Jump to content

Alien VS Predator: Requiem (2007)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Την είδα σήμερα.

 

Μια ταινία ΣΑΠΙΑ με κάθε έννοια της λέξης.

 

Σε πρώτη εντύπωση, σκέφτηκα πως από την δεκαετία του 70 είχα να δω τέτοιο έργο. Είχε άγνωστες φάτσες και το όλο πράμα μου θύμισε b-movies με ηθοποιούς που έβλεπες για πρώτη και τελευταία φορά, παραγωγή εκτός χόλυγουντ, κάπου από τις κεντρικές πολιτείες, με φίλους του σκηνοθέτη και την γκόμενα του για πρωταγωνίστρια (Squirm [κορυφαία ταινία με σκουλήκια], Baraccuda, Laserblast κλπ)

 

Επίσης, αν και σε dvd, η εικόνα ήταν τόσο σκοτεινή που πολύ συχνά δεν καταλάβαινα τι μου έδειχνε το πλάνο, alien ή predator.

 

Όταν σκοτώθηκε το παιδί στην αρχή σκέφτηκα πως ο καλλιτέχνης έπαιρνε ρίσκο. Όταν αρχίσανε να σφάζουν μωρά κι έγκυες ένιωσα πως δεν ήταν τίποτα παραπάνω από μια πορνογραφική σπλατεριά (με την χειρότερη έννοια του «πορνογραφική») για αληθινά αρρωστημένα μυαλά που πλέον δεν τους αγγίζει τίποτα.)

 

Στην Αμερική αν πας σε MacDonalds σε καθώς πρέπει περιοχή θα βρεις το καθαρό και φυσιολογικό κατάστημα που ξέρεις κι εδώ. Αν μπεις σε MacDonalds σε άσχημη περιοχή, νομίζεις πως μπήκες σε αυθεντικό σκηνικό του Escape From New York. Η εταιρεία ελέγχει την εικόνα της αλλά στο τέλος εξαρτάται από τον εκάστοτε μάνατζερ της περιοχής. Νομίζω λοιπόν πως η 20th Century Fox έχει το brand Alien vs Predator και μετά το δανίζει στον εκάστοτε «μπακάλη» με μια κάμερα. Στην περίπτωση μας εδώ, έναν «χασάπη», «χασάπη λαϊκής.»

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε βρε, συμφώνησε το παιδί μαζί μας...

 

Η πρώτη ταινία μου άρεσε.

 

Αυτήν εδώ τη δεύτερη όμως, αδυνατώ να της δώσω το πράσινο φως έστω για τους χαβαλετζίδες, όπως κάναν κάποιοι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Alien VS Predator: Requiem (2007)
  • 4 years later...

Κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος που ανακάτεψαν τις 2 ταινίες (Alien , Predator)  σε 1, βάζοντας τους 2 πρωταγωνιστές της κάθε μίας να παλέψουν μεταξύ τους.

Γενικά δε πολυγουστάρω να βλέπω ταινίες σε τέτοιο στυλ, Freddy vs Jason, Τάδε εναντίων τάδε κτλπ. Κρατήστε τες πρωτότυπες και αυθεντικές χωρίς να τα μπερδεύεται όλα.

Και άντε το κάνετε...κάντε το ρεαλιστικά: από που και ως που ένας μόνο predator νικάει 2000 aliens και 1 παντοδύναμη "μάνα";;;; Απλά δεν γίνεται. Να ήταν μία ομάδα 5-6  predator και να επιζούσε μόνο ο ένας στο τέλος και ίσα ίσα αυτό, άντε το καταλαβαίνω. Αλλά όχι και 1 εναντίων 2000 ρε παιδιά...ούτε ο τσακ νόρις έτσι.. 😛

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..