Jump to content

«Καταστροφή» το Νόμπελ, λέει η Ντόρις Λέσινγκ


odesseo
 Share

Recommended Posts

Μετά το ζήτημα των αμοιβών των συγγραφέων, για το οποίο γίνεται τόσος ντόρος τελευταία, φυσικό είναι να μας απασχολεί και το ζήτημα του Νόμπελ. Παραθέτω εδώ το link από το σχετικό άρθρο στο in.gr. Λίγο-πολύ, η κυρία Λέσινγκ αποδίδει στο Νόμπελ την αιτία που έχει διακόψει τη συγγραφή στα 88 της.

Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ το βρίσκω ενδιαφέρον, από πολλές πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

«Το μόνο που κάνω είναι να δίνω συνεντεύξεις και να περνώ το χρόνο μου να φωτογραφίζομαι» δήλωσε η 88χρονη συγγραφέας.

Χρειάζεται να σχολιάσω παραπάνω; Αν δεν τις έδινε τότε ίσως και να έγραφε, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα άποψη, αν και λίγο τραβηγμένη για να ισχύει για νεότερους ανθρώπους. Η ίδια κοντεύει τα 90, οπότε είναι λογικό να έχει κουραστεί. Πολλώ μάλλον δε, τώρα που σαν κάτοχος Νόμπελ, και περισσότερες υποχρεώσεις έχει, τουλάχιστον απο τα λεγόμενά της, αλλά και έχει επέλθει ένας κορεσμός, συνεπαγόμενος της κατάκτησης της κορυφής.

Η αντιπαραγωγική αίσθηση της πληρότητας, που νομίζω οτι ελάχιστοι άνθρωποι έχουν την πολυτέλεια να την νοιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Συν το ότι, παρέα με το Νόμπελ πήρε και κάπου 1000000 Ευρώ. Κι εγώ αν είχα πάρει τόσα σιγά μην έγραφα...

Link to comment
Share on other sites

Συν το ότι, παρέα με το Νόμπελ πήρε και κάπου 1000000 Ευρώ. Κι εγώ αν είχα πάρει τόσα σιγά μην έγραφα...

 

Βλέπεις, όμως, Nihilio, τη διαφορά στη στάση και τη σκέψη της Κας Λέσινγκ;

1. Αντιπαρέρχεται το γεγονός του γήρατος και μέμφεται τη δημοσιότητα λόγω του Νόμπελ, που της κλέβει χρόνο από το επόμενο έργο της.

2. Αν κάποιος τσέπωνε 1 εκατομμύριο ευρώ, θα είχε λύσει διά βίου το βιοποριστικό του πρόβλημα, όπως η Κα Λέσινγκ - συνεπώς, θα αφιερωνόταν απερίσπαστος στο έργο του, εφόσον η συγγραφή είναι αυτό που τον ενδιαφέρει.

 

Συμπληρωματικά ως προς το 2, δεν είμαι σίγουρος αν περίμενε το χρηματικό έπαθλο του Νόμπελ για να λύσει το βιοποριστικό της. Οι μέχρι τώρα πωλήσεις της θεωρώ ότι θα την κάλυπταν.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις, όμως, Nihilio, τη διαφορά στη στάση και τη σκέψη της Κας Λέσινγκ;

1. Αντιπαρέρχεται το γεγονός του γήρατος και μέμφεται τη δημοσιότητα λόγω του Νόμπελ, που της κλέβει χρόνο από το επόμενο έργο της.

2. Αν κάποιος τσέπωνε 1 εκατομμύριο ευρώ, θα είχε λύσει διά βίου το βιοποριστικό του πρόβλημα, όπως η Κα Λέσινγκ - συνεπώς, θα αφιερωνόταν απερίσπαστος στο έργο του, εφόσον η συγγραφή είναι αυτό που τον ενδιαφέρει.

 

Συμπληρωματικά ως προς το 2, δεν είμαι σίγουρος αν περίμενε το χρηματικό έπαθλο του Νόμπελ για να λύσει το βιοποριστικό της. Οι μέχρι τώρα πωλήσεις της θεωρώ ότι θα την κάλυπταν.

1. Ή απλά το δήλωσε ψευτογκρινιάζοντας και πέρασε ως "χαλασμένο τηλέφωνο" στο in.gr. Σε τελική πολύς κόσμος τρώει writer's block μέχρι που ένα πρωί ξυπνάει και αρχίζει να γράφει

2. Στα 88 δεν σε απασχολεί και τόσο το βιοποριστικό πρόβλημα. Και σίγουρα, μόνο το Νόμπελ θα αύξησε σημαντικά τις πωλήσεις της. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν σε κάποιον 30-άρη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ συγγραφέα έδινες αυτά τα λεφτά, πιθανότατα θα έκανε ένα διαλειμμα κανενός χρόνου και μετά θα έγραφε ότι ήθελε. Αλλά ίσως να μη ζωριζόταν κιόλας και πολύ για να τελειώσει το βιβλίο του εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

