Jump to content

Παραπανίσια βιβλία,όχι κιλά


heiron
 Share

Recommended Posts

Καποιοι απο εσας διαβαζουν πολλα βιβλια παραλληλα.

Καποιοι απο εσας εχουν μια στοιβα απο αδιαβαστα βιβλια και τολμουν να παρουν κι αλλα.

Καποιοι απο εσας εχουν αγορασει προ πολλου ορισμενα βιβλια αλλα δεν ψηνονται να τα διαβασουν ακομη.

Καποιοι απο εσας θα πρεπει να μεινουν μακρια απο την Ευβοια.

 

Λοιπον,ποια βιβλια αποτελουν τη στοιβα σας;Πως κατεληξαν εκει και δεν τα ξεκοκκαλισατε απο την πρωτη στιγμη.Πειτε τα ολα κι αφηστε καποιους αλλους να βγαζουν σπυρακια... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα στα αδιάβαστα βιβλία και κόμικς και manga... Δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση στο τι θα μπεί στα αδιάβαστα. Απλά μπαίνει ότι αγοράζω. Και ίσως να κάνω Book shopping therapy λόγω διαφόρων καταστάσεων και κάπου βγάζω τα νεύρα μου με αυτό τον τρόπο.

Όταν διαβάζω, είναι ανάλογα την διαθεσή μου. Άλλες φορές ότι και να διαβάσω δεν με πειράζει, άλλες φορές θέλω εύκολο βιβλίο, άλλες φορές δύσκολο άλλες μικρό, άλλες fantasy, άλλες φορές sci-fi... και άλλες φορές διάφορα από αυτά όλα μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι απο εσας διαβαζουν πολλα βιβλια παραλληλα.

Καποιοι απο εσας εχουν μια στοιβα απο αδιαβαστα βιβλια και τολμουν να παρουν κι αλλα.

Καποιοι απο εσας εχουν αγορασει προ πολλου ορισμενα βιβλια αλλα δεν ψηνονται να τα διαβασουν ακομη.

Καποιοι απο εσας θα πρεπει να μεινουν μακρια απο την Ευβοια.

 

Λοιπον,ποια βιβλια αποτελουν τη στοιβα σας;Πως κατεληξαν εκει και δεν τα ξεκοκκαλισατε απο την πρωτη στιγμη.Πειτε τα ολα κι αφηστε καποιους αλλους να βγαζουν σπυρακια... :whistling:

 

Αγοράζω μονο βιβλίο που θα διαβάσω. Μπορεί όμως, αν μ'αρ'εσει πολύ, να το ξαναδιαβάσω. Μάλιστα αυτο συμβαίνει συνήθως σαν την ασπιρίνη. Δηλαδή οταν διαβάζω γραπτά που με ενοχλούν όμως προσπαθώ να τα τελειώσω για να δω που το πάει πια ο έρμος ο συγγραφέας τους, συχνα διαβάζω παράλληλα και κάποιο απο τα ήδη διαβασμένα καλα βιβλία που ξέρω ότι θα μου φτιάξουν το κέφι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απελπιστικά αργά. Δεν φταίει τόσο η ταχύτητά μου, όσο η συχνότητα με την οποία κάθομαι να διαβάσω και η ώρα που αφιερώνω σ' αυτό. Βρίσκω πιο εύκολο το να αγοράζω βιβλία παρά να τα διαβάζω :D . Επιπλέον κάποια στιγμή έρχονται βιβλία - δώρα.

Πολλές φορές βρίσκομαι να βιαβάζω τρία ή τέσσερα βιβλία ταυτόχρονα. Όταν συμβάινει αυτό, τα βιβλία αυτά είναι πάντα ανομοιογενή (π.χ. ρεαλιστική λογοτεχνία, Ε.Φ., non-fiction, backgammon ή πόκερ κλπ).

Η σειρά ανάγνωσης καθορίζεται από την διάθεση της εποχής και ίσως από το πόσα του ίδιου είδους έχω διαβάσει τελευταία.

Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας τα τελευταία χρόνια είναι οι "κατά προτεραιότητα αναγνώσεις". Πρόκειται για βιβλία ή για drafts βιβλίων ή διηγημάτων για τα οποία έχω δεσμευτεί ότι θα δώσω μια γνώμη ή κανονική κριτική. Προσοχή: Δεν λέω ότι τα διαβάζω με το ζόρι. Ίσα-ίσα, συνήθως το κάνω με μεγάλο ενδιαφέρον, ειδικά αν ξέρω τον/την συγγραφέα. Απλώς τέτοιες αναγνώσεις στέλνουν πίσω καμιά φορά ολόκληρους μήνες τα βιβλία που έχω επιλέξει μόνος μου.

Μετά είναι το Λογοτεχνικό Εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Αυτό γίνεται πλεόν δύο φορές το χρόνο (Μάιο και Νοέμβριο) και εκεί έχω συνήθως δέκα με έντεκα διηγήματα που πρέπει να σχολιάσω. Η γραπτή κριτική δεν είναι υποχρεωτική (αφού οι συγγραφείς παίρνουν κασσέτα με τα προφορικά σχόλια στο τέλος) αλλά είναι η καλύτερη, οπότε τα σχόλιά μου είναι πάντα και γραπτά και όσο πιο αναλυτικά μπορώ. Προφανώς αυτή η διαδικασία ρίχνει πίσω το διάβασμα.

Τέλος, το ίδιο το γράψιμο, η σχετική έρευνα (όποτε χρειάζεται) και οι διορθώσεις επί διορθώσεων (κυρίως μετά από ένα Εργαστήριο) κάνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα: Όταν γράφω δεν διαβάζω (εκτός αν το έργο είναι μεγάλο σε έκταση και κάνω μια ωραία συγγραφική "κοιλιά").

Τελευταία η κατάσταση παράγινε τόσο που έφτιαξα ένα excelάκι για να μην χάσω τελέιως την μπάλα. Παρακάτω αντέγραψα την τρέχουσα λίστα των αδιάβαστων. Τα τρία πρώτα ανήκουν στις λεγόμενες "κατά προτεραιότητα αναγνώσεις"

 

 

ΑΔΙΑΒΑΣΤΑ

 

 

 

 

Συγγραφέας Τίτλος 1 Βάσω Χρήστου Λαξευμένο Δίχτυ 2 Συλλογή Διηγημάτων Θρύλοι του Σύμπαντος 3 Άνταμ Φάουερ Ο Δαίμονας του Λαπλάς 4 Κρίστοφερ Μπέρι-Ντι Επάγγελμα: Κατά σύρροήν δολοφόνος 5 Ρίτσαρντ Ντόκινς Η περί θεού αυταπάτη 6 Σάλμαν Ρούσντι Σατανικοί Στίχοι 7 Ρίτσαρντ Μόργκαν Θνητοί Θεοί 8 Στήβεν Κινγκ Το αυτό 9 Φίλιπ Ντικ Κυλίστε Δάκρυά μου 10 Asimov, Silverberg Νύχτα 11 Άρθουρ Κλαρκ Ραντεβού με τον Ράμα 4 12 Εντ Κούπερ Αυτός που περπατούσε στα σύννεφα 13 Ιούλιος Βερν Ο πύργος των καρπαθίων 14 Μάικλ Μούρκοκ Ίδε ο άνθρωπος 15 Άλαστερ Ρέυνολντς Absolution Gap 16 Αλεξάντερ Μπέσερ Ριμ 17 Κεν Γκρίμγουντ Replay 18 Γκρεγκ Μπίαρ Η μουσική του αίματος 19 Λάρρυ Νίβεν Ιριδισμοί του Άρη

Link to comment
Share on other sites

Αχ, το 13 στη λίστα είναι όχι μόνο ένα από τα αγαπημένα μου, αλλά και ένα από τα βιβλία που με έχουν επηρεάσει περισσότερο στον τρόπο γραφής μου.

