Jump to content

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Νομίζω πως είστε λίγο άδικοι φίλοι μου. Δεν γέρασε μόνο ο Indy, αλλά κι εμείς. Οι κριτικές σας θυμίζουν αυτά που άκουγα από τους γεροξούρες την εποχή που πήγαινα σινεμά, την εποχή του Raiders. (Που ήσασταν εσείς το 1981;)

 

Ου γαρ έρχεται μόνον, φίλε Ντίνο, το γήρας. Φέρνει ιδιοτροπίες, παραξενιές και αδικαίωτες ελπίδες. Κουβαλάει όμως κι εμπειρίες και πιο... advanced προσδοκίες. Είναι ωραίο να μπορείς να βλέπεις τη ζωή με τα μάτια ενός παιδιού, αλλά δεν γίνεται να την αντιλαμβάνεσαι εσαεί με το μυαλό ενός παιδιού.

 

Πάντως, ήταν καλή ταινία - δεν ήταν πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως με χάλάει όλο αυτό το ανακάτεμα των θεωριών που κάνει. Αυτός ο αχταρμάς.Πάντα με χάλαγε αυτή η κρυφο-εβραική προπαγάνδα στις ταινίες του. Αλλά να ανακατεύει άλλους πολιτισμούς για να δικαιολογήσει τις εβραιοκεντρικές θεωρίες του , χρησιμοποώντας το πετυχημένο στόρι του indiana jones ....παραπάει. Θυμηθείτε : "the name of God" και το βρίσκει....."jehoba", στη σκηνή που πρέπει να περάσει απο το διάδρομο με τις παγίδες, όπου πρέπει να πατίσει πάνω σε πέτρες με γράμματα.

Σαν να γελιοποιεί τους άλλους πολιτισμούς μου φαίνεται, αλλά πάλι, αυτή είναι μια πρώτη εντύπωση.

 

Δεν θα ήθελα με τίποτα να πάμε εκτός θέματος Ivaxos, αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι λες, και σε παρακαλώ μην το συνεχίσεις. Είδες πουθενά στο skull "κρυφο-εβραϊκή προπαγάνδα"; Στο Raiders πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς, ή καν κρυφό, εκτός κι αν ξέρεις την Κιβωτό της Διαθήκης να ανήκε σε τίποτα έλληνες εξωγήινους πριν την αρπάξουν οι ισραηλίτες. Είδες τίποτα το εβραϊκό στο Temple of Doom; Και το Last Crusade είχε να κάνει με το ιερό δυσκοπότηρο του Ιησού, που ήταν ξύλινο γιατί ανήκε σε ταπεινό ξυλουργό. Ποιους πολιτισμούς γελιοποιεί όταν βγάζει το όνομα jehoba για το όνομα του Θεού; Τρεις κυρίαρχες θρησκίες βασανίζουν αυτόν τον πλανήτη σήμερα και αυτές οι τρεις βασίζονται πάνω στην εξής μία: την εβραϊκή. Είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτό είναι.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

@ mistseeker, Ivaxos

 

Νομίζω πως είστε λίγο άδικοι φίλοι μου. Δεν γέρασε μόνο ο Indy, αλλά κι εμείς. Οι κριτικές σας θυμίζουν αυτά που άκουγα από τους γεροξούρες την εποχή που πήγαινα σινεμά, την εποχή του Raiders. (Που ήσασταν εσείς το 1981;)

 

http://retrocrush.buzznet.com/archive2008/...kull/index.html

 

Μπα. Καμμιά σχέση, Ντίνο. Η κριτική μου θεωρώ ότι δεν έχει ίχνος αδικίας προς τη νέα ταινία που πάσχει σχεδόν σε όλους τους τομείς, εκτός απ'τα εφέ, πάντα σε σχέση με τις άλλες τρεις: Χάλια pacing (

σκηνή με κινούμενη άμμο

), πλήρης προβλεψιμότητα (

Ο Ίντυ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ, εκτός απ'την έκρηξη της ατομικής βόμβας και την σκηνή που τον πλάκωνε στις μάπες ο Ρώσος, αμέσως πιο πριν