1. Ή απλά το δήλωσε ψευτογκρινιάζοντας και πέρασε ως "χαλασμένο τηλέφωνο" στο in.gr. Σε τελική πολύς κόσμος τρώει writer's block μέχρι που ένα πρωί ξυπνάει και αρχίζει να γράφει

 

Με προσβάλλεις. Δεν θα δημοσίευα κάτι από το in.gr χωρίς να το έχω διασταυρώσει πρώτα. Ιδού και τα ξένα links:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/7393915.stm

http://www.cbc.ca/arts/books/story/2008/05...er.html?ref=rss

 

2. Στα 88 δεν σε απασχολεί και τόσο το βιοποριστικό πρόβλημα. Και σίγουρα, μόνο το Νόμπελ θα αύξησε σημαντικά τις πωλήσεις της. Σε κάθε περίπτωση όμως, αν σε κάποιον 30-άρη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ συγγραφέα έδινες αυτά τα λεφτά, πιθανότατα θα έκανε ένα διαλειμμα κανενός χρόνου και μετά θα έγραφε ότι ήθελε. Αλλά ίσως να μη ζωριζόταν κιόλας και πολύ για να τελειώσει το βιβλίο του εγκαίρως.

Σημασία έχει τελικά να ξέρει κανείς για ποιο σκοπό κάνει ό,τι κάνει στη ζωή του, είτε στα 38 είτε στα 88 του. Νιώθω ότι αυτή η γνώση είναι που προσδίδει την ιερότητα στο γράψιμο - τι λες Ντίνο;

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Odesseo, νιώθω επισταμένως την ανάγκη να πω ότι για πρώτη φορά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Δεν περιορίζεται μόνο στη συγγραφή, πολλές φορές ένα δυναμικό βραβείο, ενώ εν πρώτοις έδεινε την αίσθηση ότι ανοίγει πολλούς δρόμους, υπήρξε ταφόπλακα για πολλούς καλλιτέχνες.

 

Όπως και για να μην το περιορίζουμε και μία τεράστια εμπορική επιτυχία, ταύτισε τόσο τον δημιουργό της μ' αυτή ωστέ δεν μπόρεσε ποτέ να την ξεπεράσει.

 

Ίσως είναι το "σύνδρομο του επιτυχημένου πατέρα", τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

χμμ εγω αν επαιρνα νομπελ και 1000000 ευρω ως συγγραφεας παντος το επομενο πρωι θα αλαζα δουλια :p

Link to comment
Share on other sites

Πάλι στα λεφτά ο νους σας, ε; Αμάν πια. Έλεος!

 

χμμ εγω αν επαιρνα νομπελ και 1000000 ευρω ως συγγραφεας παντος το επομενο πρωι θα αλαζα δουλια :p

Και τι δουλειά θα έκανες; :stupid:

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Πάλι στα λεφτά ο νους σας, ε; Αμάν πια. Έλεος!

 

 

Και τι δουλειά θα έκανες; :stupid:

 

 

Βουλευτής

Link to comment
Share on other sites

Εκατομμυριούχος;

 

Αυτά τα λέμε εμείς που δεν τα έχουμε (ή τουλάχιστον εγώ), οι πραγματικοί εκατομμυριούχοι, δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ για να τα κάνουν περισσότερα.

 

Το ίδιο ισχύει και για τους συγγραφείς (βλέπε Ρόουλινγκ, μέχρι και σε δίκη έμπλεξε μην βγάλει και κανένας φουκαράς ψωμί).

 

"Αν κάποιος χρειάζεται εκατομμύρια για να νιώσει πλούσιος, πρέπει να είναι πολύ φτωχός άνθρωπος μέσα του" Στάιμπεκ

Link to comment
Share on other sites

Βουλευτής

 

Και μετά από μια ένδοξη θητεία στη Βουλή και σε κάποιο Υπουργείο, θα καταπιαστείς ξανά με τη συγγραφή, για να απαθανατίσεις την πορεία και την προσφορά σου στον τόπο, ε;

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Και μετά από μια ένδοξη θητεία στη Βουλή και σε κάποιο Υπουργείο, θα καταπιαστείς ξανά με τη συγγραφή, για να απαθανατίσεις την πορεία και την προσφορά σου στον τόπο, ε;

Όχι ευχαριστώ. Ούτε βουλευτής-βολευτής θέλω να γίνω, ούτε και να γράφω για την δήθεν προσφορά μου στον ...τόπο αυτόν.

Όσο για την κυρία άμα δεν τα θέλει τα νόμπελ ας τα δώσει σε κανέναν άλλο. Ότι έκανε και η Μαλβίνα από το Σύνδρομο του Χάους του Δ. Φλωράκη.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι στα λεφτά ο νους σας, ε; Αμάν πια. Έλεος!

