυτό. Και να εξηγηθώ: δεν ήταν γεμάτη με κλισέ; Οποιοσδήποτε τρόπος υπήρχε να πεθάνει κανείς, τον συμπεριέλαβαν κι αυτόν...

 

Το τέλος της ταινίας κι αυτό καρακλισέ... της νουβέλας ήταν καλύτερο!

 

Γενικά συμφωνούμε,

αλλά τι εννοείς ότι το τέλος της ταινίας ήταν καρακλισέ? Επειδή έχω δει πολλές ταινίες του είδους, μπορείς να αναφέρεις άλλη που να έχει παρόμοιο τέλος? Και δεν εννοώ τέλος του τύπου ''οι περισσότεροι κεντρικοί χαρακτήρες πεθαίνουν by default'' αλλά τέλος με την συγκεκριμένη σκηνή του Mist...

Και της νουβέλας το τέλος γιατί ήταν καλύτερο? Επειδή ο Κίνγκ σε αφήνει να ''φανταστείς'' την μοίρα των ηρώων?

 

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνούμε,

αλλά τι εννοείς ότι το τέλος της ταινίας ήταν καρακλισέ? Επειδή έχω δει πολλές ταινίες του είδους, μπορείς να αναφέρεις άλλη που να έχει παρόμοιο τέλος?

 

Έχεις δίκιο σε σχέση με τις ταινίες. Δεν ξέρω καμιά ταινία με ακριβώς το ίδιο τέλος.

Αυτό που ονόμασα καρακλισέ είναι η ιδέα. Όπως είπε και ο Παρατηρητής:

Το πολυσυζητημένο τέλος ήταν όντως ανατρεπτικό αν και μου θύμισε ανέκδοτο.

 

π.χ. ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο αποφασίζει να αυτοκτονήσει πέφτοντας από την κορυφή ενός ουρανοξύστη και στην κάθοδο ακούει το τηλέφωνο να χτυπάει (στις ιστοριούλες τύπου Ναι/Όχι) ή κάνεις ευθανασία στον βαριά άρρωστο πατέρα σου και αμέσως μετά ανακαλύπτεται η θεραπεία (Dr. McCoy) κλπ κλπ. Σε ταινίες, παρόμοια ιδέα ματαιότητας βρίσκεις στο alternate ending του "Day of the Dead", όπου οι πρωταγωνιστές αδίκως αυτοκτονούν, ενώ στο "Night of the Living Dead" υπάρχει το ακριβώς αντιθετοαντίστροφό του - ο πρωταγωνιστής ματαίως επιβιώνει

 

 

Και της νουβέλας το τέλος γιατί ήταν καλύτερο?

 

Κοίτα λίγο, καλύτερο κατά την προσωπική μου άποψη, έτσι;

Δε θεωρώ καλύτερο το τέλος του Κινγκ, μια και ουσιαστικά δεν είναι ακριβώς "τέλος". Απλώς θεωρώ μη-πιστευτό το τέλος της ταινίας, όπου σαν από μηχανής θεός, ο πανίσχυρος στρατός έρχεται και σώζει τον κόσμο. Εδώ μια επιδημία οποιουδήποτε απλού ιου, μικροβίου, εντόμου ή ζιζανίου δεν μπορούμε να σταματήσουμε, θα εξολοθρεύσουμε τα άπειρα αραχνάκια που γεμίσανε την πόλη;

 

 

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags (το ξέρω, θα πάρω βραβείο για χρήση spoiler tags, αλλά το ποστ αυτό είναι από πάνω έως κάτω συζήτηση για το τέλος...) sorry, monsieur tetartos.

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ μόλις και μου φάνηκε λίγη. Όχι κακή, αλλά "περαστική", δεν νομίζω ότι είχε κάτι αξιόλογο που θα μας κάνει να τη θυμόμαστε και του χρόνου.

Περίμενα να δω και το "ανατρεπτικό" τέλος και απογοητεύτηκα, ίσως αν δεν περίμενα κάτι συναρπαστικό (με αυτή την εντύπωση είχα μείνει από κάποια μηνύματα) να ήμουν περισσότερο ευχαριστημένος.

 

 

ΥΓ. Όλη την ώρα προσπαθούσα να καταλάβω αν ο πρωταγωνιστής ήταν ο Μαρκ Άντονι της ΗΒΟ Ρώμης, ή όχι. Δεν μοιάζουν πολύ;

εδίτιον το καλυπτικόν: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά, μου άρεσε η ταινία, την είδα όταν βγήκε σε δουβουδού. έχοντας διαβάσει το βιβλίο πριν αρκετά φεγγάρια, έμεινα ικανοποιημένος. δεν είχε τις συνηθισμένες χαζές μετατροπές που έχουν πολλές φορές τα βιβλία του stephen king.

με παραξένεψε λιγάκι που την έκανε ο μεσιέ που είναι υπεύθυνος και για την τελευταία έξοδο: ρίτα χαίηγουωρθ και το πράσινο μίλι (η ομίχλη είναι πολύ πιο φαντασίας και τρόμου από το μίλι, και όσο για την τελευταία έξοδο, καμία σχέση), αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό έως πολύ καλό.

