Jump to content

Προσχέδιο Χάρτη


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Πάντα με απασχολούσε το ζήτημα του χάρτη σε ένα βιβλίο που περιγράφει έναν φανταστικό κόσμο.

Έχω κάνει ένα προσχέδιο, παίρνοντας για βάση μεσαιωνικούς παγκόσμιους χάρτες.

Έχω βέβαια πλήρη επίγνωση της αδεξιοσύνης μου, αλλά θα ήθελα δεύτερες γνώμες για το στυλ του χάρτη.

 

 

Edit: Αφαιρέθηκε ο χάρτης λόγω μεγέθους. Δείτε την παρακάτω εκδοχή.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα κάτι πιο γεωγραφικό, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δηλαδή, εδώ μας δείχνεις μόνο μία μικρή περιοχή του κόσμου (εκτός και εαν ο κόσμος σου δεν έχει ούτε θάλασσα, ούτε ποτάμια και γίνεται σιγά σιγά έρημος.) Δεν με ενδιαφέρει μόνο που βρίσκεται η κάθε πόλη αλλά σε έναν χάρτη παίζουν ρόλο και το που βρίσκονται τα δάση, τα όρη, οι οροσειρές, τα ποτάμια, οι λίμνες οι θάλασσες, οι έρημοι... και ένα σωρό άλλα που θα μπορούσε να έχει. Επίσης δεν χρειάζεται να φτιάχνεις τόσο μεγάλα κτίρια για να δείξεις τις πόλεις/χωριά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα κάτι πιο γεωγραφικό, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δηλαδή, εδώ μας δείχνεις μόνο μία μικρή περιοχή του κόσμου (εκτός και εαν ο κόσμος σου δεν έχει ούτε θάλασσα, ούτε ποτάμια και γίνεται σιγά σιγά έρημος.) Δεν με ενδιαφέρει μόνο που βρίσκεται η κάθε πόλη αλλά σε έναν χάρτη παίζουν ρόλο και το που βρίσκονται τα δάση, τα όρη, οι οροσειρές, τα ποτάμια, οι λίμνες οι θάλασσες, οι έρημοι... και ένα σωρό άλλα που θα μπορούσε να έχει. Επίσης δεν χρειάζεται να φτιάχνεις τόσο μεγάλα κτίρια για να δείξεις τις πόλεις/χωριά κλπ.

 

Κυρίως ως πρότυπο χρησιμοποίησα μεσαιωνικούς παγκόσμιους χάρτες σαν κι αυτόν: http://www.henry-davis.com/MAPS/LMwebpages/234.html

Για τη γεωγραφικότητα: Ναι, ο χάρτης δείχνει όλο τον κόσμο :)

Δεν υπάρχει θάλασσα, τουλάχιστον όσο ξέρουν οι "πολιτισμένοι" άνθρωποι. Γενικά όλος ο κόσμος είναι μία οροσειρά και τα σημεία του ορίζοντα είναι μόνο η δύση και ανατολή. Ο βορράς κι ο νότος δείχνουν το υψόμετρο. Εκεί που τελειώνουν τα βουνά ξεκινάει το χάος, οι εσχατιές του κόσμου, η κόλαση, ό,τι φοβάται ο καθένας. Ναι είναι λίγο παράξενο.

Πάντως σε ευχαριστώ για τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο τύπος του χάρτη που δεν μου αρέσει. Δεν δείχνει τίποτα...

 

Χμμ, και χωρίς νερό ή κάποιο υγρό... Δεν πίνουνε, δεν τρώνε; πάντως εαν δεν έχεις κάποιο υγρό σαν το νερό στον κόσμο σου, εκτός και εαν υπάρχει θεϊκή επέμβαση, θα πρέπει όλα να γίνουν άμμος, μιας και δεν υπάρχει κάτι να έχει τον βιολογικό/κλπ κύκλο της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα για κάποιο λόγο εμφανίζει μόνο το πάνω 1/4. Από αυτό που είδα μπορώ να πω πως μου άρεσε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει προβλήματα το d/l - μου κατεβάζει κι εμένα περίπου μέχρι και το 33%, κάθε φορά κι άλλο μέρος. :asad:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο τύπος του χάρτη που δεν μου αρέσει. Δεν δείχνει τίποτα...

