Jump to content

Primeval (2007-2011)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

α γκουχ γκουχ γκουχ γκουχ... Θα ξαναδώ το πρώτο και θα επανέλθω... Στα άλλα δηλ. που έγραψα συμφωνείς;

 

Εμένα μου άρεσε και συμπάθησα τους χαρακτήρες. Ίσως ένας λόγος να ήταν που είναι τόσο διαφορετικό από τα αμερικάνικα που έχω συνηθίσει. Σε βρήκα... δύσκολο κριτή και μάλλον θα έχεις δίκιο. Το δικό μου μαξιλάρι είναι μαλακότερο του δικού σου, δηλ. τη συγκεκριμένη σειρά τη συγχωρώ περισσότερο για κάποιες ατέλειες.

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1219346971_thumb.jpg

Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ!

Από 23 Αυγούστου και κάθε Σάββατο με την Καθημερινή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτο επεισόδιο δεύτερου κύκλου. Γιατί ακριβώς το γύρισαν;

 

Κάμποσοι raptor μπουκάρουν σε ένα εμπορικό κέντρο και η ομάδα των 4 τρέχει να τους ρίξει υπνωτικό και να τους στείλει πίσω στην εποχή τους. Είναι αστείο ότι κοτζάμ ARC (ανόμαλι ρισέρτς σέντερ) δεν στέλνει ενισχύσεις για να αποκλείσει το εμπορικό κέντρο και ένας ράπτορ φτάνει στο ισόγειο πάρκινγκ του όπου μια παρέα νεαρών παίζει με τις μοτοσικλέτες της. Τίποτα απολύτως, εκτός από ένα κυνηγητό των ράπτορ από τη μια γωνία του εμπορικού κέντρου στην επόμενη. Σχετικά με τους χαρακτήρες... Τίποτα νέο. Και η ξανθούλα που δέχεται ένα βελάκι με υπνωτικό ξυπνάει νωρίτερα από το ράπτορα, που έχει δεκαπλάσιο σωματικό βάρος.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Και η ξανθούλα που δέχεται ένα βελάκι με υπνωτικό ξυπνάει νωρίτερα από το ράπτορα, που έχει δεκαπλάσιο σωματικό βάρος.

Τσκ, τσκ, τσκ. Ε, τι να πεις! Οι δημιουργοί της σειράς είναι αλήτες!

 

Πάντως, εύχομαι να πρόσεξες πως το πρώτο δισκάκι του 2ου κύκλου περιλάμβανε δύο επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

ναι, τα παλιόπαιδα, δεν ξέρουν από φαρμακολογία γρι.

 

Βλέπω το δεύτερο τώρα και φυσικά το πρωί ψώνισα και το τρίτο. Ποιος έλεγε ότι η γυναίκα του Κάτερ δεν είναι ελκυστική; Μήπως θέλει να το ξανασκεφτεί;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έλεγε ότι η γυναίκα του Κάτερ δεν είναι ελκυστική; Μήπως θέλει να το ξανασκεφτεί;

 

Δεν νομίζω πως θα αλλάξει γνώμη. Καθώς πρόκειτε για την Darkchilde. Γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω φτάσει στο 5ο επεισόδιο της δεύτερης χρονιάς (εκεί δηλ. που βρίσκεται αυτή την εβδομάδα και η Καθημερινή). Το μοτίβο είναι ίδιο, μέχρι τελικής εξόντωσης του θεατή: Στην αρχή κάθε επεισοδίου μαθαίνουμε ότι μια "ανωμαλία" έχει ανιχνευτεί και ένα νέο τέρας πέφτει πάνω σε ανύποπτους περαστικούς. Σε όλο το επεισόδιο γίνεται μάχη με το ή τα τέρατα και στο τέλος υπάρχει και το αλατοπίπερο της συνωμοσίας. Thats all.

 

Ε, κύριοι σεναριογράφοι, λίγη έμπνευση παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Ε, κύριοι σεναριογράφοι, λίγη έμπνευση παρακαλώ;

Πα-πα-πα-πά! Τι δύσκολος άνθρωπος. Μη του προτείνεις τίποτα που ενθουσιάζει εσένα. Θα στο ξινίσει με το καλημέρα. <_<

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, δύσκολος, ξινός κλπ. Δεν είναι όμως κάθε επεισόδιο πανομοιότυπο; Έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, δύσκολος, ξινός κλπ. Δεν είναι όμως κάθε επεισόδιο πανομοιότυπο; Έχω άδικο;

 

Στο μπλογκ της η Ευθυμία θυμάται με νοσταλγία τους Dukes of Hazzard!! Εκεί τι λες;

 

Όλοι μας δεν μεγαλώσαμε με τηλεοπτικές σειρές του τύπου alien of the week ή planet of the week; Και το Primeval είναι μια σειρά monster of the week, και θα μπορούσα να το παρακολουθήσω χωρίς κεντρικό συνεχόμενο μύθο με συνωμοσίες κλπ, που είναι τις μόδας στις νέες σειρές.