), κακώς εννοούμενη υπερβολή στις σκηνές δράσης (

Ο Λεμπέφ Ταρζάν

) προσχηματικότατο σενάριο ακόμη και για περιπέτεια αυτού του είδους, γραφικότατοι "κακοί" που δεν έπειθαν κανέναν (

σύγκρινε Ιρίνα, που προσωπικά τη συμπάθησα-λυπήθηκα, με τον Αρχιναζί του Raiders

). Τις άλλες τρεις τις έχω δει πάνω από δέκα φορές την κάθε μία (τελευταία φορά πριν μια βδομάδα), και η απόσταση είναι τεράστια. Ο Φόρντ και ο Λεμπεφ μια χαρά παίζουν, αλλά τι να το κάνεις, με τέτοιο κωλοσκρίπτ που τους έδωσαν (πάντα σε σύγκριση με τις άλλες 3).

 

Το 1981 είχα μάλλον μόλις σταματήσει να ξεχέζω τις πάνες μου, αλλά τις άλλες 2 τις πρόλαβα στα σινεμά, το doom σε θερινό και το crusade σε χειμερινό και φυσικά είχα ενθουσιαστεί. Και τότε όμως να έβλεπα αυτή, πραγματικά πιστεύω ότι οι άλλες θα μου άρεσαν περισσότερο, απλά δε θα μπορούσα να εξηγήσω το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο (ίσως και όχι). Άκουσα στις ειδήσεις ότι κάνανε τον Harrison Ford επίτιμο μέλος σε ένα πανεπιστήμιο στην Αμερική λόγω της προσφοράς και της βοήθειας των Indiana Jones ταινιών του στην προώθηση της Ιστορίας και Αρχαιολογίας γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα διάβασα ότι η αρχαιολογική κοινότητα διαμαρτύρεται χαμηλοφώνως διότι μπουκάρει σε αρχαιολογικούς χώρους και ν' αρπάζει ό,τι βρει αφήνοντας πίσω του συντρίμμια. Και λογικά να το δεις, ποια η διαφορά από το λόρδο Έλγιν;

 

Και να φανταστείς ότι είμαι από τους λίγους που γουστάρουν Ίντυ τόσο πολύ. Αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα διάβασα ότι η αρχαιολογική κοινότητα διαμαρτύρεται χαμηλοφώνως διότι μπουκάρει σε αρχαιολογικούς χώρους και ν' αρπάζει ό,τι βρει αφήνοντας πίσω του συντρίμμια. Και λογικά να το δεις, ποια η διαφορά από το λόρδο Έλγιν;

 

Και να φανταστείς ότι είμαι από τους λίγους που γουστάρουν Ίντυ τόσο πολύ. Αλλά η αλήθεια να λέγεται.

 

Δεν ξέρω για την αρχαιολογία, αλλά στους αρχαιολόγους έκανε ένα τεράστιο καλό.

 

Κατάφερε το αδύνατο. Να τους κάνει trendy. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλος αρχαιολόγος τον έχει για ήρωα του.Μάλλον για το λόγο που ανέφερε ο dreamwhisperer και επειδή είναι μεγάλος φαν των ταινιών.

Ο Έλγιν δεν ανακάλυψε τίποτα,απλά έκλεψε κάποια πράγματα.Αλλά ο μέσος παγαπόντης αρχαιολόγος θα έβαζε κάτι στην τσέπη του από μια μεγάλη ανακάλυψη.Ούτως ή άλλως τις περισσότερες φορές κάποιος θα βρεθεί να κλέψει.Ξέρω ανασκαφές στα μέρη μου που τελικά...ξαναμπαζώθηκαν για το φόβο αρχαιοκαπήλων!

 

Όχι,την ταινία δεν την είδα ακόμη για αυτό μιλάω περι ανέμων και υδάτων...