 

Χμμ, και χωρίς νερό ή κάποιο υγρό... Δεν πίνουνε, δεν τρώνε; πάντως εαν δεν έχεις κάποιο υγρό σαν το νερό στον κόσμο σου, εκτός και εαν υπάρχει θεϊκή επέμβαση, θα πρέπει όλα να γίνουν άμμος, μιας και δεν υπάρχει κάτι να έχει τον βιολογικό/κλπ κύκλο της ζωής.

 

Πίνουν από ποτάμια και λίμνες.

Απλά δεν έχουν ασχοληθεί με την εξάτμιση του νερού και μπλα-μπλα-μπλά και δεν ξέρουν που καταλήγουν τα ποτάμια, γιατί νομίζουν ότι όλος ο κόσμος είναι τα βουνά τους.

 

Για το ότι δεν εμφανίζεται ολόκληρος δεν ξέρω τι φταίει. Ίσως με δεξί κλικ και αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Kάνε ένα size down στην εικόνα γιατί δεν κατεβαίνει σωστά, εκτός ότι είναι τεράστια, και βάλε τη πάλι στο ποστ σου Αραχνίδα για να μπορέσουμε να τη δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Kάνε ένα size down στην εικόνα γιατί δεν κατεβαίνει σωστά, εκτός ότι είναι τεράστια, και βάλε τη πάλι στο ποστ σου Αραχνίδα για να μπορέσουμε να τη δούμε.

 

Roger roger.

post-233-1202143640_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα με τα πολύ μεγάλα αρχεία το IP Board; :asad:

 

Μερικές ερωτήσεις και παρατηρήσεις:

  1. Τί σημαίνουν τα σύμβολα στα σημεία του ορίζοντα;
  2. Δείχνουν κάτι συγκεκριμένο τα βουνά όπως τα έχεις κάνει; Αν όχι, πρέπει να τα φτιάξεις ώστε να παριστάνουν σχηματικά τις οροσειρές όπως είχες κατά νου - δες καλύτερα το παράδειγμα που μας έδειξες.
  3. Πρόσθεσε ποταμούς, έστω και φανταστικά σχεδιασμένους - και πάλι, στο παράδειγμα βλέπουμε «νερά.»

Αυτά επί του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει παντως, αλλα τα βουνα μοιαζουν ατακτως ερριμενα, δεν ειναι σαν οροσειρες δηλαδη, και οντως κανα ποταμακι η λιμνη η δασος δε θα τον χαλαγε, παντως ειναι μια καλη βαση.

 

επισεις ας μη ξεχναμε οτι ο κοσμος βαζει στους χαρτες οτι θεωρει σημαντικο, και οχι οτι υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις και παρατηρήσεις:
  1. Τί σημαίνουν τα σύμβολα στα σημεία του ορίζοντα;
  2. Δείχνουν κάτι συγκεκριμένο τα βουνά όπως τα έχεις κάνει; Αν όχι, πρέπει να τα φτιάξεις ώστε να παριστάνουν σχηματικά τις οροσειρές όπως είχες κατά νου - δες καλύτερα το παράδειγμα που μας έδειξες.
  3. Πρόσθεσε ποταμούς, έστω και φανταστικά σχεδιασμένους - και πάλι, στο παράδειγμα βλέπουμε «νερά.»

 

Τα σύμβολα στα σημεία του ορίζοντα δεν σημαίνουν κάτι.

Τα βουνά όχι, δεν δείχνουν κάτι συγκεκριμένο. Οροσειρές συγκεκριμένες δεν υπάρχουν είναι αλήθεια. Ό,τι φαίνεται στο χάρτη είναι μία οροσειρά η οποία καταλαμβάνει όλο τον κόσμο.

Ποταμούς είναι αλήθεια ότι χρειάζεται περισσότερους, αλλά έχω αποφύγει μερικές λεπτομέρειες. Έχω βάλει μόνο έναν, γιατί μία πόλη είναι χτισμένη πάνω σε ποτάμι.

Γενικά έχω κρατήσει μόνο τα πολύ βασικά.

