Jump to content

Ο πιο καλός ο μαθητής

Παρατηρητής

Recommended Posts

Παρατηρητής

Κόσμος: Μέση-Γη

Copyright: Τολκιν

Συγγραφέας: Παρατηρητής

Είδος: Σάτυρα - Σαχλαμάρα για να περνά η ώρα

Βία: όχι στην τάξη

Σεξ: όχι (ακόμα) στην τάξη

Αριθμός Λέξεων: Ελάχιστες

Σχόλια: Αν τα σχολεία της Μίνας Τίριθ, πολλά χρόνια μετά τον Πόλεμο του Δαχτυλιδιού, έμοιαζαν με τα ελληνικά.

Ο πιο καλός ο μαθητής?

Τι ώρα είναι; Πωπω, ακόμα 9?Ουφ δεν γίνεται. Θα την κοπανήσω! Έπρεπε να την είχα κοπανήσει ήδη δηλαδή, κακώς ήρθα σχολείο σήμερα. Εφτά ώρες μάθημα δεν θα το αντέξω.

Για κάτσε να δω το πρόγραμμα. Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Πρώτη ώρα Μαθηματικά. Ποιος τον ακούει τον Άστορ τον Πορτοκαλί; Ίσως είμαστε το μόνο σχολείο στη Μίνας Τίριθ που μας κάνει μαθηματικά ένας Ιστάρι. Το μάθημα του είναι τόσο ακατανόητο όσο και τα μαγικά που υποστηρίζει ότι μπορεί να κάνει.

Δεύτερη ώρα Λογοτεχνία. Βαρεμάρα! Τρεις βδομάδες τώρα κριτική στο ίδιο κείμενο. There and Back Again του Μπάγκινκς. Είναι SOS λέιει για τις εξετάσεις...Ποιος τα διαβάζει αυτά ήθελα να ‘ξέρα.

Τρίτη ώρα?Αρχαία; Και τέταρτη μαζί; Δύο ώρες Γκουένια σήμερα; Αποκλείεται, θα φύγω! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας αναγκάζουν να μαθαίνουμε την αρχαία ξωτική γλώσσα. Λες και θα δούμε πρωί πρωί κανένα Ξωτικό και θα του πούμε καλημέρα?

Πέμπτη ώρα? Θρησκευτικά. Η ώρα του παιδιού δηλαδή. Στην τάξη ο καθένας κάνει ότι θέλει ενώ ο καθηγητής διδάσκει για τον καλό Ιλούβαταρ και τους θεούς του Βάλινορ. Μα τι μας τα μαθαίνουνε αυτά αφού η θρησκεία είναι μια απάτη και μισή! Άλλωστε, σύμφωνα με τη Φυσική, η Μέση Γη δεν δημιουργήθηκε από τους Βάλαρ αλλά από το Τόλκιν, το Big Brain!

Έκτη ώρα Ιστορία. Ναι δεν σφάξανε! Άσε που αυτό τον καιρό έχουμε και τις πρόβες για την παρέλαση της επετείου της Πολιορκίας. Εθνικιστικές σαχλαμάρες. Θα μας κρεμάσουν πάλι τα σημαιάκια και τις εικόνες με τον Άραγκορν, τον Φάραμιρ, την Έογυν και όλους εκείνους τους σωβινιστές της Τρίτης Εποχής. Μα δεν το καταλαβαίνω αυτό! Αφού με την Μόρντορ είμαστε πια φίλοι. Πέρσι ένας Ορκ σήκωσε την σημαία στην παρέλαση, άσχετα αν έπεσαν να τον φάνε τον καημένο. Και φέτος πάλι κάτι τέτοιο θα γίνει και όλοι οι φανατισμένοι Γκοντορίτες κλασσικά θα αντιδράσουν.

Έβδομη ώρα Επαγγελματικός Προσανατολισμός. Άσε μας κυρά μου, το ξέρουμε το μέλλον μας! Θα βάλει βύσμα ο πατέρας μου και θα μπω στη Φρουρά της Γκόντορ. Εκεί θα ξύνομαι όλη μέρα, θα έχω σταθερό μισθό και ασφάλεια και άσε τους άλλους να σπουδάζουν και να ψάχνουν δουλειά!