 

το τέλος το βρήκα εξαιρετικό και όντως καλύτερο από του βιβλίου (πρωτοφανές σχεδόν). από την άλλην, όταν είδα την ταινία, περίμενα είτε το τέλος του βιβλίου, είτε ένα χαζοχαρούμενο τέλος (κλασική μετάλλαξη που συμβαίνει συνήθως στη μεταφορά διηγήματος του king στη μεγάλη οθόνη), καθώς δεν είχα δει και διαβάσει τίποτα για την ταινία.

 

 

και, με αφορμή το σχόλιο του μεσιέ νίκοσαλ, περνάω ένα σκούπισμα όλο το νήμα και βάζω spoiler tags σε κάθε αναφορά για το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με

τις αράχνες που βγαίνουν από τα σώματα

δεν το έχουμε δει πολύ; Τώρα θυμάμαι την ταινία στον Kόκκινο Πλανήτη με το Βαλ Κίλμερ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι ενθουσιάστηκε κανείς με το έργο, .

επειδή είδε αράχνες και τέρατα

. Το συνολικό αποτέλεσμα ήταν αυτό που έκανε την ταινία να ξεχωρίζει

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμάμαι την ταινία στον Kόκκινο Πλανήτη με το Βαλ Κίλμερ
/me μόλις ανατρίχιασε.

ήταν απαραίτητο να μας θυμήσετε αυτήν την ταινία, monsieur?

μπρρρ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καταρχάς θέλω να πω σε όσους δεν την έχουν δει ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΟΪΛΕΡ ΤΑΓΚ!!! Ξέρω ότι όσο πιο πολύ το λέμε τόσο πιο πολύ θέλετε να τα διαβάσετε, αλλά ειλικρινά, ειλικρινά όμως θα σας την καταστρέψουν.

 

 

Πες, δεν είναι είναι δυνατό έργο? Και τρομακτικό αλλά και διδακτικό. Όταν βγήκα απο την αίθουσα ένιωθα βαρύς αλλά και τρομαγμένος.

Απο τα καλύτερα που έχω δει τα τελευταία δύο χρόνια.

Σιλέον ήρθα από δω που είναι ο χώρος της και λέω λέω :p

 

Γενικά κι εγώ τα τελευταία χρόνια έχω κουραστεί λίγο από τα σενάρια του Κινγκ, μάλλον κι από τα βιβλία του για να είμαι ειλικρινής. Για αυτό η έκπληξή μου ήταν ακόμα μεγαλύτερη για το πόσο μου άρεσε. Κι όχι, ούτε κι εγώ δεν είδα τίποτα που δεν το είχα ξαναδεί ή που δε μπορούσα να το μαντέψω πχ, αλλά όλα μαζί και ο συνδυασμός τους με το παραφυσικό πιστεύω πως ήταν εκπληκτικός. Δεν είμαι σίγουρη πως είναι από τις ταινίες που θα τις θυμόμαστε, αν και δεν πιστεύω πως θα μπορούσα να την ξεχάσω, πάντως εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, με φρίκαρε επαρκώς και με άφησε με μια αίσθηση πολύ δυνατή (μπορώ να την περιγράψω μόνο ως "γκαααα...." κι η πιο κοντινή λέξη ίσως είναι "φρίκη") και δε θυμάμαι κάποια άλλη που να με έχει αφήσει έτσι τελευταία (εκτός ίσως από το Prestige αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους και τελείως διαφορετική αίσθηση).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μου άρεσε. Κυρίως μου άρεσε η όλη κατάσταση με τους χαρακτήρες μέσα στο σουπερ μάρκετ. Η θεούσα που σιγά σιγά κερδίζει έδαφος βασιζόμενη στο φόβο των άλλων ανθρώπων. Αυτό θεώρησα πως ήταν το κυριότερο κομμάτι της ταινίας. Την έβλεπα με την κοπέλα μου και συνεχώς συζητούσαμε και έβριζα τη θεούσα. Έχουμε λοιπόν την εξής κατάσταση. Έξω από το σούπερ μάρκετ υπάρχει κάτι υπερφυσικό. Μέσα σε αυτό υπάρχουν άνθρωποι. Και στο τέλος ο ίδιος ο (ορθολογιστής) θεατής βλέπει πως ισως είναι προτιμότερο να βγει έξω στα τέρατα παρά να μείνει στην παράνοια των ανθρώπων. Αλληγορικά μπορεί να ειδωθεί ως ο κύριος τρόπος επικράτησης των θρησκειών, μέσω του φόβου. Άνθρωποι που πριν λίγο την κοροϊδευάν, είναι μαζί της και λιντσάρουν τους "λογικούς-απίστους". Το τέλος δε, εν μέσω μιας επιβλητικότατης ατμόσφαιρας που με έκανε να νοιωσω πως είμαι και εγώ χαμμένος στην ομίχλη, και πως οτιδήποτε μπορει να ξεπεταχτεί, ήταν πάρα πολύ καλό. Με έκανε να ανατριχιάσω και να σκέφτομαι για μέρες την ταινία.

Και μετά από αυτή την ταινία, έχοντας δει shining, green mile, shawshank redemption, stand by me, secret window, carrie άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αρχίσω να διαβάζω King μετά από τόσες ταινίες βασισμένες σε ιστορίες του που έχω απολαύσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Mist (2007)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..