Τελικά δεν είναι ακριβώς χάρτης για να προσανατολιστεί ο αναγνώστης. Περισσότερο βγήκε κάτι για να διαβάζει ένας λόγιος της εποχής.

Ευχαριστώ πάντως και γι' αυτές τις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν κατάλαβες τι εννοώ: εφόσον υπάρχουν σύμβολα, κάνε τα να σημαίνουν κάτι. Ακόμα κι αν δε σήμαιναν αρχικά, σκέψου για σένα τι θα μπορούσαν να σημαίνουν - και, αν δε σου κάνουν αυτά, άλλαξέ τα. Αλλά μη βάζεις κάτι χωρίς νόημα - μόνο τροχοπέδη θα είναι αργότερα. Στην οροσειρά δώσε πνοή, κάνε την πιο απτή - ίσως σου δείξω ένα παράδειγμα αργότερα. Και τα ποτάμια πρέπει απλά να υπάρχουν γιατί, ναι, και ο λόγιος θα τον έβαζε - από κάπου πίνει, τελικά, και υπάρχει και μια πόλη πάνω σε ποτάμι, κι αυτά είναι αρκετά σημαντικά για να τον βάλει απλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν κατάλαβες τι εννοώ: εφόσον υπάρχουν σύμβολα, κάνε τα να σημαίνουν κάτι. Ακόμα κι αν δε σήμαιναν αρχικά, σκέψου για σένα τι θα μπορούσαν να σημαίνουν - και, αν δε σου κάνουν αυτά, άλλαξέ τα. Αλλά μη βάζεις κάτι χωρίς νόημα - μόνο τροχοπέδη θα είναι αργότερα. Στην οροσειρά δώσε πνοή, κάνε την πιο απτή - ίσως σου δείξω ένα παράδειγμα αργότερα. Και τα ποτάμια πρέπει απλά να υπάρχουν γιατί, ναι, και ο λόγιος θα τον έβαζε - από κάπου πίνει, τελικά, και υπάρχει και μια πόλη πάνω σε ποτάμι, κι αυτά είναι αρκετά σημαντικά για να τον βάλει απλά.

 

Σύμβολα πάνω σε ένα χάρτη είναι, εντάξει θα μπορούσαν να σημαίνουν οτιδήποτε, χωρίς να έχουν σχέση με την ιστορία. Το "Χ" ας πούμε θα μπορούσε να είναι ένα προστατευτικό σύμβολο, το πρώτο γράμμα του Χαβέζ, ενός αρχαίου Βασιλιά ή δύο σπαθιά που διασταυρώνονται ή το όνομα ενός από τα βουνά.

Για την οροσειρά έχεις δίκιο, αλλά την άφησα να εννοείται, κυρίως λόγω των φτωχών ικανοτήτων μου.

Πάντως είναι ένα προσχέδιο, μια ιδέα περισσότερο που έδωσα. Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το χάρτη. Υποψήφιος ήταν και ο χάρτης που ανεβάζω τώρα, αλλά έμεινε στην άκρη, γιατί έδινε την αίσθηση ότι απευθύνεται σε μικρότερες ηλικίες. Δεν είναι δικός μου, είναι του Κυρίου Καρπούζη και προσωπικά μου άρεσε πολύ.

Για τα δάση και τα ποτάμια έχεις δίκιο, αλλά ίσως αυτός είναι περισσότερο πολιτικός χάρτης. Δείχνει τις 8 πόλεις που υπάρχουν, τη θέση τους και το υψόμετρό τους (χονδρικά).

 

post-233-1202151129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου πολυαρέσει ως χάρτης του βιβλίου.

 

Δηλαδή, κάτσε να ξηγηθώ. Μου αρέσει πολύ ως ζωγραφιά, ως ο χάρτης που χρησιμοποιούν εκείνοι (ή και καλά σαν υφαντό τοίχου, νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ). Αλλά δε μου πολυαρέσει ως χάρτης κατατοπισμού του αναγνώστη. Αυτά που έχει πάνω μπορείς να τα περιγράψεις με μία παράγραφο. Από αυτή την άποψη.

