Jump to content

Αναζήτηση τίτλου ιστορίας


Recommended Posts

Οκέι, ίσως και να κάνω σπαμ, αλλά έχω ανάγκη:

 

Ψάχνω τον τίτλο μιας ιστορίας όπου ο κεντρικός χαρακτήρας είναι ερωτευμένος με μια γυναίκα που αποδεικνύεται ότι είναι μάρκα δημητριακών. Ένας συνάδλεφός του ψεκάζει τον κόσμο, προς το τέλος της ιστορίας και λατρεύεται σα θεός και τελικά εξαπλώνει τη μαύρη ευλογιά και σκοτώνει (ίσως ) το ανθρώπινο είδος.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις, ελπίζω, ότι είναι τόσο χύμα αυτό που μόλις περιέγραψες ώστε να μην έχει και πολύ ουσία να σου δώσουμε τίτλο χωρίς να δούμε κείμενο, ε;

 

Πάντως, για το ρε γαμώτο (αν και καλά θα κάνεις να σκεφτείς εσύ τίτλο, τρελέ επιστήμονα της πένας :atongue2:), μου ήρθε αυτό στο άσχετο: «Υπέροχη Γαλάτεια!»

 

Υ.Γ.: Για όσους δεν το έπιασαν, το Γαλάτεια είναι όνομα και μυθολογικό πλάσμα και άλλα πολλά - πέραν της όποιας παραπομπής τυχόν προκύπτει στο γάλα, αυτός ο τρόπος ν' απευθυνθείς ήταν κάποτε... της μοδός σε ρομαντικά σουλατσάτα και δει σε γαλλικά κείμενα.

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, πάλι δε σε κατάλαβα (είναι η μέρα μου σήμερα). Θέλεις τον τίτλο μιας ιστορίας που υπάρχει ήδη και δε θυμάσαι ποιανού είναι ή μιας δικής σου ιστορίας που την έχεις γράψει και δεν ξέρεις τι τίτλο να της βάλεις; (και σε ποια γλώσσα είναι;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις τον τίτλο μιας ιστορίας που υπάρχει ήδη και δε θυμάσαι ποιανού είναι ή μιας δικής σου ιστορίας που την έχεις γράψει και δεν ξέρεις τι τίτλο να της βάλεις; (και σε ποια γλώσσα είναι;)

 

Καλή απορία.

Θα δοκιμάσω πάντως κι εγώ την τύχη μου, τώρα που γυρίζει: "Έρωτας στα flakes της χολέρας", "Μαύρη ευλογιά και το μυστικό του τελευταίου Ναίτη" (πιασάρικο) και "Μ2Α8ΥΡ1Η Ε9ΥΛ7Ο2Γ4Ι6Α". Το τελευταίο είναι κανονική πρόταση, όχι αστεία, αρκεί να σημαίνουν κάτι οι αριθμοί μέσα στην ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μ2Α8ΥΡ1Η Ε9ΥΛ7Ο2Γ4Ι6Α

 

Και αν υπάρξει και συνέχεια, "Μ2Α8ΥΡ1Η Ε9ΥΛ7Ο2Γ4Ι6Α 2: Resurrection"

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ιστορία που είχε δημοσιευτεί στο 9 και την είχα λατρέψει, για αυτό και την ψάχνω. Raspk, ξαναπέστο πλιζ επειδή δε σε έπιασα αυτό με τη γαλάτεια...

Link to comment
Share on other sites

E, πες το βρε αδελφέ και ψάχνουμε όλοι τίτλο στην ιστορία σου!!!

 

Παρακαλείται να ενεργοποιηθεί άμεσα ο επίσημος μεταφραστής του "9" και μέλος του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

πω, δεν το πιστεύω, δεν έπαιρνα σχεδόν ποτέ 9, και ΑΥΤΗ την ιστορία την διάβασα δυο τρείς φορές όταν ήμουν 9 ή 10, στο σπίτι ενός φίλου. θυμάμαι χαρακτηριστικά τη σκηνή που πάει σε ένα σουπερμάρκετ, σπάει τη βιτρίνα και τρώει δημητριακά μέχρι να ξεράσει... ή κάτι τέτοιο. τίτλο δεν θυμάμαι ούτε εγώ. τρομαχτική σύμπτωση πάντως, είναι η μόνη ιστορία που θυμάμαι από 9.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα κατόπιν υποδείξεως του Nikosal, αλλά αδυνατώ να λοκάρω στο μυαλό μου την ιστορία... Θα πρέπει να την κοιτάξω στο αρχείο μου και να επανέλθω. Μόνο αμυδρά μου θυμίζει κάτι. Κάντε λίγο υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!

Η ιστορία που ψάχνετε λέγεται "Το Τείχος του Πάγου" (La Pared de Hielo) και δημοσιεύτηκε σε τέσσερις συνέχεις στα "9" 110-113, από 7-28 Αυγούστου 2002 σε μετάφραση Ντίνας Σώτηρα. Είναι του Ισπανού Θέσαρ Μαγιορκί (Cesar Mallorqui) που γεννήθηκε στην Βαρκελώνη το 1953 και το συγκεκριμένο διήγημα κέρδισε το ισπανικό βραβείο Αλβέρτος Μάγνος το 1993.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν βοήθησες!Πρέπει να επις και την ώρα γεννήσεως του συγγραφέα καθώς και αν είχε παλιόκαιρο στη Βαρκελώνη τότε! :rolleyes:

Πλάκα κάνω βέβαια...Καλως ήρθες Τίγρη,τίγρη!

Link to comment
Share on other sites

χε χε... καλώς σας βρήκα!

 

ΥΓ. Δεν ξέρω την ώρα, αλλά ήταν 10 Ιουνίου, Τετάρτη. :nerd: ;)2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Η ιστορία που ψάχνετε λέγεται "Το Τείχος του Πάγου" (La Pared de Hielo) και δημοσιεύτηκε σε τέσσερις συνέχεις στα "9" 110-113, από 7-28 Αυγούστου 2002 σε μετάφραση Ντίνας Σώτηρα. Είναι του Ισπανού Θέσαρ Μαγιορκί (Cesar Mallorqui) που γεννήθηκε στην Βαρκελώνη το 1953 και το συγκεκριμένο διήγημα κέρδισε το ισπανικό βραβείο Αλβέρτος Μάγνος το 1993.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Βοήθησες και πολύ μάλιστα! Και καλώς ήρθες κι από μένα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Αναζήτηση τίτλου ιστορίας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..