Μπα, δεν κάθομαι σήμερα σχολείο. Πάω για καφέ. Ελπίζω να την κοπανήσουν και οι άλλοι οι βλάκες, Μπέρφουτ μαζί με τον Άντεχιλ. Είπαν πως έφεραν καλό χόρτο. Από το Σάιρ!

Edited by Παρατηρητής
  • Like 1
Άλλωστε, σύμφωνα με τη Φυσική, η Μέση Γη δεν δημιουργήθηκε από τους Βάλαρ αλλά από το Τόλκιν, το Big Brain!

Αυτό έχει μέσα του πολύ ζουμί! Μπορείς να γράψεις μια σύντομη αναδρομή για την εξέλιξη της Φυσικής της Μέσης Γής και πώς έφτασαν (η Φυσική, η Μέση Γη, εσύ...) στο συμπέρασμα ότι δημιουργός είναι ο Τόλκιν;

Edited by odesseo
Arachnida

Πράγματι, ήταν πολύ καλή σκέψη. Αλλά μήπως ο τελικός Μέγας Δημιουργός Όλων είσαι εσύ που έγραψες αυτό το fan fiction?

Ίσως δημιούργησες αυτή τη θεωρία για να μην φτάσουν σε εσένα για μερικές εποχές ακόμα οι πιστοί υπήκοοι.

Παρατηρητής

Μα ακόμα δεν το καταλάβατε; Τους τα σφύριξε ο Μπομπαντίλ! Χαχαχα, νομίζετε ότι ξέρετε καλά τη Μέση Γη ε; Εγώ ξέρω πως τελειώνουν οι ατελείωτες ιστορίες, από εκεί άντλησα τις πληροφορίες!

Ελπίζω να μη μας παίρνει κανείς στα σοβαρά. Μη φάμε και κανένα copyright από την άλλη άκρη της Γης. Που ξέρεις;

Edited by Παρατηρητής
THE ANDROID
:lol: Μπράβο ρε Παρατηρητή μ'έκανες και ξεκαρδίστηκα απογευματιάτικα, Εύγε!! :clap_1:
  • 1 year later...
Cassandra Gotha
Ελπίζω να την κοπανήσουν και οι άλλοι οι βλάκες, Μπέρφουτ μαζί με τον Άντεχιλ. Είπαν πως έφεραν καλό χόρτο. Από το Σάιρ!

Πάντα αναρωτιόμουν για την ανεξήγητα ανάλαφρη διάθεση των Χόμπιτ...

• 2 weeks later...
white_unicorn

πως δεν το είχα δει αυτό τόσο καιρό? Καλά.... τα θρυσκευτικά πολύ μου άρεσαν.... και ο Άστορ δεν παίζεται στο χρώμα.... καλά άλλο χρώμα δεν βρέθηκε? Μωβ ίσως? Λιλά? το πορτοκαλι μου φέρνει την Ολλανδία στο μυαλό.... :lol:

Cassandra Gotha
Τον έχεις καταθάψει τον Τόλκιν, τόσα κωμικά που έκανες με αυτόν. ΧD

Μπα, νομίζω ότι τον αγαπάει πολύ, για να το κάνει αυτό! ;)

Guest roriconfan

Σχέση αγάπης-μίσους θα είναι. Το αγαπάει για τις ιδιοτροπίες του. Οκ, γιατί όχι.

• 8 months later...

Σύντομο, αλλά πολύ ωραίο και με καλό χιούμορ! Πάντως, αν αλλάξεις μερικές λέξεις όντως η gondor γίνεται ελλάδα και η μίνας τίριθ αθήνα...

Είπαν πως έφεραν καλό χόρτο. Από το Σάιρ!

LoL! XD

Παρατηρητής

Σύντομο, αλλά πολύ ωραίο και με καλό χιούμορ! Πάντως, αν αλλάξεις μερικές λέξεις όντως η gondor γίνεται ελλάδα και η μίνας τίριθ αθήνα...

LoL! XD

Ακριβώς έτσι. Ήθελα να μεταφέρω τη συγχρονη ελληνική νοοτροπία ενός μαθητή σε μια ένδοξη χώρα όπως η Γκόντορ. Η πολιορκία της (αυτή την οποία αγαπήσαμε μέσα από το βιβλίο και την ταινία) είναι κάτι αντίστοιχο της Ναυμαχίας της Σαλαμίνας. Αλλά ποιος νοιάζεται πια για τη σημασία της σήμερα;

Τον αγαπώ τον κύριο καθηγητή αν και ξέρω πως αν τύχει ποτέ να τον συναντήσω στην άλλη όχθη, θα με περιμένει να μου τις βρέξει λέγοντας μου: βρε καθικάκι, τι σου μαθαίνω τόσα χρόνια; Αντί να κάτσεις να γράψεις κανένα έπος της προκοπής, με διακωμωδείς; Για πάμε τώρα στο Λευκό Συμβούλιο να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε απο΄δω κι εμπρός μαζί σου...