 

Κατά τα άλλα, φαντάζομαι πως αν σου χρειαστεί και χάρτης κατατοπισμού θα μπορούσες να τα βάλεις και τα δύο. Αν τώρα το φτιάξεις μερικές φορές ακόμη και τελειποιήσεις τη γραμμή σου βρίσκω πως ίσως θα ήταν ένα πολύ χαριτωμένο εξώφυλλο, ακόμα και χωρίς χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά παραπέμπει στους χάρτες τύπου Τ-Ο του μεσαίωνα, και είναι και ταιριαστός με τη μεσαιωνική αισθητική του βιβλίου (μιλάω εκ του ασφαλούς διότι έχω διαβάσει το πρώτο μέρος, πριν το αναλάβει η κυρία από τη Μέση Ανατολή :Ρ) οπότε δικαιολογείται σαν εικαστική παρέμβαση. Από την άλλη ακόμη κι έτσι, ακόμη κι αν είναι μόνο ένας πολιτικός χάρτης κι όχι γεωφυσικός, και πάλι θα χρειαζόσουνα την αναφορά στο νερό. Δεν είναι μια οροσειρά που απλά διαμορφώνει το χαρακτήρα των συνόρων (γενικά μιλάω κι όχι για την Αδινχάρα) αλλά ένα κομμάτι νερού .

 

(Και πες του κ. Καρπούζη, δεν έχω ξαναδεί ποτάμι να ανεβαίνέι την πλαγιά του βουνού, φαρδύ όσο μια πόλη και να καταβαίνει λεπτότερο, υπάρχει πρόβλημα προοπτικής και φυσικών νόμων...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι από τον πρώτο χάρτη είναι ότι οι πόλεις σου βρίσκονται στην πεδιάδα και γύρω τους βρίσκονται ψηλότερες κορυφές χωρίς ονόματα.

 

Γνωρίζοντας ότι βρίσκονται πάνω στα βουνά μπορώ να υποθέσω ότι βρίσκονται σε οροπέδιο.

 

Γνωρίζοντας ότι η κατεύθυνση βορράς – νότος δείχνει το υψόμετρο και υποθέτοντας ότι ο βορράς δείχνει το ψηλότερο μπορώ να υποθέσω ότι οι πόλεις σου βρίσκονται σε μια πλαγιά και γύρω - γύρω υπάρχουν υψώματα που σπαν την μονοτονία της κατηφόρας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας ότι η κατεύθυνση βορράς – νότος δείχνει το υψόμετρο και υποθέτοντας ότι ο βορράς δείχνει το ψηλότερο μπορώ να υποθέσω ότι οι πόλεις σου βρίσκονται σε μια πλαγιά και γύρω - γύρω υπάρχουν υψώματα που σπαν την μονοτονία της κατηφόρας.

 

Όχι σε μία πλαγιά, σε πολλές πλαγιές.

 

Ανεβάζω και δύο σχέδια, που θα μπορούσαν να πλαισιώσουν την ιστορία.

Είναι του Μιχάλη Φουντουκλή, κατά κόσμον Κύριο Καρπούζη.

post-233-1202427042_thumb.jpg

post-233-1202426972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ πολύ με τον χάρτη δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων, παρά ταύτα θα το κάνω γιατί μου θα μου άρεσε, άσχετα με το αν θα χρησιμοποιηθεί ή όχι...

Είναι πολύ παραμυθένιος αυτό είναι αλήθεια και είναι πιθανόν όντως να μην κολάει στο βιβλίο, μα όπως και να το κάνουμε όλα είναι θέμα γούστου στη τελική!

 

Γιάννη δεν τον είχα δει τό χάρτη σου ολοκληρωμένο, μόνο το προσχέδιο είχα δει και μου αρέσει πολύ, είναι πολύ πιο μέσα στο κλίμα του βιβλίου σου, που είναι και το ζητούμενο και λογικό, αφού εσύ το έγραψες!