 

Ακριβώς, ξεκινάει με χρονική ανωμαλία, τρέχει η ομάδα, δράση-δράση και καθαρίζουν. Όπως το είπες. Back to basics, why not! Carter και Connor είναι οι συμπάθειες μου. Ψιλογουστάρω και το ψυχρό αφεντικό τους που σε επόμενο επεισόδιο μας αποδεικνύει πως δεν είναι ένας απλός κοστουμάτος.

 

Primeval Ολέ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα τέλειωσε η σειρά από την Καθημερινή, με ένα μέτριο όπως και τα προηγούμενα επεισόδιο (ίσως λίγο πιο ενδιαφέρον από το μέσο όρο). Στο μεταξύ η εφημερίδα δεν έχει πάρει χαμπάρι όλο αυτό τον καιρό, ότι στο δισκάκι αρ. 1 της δεύτερης χρονιάς είχαν βάλει δύο επεισόδια, αντί για ένα. Έτσι στο αρ. 2 διαφήμιζε το "δεύτερο επεισόδιο" και ούτω κάθε εξής, ως σήμερα, όπου στο 6ο δισκάκι με το 7ο επεισόδιο διαφήμιζε... το έκτο. Μικρό το κακό, απλά αναρωτιέμαι ούτε ένας μέσα σε εφημερίδα με 200 εργαζόμενους δεν διόρθωσε το λάθος, επί δυο μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά Νίκο, πρέπει να προσέξεις ότι ότι έγινε στο τέλος της πρώτης σαιζόν δεν αναιρείται με κάποιο κόλπο όπως γίνεται συνήθως σε αμερικάνικες σειρές. Αυτό το σημείο μου άρεσε πάρα πολύ στην συγκεκριμένη σειρά.

 

Επίσης είναι αγγλική παραγωγή, και μου άρεσε το Back to basics που διαπραγματεύεται η σειρά. Πολλές αμερικάνικες σειρές προσπαθούν να το κάνουν πολύπλοκο και αποτυγχάνουν παταγωδώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το πρώτο επεισόδιο το είχα δει πριν ένα μήνα και δεν με είχε ενθουσιάσει πάρα πολύ.

χθες το βράδυ έβαλα να δω και το δεύτερο, και αισίως έφτασα στο πρώτο του δεύτερου κύκλου.

 

πολύ καλή σειρά, αρκεί να αντέξει αρκετά ώστε να λύσει τις απορίες μας. η cutter είναι θεά!

τελικά, με τις βρετανικές σειρές, αν και κρατούν λίγα επεισόδια σε κάθε κύκλο (6 πολλές/οι περισσότερες), τρως χοντρό κόλλημα.

 

διάβασα ότι ο τρίτος κύκλος θα έχει 10 επεισόδια. pas mal...

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

άντε, υπομονή τώρα. πάει και ο δεύτερος κύκλος. είναι αξιοπρόσεκτο, όμως, ότι μέσα σε 13 επεισόδια κατάφεραν να εισάγουν αρκετούς χαρακτήρες και ιστορίες, ώστε να φτιάξουν και mytharc επεισόδια, σε αντίθεση με τα monster-of-the-week επεισόδια.

 

οι αμερικάνικες σειρές χρειάζονται 2-3 κύκλους για να το καταφέρουν καλά αυτό, και το primeval το κατάφερε μέσα σε 13 επεισόδια. οκ, δεν είναι το μυθολογικό επεισόδιο του αιώνα, ούτε της δεκαετίας, αλλά στο είδος του είναι πολύ καλό.

 

και δεν χρειάζεται να το ξαναπώ, αλλά να πάει στο διάτανο. η helen cutter είναι απλώς τέλεια! τρελή; αδίστακτη; χειριστική; καμία αντίρρηση, είναι, αλλά το κάνει με στυλ :bleh: και δεν είναι τελείως κακή και εγωίστρια όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

oi! primeval, season three, now broadcasting!

 

το πήραμε χαμπάρι; τα πρώτα τρία επεισόδια είναι αρκετά καλά, το τι έχει κατά νου η helen cutter παίζει και να ξεκαθαρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να παιχτεί όλη η σαιζόν να την δώ με την μία... Τα έχω κατεβάσει όλα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Θερμός οπαδός της σειράς, έχω δει μέχρι στιγμής τα τέσσερα επεισόδια του τρίτου κύκλου και δεν μπορώ ακόμα να κατασταλάξω σε μια γνώμη.