Κι εγώ πάντως αγοράζω βιβλία που πρόκειται να διαβάσω άμεσα. Αν έχω αδιάβαστα στο σπίτι στα Γιάννενα είναι βιβλία του αδερφού μου ή της μητέρας μου. Δεν αγοράζω συχνά, μιας και σε μεγάλο βαθμό με καλύπτει η δημοτική βιβλιοθήκη. Πηγαίνω χωρίς να έχω κάτι ιδιαίτερο στο μυαλό μου και δανείζομαι ό,τι μου κινήσει το ενδιαφέρον. Πραγματικά αν κρατάνε λίστα με τις προτιμήσεις των αναγνωστών θα έχουν μπερδευτεί πολύ με τη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω πρόβλημα να διαβάσω βιβλίο που έχει ήδη διαβαστεί από άλλον. Που δεν είναι δικό μου. Ιδίως αυτό με το να το ανοίξω εγώ πρώτη και να το διαβάσω είναι ίσως "φετίχ". Και δεν μπορώ να το διαβάσω με τίποτα αν έχει έστω και μία μικρή ησμειωσούλα από προηγούμενο αναγνώστη. Γι'αυτό σπάνια χρησιμοποιώ δανειστικές βιβλιοθήκες. Γι'αυτό έχω γεμίσει τον τόπο με βιβλία κλπ, και χρειάζομαι κι εγώ δεν ξέρω πόσες βιβλιοθήκες για να βάλω όλα τα βιβλία μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω στην βιβλιοθήκη μου – Όλα διαβασμένα. Το μανιφέστο ενός θιγμένου. (Σίγουρα δεν μπορώ να σας προλάβω σε όγκο βιβλίων, θα με συμπαθούσατε περισσότερο αν τα είχα όλα σε στοίβες αδιάβαστα;!!) :crazy:

 

Αγγλικά:

Stephen King – Skeleton Crew

Stephen King – Needful Things

Stephen King – The TommyKnockers

Stephen King – The Dark Half

Stephen King – Gerald’s Game

Stephen King – Thinner

Stephen King – From A Buick 8

Stephen King – Dance Macabre

Stephen King – On Writing

Stephen King – Four Past Midnight

Stephen King – Cycle of the Werewolf

Ray Bradbury – Dinosaur Tales

Anne Rice – The Mummy

Stanley Ellin – The Specialty of the House and other stories

Peter Benchley - Beast

Rex Miller – Slob

Rex Miller – Slice

Gordon McGill – The Final Conflict (Omen III)

Bram Stoker – Dracula

Whitley Strieber – The Wild

Michael Crichton – Congo

Bret Easton Ellis – American Psycho

Robyn Skynner/John Cleese – Families and How to Survive Them

Antoine de Saint-Exupery – The Little Prince

Julia Phillips – You’ll Never Eat Lunch in This Town Again

Works of H.G.Wells

Dale Pollock – Skywalking / The Life and Films of George Lucas

Frank Edwards – Strange World

Edited by Harlan Ellison – Dangerous Visions

Harlan Ellison – Troublemakers

Edward Gorey – The Haunted Tea-Cosy

The Complete Works of Oscar Wilde

The Complete Illustrated Lewis Carroll

J.B. Bury – History of the Later Roman Empire

Ammianus Marcellinus – The Later Roman Empire

Leo Tolstoy – Anna Karenin

Anthology – Night Fears

Anthology – Dark Voices

Anthology – Prime Evil

Anthology – Alien Sex

Arthur C. Clark – 2061 Odyssey Three

Isaac Asimov – The Complete Robot

Douglas Adams – The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy / The Restaurant at the End of the Universe / Life, the Universe and Everything / So long, and Thanks for all the Fish

Douglas Adams – Radio Scripts (Tertiary, Quandary, Quintessential phases)

Clive Barker – Weaveworld

Clive Barker – Books of Blood (1-6)

J.R.R.Tolkien – The Fellowship of the Ring

J.R.R.Tolkien – The Two Towers

J.R.R.Tolkien – The Return of the King

J.R.R.Tolkien – The Silmarillion

Joseph Campbell – The Hero with a Thousand Faces

Joseph Campbell – The Masks of God / Occidental Mythology

Joseph Campbell – The Power of Myth

Maria Dzielksa – Hypatia of Alexandria

John Shelby Spong – Resurrection / Myth or Reality?

