Jump to content

Neon Genesis Evangelion


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Μα είναι δυνατόν να μην υπάρχει topic γι'αυτή την καταπληκτική σειρά;

 

Μία από τις αγαπημένες μου ever anime σειρές, ανήκει στο είδος των mecha (με αρκετό dementia κατά την γνώμη μου). Όντότητες ονομαζόμενες Αγγελοι έμφανίζονται με σκοπό να καταστρέψουν ότι έχει απομείνει στην Γη ύστερα από ένα κοσμικό ατύχημα στον Βόρειο Πόλο. Αλλά ήταν όντως το ατύχημα, απλά ατύχημα; Οι Αγγελοι τι ακριβώς είναι; Και γιατί υπάρχουν τόσοι λίγοι έφηβοι που μπορούν να πιλοτάρουν τα EVA;

 

Αν στο τέλος θέλετε τις απαντήσεις στα πιο πάνω ερωτήματα από το τέλος της σειράς, ένα OVA ονόματι End of Evangelion, μάλλον σας γελάσανε. Το τέλος του Evangelion είναι από τα καλύτερα που έχω δεί, αλλά αντί να απαντήσει στα ερωτήματα, σου δημιουργεί καινούργια και σε κάνει να σκέφτεσαι και μερικά άλλα πράγματα.

 

P.S. Πάει καιρός που το έχω δεί, οπότε διορθώστε ότι λάθος έχω κάνει. Χρειάζομαι μία επανάληψη, στο NGE. Να κάψω μερικά εγκεφαλικά κύτταρα ακόμα... :arolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Από τα πρώτα anime που είδα και από τα λίγα που μέχρι στιγμής με έχει στιγματίσει...αν και στο τέλος ειδικά μου έφερε μία κατάθλιψη (στην ταινία δεν κατάλαβα jesus!) ήταν πολύ καλό και σε χαρακτήρες και σε ιστορία και σε ατμόσφαιρα...αν και λίγοι θα συμφωνήσουν μαζί μου, μου την έσπαγε απίστευτα ο Sinji ενώ μου άρεσε αρκετά η Asuka :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο ανιματικός Shinji θα μπορούσε να ενοχλήσει ανά φάσεις και την Άννα Φρανκ και το Δέσποτα από τους Άθλιους ακόμα...

 

Ερωτήσεις για την ταινία και τη σειρά απολύτως δεκτές, φυσικά (είναι από τα έργα που έχω καθήσει να ψάξω όσο λίγα άλλα), πάντα με {spoiler} tags, όμως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για το End of Evangelion ο καθένας έχει την δική του άποψη για το τι ακριβώς έγινε σε αυτό το τέλος, και ίσως να είναι και ένας από τους λόγους που είναι τόσο θρυλική αυτή η σειρά. Επειδή ο καθένας βλέπει την δική του έκδοση για το πως τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Ένας πωρωμένος φίλος μου έδωσε ένα βιβλιαράκι σαν guide book για το evangelion και του έριξα μία ματιά...κατάλαβα αρκετά πράγματα αλλά ίσως πρέπει να τα ξαναδώ κάποια στιγμή τα επεισόδια για να βγάλω ένα καλύτερο συμπέρασμα.

Το manga αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για το End of Evangelion ο καθένας έχει την δική του άποψη για το τι ακριβώς έγινε σε αυτό το τέλος, και ίσως να είναι και ένας από τους λόγους που είναι τόσο θρυλική αυτή η σειρά. Επειδή ο καθένας βλέπει την δική του έκδοση για το πως τελειώνει.

 

Ένας πωρωμένος φίλος μου έδωσε ένα βιβλιαράκι σαν guide book για το evangelion και του έριξα μία ματιά...κατάλαβα αρκετά πράγματα αλλά ίσως πρέπει να τα ξαναδώ κάποια στιγμή τα επεισόδια για να βγάλω ένα καλύτερο συμπέρασμα.

Το manga αξίζει;

Ένα πράγμα που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι ότι, στις προβολές των ταινιών στην Ιαπωνία, είχαν δώσει εν είδει «προγράμματος,» ένα βιβλίο που αποκαλείται Red Cross Book (έχει μαύρο εξώφυλλο με κόκκινο σταυρό) και το οποίο εξηγεί αρκετά πράγματα. Επίσης, αρκετές λεπτομέρειες έχουν εξηγηθεί, και άλλες είναι απλά αναλύσεις της σχετική φιλοσοφίας.

 

 

Π.χ. η Asuka στο τέλος είναι η ίδια η Asuka· δεν είναι αμάλγαμα με τη Rei, παρότι αυτή η θεωρία είχε πιάσει αρκετά... Και δεν την «έφερε» ο Shinji, αλλά η ίδια επέλεξε να ξαναζήσει.

 

 

Το manga είναι πολύ ενδιαφέρον και οδεύει προς το κλείσιμό του. Δεν έχω δει τα τελευταία τεύχη. Έχει, πάντως, πολλές σημαντικές διαφορές και προσθήκες που, προσωπικά, τις βρήκα πάρα πολύ έξυπνες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..