Jump to content

8ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Βαθιές Μεταμορφώσεις


Oberon
 Share

Recommended Posts

Ναι, ναι. Παράταση, παράταση..

Γονυκλινής και με την έσχατη προσδοκία ζωγραφισμένη στο πρόσωπο, αλα Ρότζερ Ράμπιτ :

P(pp)leeeease...!???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    20

  • Arachnida

    8

  • DinoHajiyorgi

    23

  • Παρατηρητής

    8

ΟΚ, αφού φαίνεται να χρειάζεται, η ψηφοφορία για την ανάδειξη της καλύτερης ιστορίας, παρατείνεται ως και την Κυριακή 16 Μαρτίου τα μεσάνυχτα. Νομίζω πως ο χρόνος είναι υπεράφθονος.

Link to comment
Share on other sites

Dain, μόλις με έσωσες από μέγιστη παράληψη. Ένοχη, κύριε πρόεδρε! Εξεχάσθη η μυαλοτετμημένη. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έγινα μέλος. Μπορώ να λάβω μέρος στην ψηφοφορία;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έγινα μέλος. Μπορώ να λάβω μέρος στην ψηφοφορία;

Μα και βέβαια!

 

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ακόμη τις ιστορίες (κατάπτυστος), αλλά είναι ευτυχές το γεγονός το ότι δόθηκε παράταση!

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες ακόμα για να διαβάσετε και να στείλετε την κατάταξή σας για την ανάδειξη της καλύτερης ιστορίας αυτού του Διαγωνισμού.

Έχουν ήδη ψηφίσει αρκετά άτομα, αλλά η πρόσκληση ισχύει για ΟΛΟΥΣ σας που διαβάζετε ε.φ. και φάντασυ και είστε μέλη του SFF να συμμετέχετε δείχνοντας έτσι την ενθάρρυνσή σας για τη δουλειά που γίνεται ΚΑΙ στο παρόν φόρουμ από τους συγγραφείς του!

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά και πολύ καλή διάθεση διάβασα όλες τις ιστορίες. Για ακόμη μια φορά ένιωσα τη μεγάλη ικανοποίηση του να είσαι αναγνώστης και να το απολαμβάνεις.

 

Το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό και η γραφή του καθενός μοναδική. Η μαύρη αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκα πάρα πολύ στην κατάταξη. Είμαι σίγουρος πως κάποιους έχω αδικήσει. Ζητώ ταπεινά συγνώμη. Θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί.

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους.

Link to comment
Share on other sites

είμαι και εγώ ανάμεσα στους κατάπτυστους που θα ψηφίσουν εντός της παράτασης.

 

παρατηρώ όμως μία κατακόρυφη πτώση στις αξίες των συμμετεχόντων στο διαγωνισμό μελών. πού είναι οι προσπάθειες επηρεασμού των κριτών? που οι απόπειρες δωροδοκίας; o tempora, o mores...

Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ όμως μία κατακόρυφη πτώση στις αξίες των συμμετεχόντων στο διαγωνισμό μελών. πού είναι οι προσπάθειες επηρεασμού των κριτών? που οι απόπειρες δωροδοκίας; o tempora, o mores...

Μάλλον θα γίνονται μέσω PM/MSN

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι εγώ! Πάντως δυσκολεύτηκα πολύ για την κατάταξη, ειδικά ανάμεσα σε κάποιες από τις ιστορίες. Anyway, αναμένω να δω τα αποτελέσματα. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ! Όσοι ψηφίσατε...σας ευχαριστώ εκ μέρους όλων των συμμετεχόντων.

 

Αλλλλλλλλλά... Δεν ξεμπερδέψατε.

 

Προσωπικά πιστεύω πως τα σχόλια για τα έργα δεν έπρεπε να απαγορευτούν όλο αυτό το διάστημα, θα έκαναν όλη αυτή την αβάσταχτη αναμονή πολύ πιο υποφερτή. Ψηφίσατε λοιπόν μεν...σχολιάσατε όμως δε;!