Anthology – The Dark Descent / The Colour of Evil

Edited by Ramsey Campbell – New Tales of the Cthulhu Mythos

Marc Scott Zicree – The Twilight Zone Companion

Brian Lowry – The Truth Is Out There / The Official Guide to the X-files

Brian Lowry – Trust No One / The Official Third Season Guide to the X-files

Friedrich Nietzsche – Thus Spoke Zarathustra

Friedrich Nietzsche – Twilight of the Idols / The Anti-Christ

Henry W. Simon – 100 Great Operas and their stories

 

 

Ελληνικά και Μεταφρασμένα:

Άλντους Χάξλεϋ – Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος

Στιβεν Πρεσσφιλντ – Οι Πύλες της Φωτιάς

Λευκή Μολφέση – Γυάλινα Σύνορα

Λιλή Ζωγράφου – Επάγγελμα Πόρνη

Λιλή Ζωγράφου – Από την Μήδεια στη Σταχτοπούτα

Θεόδωρος Γρηγοριάδης – Τα Νερά της Χερσονήσου

Διαμαντή Φλωράκη – Επιστροφή στο Μέλλον

Βαμίκ Ντ. Βόλκαν / Νόρμαν Ίτσκοβιτς – Ατατούρκ, Μια Ψυχογραφία

Ορχάν Παμούκ – Ιστανμπούλ

Μεχμέτ Τζοράλ – Πολλές Ζωές στη Σμύρνη

Μάρκος Αυγέρης – Από την Αιχμαλωσία

Ηλία Βενέζη – Το Νούμερο 31328

Διονύσης Χαριτόπουλος – Ο Άνεμος κουβάρι

Σοφοκλή – Αντιγόνη

Μουσταφά Ελ Αμπαντι – Η Αρχαία Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας

Paulo Coelho – Ο Αλχημιστής

Paulo Coelho – Το Πέμπτο Βουνό

Catherine Clement – Χιουρέμ

Gerald Messadie – Ο Άνθρωπος που Έγινε Θεός

Jose Luis Sampedro – Το Χαμόγελο των Ετρούσκων

Κωνσταντίνου Παπαρρηγόπουλου – Ιστορία του Ελληνικού Έθνους (τόμος 8)

Παύλου Καρολίδη – Ιστορία του Ελληνικού Έθνους (τόμος 18)

Προκοπίου Ανέκδοτα ή Απόκρυφη Ιστορία

Elaine Pagels – Πέρα Από την Πίστη / Το Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Θωμά

Πέδρο Γκαλβεθ – Υπατία

Δημήτρης Βαρβαρήγος – Υπατία

Claude Fouquet - Ιουλιανός

Γκορ Βιντάλ - Ιουλιανός

Δημήτρης Τσαλίδης – Γιόκ Τζάνιμ

Βίκτορ Ουγκό – Η Παναγία των Παρισίων

Ευγενία Κεφαλληναίου – Τα Μάρμαρα του Παρθενώνα και το Κατηγορώ του Μπάϋρον

Π.Σ. Δέλτα – Στα Μυστικά του Βάλτου

Ζαν Ρισπέν – Μεγάλη Ελληνική Μυθολογία

Victor Davis Hanson / John Heath – Ποιος Σκότωσε τον Όμηρο;

