Jump to content

Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας


Arachnida
 Share

Recommended Posts

 

Να χαίρεσαι τον εκδοτικό σου, μεσιέ...

 

Εγώ δεν θα γκρινιάξω. Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι και αν όλα πάνε καλά, ένα ακόμα βιβλίο μου θα βγει στα ράφια τις γιορτές.

Φυσικά όποιος δεν θέλει να μπει στη διαδικασία του download, μου στέλνει ένα pm με το mail του και του στέλνω το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    21

  • Arachnida

    65

  • Παρατηρητής

    31

  • dreamwhisperer

    14

Και από ισορροπίες, πως πάει;

 

Κάποιος θα ήθελε να έχει στη βιβλιοθήκη του τρία έντυπα βιβλία ή τρία e-books. Θα βγουν και τα πρώτα δύο σε επίσημη ηλεκτρονική μορφή;

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τον εκδοτικό σου, μεσιέ...

 

Εγώ δεν θα γκρινιάξω. Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι και αν όλα πάνε καλά, ένα ακόμα βιβλίο μου θα βγει στα ράφια τις γιορτές.

Φυσικά όποιος δεν θέλει να μπει στη διαδικασία του download, μου στέλνει ένα pm με το mail του και του στέλνω το βιβλίο.

 

Ωραία. Έχω στη βιβλιοθήκη μου τα δύο πρώτα της σειράς. Δίπλα τους τι να ακουμπήσω; Ένα εκτυπωμένο αντίγραφο του ebook ή του e-mail του τρίτου τόμου:dazzled:;

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ή όλα ηλεκτρονικά ή όλα εκτυπωμένα ως κανονικά βιβλία. Από κει κι έπειτα, δικό σου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι άδικο να γκρινιάζουμε εκ μέρους του Γιάννη και ειδικά σ' αυτό το topic. Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση, Γιάννη και θα πρότεινα να ολοκληρώσεις και το τέταρτο μέρος το συντομότερο, είτε ηλεκτρονικά, είτε έντυπα!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιάννη.

 

Είναι διαθέσιμο κι αν ναι πού;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι άδικο να γκρινιάζουμε εκ μέρους του Γιάννη και ειδικά σ' αυτό το topic. Συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση, Γιάννη και θα πρότεινα να ολοκληρώσεις και το τέταρτο μέρος το συντομότερο, είτε ηλεκτρονικά, είτε έντυπα!

 

Σωστά, αφού και να γκρινιάξουμε δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Συγχαρητήρια Γιάννη! Άντε και best seller!:alaugh::alaugh::alaugh:

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ας το βγαλουν σε ηλεκτρονικη μορφη δεν χαλασε ο κοσμος.Αλλα οπως ειπωθηκε να βγαλουν και τα προηγουμενα ωστε να υπαρχει μια σειρα τουλαχιστον,οχι μπαλωματα.

Υποθετω οτι το 4ο θα βγει πιο γρηγορα εφοσον θα βγει κι αυτο ηλεκτρονικο;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Γιάννη!

Υποθέτω ότι αν αρκετοί άνθρωποι (ναι, για σας μιλάω) κατεβάσουν το βιβλίο σε ebook, ίσως ο εκδοτικός οίκος να σκεφτεί ότι αξίζει και να τυπωθεί. Σκέφτομαι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Γιάννη!

Υποθέτω ότι αν αρκετοί άνθρωποι (ναι, για σας μιλάω) κατεβάσουν το βιβλίο σε ebook, ίσως ο εκδοτικός οίκος να σκεφτεί ότι αξίζει και να τυπωθεί. Σκέφτομαι σωστά;

 

Ευχαριστώ!

Για αυτό δεν έχω ιδέα. Πάντως θα είναι διαθέσιμα και τα δύο προηγούμενα βιβλία της σειράς σε ebook.

Υποθέτω θα έχουν ανέβει σε δύο με τρεις μέρες. Αλλά δεν παίρνω όρκο, οι καθυστερήσεις είναι πάντα στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Και το trailer του βιβλίου:

 

Εκτός από το artwork του Γιώργου Δημητρίου και του Μιχάλη Φουντουκλή, στο video έχουν χρησιμοποιηθεί πίνακες του σπουδαίου Ρώσου εικονογράφου παραμυθιών Ivan Bilibin (1876-1942).