 

Αγαπητή Δεσποινίς Ναρουάλις, το θέμα φάρδους απευθύνε το στο δημιουργό της πόλης-στο-ποτάμι, το αν κατεβαίνει λεπτότερο δεν έχει να κάνει με την προοπτική του, μα με την γεωγραφία του! αν στο "πάνω βουνό" έχει φάρδος 30 μέτρα, και όσο κατεβαίνει φτάνει τα 2 μέτρα σε φάρδος η προοπτική δεν θα το κάνει να φαίνεται φαρδύτερο όσο "μπροστά" και να φαίνεται στο σχέδιο! Όσο για το να ανεβαίνει τη πλαγιά ενός βουνού, weeeeeell you know what they say! υπάρχει πάντα πρώτη φορά για κάτι! Μη μου πεις ότι σε ένα κόσμο που ο βορράς και ο Νότος αναφέρονται σε υψόμετρα θέλεις να κάνουμε αναφορές σε φυσικούς νόμους! :whistling:

 

 

Είναι πολύ ατμοσφαιρικός ο χάρτης πάντως Capitan, και αν του ρίξουμε και κανα δυό photoshopιες θα γίνει ακόμη περισσότερο! (πλάκα κάνω! )

 

Κύριος Καρπούζης.

Edited by Mercurion
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη για όλη τη δουλειά.

Να και ο χάρτης ο οποίος δείχνει πολύ πιο παλιός και όμορφος, μετά από επέμβαση του κυρίου Καρπούζη.

post-233-1202446554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως δείχνει καλύτερος, αλλά και πάλι λείπουν σημαντικά στοιχεία, όπως τα ποτάμια. Και όπως είπα δεν μου αρέσει καθόλου το συγκεκριμένο είδος χάρτη, ακριβώς επειδή όσο και να προσπαθεί κάποιος δεν μπορεί σε αυτό να αποδώσει σωστά τον κόσμο του.

Προτιμώ έναν ελλειπή κανονικό γεωγραφικό χάρτη όπου τουλάχιστον αποδίδονται οι αποστάσεις και κάποια σημαντικά στοιχεία του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνολικά ελκυστικός χάρτης. Ιδιαίτερα εντυπωσιακό το πλαίσιο του, αλλά πιστεύω ότι θα συμφωνήσω με προηγούμενους ειδικά στη χωροταξία και τα γεωφυσικά χαρακτηριστικά. Δεν έχω διαβάσει ακόμα σχετικά με το που αναφέρεται ο χάρτης, υπόσχομαι να το κάνω σύντομα, και να επανέλθω επί του θέματος. Ίσως είναι ήδη αρκετός για ό,τι έχεις ήδη γράψει, ίσως και όχι.

 

 

Φτιάχνοντας τους δικούς μου χάρτες, ανακάλυψα πως ο καλύτερος τρόπος να τον σχεδιάσω είναι να σκεφτώ σαν αυτόν για τον οποίο προορίζεται (πλοήγηση, σημεία ενδιαφέροντος, οικισμοί, κίνδυνοι, γεωγραφικά «σημάδια», κλπ). Αυτά βέβαια, ανάλογα με το είδος της τεχνολογικής/ακαδημαϊκής εξέλιξης αλλά και το ίδιο το υπόβαθρο του κόσμου. Οπότε, ίσως μερικές απαντήσεις σε αυτόκλητες ερωτήσεις δώσουν περισσότερη γεωγραφική γλαφυρότητα (αν αυτό επιθυμείς) στο ήδη υπέροχο πλαίσιο.

 

 

 

ΥΣ: Όμορφο επίσης και το καινούργιο texture

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά ελκυστικός χάρτης. Ιδιαίτερα εντυπωσιακό το πλαίσιο του, αλλά πιστεύω ότι θα συμφωνήσω με προηγούμενους ειδικά στη χωροταξία και τα γεωφυσικά χαρακτηριστικά. Δεν έχω διαβάσει ακόμα σχετικά με το που αναφέρεται ο χάρτης, υπόσχομαι να το κάνω σύντομα, και να επανέλθω επί του θέματος.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλια.

Αν εννοείς να διαβάσεις στη βιβλιοθήκη του φόρουμ, νομίζω δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

Θα υπάρχει, όμως στις προθήκες των βιβλιοπωλείων από τη δεύτερη εβδομάδα Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλια.

Αν εννοείς να διαβάσεις στη βιβλιοθήκη του φόρουμ, νομίζω δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

Θα υπάρχει, όμως στις προθήκες των βιβλιοπωλείων από τη δεύτερη εβδομάδα Μαρτίου.

 

 

με αυτόν τον χάρτη; :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..