Graham Masterton – Το Μανιτού – Ενταφιασμός

Η Αγία Γραφή

Το Κοράνι

Ηρόδοτος – Άπαντα

Θουκυδίδης – Άπαντα

Ξενοφών – Κύρου Ανάβασης

Ξενοφών - Ελληνικά

Πλούταρχος – Βίοι Παράλληλοι

Παυσανίας – Άπαντα

Ιουλιανός – Άπαντα

Δημοσθένης – Άπαντα

Αριστοφάνης – Λυσιστράτη

A.E. Taylor – Πλάτων

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφέας Τίτλος 1 Βάσω Χρήστου Λαξευμένο Δίχτυ 2 Συλλογή Διηγημάτων Θρύλοι του Σύμπαντος 3 Άνταμ Φάουερ Ο Δαίμονας του Λαπλάς 4 Κρίστοφερ Μπέρι-Ντι Επάγγελμα: Κατά σύρροήν δολοφόνος 5 Ρίτσαρντ Ντόκινς Η περί θεού αυταπάτη 6 Σάλμαν Ρούσντι Σατανικοί Στίχοι 7 Ρίτσαρντ Μόργκαν Θνητοί Θεοί 8 Στήβεν Κινγκ Το αυτό 9 Φίλιπ Ντικ Κυλίστε Δάκρυά μου 10 Asimov, Silverberg Νύχτα 11 Άρθουρ Κλαρκ Ραντεβού με τον Ράμα 4 12 Εντ Κούπερ Αυτός που περπατούσε στα σύννεφα 13 Ιούλιος Βερν Ο πύργος των καρπαθίων 14 Μάικλ Μούρκοκ Ίδε ο άνθρωπος 15 Άλαστερ Ρέυνολντς Absolution Gap 16 Αλεξάντερ Μπέσερ Ριμ 17 Κεν Γκρίμγουντ Replay 18 Γκρεγκ Μπίαρ Η μουσική του αίματος 19 Λάρρυ Νίβεν Ιριδισμοί του Άρη

 

Ερωτήσεις στα αδιάβαστα του μμαν.

Το behold the man του Μούρκοκ, ώστε έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά1; Με την ευκαιρία είναι ένα έξοχο βιβλίο, διάβασέ το κατά προτεραιότητα, ειδικά λόγω θέματος τα Χριστούγεννα είναι η καλύτερη εποχή. Το ίδιο ισχύει και για το Ράμα (εννοώ, διάβασέ το κατά προτεραιότητα, όχι διάβασέ το Χριστούγεννα). Το 19, μπορείς να το διαβάσεις; Πήγα να το πάρω, στην ελληνική έκδοση, και απογοητεύτηκα τόσο πολύ από τα τεράστια γράμματα και το γιγαντιαίο διάστιχο, που κάνει τις 300 σελίδες 570, ώστε το άφησα εκεί που ήταν. Σπατάλη χαρτιού και κουραστικό όταν το κρατάς ξαπλωμένος...

 

1. Ναι τώρα είδα ότι έχει κυκλοφορήσει, αλλά η Πρωτοπορία το δίνει εξαντλημένο.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω πρόβλημα να διαβάσω βιβλίο που έχει ήδη διαβαστεί από άλλον. Που δεν είναι δικό μου. Ιδίως αυτό με το να το ανοίξω εγώ πρώτη και να το διαβάσω είναι ίσως "φετίχ". Και δεν μπορώ να το διαβάσω με τίποτα αν έχει έστω και μία μικρή ησμειωσούλα από προηγούμενο αναγνώστη.

 