Η μουσική είναι του Roger Subirana (http://www.rogersubirana.com/) και έχει χρησιμοποιηθεί σύμφωνα με την άδεια creative commons.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η κυκλοφορία σε ebook και των τριών τόμων του Βασιλείου της Αράχνης είναι πλέον γεγονός : )

 

Εδώ είναι το link για το τρίτο βιβλίο: http://www.myebooks.gr/store/html/library/books/isbn978-960-14-2228-2.csp

 

Σύμφωνα με την υπόθεση: "Μετά την απελπισμένη έξοδο απ' την πολιορκούμενη πόλη της Αδιγχάρα, οι λιγοστοί επιζώντες συγκεντρώνονται στη ρίζα της γριάς βελανιδιάς για ν' αποφασίσουν τις επόμενες κινήσεις τους. Ανάμεσά τους ο αγγελιοφόρος Αλιόσκα, η ταχυδακτυλουργός Νάιλο, ο πρώην κατάδικος Ροτ, ο ψευδοπροφήτης Φραγκίσκος και ο μισοξωτικός Χίλβαν. Αποστολή τους είναι να βρουν τον πύργο του Παλαβού Αλχημιστή και αφού λύσουν το μυστηριώδη γρίφο της εισόδου, ν' ανακαλύψουν το τρίτο κομμάτι της απόκρυφης περγαμηνής. Όμως υπάρχουν κι άλλοι που επιζτούν τα μυστικά της περγαμηνής και θα διαπράξουν ανόσια εγκλήματα προκειμένου να την αποκτήσουν. Την ίδια ώρα που οι υπήκοοι της Αράχνης δίνουν την τελευταία μάχη ενάντια στους Πεδιανθρώπους, οι απεσταλμένοι των Ουρανών ετοιμάζονται να μονομαχήσουν με τους υπηρέτες του Κάτω Βασιλείου. Στον τρίτο τόμο της σειράς μια περιπέτεια ολοκληρώνεται και μια νέα ξεκινάει."

 

Πιστεύω ότι όσοι είχαν διαβάσει τα δύο πρώτα βιβλία, θα μπορέσουν εύκολα να ακολουθήσουν την ιστορία, χωρίς να χρειάζεται να ανατρέξουν στα παλιά.

 

Ήδη έχω στείλει το αρχείο στους φίλους και ζήτησα να το προωθήσουν σε γνωστούς που διαβάζουν φανταστικό. Άρα ίσως μία από τις επόμενες μέρες να φτάσει στο mailbox σας.

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορία σε ebook και των τριών τόμων του Βασιλείου της Αράχνης είναι πλέον γεγονός : )

Συγχαρητήρια Γιάννη. Είθε η τριλογία σου να είναι καλοτάξιδη, με νέο, ανανεωμένο, ηλεκτρονικό αέρα. Αν δεν κάνω λάθος, μετά την Βάσω είσαι ο δεύτερος ολοκληρωμένος "τριλογάκιας" του φόρουμ, και σου εύχομαι επιτυχία και για το τέταρτο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους! Έχω αγοράσει από πέρισι τους 2 πρώτους τόμους και περίμενα τον τρίτο! Ελπίζω να απαντώνται διάφορα ερωτήματα γιατί απ'ότι θυμάμαι τα 2 πρώτα κυρίως δημιουργούσαν παρά έλυναν τις απορίες των αναγνωστών. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα τον τρίτο τόμο, αλλά δεν μπορώ να δώσω μια μακροσκελή και πλήρη κριτική. Όπως έχει πει κι ο Γιάννης, είναι περισσότερο τόμοι του ίδιου βιβλίου, παρά ξεχωριστά βιβλία στην ίδια σειρά (χαρακτηριστικά, η αρίθμηση των κεφαλαίων είναι συνεχόμενη και δεν ξεκινά σε κάθε νέο τόμο πάλι από το 1).

 

Αυτά που μπορώ να πω είναι ότι ο τρίτος τόμος απογειώνει την ιστορία, μετά την κοιλιά που - κατά γενική ομολογία - χαρακτηρίζει μεγάλο μέρος του δεύτερου. Υπάρχει αρκετή δράση και συνεχής ένταση, συνεχίζοντας από το δυναμικό φινάλε του του προηγούμενου βιβλίου.