 

Τώρα γράφετε εσείς. Σχόλια-σχόλια-σχόλια!! Βγάλτε τον Δανίκα ή τη Σώκου που έχετε μέσα σας, στεφανώστε :winner_first_h4h: ή μαυρίστε μας. :blow: :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένετε, κύριος! Σε λιγότερο από μιάμιση ημέρα θα έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα και θα αρχίσουν τα σχόλια. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Mόλις τις διάβασα και εγώ όλες. Ερώτηση προς το διοργανωτή: Να κατατάξουμε μόνο αυτές που θεωρούμε εντός θέματος; (υποθέτω, προφανώς ναι).

 

Γνώμη μου Διον: έπρεπε, με την ολοκλήρωση της ανάγνωσης εκ μέρους σου, να διευκρινίσεις ποιες θεωρείς εκτός θέματος, ώστε να διευκολυνθεί η ψηφοφορία. Ειδικά σε αυτό το διαγωνισμό που είχε δύσκολο θέμα, το "εντός - εκτός θέματος" δεν είναι απόφαση της πλειοψηφίας.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις συμπεριέλαβα όλες στην κατάταξη. Σε κάποιες είχα αμφιβολίες για το αν ήταν εντός ή εκτός θέματος, δεν ήμουν σίγουρος, οπότε τις έβαλα όλες στην κατάταξη, εφ' όσον κιόλας δεν 'αποκλείστηκε' κάποια από αυτές.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου Διον: έπρεπε, με την ολοκλήρωση της ανάγνωσης εκ μέρους σου, να διευκρινίσεις ποιες θεωρείς εκτός θέματος, ώστε να διευκολυνθεί η ψηφοφορία. Ειδικά σε αυτό το διαγωνισμό που είχε δύσκολο θέμα, το "εντός - εκτός θέματος" δεν είναι απόφαση της πλειοψηφίας.

 

Δεν θα είναι δύσκολο αυτό να γίνει τώρα; Οι περισσότεροι υποθέτω έχουμε ψηφίσει. Εκτός αν αποκλειστούν όσες θεωρεί ο Dain εκτός θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αποκλειστούν όσες θεωρεί ο Dain εκτός θέματος;

Αυτό θα ήταν πρακτικό, όντως.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να τις κατατάξετε ΟΛΕΣ τις ιστορίες απαραίτητα!! Το αν κάποιες είναι περισσότερο ή λιγότερο εντός θέματος εννοείται πως είναι σωστό να επιρεάσει την κατάταξή σου Νικ, αλλά ΟΛΕΣ οι ιστορίες είναι υποψήφιες και όλοι όσοι έχουν ψηφίσει ως τώρα τις έχουν συμπεριλάβει όλες!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενός απρόοπτου γεγονότος - εντελώς άσχετου με το διαγωνισμό - θα υπάρξει μια μικρή παράταση για 1-2 μέρες ακόμα. Η ψηφοφορία συνεχίζεται κανονικά.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αμάν και έτρεχα να διαβάσω και να ψηφίσω σε μια μέρα!!!

 

Τέλος πάντων, αφού ο κανονικός χρόνος έληξε μπορώ να σας αποκαλύψω ότι ψήφισα ως καλύτερο όλων το διήγημα

καλά το πιστέψατε;;; τσ - τσ - τσ...

 

 

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Aααααααα Σίλεον!! Πού κατοικείς αγόρι μου, σε άλλο πλανήτη; Α, ναι, ναι, δικαιολογείται, εφ φόρουμ είμαστε. Ξεκίνα αυτό το τόπικ από την αρχή. Διάβασε τις οδηγίες του Ντέιν για να δεις τι έπρεπε να περιλαμβάνουν τα διηγήματα. Κατόπιν στη σελίδα 2 κάτω κάτω θα βρεις συγκεντρωμένα από τη Ναρουάλις όλα τα διηγήματα που γράφτηκαν, με λινκάκια. Τα διαβάζεις τάχιστα. Και με ένα πμ σε τρίλιαν / ντέιν τα κατατάσσεις από το "καλύτερο" (πρώτο) στο "χειρότερο" (τελευταίο). Η προθεσμία ήταν ως τα μεσάνυχτα της Κυριακής, αλλά κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες μετακινήθηκε "μια δυο μέρες". Μήπως είδε στη γυάλα του ο Ντέιν ότι θα εμφανιζόσουν κουστουμαρισμένος και παρφουμαρισμένος Δευτέρα πρωί να ρωτάς "πώς θα ψηφίσουμε;" Κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Χρουμ (φτιάχνωντας την γραβάτα)..Και το θέμα ξέρω και τις ιστορίες διάβασα.