 

Το 1ο ξεκινάει ωραία, σε ενδιαφέρον σκηνικό και μου έδωσε την εντύπωση πως δοκίμαζε να πάει την σειρά σε νέα καταύθυνση,

στην αναζήτηση μυθολογικών πλασμάτων

, κάτι που δεν με ενθουσίασε και πολύ.

 

Το 2ο ήταν πολύ ατμοσφαιρικό, τα ειδικά εφέ όμως ήταν αποτυχημένα. Σα να έβλεπες καρτούν.

 

Το 3ο ήταν σεναριακά απαράδεκτο, μόνο η κωμωδεία στο νοσοκομείο έλεγε κάτι. Το απαράδεκτο:

Σε μια στιγμή κρίσημη, όπου κινδυνεύουν ζωές, ο Κάτερ βρίσκει χρόνο για ηθικολογίες με την Έλεν;! Αρπάζεις ένα όπλο και πυροβολείς τον κλώνο στο κεφάλι για να μην πυροδοτήσει την βόμβα. Δεν αρχίζεις τα "Μην το κάνεις." "Έχεις δική σου θέληση", "Μην ακούς τι σου λέει" και άλλες παπαριές. Ο δε...θάνατος του Κάτερ...κεραυνός εν αιθρία...Απίστευτο!

 

 

Το 4ο ήταν έξοχο. Χορταστική περιπέτεια σε ανάλογο σκηνικό και με πολύ καλά εφέ. Να δούμε που θα το πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο τρίτος κύκλος ήταν, κατά τη γνώμη μου, ο χειρότερος της σειράς. Άσχετα αν εξαρχής είχε αυτό το love it or hate it, για μας που μας άρεσε και το αγαπήσαμε τα πήγαινε μια χαρά για δύο σεζόν. Έπρεπε να αρχίσει να ψάχνεται στον τρίτο κύκλο; Γιατί αυτό έμοιαζε να κάνει. Έδειξε πως δεν είχαν υπολογίσει πως η σειρά θα έπιανε και θα έφτανε τόσο μακριά. Γιατί ήταν σαν οι σεναριογράφοι να είχαν στήσει ερωτηματικά που μετά δεν ήξεραν πως να απαντήσουν.

 

 

Κατάλαβε κανείς σας πως η Έλεν είχε τα μέσα να φτιάχνει κλώνους, να ξέρει που εμφανίζονται πόρτες ή το πως να τις ελέγχει; Όλος αυτός ο μύθος που στήθηκε γύρω της ξεφούσκωσε στο τελευταίο επεισόδιο. Το μεγάλο της σχέδιο ήταν τελικά μια πατάτα!

 

 

Τέλειωσε όπως τέλειωσε ο τρίτος κύκλος, άφησαν οι αθεόφοβοι και ένα σωρό cliffhangers. Και με το BBC να ανακοινώνει πως δεν θα υπάρξει τέταρτος κύκλος. Κρίμα.

 

 

Κάτι θα μυρίστηκε ο Douglass Henshall (Nick Cutter) και μας την έκανε στα μισά. Αμ η Claudia; Που εξαφανίστηκε σε κάποιο παράλληλο σύμπαν στο τέλος του πρώτου κύκλου; Καμία εξήγηση ή λύση με αυτήν; Θα πεις εδώ χάσαμε τον Cutter... Μύλος!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

H Καθημερινή ξεκίνησε να δίνει την τρίτη σειρά και είδα το πρώτο επεισόδιο, που είναι μια από τα ίδια. Δεν νομίζω ότι θα δω άλλο...

Σε όποιον αρέσει, ας το σκεφτεί δυο φορές, με ένα επεισόδιο σε κάθε δισκάκι θα πληρώσει 30 ευρώ για όλη το season. Αν του κάνει και με αγγλικούς υπότιτλους, έχει πολύ φθηνότερα στο amazon. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει και με ελληνικούς στα μαγαζιά.

 

Πάντως η ιστορία με το τέρας της εβδομάδας δεν έχει κανένα ενδιαφέρον και από ό,τι βλέπω και τα εφέ παίρνουν την κάτω βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι βρεττανοί πρέπει να κανουν καποτε και κατι διαφορετικό πέραν από το κακές απομιμησεις του doctor who. Ακομη και το torchwood μετακινηθηκε στην αμερικη, είναι πλέον συμπαραγωγη με αμερικανικό κανάλι (οχι πως στην αμερική πηγαινει καλά η επ. φαντασία!)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Primeval (2007-2011)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..