 

Επίσης, όπως είχε υποσχεθεί ο συγγραφέας, τραβάει την κουρτίνα κι αφήνει να φανεί το παρασκήνιο, η ταυτότητα και οι ενέργειες των "αόρατων δυνάμεων" που ελέγχουν τον κόσμο και έχουν επηρεάσει σημαντικά την εξέλιξη της ιστορίας της περγαμηνής γύρω από την οποία περιστρέφεται η πλοκή. Θα προτιμούσα οι απαντήσεις να προκύπτουν πιο ομαλά από τα γεγονότα, αντί να μοιάζουν εμβόλιμες, αλλά γενικά είναι πολύ ενδιαφέρουσες και δένουν έξυπνα πολλά πράγματα που φαίνονταν ασύνδετα. Ακόμη περισσότερο, εξηγούνται τα πραγματικά γεγονότα πίσω από τα διάφορα παραμύθια που έχουμε διαβάσει ως τώρα και κάθε τόσο ο αναγνώστης αναφωνεί ένα πολύ ικανοποιημένο "Α! Αυτό ήταν ε;" Φυσικά, μένουν κι ένα-δυο μυστήρια, για να έχει θέμα κι ο τελευταίος τόμος.

 

Μιας και ανέφερα τα παραμύθια, αυτό ήταν ένα από τα πράγμτα που συνειδητοποίησα πως μου αρέσει πολύ στο Βασίλειο της Αράχνης. Ο κόσμος είναι πολύ ζωντανός και μου θυμίζει την εικόνα που έχω για τον μεσαίωνα: κάθε χωριό έχει τις ιστορίες του για τον πλάτανο, το πηγάδι του, την εκκλησία, τα ερείπια στο διπλανό βουνό. Είναι οι ιστορίες με τις οποίες οι αμόρφωτοι χωρικοί κάνουν οικείο το άγνωστο, το εξηγούν και το εντάσουν στην καθημερινότητά τους. Ή κάνουν μοναδικό αυτό που αντίστοιχό του μπορεί να υπάρχει σε κάθε μέρος, αλλά το συγκεκριμένο είναι το δικό τους.

 

Βέβαια, υπάρχει κι ένας τολκιενισμός στο κείμενο, με ξωτικά, τελώνια, καλικάντζαρους και αναφορές σε νάνους οι οποίοι ακόμα να εμφανιστούν πουθενά. Στα ξωτικά ειδικά, γίνεται μια προσπάθεια διαφοροποίησης από τα γνωστά και εκλογίκευσης, αλλά μου φάνηκε να κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα. Αυτά, βέβαια, πολλοί θα τα θεωρήσουν προτερήματα αντί για ελαττώματα, αλλά θεώρησα πως πρέπει να τα πω, αφού αποτελούν μέρος της γνώμης μου.

 

Τέλος, ας έχετε υπόψη πως ο τρίτος τόμος έχει αρκετά μεγάλη σχέση με τα γεγονότα του δεύτερου τόμου. Αν πάει καιρός που τον διαβάσατε, καλό είναι να τον έχετε πρόχειρο ή να τον φρεσκάρετε (κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τον πρώτο, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό).

 

Συνολικά, όσοι διαβάσατε τα προηγούμενα και έχετε θετική γνώμη (για το πρώτο, τουλάχιστον) θα μείνετε ικανοποιημένοι κι από τον τρίτο τόμο. Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει το Βασίλειο της Αράχνης, αξίζει να του ρίξετε μια ματιά, γιατί σίγουρα δεν ανήκει στις μαύρες σελίδες του ελληνικού φανταστικού και διαφέρει αρκετά από τα ξένα έργα του είδους. Απλά ίσως είναι καλή ιδέα να περιμένετε να βγει και ο τελευταίος τόμος πριν ξεκινήσετε την ανάγνωση, ώστε να έχετε την ολοκληρωμένη ιστορία στα χέρια σας.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής που το διαβάζω (έχω περάσει τα τέσσερα πρώτα κεφάλαια) κινείται πολύ πιο καλά από τα προηγούμενα δύο. Υπάρχει συνέπεια, αυξανόμενος ρυθμός και ένταση. Επίσης - το πιο βασικό - δημιουργήθηκε μια ομάδα-συντροφιά της προκοπής, αποτελούμενη από ενδιαφέροντες χαρακτήρες σε αντίθεση με τα δυο προηγούμενα βιβλία όπου βλέπαμε τον Αλιόσκα Μπάγκινς με δυο γυναίκες παρεούλα (λίγο αντριλίκι βρε παιδί μου!).