Για την ψηφοφορία τα νύχια μου πρέπει να μυρίσω? Δεν το λέει πουθενά, εκτός και μου διέφυγε.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα αρ. 41, από Ντέιν:

Επίσης να θυμίσω ειδικά για τους συγγραφείς που έχουν συμμετάσχει και θα ψηφίσουν, πως η δική τους ιστορία πρέπει υποχρεωτικά να μπει τελευταία στην κατάταξη που θα στείλουν με ΠΜ στην Τρίλλιαν ή σε μένα!!Δηλαδή αν είχα πάρει και γω μέρος ανάμεσα στους Α,B,C,D(ain),E,F,G συγγραφείς η κατάταξή μου θα μπορούσε να ήταν:

Β (για την καλύτερη ιστορία)

G, (για τη δεύτερη καλύτερη κ.ο.κ)

F,A,C,E,D(ain).

Δηλαδή εγώ ο ίδιος θα έβαζα υποχρεωτικά τη δική μου ιστορία σαν τελευταία!!

 

Aκόμα ευχαριστώ τη Ναρουάλις για τον κόπο που έκανε να βάλει τη λίστα με τις ιστορίες.Ίσως θα ήταν καλύτερο να μην γραφτούν σχόλια για τις ιστορίες μέχρι να λήξει και η ψηφοφορία ώστε να μην επιρεαστούν οι υπόλοιποι αναγνώστες. Θα υπάρξει άφθονος χρόνος για σχόλια και συζήτηση μετά, αφού το τόπικ δεν πρόκειται φυσικά να κλείσει.Τέλος θα ήθελα να προσκαλέσω ΟΛΟΥΣ τους χρήστες του φόρουμ να διαβάσουν τις ιστορίες και να ψηφίσουν στο Διαγωνισμό, αποδεικνύοντας έτσι πως εκτιμούν τόσο τη δουλειά που γίνεται στο φόρουμ, όσο και την ταυτότητα και το σκοπό ύπαρξης του SFF.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα ήταν καλύτερο να μην γραφτούν σχόλια για τις ιστορίες μέχρι να λήξει και η ψηφοφορία ώστε να μην επιρεαστούν οι υπόλοιποι αναγνώστες.

 

Πλάκα θα είχε να το δοκιμάζαμε κάποια φορά από την ανάποδη. Για να δούμε πόσο καλοί είμαστε και στο marketing, πόσο καλά δηλαδή μπορούμε να πουλήσουμε τον εαυτό μας. Από "Ο Άγιος του Βραλ - Διαβάστε το!" μέχρι και ποστεράκια δανισμένα από το ίντερνετ.

post-1004-1205752611_thumb.jpg

Anything goes! Επιτρεπτό να φουσκώνουμε το δικό μας σε βαθμό αηδίας :tease: αλλά απαγορευτικό στο να μιλάμε εναντίον του έργου των άλλων.

 

Για να έχει -ουφ, το ξαναλέω- η αναμονή της ψηφοφορίας ένα ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τον Άγιο του Βραλ θα ήθελα να σχολιάσω, σχετικά πάντα με τα δυνατά σημεία του διηγήματος αλλά και τις αδυναμίες του, ότι

αυτός που το έγραψε είναι από τη Χαλκίδα, όλη μέρα βλέπει DVD και τρώει ποπ κορν, το τελευταίο εφ βιβλίο που διάβασε ήταν το Κυνήγι του Αερολίθου, του Βερν, το 1978 και τον ενοχλούν πολύ τέτοια μηνύματα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..