 

Τα λεφτά; Πσσ. ΤΑ ΧΟΝΤΡΑ ΛΕΦΤΑ! Δεν κατάλαβα. Να ντρέπομαι για ένα από τα αρχαιότερα μου όνειρα;

post-1004-1210606296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως, άμα γινόμουν νομπελίστας, θα έτρωγα τα χρήματα στις γυναίκες και στα ποτά. Μετά θα πουλούσα μούρη με το νόμπελ, αφού οταν το αποκτήσεις μπορείς να λές ο,τι θέλεις και να σε θαυμάζουν όλοι. Στο τέλος θα έγραφα κανένα αρθράκι σε περιοδηκά, αναλύοντας γενικότερα, μόνο και μόνο για να διατηρήσω το status μου. Επίσης θα πεντρευόμουν μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Είχατε δεν είχατε πάλι για τα λεφτά μιλάτε και το παίζετε και υπεράνω!Το "τελευταίο" που σκέφτεστε είναι βλέπω.Χεχε...

Τι σας έφταιξε η Ντορις;!;

Να πάρει κάποιος νεαρός Νόμπελ να πεις εντάξει,έχει δεκαετίες ακόμη μπροστά του να χαρεί και το χρηματικό έπαθλο και τη δόξα και τις πωλήσεις που αυτή θα φέρει.Η Lessing είναι η γηραιότερη συγγραφέας που πήρε Νόμπελ!!!Λέτε στα 88 της να τα φάει σε τρελά γλέντια τα λεφτά;Θα προλάβει να επωφεληθεί από την άνοδο των πωλήσεών της;Θα της κάνει καλό να αγχώνεται και να τρέχει για συνεντεύξεις και φωτογραφίσεις γριά γυναίκα ενώ-προφανώς-θα προτιμούσε να κάτσει να γράψει μερικά βιβλία ακόμη;Απλά γκρινιάζει ότι φέρνει φασαρία και σκοτούρες το Νόμπελ.Ότι θα αναγκαστεί να σταματήσει να γράφει ενώ ήθελε να συνεχίσει.Γιατί-κακά τα ψέματα-αν ήταν πιο νέα θα το πάλευε και θα τα συνδύαζε όλα αλλά πλέον δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Άστα αυτά Χείρωνα, για όλα φταίει το κακό το Νόμπελ, τίποτα από όσα λες. :p

Link to comment
Share on other sites

Πήραν τα μυαλά της αέρα,όντως!Φήμες λένε ότι αποφάσισε να αφήσει τη συγγραφική και αφοσιώθηκε στο τραγούδι.Του χρόνου θα προσπαθήσει να είναι η πρώτη Νομπελίστρια που θα κερδίσει τη Eurovision ενώ σκέφτεται να χτυπήσει κι όλα τα αμερικάνικα βραβεία μουσικής...

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις συμβόλαιο που σε τραβολογάει από δω κι από κει για τις συνεντεύξεις, όσα λεφτά και να 'χεις, τριπλά θα στα πάρουνε οι κόρακες. Κι επειδή στην ηλικία της προφανώς μετράνε οι απλές χαρές της ζωής, το γράψιμο εν προκειμένω, θέλει να το γλεντήσει και παραπονιέται η γυναίκα. Άλλωστε δεν περίμενε το Νόμπελ για να γίνει φίρμα. Άσχετα που εμείς εδώ τώρα την ανακαλύψαμε. Δεν καταλαβαίνω προς τι οι λοιδωρίες...

Link to comment
Share on other sites

Είχατε δεν είχατε πάλι για τα λεφτά μιλάτε και το παίζετε και υπεράνω!

 

ει ολα κι ολα εγω υπερκατω ειμαι :p

Link to comment
Share on other sites

ει ολα κι ολα εγω υπερκατω ειμαι :p

 

και εγώ. Ζήτω τα λευτα, οι μοντέλες και τα χλιδάτα πάρτυ με πισίνα γεμάτι σαμπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει κάποιος νεαρός Νόμπελ να πεις εντάξει,έχει δεκαετίες ακόμη μπροστά του να χαρεί και το χρηματικό έπαθλο και τη δόξα και τις πωλήσεις που αυτή θα φέρει.Η Lessing είναι η γηραιότερη συγγραφέας που πήρε Νόμπελ!!!Λέτε στα 88 της να τα φάει σε τρελά γλέντια τα λεφτά;Θα προλάβει να επωφεληθεί από την άνοδο των πωλήσεών της;

 

Τώρα που της περισσεύουν όμως, θα μπορεί να αγοράσει τις λούξ μακροβιοτικές θεραπείες που θα επιμηκύνουν την ζωή της μέχρι τα 110 έτη, οπότε αν είναι τυχερή και με βάση την χρηματοδότηση που θα προσφέρει στους αντίστοιχους επιστήμονες, ίσως να προλάβει το επόμενο μακροβιοτικό φάρμακο και το break-even point της αθανασίας. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..