Όπως ανέφερε ο Λευτέρης, υπάρχει πολύ Τολκινισμός αν και δεν με ενοχλεί εμένα προσωπικά. Μου δίνει την εντύπωση βέβαια ότι διαβάζω ξανά τον Άρχοντα κάπως παραλλαγμένο αλλά οκ, δεν το λες και αντιγραφή.

Όσο για τον κόσμο, ναι, μου αρέσει πολύ. Από το πρώτο βιβλίο τον έχω εκτιμήσει.

Για ακόμα μια φορά πάντως θα εκφράσω την απογοήτευση μου που το βιβλίο δεν εκθώθηκε κανονικά. Είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

βλέπαμε τον Αλιόσκα Μπάγκινς με δυο γυναίκες παρεούλα

 

Επική ατάκα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα χρόνο και κατάλληλη όρεξη (γιατί αν δεν έχεις κατάλληλη όρεξη κανεις και αδικίες) και ξεκίνησα χτες το Τέχνασμα. Το οποίο και τέλειωσα σήμερα το μεσημέρι.

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι είναι πιο γρήγορο και με περισσότερη δράση ακόμη ίσως κι από το πρώτο. Θα σταθώ αρκετά στο ότι πολλά πράγματα μας αποκαλύπτονται, μπαμ-μπαμ-μπα, με ριπή πολυβόλου, και πριν συνέλθω από τη μια αποκάλυψη έρχεται η επόμενη. Είναι πολύ "πυκνό" βιβλίο για μένα, δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα, να χάσω ούτε μια λεξούλα, γιατί αλλιώς την πάτησα.

 

Αλλά το καταφχαριστήθηκα. Και τώρα τρίβω τα χέρια μου να δω τι πρόκειται να κάνεις στο τέταρτο, πώς θα τα κλείσεις όλα αυτά τα subplots που έχεις ανοίξει.

 

Χαρ-χαρ-χαρ.devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

πώς θα τα κλείσεις όλα αυτά τα subplots που έχεις ανοίξει.

 

 

όντως πολλά subplots κύριε Sub-Pliotas!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα το "Τέχνασμα" σήμερα το πρωί.

Πραγματικά, όπως και τα δύο προηγούμενα βιβλία έχει πάρα πολύ ζουμί, ενώ επιτέλους όλα αρχίζουν να δένουν. Αρκετή δράση, κάπου όμως η αντισυμβατική δομή μπερδεύει/χαλάει την αίσθηση. Ίσως θα έπρεπε τα 4 βιβλία να είχαν κυκλοφορήσει σε έναν ή δύο τόμους, το διάβασμα στη σειρά βοηθάει πάρα πολύ στο να θυμάσαι πού ξανάκουσες για αυτόν τον θρύλο.

Σίγουρα με έκανε να θέλω να διαβάσω το τελευταίο και ίσως να ξαναπιάσω την τετραλογία για να δω πως τελικά όλα δένουν μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις τελείωσα και το τρίτο βιβλίο και ρωτώ θα υπάρξει τέταρτο ;

Ποια είναι τα 10 τελευταία βήματα που αναφέρονται στην σελίδα 245 του τρίτου βιβλίου ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη χρόνια πολλά πάντα με υγεία και έμπνευση ,μόλις τελείωσα και τα 3 βιβλία της αράχνης και δυστυχώς ανακάλυψα ότι η ιστορία δεν τελειώνει εδώ αλλά θα χρειαστεί και τέταρτο βιβλίο που για να πω την αλήθεια αν το ήξερα δεν θα άρχιζα το διάβασμα του βιβλίου ,γιατί για ένα βιβλίο ουσιαστικά πρόκειται και όχι για τρία ,αλλά θα περίμενα πρώτα την ολοκλήρωση της Αράχνης.

 

Αφού όμως τα διάβασα πρέπει αρχικά να πω ότι τα βιβλία με τον τρόπο που είναι γραμμένα αδικούν τον εαυτό τους και θα εξηγηθώ…

 

Η ιστορία της Αράχνης είναι από τις καλύτερες και ποιο ενδιαφέρουσες που έχω διαβάσει αλλά ο τρόπος που εξελίσσετε και η ουσιαστικά αποκλειστική αφήγηση της ιστορία με ελάχιστους διαλόγους πιστεύω ότι της αφαιρεί πάρα πολλά από αυτά που έπρεπε να δώσει στους αναγνώστες.