• 1 month later...
HELHEIMEN

haillo!

αγχος και κάθαρση.... ένα φαινομενικά απλό κείμενο κινητοποιεί σημεία της συναισθηματικής μνήμης πολύ πετυχημένα...

ευχαριστώ για το τριπάκι

Παρατηρητής

Σε ευχαριστώ κι εγώ

• 3 months later...
Zaratoth

Σταθερή αξία οι διακωμωδήσεις του Άρχοντα από τον Παρατηρητή.

Τον αγαπώ τον κύριο καθηγητή αν και ξέρω πως αν τύχει ποτέ να τον συναντήσω στην άλλη όχθη, θα με περιμένει να μου τις βρέξει λέγοντας μου: βρε καθικάκι, τι σου μαθαίνω τόσα χρόνια; Αντί να κάτσεις να γράψεις κανένα έπος της προκοπής, με διακωμωδείς; Για πάμε τώρα στο Λευκό Συμβούλιο να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε απο΄δω κι εμπρός μαζί σου...

Αχαχαχαχαχαχαχα, σαν να το βλέπω μπροστά μου.

Nienor

Χα! Μου είχε ξεφύγει αυτό.

Εκπληκτικό για καφεδάκι, περνάς ωραιότατα μαζί του κι έχει μέσα του κάποιες σκέψεις που θα μπορούσαν να έχουν πολύ ζουμί :)

Α! ρε Γιώργο... εγώ πάλι πιστεύω πως ο κύριος καθηγητής θα σε αγαπούσε πολύ αν σε γνώριζε όσο ζούσε κι εκείνος.

Παρατηρητής

Α! ρε Γιώργο... εγώ πάλι πιστεύω πως ο κύριος καθηγητής θα σε αγαπούσε πολύ αν σε γνώριζε όσο ζούσε κι εκείνος.

Μετά από αυτό μπορώ να πεθάνω ήσυχος.:)

Thangs guys, χαίρομαι που σας άρεσε.

• 1 month later...
Innerspaceman

χαχαχα Κορυφαίο, σ' ευχαριστω Παρατηρητή, μου έφτιαξες την διάθεση. Και έχει και αρκετούς παραλληλισμούς με την δική μας πραγματικότητα... ... ωραίος! :thmbup:

Edited by Innerspaceman
Παρατηρητής

χαχαχα Κορυφαίο, σ' ευχαριστω Παρατηρητή, μου έφτιαξες την διάθεση. Και έχει και αρκετούς παραλληλισμούς με την δική μας πραγματικότητα... ... ωραίος! thmbup.gif

the pleasure is mine!smile.gif

Πω πω! Πώς δεν το είχα δει αυτό τόσον καιρό; Ντροπή μου!

Πολλή φάση! :thmbup:

• 9 months later...
Lady Nina

Παρατηρητή, η πρώτη ιστορία που διαβάζω από τη βιβλιοθήκη fan fiction είναι ετούτη εδώ. Κι επειδή έχω διαβάσει κι άλλες δικές σου τελευταία...

Στο έχω πει ότι μ'αρέσουν ΠΟΛΥ οι ιστορίες σου; Σαν μικρά, απολαυστικά σφηνάκια είναι! Κάθε χιουμοριστική ατάκα, κάθε ίχνος ειρωνίας στοχευμένα -νταν!- εκεί ακριβώς που πρέπει.

Εύγε, νέε μου! ;-)

• 1 month later...

Χαχαχα Θεϊκό!!! ειδικά τα :

Πέρσι ένας Ορκ σήκωσε την σημαία στην παρέλαση, άσχετα αν έπεσαν να τον φάνε τον καημένο.

και

Λες και θα δούμε πρωί πρωί κανένα Ξωτικό και θα του πούμε καλημέρα

Πολύ ωραία ιστορία Εύγε!!!!

• 4 weeks later...