Κοιτάξτε τώρα αντίθεση. Οποτε έχει τύχει να μου δώσει βιβλίο κάπόιος άλλος η καλύτερή μου ήταν οταν τύχαινε να εχει υπογραμμίσεις, πόσο μάλλον σημειώσεις. Λές και το βιβλίο αποκτά μία ακόμη διάσταση, δηλαδή, εκτός αυτής της άποψης του συγγραφέα του, για τα πράγματα, και των αντιδράσεων των ηρώων του για την ιστορία στην οποία τους έχει εμπλέξει, μαζί και τις αντιδράσεις του φίλου που μου το έδωσε. Ειδικά σε φιλοσοφικά βιβλία, όπου δεν υπάρχουν ήρωες αλλα μόνο σκέψεις, οι υπογραμμίσεις και επισυμάνσεις ενός άλλου τα κάνουν - για μένα- πολύ πιο ενδιαφέροντα. Ισως γι'αυτό και συχνά αγοραζα, στην Ελλαδα, βιβλία απο το μοναστηράκι, επειδή η τυχον υποσημειώσεις εκεί είχαν ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον αφού απ'ό αυτές έβλεπες να σκιαγραφείται πίσω απο το κείμενο, το πορτραίτο του άγνωστου προκάτοχου. (πέραν της συμφέρουσας τιμής τους φυσικα που για κάθε φτωχό μετράει)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να το πάρω, στην ελληνική έκδοση, και απογοητεύτηκα τόσο πολύ από τα τεράστια γράμματα και το γιγαντιαίο διάστιχο, που κάνει τις 300 σελίδες 570, ώστε το άφησα εκεί που ήταν. Σπατάλη χαρτιού και κουραστικό όταν το κρατάς ξαπλωμένος...

Η ιστορία έλεγε τίποτα ή ρωτάω βλακείες; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, δεν το αγόρασα. Δεν παίρνω ποτέ βιβλίο 570 σελίδων, όταν ξέρω ότι μπορώ να το βρω στο μισό μέγεθος (στο πρωτότυπο). Δεν είναι δα και το τελευταίο βιβλίο στον πλανήτη...

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφέας Τίτλος 11 Άρθουρ Κλαρκ Ραντεβού με τον Ράμα 4

 

Διόρθωση: Συγγραφείς: Τζέντρι Λι (99%), Αρθουρ Κλάρκ (1%) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εγω λογω υποχρεωσεων δε μπορω να διαβαζω τα βιβλια μου οπως θελω...

Αγοραζω συνηθως 2-3 βιβλια, ωστε τελειωνοντας αυτο που διαβαζω, να μην τρεχω τελευταια στιγμη να βρω κατι..

Υπαρχουν ομως βιβλια που τα καθυστερω επιτηδες..Εχω παρει πχ εδω και 2 εβδομαδες το "Γοτθικες Ιστοριες", το οποιο θελω να το διαβασω οταν χειμωνιασει λιγο και αρχισουν οι βροχες...Δε ξερω, αλλα τετοιο mood μου δημιουργει...book.gif

Συνηθως, αναλογα με τη διαθεση μου επιλεγω ποιο απο τα βιβλια - καβατζες θα διαβασω..

Παντως γενικοτερα, πανω απο 2-3 παραπανισια δεν κραταω ποτε στο ραφι..Αγχωνομαι για το ποτε θα τα διαβασω ολα..!!

Και οχι, παραλληλα 2 βιβλια δε διαβαζω ποτε ...one book at a time :)

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετά αδιαβαστα σε στήβες αλλά ένας απο τους λόγους είναι το ότι έχω "γνωστούς" σε 2 εκδοτικούς οίκους και μπορουν και με προμηθεύουν με δωρεάν βιβλία.....οπότε έχω βιβλία ακόμα και σε στιγμές που δεν θέλω αλλά και εχω και κάποια βιβλία που κανονικά δεν θα αγόραζα είτε λόγο θέματος είτε λόγο τιμής......αλλά δεν παραπονιέμαι....Τζάμπα βιβλία παίρνω, να πω όχι??

 

Επίσης διαβάζω σχεδόν πάντα παραπάνω απο ένα βιβλίο ταυτόχρονα και πάντα διαφορετικού θέματος....ένας τρομακτικό, ένα σατυρικό, ένα φανταστικό και πάει λέγοντας.... (πχ λόγο δουλειάς πρέπει να περιμένω συνεχως σε ουρές και αρα χρειάζομαι κάτι αστείο και ανάλαφρο για να περάσει η ωρα μου το οποίο να μην χάνει την ομορφιά του αν το αφήνω στην μέση......φαντάζεστε να διαβάζω Horror και την στιγμή που πάει να γίνει το καλό να έρχετε το νούμερο και να με φωνάζει ο ελεγκτής στην εφορία????Εεε δεν λέει.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..