 

Δεν θα γράψω τι μου άρεσε γιατί για να διαβάσω τις περίπου 800 σελίδες των τριών βιβλίων εννοείτε ότι μου άρεσε και η ιστορία αλλά και η γλώσσα του συγγραφέα ,θα γράψω τι δεν μου άρεσε και πραγματικά θα ήθελα μια επανέκδοση – ένωση των τριών βιβλίων σε ένα με κάποιους αλλαγές που κατά την προσωπική μου πάντα άποψη που θα απογείωνε την ιστορία.

Στο πρώτο βιβλίο η εισαγωγή της ιστορίας μέχρι και την σελίδα 70 ήταν παντελώς βαρετή σε σημείο που σκέφτηκα να παρατήσω το βιβλίο πράγμα που ευτυχώς δεν το έκανα. Για εισαγωγή της ιστορία θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί το κεφ.30 από το δεύτερο βιβλίο.

 

Στο δεύτερο βιβλίο το κεφ.16 είναι περιττό για την ιστορία και πιστεύω ότι θα μπορούσε να ξεκινά το βιβλίο από την σελίδα 57, τώρα αν πρέπει να μάθουμε την ιστορία με τους ξωτιπρίγκιπες σε 10 σελίδες θα έφτανε .

Επίσης το κεφ.29 δεν χρειάζεται για την ιστορία και το κεφ.31 ενώ είναι μια πολύ όμορφη παρένθεση ουσιαστικά καθυστερεί χωρίς λόγω την εξέλιξη της ιστορίας και εκεί που η παρέα έχει ξεκινήσει για την νέα αποστολή και περιμένεις με αγωνία τι θα γίνει παρακάτω ξαφνικά χάνεσαι …

 

Στο τρίτο βιβλίο συναντάμε στην αρχή του δύο κεφ. τα 35 & 36 που σε βγάζουν εντελώς εκτός της ιστορίας.

Σε όλα τα βιβλία διαβάζουμε για ένα τρομερό όπλο που για να μάθουμε τι κάνει πρέπει να φτάσουμε στο κεφ.42!

Επίσης από την στιγμή που φυλακίζετε η Ένια χάνετε από την ιστορία την στιγμή μάλιστα που βλέπουμε ότι ο Αλιόσκα την έχει ερωτευτεί και της γράφει και ένα γράμμα που ποτέ δεν μαθαίνουμε αν τελικά το έλαβε και αν ναι πω αντέδρασε.

Η παρέα ξεκινά την νέα αποστολή στο κεφ.34 και πρέπει να διαβάσουμε πάνω από 110 σελίδες για να τους συναντήσουμε ξανά στο κεφ.43 (μεγάλη κοιλιά).

Στο κεφ.42 υπάρχει ένα κομμάτι με τίτλο ‘’Το Κάτω Βασίλειο’’ που είναι πολύ σημαντικό για όλη την ιστορία , κομμάτι που θα έπρεπε να είναι στην αρχή της μιας και θα έδινε μεγάλη αγωνία για την συνέχεια. Γενικά όλες οι πληροφορίες που μαθαίνουμε στο κεφ.42 θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να έχουν δοθεί σταδιακά στο πρώτο βιβλίο και γενικά στην αρχή της ιστορίας.

Ένα άλλο που δεν μου άρεσε είναι να μας πληροφορεί ο συγγραφέας για το τι θα γίνει παρακάτω γιατί εκεί που έχεις χαθεί στον κόσμο της ιστορίας ξαφνικά βρίσκεσαι στην πραγματικότητα και για τέλος θα ήθελα πολλούς περισσότερους διαλόγους .

Αυτά για μια ιστορία που πραγματικά μου άρεσε και θα ήθελα να την έβλεπα βελτιωμένη σε ένα βιβλίο και βέβαια περιμένω με αγωνία το τέλος της.

Γιάννη αν κάπου αυτά που γράφω είναι κάπως απότομα να λάβεις την συγνώμη μου γιατί συγγραφέας δεν είμαι και πολλές φορές αλλιώς θέλουμε να πούμε κάποια πράγματα και αλλιώς μας βγαίνουν στο χαρτί .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,  το τέλος της ιστορίας της Αράχνης υπάρχη κάπου ;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..