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες. Ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα. Πήρα ένα μεγάλο κουβά ποπ κορν και χώθηκα στη θέση μου. Από κει και μετά δεν κατάλαβα πότε ήρθε η ώρα να τελειώσει η ταινία. Ο Φορντ λίγο μεγαλούλης αλλά το ξέρεις και δεν στο κρύβει κανείς. Παίζει πολύ ωραία και υποστηρίζει τέλεια τον Τζόουνς. Αρκετή δράση, λίγες ταρζανιές υπερβολής που τις δέχεσαι αν έχεις πάει για να περάσεις ένα ευχάριστο δίωρο. Μέχρι και πυρηνική δοκιμή έχει. Τι άλλο να ζητήσει κανείς από μια ταινία που έχει φτιαχτεί για να σου πουλήσει δυο ώρες διασκέδασης;

 

ΥΓ. Είναι και ΣΦΦ. Να πάτε.

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά αυτό που άκουσα: το καλύτερο από τα Indiana Jones, απλά παραμένει μια μετριότητα... :aunsure: Να πάω (την τρέλλα μου μέσα);

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά αυτό που άκουσα: το καλύτερο από τα Indiana Jones, απλά παραμένει μια μετριότητα... :aunsure: Να πάω (την τρέλλα μου μέσα);

 

Και γω αυτή την απορία έχω. Αντικρουόμενες απόψεις. Εγώ σκέφτομαι να πάω (μετά τις εξετάσεις), τουλάχιστον θα φχαριστηθώ ποπ κορν (και τον Φορντ...)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου άρεσε.

Ήταν γεμάτη με ειλικρίνια και σεβασμό προς τις υπόλοιπες ταινίες του...

Δεν προσπαθούν να κάνουν τον Φόρντ πάλι τζόβενο αλλά τον αντιμετωπίζουν στην ηλικία του.

Δεν θα πω άλλα γιατί πιστεύω πως αξίζει να το δείτε και να βγάλετε τα συμπεράσματα σας μόνοι σας....

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο Indiana Jones είναι το "the last crusade" έχει και Sean Connery, όπου ως παππούς δίνει ρέστα....

 

Το καινούργιο το θεωρώ μεγάλη πατάτα.

 

Σίγουρα παίζει ρόλο το γεγονός ότι έχουμε μεγαλώσει, αλλά δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο βασικός λόγος, απλά δεν ήτανε καλή η ταινία. Το ότι νοσταλγούμε τις παλιές καλές ημέρες των 80's και 90's, δεν επαρκεί για όλη αυτή την επίστροφή στο παρελθόν. Νομίζω ότι περνάμε την εποχή που έχουν στερέψει οι ιδέες, πάμε για σίγουρο κέρδος και δοκιμασμένες συνταγές. (βέβαια μπορεί να φταίει και η απεργία των σεναριογράφων στην Αμερική) Αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια είναι κουραστικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εμένα μου άρεσε πάντως! Ναι, μόλις την είδα και... και μόνο που άκουσα την μουσική, ένιωσα και πάλι παιδάκι!

 

Δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν καλύτερη ή χειρότερη από τις άλλες. Ήμουνα, βλέπετε, πιο μικρός τότε. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε λιγότερο από τις άλλες αλλά, και πάλι, αυτό το μικρότερο είναι πολύ!

 

Παρότι μου αρέσουν τα σουφουφου στοιχεία εδώ με μπέρδεψε. Είχα την εντύπωση ότι μεταφυσική (προηγούμενες ταινίες) και σουφουφου (αυτή) δεν ταιριάζουν και τόσο. What the hell, όμως, ήταν μια ευχάριστη περιπέτεια!

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αδύναμη από τις 4 για εμένα, με διαφορά πιο αδύναμη απο το Ναό του Χαμένου Θησαυρού. Αλλά σε όποιον άρεσαν οι παλιές ταινίες, η νέα ακολουθεί τη συνταγή πετυχημένα, και ταυτόχρονα τη μεταφέρει πιο κοντά στα σημερινά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..